impresii generale despre ceea ce inseamna conceptul de club

templele depravarii umane

Mesajde Nanuka » Lun Aug 04, 2003 6:22 am

Cand eram in Romania...imi placea sa ma duc mereu la Space club...fiind colega cu prietena proprietarului de club (nu dau nume).aveam intrare gratuita..si bautura pe de-a moaca...

Cunosteam pe toata lumea din club..si sincer ma simtzeam ca acasa

Muzica house...Dj de marca invitatzi...petrecerea era in toi pana la 6 dimineatza cand trebuia sa mergem la after hours....deja lumea din Space stia care after este cat mai plin... Kudos fostul Mcm, Discordia , heaven si multe altele...plecam frumos pe la 8 9 dimineatza depinde cum era atmosfera...

Dezavantajul era ca toata lumea se pastila sau tragea cocaina....

Ceea ce m-a facut sa ma debarasez usor de anturaj..

Va pupic,
Nanuka
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde SOD » Mar Aug 12, 2003 12:08 am

nanuk tata,esti dusa.chiar nu intelegi despre ce se vorbea?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde paiacec » Joi Oct 16, 2003 3:46 pm

Eu cred ca un club ar trebui sa arate cam in halul urmator:
- un bar imens plin cu bauturi pentru toate gusturile(de la vodka Alca sau Ochii lui Dobrin pana la tot felul de margarite si cocktailuri de care nici nu ai auzit.
- la bar sa fie neshte scaune dealea inalte, ca atunci cand cazi beat de pe ele sa te trezeshti instantaneu si sa poti petrece in continuare.
- 1-2 mese de biliard
- de jur imprejur sa fie masute minuscule dar foarte comode
- sa fii anuntat de catre personalul angajat(numai fetitze imbracate cat mai sumar posibil)ca eshti cautat la telefonul localului;
- sa fii aplaudat la unison dupa ce ai avut ceva de spus(toast , urare, etc) chiar daca majoritatea celor prezentzi nu au inteles mare lucru;
- sa-i spui barmanului ca poate pastra restul,iar acesta sa nu se supere
- cand vrei sa pleci, sa vina prietena, sotia, concubina s.a cu mashina sa te conduca acasa;
- pacat ca am cazut din pat.
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Lun Noi 24, 2003 10:58 am

Cluj: Dieselu e plin de valutishti shi de oameni cu multi bani care n-au nimic cu ideea de club expusa la-nceput. Tot in Music pub merita sa te duci, chiar daca berea la halba e rea si scumpa, n-au ursus de fel, difuzoarele si aerisirea is tot mai proaste, oamenii is tot mai papagali si mai adolescenti. Daca treceti prin Cluj si veti sa vedeti o crasma adevarata, unde barmanul te cunoaste si de aia nu mai iti da pe datorie, iar unii din clientii vechi au portretele pictate pe pereti mergeti in Ema si n-o sa va para rau! Va reamintesc ca e chiar crasma , sa nu va asteptati la nu stiu ce lux.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

clubul inseamna ceva diferit aici(oarecum diferit)

Mesajde Mr Teo » Joi Ian 01, 2004 9:04 pm

E unul din singurele locuri unde poti sa intalnesti o tipa si dupa vreo 2-3 pahare sa poti sa discuti cu ea.
In Alaska iarna(care e 8 luni) nu prea ai ce sa faci in afara de baut.
Si nai voie sa bei sub 21 de ani....
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde Nanuka » Vin Ian 09, 2004 8:20 pm

Initial trimis de SOD
nanuk tata,esti dusa.chiar nu intelegi despre ce se vorbea?



Ok se vb despre conceptul de club...

Si-am zis...marfa este Space-ul din Buc...The Mission ..si in general petrecerile house...si de ce zic asta??..simti cu adevarat vibratzia..si atmosphera clubbin...

PS: Sorry mi-am recitit mesajul pe care l-am postat mai demult..cred ca eram ametzita cand l-am scris..haha..mda a picat cam ca nuca-n perete...

Ok va pupppp,,

Nanuka
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Ian 10, 2004 9:28 am

Initial trimis de Nanuk
Ok se vb despre conceptul de club...
Si-am zis...marfa este Space-ul din Buc...The Mission ..si in general petrecerile house...

nanuko pe buna dreptate ma simt nevoit sa-ti pun aceiasi intrebare pe care ti-a pus-o sod: chiar nu intelegeti despre ce este vorba in threadu asta? ai citit si tu primul post de pe thread sa vezi ce vrea initiatorul lui?

ps - intrebare valabila pt toti care au insirat aici nume de discoteci
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Sâm Ian 10, 2004 9:47 am

ahh ok ok..am intzeles...

Hmm acum eu nu cunosc preferintzele lui Sod...depinde ce fel de atmophera ii place...una de chef..unde toata noaptea se asculta manele sau muzica latino....cum ar fii gen Dumars ...Maxx ..hmm nu mai stiu..oricum astea sunt dicoteci mixte ..unde la inceput te antreneaza cu muzica diversa disco..si dup-aia la greu maneaua...

In caz ca ii place house ...si atmosphera clubbin..ii sugerez cu cea mai mare placere Space-ul..acum mi se pare ca e in renovare..oricum daca sta in Buc ..afla el de petrecerile house..sunt f misto..de pilda...cand frecventam cluburile astea..ma impreitenisem cu toata lumea..exact cum si-a postat Sod topicul...toata lumea se cunostea...parca eram ca intr-o familie..faceam turu discotecii sa imbratzisez pe toata lumea...ba mai mult..bodygardul baga multa lume pe de-a moaca..numai pt faptul ca eram clientele vechi si deja eram familiarizatzi cu locul...

Intr-adevar cam scump..tarziu m-am deshteptat sa nu mai sparg banii in club...si sa iesim cu gasca totzi la toneta sa cumparam Vodka cu cola si sa bem in masina haha...nu mi se pare rusinos deloc..era super marfa...sa bei asa si sa faci o caterinca...

Ehhh hai ca devin melancolica si nu vreau..au fost vremuri tari ..mai ales la mare..la Celentano si la Oxxo...adevarata viatza...ok ok sper ca n-am mai dat-o in bara si-acum...

Uitatzi-va aici pe http://www.nights.ro ..la vizual ..retrospectiva anul 2001 cu Haustic...in caz ca va intereseaza ..astazi m-am uitat si am oftat adanc ...de suparare..ca s-au dus vremurile astea... pt mine awwwwwwww...

Hai va pup dulceeeee...

Nanuk:(
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Sâm Ian 10, 2004 10:00 am

Ok,

Am citit cateva mesaje ale lui SOD despre conceptul lui de Club..

Hmmm sorry Sod dar la ce visezi tu nu se numeste din pacate club...clubul este cu totul si cu totul altceva....

Sa fii prieten cu barmanul...sa nu se danseze...sa faci cu mana la orchestra si sa inceapa sa cante..hmm asta nu e club in nici un caz...poate un local..sau un bar...sau ceva cu circuit inchis..dar nu club ...

Asta intalnesti consider prin orasele mici..unde cum spuneau catziva de pe acest topic..fiecare cu fiecare se cunosc...
In orasele mari cam greu sa intalnesti asa ceva..mai ales cand fiecare boss incearca sa-si pastreze bussinessul si sa faca cat mai multi bani...si vb de barmani..atat de obositi si tracasatzi de munca..si mai ales prost platitzi..numai chef sa-ti zambeasca nu au ..din pacate....

Hmm conceptul meu de club?..sau cum mi-ar placea sa fie??..pai l-am relatat in celalalt post....

Undeva intr-o multime cu muzica bubuind un urechi stand de-o parte pe o boxa..fumand si band wiskey red bull...ahh Some time I love this..muahh te-am pupat....

Nanuk.
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde discreet » Mie Ian 14, 2004 1:20 pm

e tare iarba nanuk,nu-i asa?
discreet
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Ian 09, 2004 11:59 am

Mesajde piskeshu » Mie Ian 14, 2004 2:20 pm

Nu, e moale, s-o potzi rumega tu!:)
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde discreet » Mie Ian 14, 2004 3:49 pm

desigur,tu stii multe despre cluburi,nu?mai piskeshule mai,mare pishiker mai esti.m-am ras de m-am spart!ofofofofof,ilarule!

devhjf : ca bine ti-ai ales semnatura.brava,ma,brava!
discreet
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Vin Ian 09, 2004 11:59 am

Mesajde piskeshu » Mie Ian 14, 2004 4:01 pm

M-ai facut. Te rog ca sa ma scuzi discret!;P
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Mie Ian 14, 2004 6:31 pm

Si io va rog sa ma scuzati, in primu' rand ca intrerup aceasta conversatie si'n al doilea rand daca o sa va dau avertisment data viitoare (sa zicem ca acum va iert..)

p.s. pulibil sa aveti nevoie urgenta de iarba insa nu vreau sa citesc frustrarile voastre pe acest subiect, got it? :D
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde SOD » Sâm Ian 17, 2004 2:23 pm

Initial trimis de Wild Rose
p.s. pulibil sa aveti ..... :D

pulibil,pulibil...
mica mica,da numa la prostii iti sta capsorul ala,mai trandafir salbatec.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Re: impresii generale despre ceea ce inseamna conceptul de club

Mesajde ayram » Mie Ian 21, 2004 4:40 pm

Mie sincer mi se pare k ceea ce vreti voi nu se poate numi club...In viziunea mea un club este un loc in care se aduna lumea sa danseze,sa petreaca...sa bea la bar pe scaune inalte dak asta vrei...sa mai joace un biliard ceva...Iar in filmele americane de care spuneti voi,alea nu sunt cluburi..sunt baruri la care americanii obisnuiesc sa mearga..si ajung sa-l cunoasca si pe barman...Nu stiu dak a vazut careva filmul ala "puicute bune" cu cameron diaz...sa vezi acolo super club...si de abia la ala ii poti spune club
ayram
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Ian 21, 2004 4:20 pm
Localitate: romania|suceava

Mesajde marian jan » Mie Feb 04, 2004 4:35 pm

SOD scrie:pulibil,pulibil...
mai trandafir salbatec.


vezi ca asta vrea sa te futa.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Joi Feb 05, 2004 6:05 pm

...n-ar fi singuru' :D

(dar ce legatura are asta cu subiectul respectiv? :con: )
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde SOD » Mar Feb 10, 2004 4:06 pm

are,ca la inceput te duc la club,ca sa-ti bei mintzile.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde marian jan » Mie Feb 11, 2004 10:15 pm

sa nu te iei dupa avataru lu sod,ca nu poa' sa faca la fel :D
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Joi Feb 12, 2004 9:31 pm

si tu poti? :con:

(subiectu asta o sa devina mai rau decat say what... :hehe: )
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde SOD » Vin Feb 13, 2004 11:44 am

crede si nu cerceta!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde marian jan » Vin Feb 13, 2004 6:02 pm

nu,da' eu pot sa fac ca in avataru' meu.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Sâm Feb 14, 2004 12:06 am

Adica poti sa faci spagatu'? :con:
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde tester » Dum Feb 22, 2004 10:33 pm

Buna gasit la toata lumea.
Cred ca va referiti la altceva cand spuneti club, poate si de aici confuzia bar/discoteca etc. Eu cred ca un club este un loc unde lumea merge si bea , danseaza, se distreaza,cu decor specific, lumini ,muzica , cu bar misto de ce nu, dar fara mancare.
No acuma viziunea aia faina de la inceputul topicului, care ma si facut sa ma inregistrez e altceva. Cel mai bine s-ar aplica unui bar, ca alea americane sau ca paburile pe aci.
Sa zic de alea ce le stiu: poate sa aiba si muzica live, barmanu/propretar in general te stie daca ejti client vechi, te intalnesti si cu obisnuitzii localului si schimbi impresii, te simtii bine , te relaxezi, bei si eventual mananci, mancare da bar, da buna, mai au un biliard sau ceva jocuri mecanice, mese la bar si mese mici cu canapele comfortabile, ma rog toata povestea aia.
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde SOD » Lun Feb 23, 2004 12:12 pm

pai bre nea testere,noi ce cacat mancaram pana acu?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Lun Feb 23, 2004 3:17 pm

SOD scrie:pai bre nea testere,noi ce cacat mancaram pana acu?

Sod , am vazut cum te-ncontrai cu cei ce incepeau sa zica de vreun club house sau in genul ala, pai exact ala este un club, de acolo vine si denumirea de clubbin` cum zicea cineva, locul unde mergi si dansezi , bei si te distrezi.
Si desi nu sunt fan, in general muzica este dance, ca sa tzina oamenii-n priza,sunt si cu diverse alte genuri bineinteles.
Alea din filmele americane sunt baruri, mai selecte sau nu, si pe acolo se poate intampla toata povestea aia de la inceput.si de aia zic io , sa vorbesti de conceptul de club si sa te referi la baruri e macar neclar.
Oricum subiectu e foarte fain, si daca tot sunt din cluj sa zic Diesel , care este un loc foarte fain dar ruinat complet de bisnitarii ce-si fac veacul pe acolo, deci nu va ajunge pentru mine omul de rand non-bisnitar, haha, locul acela idilic.
Oricum m-ar interesa sa mai vorbesc de felul in care se formeaza o anumita clientela care uneori ruineaza locuri cu potential.
Si cred ca sunt ontopic cu asta , pentru ca ai nevoie de o anumita clientela, de un anumit respect reciproc poate, ca sa se formeze acele relatii, in care cunosti clientela, barmanul , schimbi cateva vorbe , ultimele impresii, rezultatele sportive, si in general sa te simti bine.Fa sta in Diesel de exemplu, heh.
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde SOD » Lun Feb 23, 2004 3:31 pm

uite cum facem.eu zic de club,tu-mi zici de clubbin.eu zic de club,tu-mi zici de pub.nustiu care face confuzia.intamplator,chiar stiu dieselu,unde pe vremi,se intamplau niste cantari foarte misto.putem vorbi de subiectul asta mult timp,da nu asta e scopul meu acum.daca s-a stricat clientela,asta nu inseamana ca nu a fost fain odata.
iar alea din filmele americane sunt cluburi,nu baruri.cluburi.
argumentul cu dansul cade.un club nu are in dotare decat maxim lumini albe de fatza si eventual ceva paruri cu filtru colorat.termenul de clubbin' a aparut odata cu trance-ul(vezi revistele world disco rewiew).in consecintza nu are nici o legatura cu felul de local pe care l-am adus eu in discutzie.

cat despre clientela,e un subiect bun,pe care l-am expus si cred ca destul de clar.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Lun Feb 23, 2004 7:27 pm

"argumentul cu dansul cade"
Ntzz gresesti. In club se danseaza, au dj etc, au lumini colorate, discoteca ce mai.Nu crezi tranteste la nimereala pe google de ex club si London si vezi ce zicede cluburi sau mai bine cum arata.Uite-n link la nimereala http://www.viewlondon.co.uk/review_1969.html de chestie.Cand "mergi" la clubbing exact asta faci, meri in cluburi sa dansezi , distrezi bei etc.
Care-s filmele alea americane unde merg la club, unde nu au lumini colorate, unde nu se danseaza etc?
Sunt evident variatiuni la conceptul de club, dar noi trebe sa ne luam dupa occident in privinta asta ca doara ii cuvant de-al lor tradus in romaneste neschimbat se pare. Tot club se numesc anumite organizatii, de exemplu mai stiu eu care members only club, cu o anumita clientela care se intalneste pe acolo, poate sa aiba si un bar, cu chelner si cotizatie anuala.
Si barurile`s alea cu atmosfera aia de la inceputu forumului.
Se faceau cantari faine in Diesel, am prins pasarea colibri p-acolo, exact ce am zis si eu ca s-o dus la dracu acuma.
Deci ca principiu club e muzica, dans, bautura (la bar), lumini de toate culorile ,curcubeului , iar bar, nu ca tejghea ci ca local este un loc unde poti sa ajungi familiar cu barmanul cu clienti vechi sa le mai stii numele si poate ei sa ti-l stie tie, barmanul sa stie bautura ta preferata, sa fie mai linistit si lumini de care vrei tu:).
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Nanuka » Mar Feb 24, 2004 3:44 am

Draga Sod,

Eu sunt o fana inraita a cluburilor, asa ca te rog nu ma contrazice. Stau in Montreal, nu la Cucuietii din deal unde lumea se duce la crashma, deci stiu ce inseamna conceptul de club.
Asa cum a spus si Tester care vorba aia sta in Uk , inima muzicii house...clubul este locul unde lumea se distreaza...se danseaza foarte mult, sunt invitatzi Dj de marca, s.a.m.d.....

De ce te contrazici atata?..atunci de ce ai mai deschis thread-ul daca tot pe a ta o tii????...si oricum esti informat prost....tu faci comentarii din ce vezi tu prin filme???..pai filmu e film si realitatea e alta....

Despre ce-ai vb tu la inceput nici pe departe nu se numeste club....este mai degraba un local...sau ca sa fiu mai exacta un local cu ciurcuit inchis care nu este atat de populat..vin numai oameni de-ai casei..exemplu in provincie..unde tataia se duce sa bea cu vecinu o tzuica si mai vb si cu barmanu ca s-au scumpit ingrashamintele x..ma rog am dat un exemplu...

Clubul in sine, este un loc imens, il potzi definii printr-un ring de dans imens, lumini multe Dj-ul sta in fata si mixeaza cu doua faclii artificiale, una in stanga si alta-n dreapta , nu prea multe mese, scaune, totzi in picioare, si ma rog mare valva...din cauza asta a derivat si conceptul clubinn....esti un cluber, iti place sa dansezi, sa te imbraci funky sa fii deosebit, sa porti ochelari fumurii si sa fii noncomformist prin toata atitudinea ta...

Parerea mea asta inseamna club, la ce te referi tu iti repet e cu totul si cu totul altceva....

Nanuka.

PS: Uite aici link cu ce inseamna un adevarat club...click Ctrl+refresh ca sa mearga...sau Ctrl+F5...dute la multimedia sa vezi video :)...unde printre altele mi-am facut Revelionu..aici sunt imagini de la Revelion..daca dai back vei vedea imagini video de pe parcursul intregului an :sal:

ARIA CLUB

Unu din cluburile pe care le frecventez....
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Baruri si Discoteci

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator