impresii generale despre ceea ce inseamna conceptul de club

templele depravarii umane

Mesajde SOD » Mar Feb 24, 2004 10:49 am

imi dau seama ca suntetzi doar consumatori si nu cunoastetzi problema.asa,ca sa stitzi si voi,termenul de club este deviat.intzelegetzi asta?

in rest,draga nanuka,zi-mi si mie,daca tot habitezi in montreal,cate cluburi ai facut tu acolo?ca eu ,aici la cucuietii din deal ,am facut vreo 3.care treptat,s-au transformat din club in surogatu de povestitzi voi.ca poate ma scolesti si pe mine.uite asa invatza omu.mai ales de la una ca tine.
si nu mai da linkuri pe care le stie si nea petrica.

astea de care zicetzi voi,eu le-as numi,daca pot sa le numesc asa,discotecutze.club in nici un caz.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Mar Feb 24, 2004 1:02 pm

Absolut, mai inseamna si alte chestii clubul asta, dar termenul de club defineste in primul rand, in ziua de azi, exact ce a spus nanuka inainte, mai clar ca mine.

Si asa ca un paradox daca zici ca cele 3 , sa le zicem localuri ale tale, sa fie la mijloc, s-au transformat din club in "surogatu" de care zicem inseamna ca te-ai facut cu 3 cluburi , felicitari. Si daca vrei sa folosesti termenul de discotecutze, pai ar merge poate super discoteci.
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde SOD » Mar Feb 24, 2004 1:21 pm

ba,stitzi ceva?avetzi dreptate.sunteti cei mai tari!gata!inu mai continui ca ma enervez usor.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mar Feb 24, 2004 3:28 pm

Dreptatea e de partea lu SOD, daca e nevoie sa o zica si un autsaidar ca mine. Club era locul ala unde se duceau gentlemanii sa joace biliard, whist, sa citeasca ziarul si sa puna pariuri ca fac ocolu pamintului in 80 de zile... Prin evolutie a ajuns la ce s-a discutat aici, si n-are rost sa reiau si eu. Pe cale logica, daca te gindesti, tot aici se ajunge... In afara de cluburile astea, mai sunt si alea in aer liber, gen terenuri de golf, tenis, restaurant si bar cu piscina, etc...

Termenul de club folosit pentru discoteci cred ca a fost adoptat tocmai pentru a face o diferenta intre discoteci, in sensul anilor '80 si discotecile actuale, astea unde se cinta la computer si se duc pastilatii... Probabil ca discoteca suna prea taraneste pentru noua generatie de petrecareti, si club a fost cuvintul care le-a parut mai elitist. De aici si clubbing, clabar sau, de ce nu, labar :yD Deci discotecile astea se numesc cluburi, cum se numeste si Laptaria laptarie...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Mar Feb 24, 2004 3:41 pm

Yellow Pinkie scrie:Club era locul ala unde se duceau gentlemanii sa joace biliard, whist, sa citeasca ziarul si sa puna pariuri ca fac ocolu pamintului in 80 de zile... Prin evolutie a ajuns la ce s-a discutat aici, si n-are rost sa reiau si eu. Pe cale logica, daca te gindesti, tot aici se ajunge... In afara de cluburile astea, mai sunt si alea in aer liber, gen terenuri de golf, tenis, restaurant si bar cu piscina, etc...


Da cu accent pe "era". Noi ziceam ce este acuma nu ce-o fost.Si am zis si d-alea cu membri.Si pariu ca maine o sa mai fie un tip nou cu cine stie ce profil ca-i plin de scobi. Da parca nu conteaza asa mult.nah smiley.
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Yellow Pinkie » Mar Feb 24, 2004 4:09 pm

N-ai inteles... Ala care "era" a devenit, sau a evoluat azi la conceptul descris de SOD, si pe care nu il mai reiau. Pe cind clubul-discoteca nu e evolutia nimanui, e pur si simplu schimbarea unui nume, a numelui "discoteca" in "club". Dar, ca local, este o discoteca, doar ca se cheama club. In concluzie, avem, pe de o parte, un local care la 1800 se numea club si acum, in forma sa evoluata, schimbata, dezvoltata, modernizata, se cheama tot club, si pe de alta parte avem un local care se chema discoteca si care acum se cheama club, schimbarea fiind doar la nivel de nume, ca probabil suna mai fanchi.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde SOD » Mar Feb 24, 2004 4:18 pm

brava bre.in sfarsit un om cerebral.brava!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Mar Feb 24, 2004 4:40 pm

parerea mea e ca aberati aiurea fara sa aveti subiect :)
Prin club e normal sa se inteleaga ca e vorba de un grup de oameni care au o activitate comuna, in randul carora intri dupa anumite criterii si tot dupa anumite criterii poti sa fii exclus si cu asta basta.
Ca mai nou se numeste (mai bine zis, autodenumeste) club si orice kitch care aduna laolalta un bar, o discoteca, o cafenea, o sala de concert, un wc public... reprezinta o problema aprig disputata de cei care au o viata extrem de tumultoasa in cunoscute orase ale lumii si care nu stiu cum sa ne impartaseasca mai repede din experienta lor. (eu unul va multumesc)

Club: An association or corporation, which is organized and operated exclusively for educational, social, fraternal, patriotic, political or athletic purposes and not for profit. (hint - dictionare.com)

Sinonime: ball club, baseball club, bludgeon, cabaret, clubhouse, gild, golfclub, guild, lodge, nightclub, nightspot, nine, order, society...
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Yellow Pinkie » Mar Feb 24, 2004 4:57 pm

Si totodata club inseamna si ciomag, pe englezeste...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Feb 24, 2004 5:13 pm

dupa cele din opinia corecta a luserului sopra (am scris cu i mare in semn de profund respect), ar mai urma si sandwich club, unde sunca, salata, cascavalul si painea au o activitate comuna: aceea de a fi mancate.

http://www.turanobaking.com/images/cajunclub.jpg

el, sandwich clubul, este intr-adevar acea adunatura de alimente, cateodata inoportunate in discutziile lor de cate o scobitoare (ca in cazul de mai sus) sau de catziva cartofi prajitzi cu parerile lor anoste (ca in cazul urmator)

http://home.online.no/~gj-ma/Korfu/Sidari/Club%20Sandwich.jpg

desigur cf definitziei din hint, clubul sandwich este non-profit fiind gasit numai in stare gratisa si ecsclusiv avand, sandwich club-ul scopuri (citez) "educational, social, fraternal, patriotic, political or athletic"
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Sopra Tutt1 » Mar Feb 24, 2004 5:34 pm

danone, ai idee de ce nu moare prostul?

Cat despre incercarea ta de misto, se poate observa ca atunci cand te scremi mai mult ai sansa sa nu te faci inteleasa, trecand in cele din urma neobservata, dar totusi pe doua picioare.
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 24, 2004 5:49 pm

adica tu cand te faci inteles te scremi putzin dar pe 4 picioare?
ce satz fac daca tre sa phoot o juma de ora si esti singurul care abereaza pe langa subiect. auz? da shefu tau de proiect stie ce faci?

hdsfa: ca uitai sa raspund la intrebarea aia care debordeaza de suptilitate: Nu, nu stiu, in caducia mea nu mi-am asumat aceasta invatzatura, spune-mi tu ca precis stii.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Nanuka » Mar Feb 24, 2004 8:53 pm

Sod,

Imi pare rau ca esti atat de neintzeles de lume, dar vezi tu, conceptul de club este exact cum l-am spus eu, Tester sau altii...degeaba incerci sa fii sarcastic in privinta mea si ma iei cu faze de genu "uite asa invatza omu,mai ales de la una ca tine", pt ca stiu ca am dreptate. Tu incerci sa cautzi originea acestui cuvant, dar uite lumea s-a mai schimbat, clubul nu mai este ce a fost odata, asa cum l-ai descris tu.

Draga Sod ti-as dorii din inima sa ai o viata ca a mea, am iesit la o caruta de cluburi, sincer, adik n-as vedea viata fara cluburi si party-uri...Tocmai din cauza asta si eu sunt cam incapatzanata si o tin pe-a mea, pt ca am fost si-am vazut.....

Si nu vad ce te-a deranjat faptul ca am dat un link...am vrut sa arat lumii cum se distreaza lumea aici in Montreal, ma refer la unul din cluburile pe care le frecventez saptamanal...."nu mai da linkuri pe care le stie si nea petrica"...fi sigur ca nu multi stiu linkuri de genul asta.

Hai pa pa,

Sper sa gasesti explicatia acelui concept de club pe care-l stii tu:(...nu de alta da parca mi se rupe inima cand vad ca te luptzi si nu primesti nici un raspuns potrivit din partea nimanui..off off..

Nanuka:)
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Feb 25, 2004 11:41 am

si marmota,hi,hi,invelea ciocolata.nu?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Mie Feb 25, 2004 11:52 am

deci era laomomendat in brashov un club. scria mare la puarta "Club privat". deci daca scria ca ie club, inseamna ca ierea club. inauntru ierea cinci mese de tabla care nu ierea ruginite decat in proportzie de 90%, restu fiind acoperite cu nishte amintiri de fetze de masa. oferta ierea variata, cei trei clentzi putand alege dintre doo feluri de votca (saniutza shi ozun) shi doo soiuri de bere (ciucash shi aurora). pretzurile eliminau orce concurentza. shi ce nu reusheau sa elimine pretzurile, reusheau neshte minoritari mai voinici caresh faceau veacu pacolo. deci mijto clubu.
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Feb 25, 2004 11:54 am

ti-as dorii din inima sa ai o viata ca a mea


poiiii sa shtiiiii ca sod are deja mustatza si daca sta maiiii mult la munca iii se si naclaiieste paru de suduarea munciii si in afara de asta nush daca are, da' bate spre suta de kiile deci seamana umpiic cu tiine, duar ca nush inseala barbatu'.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde tester » Mie Feb 25, 2004 12:32 pm

SOD scrie:he,he,he!a aparut si forumul asta!
primul subiect zic eu sa fie despre cluburi,caci eu nu cunosc nici un club cu adevarat club,ca in occident.adica,ce ar trebui sa insemne un club?cred ca ar trebui sa fie in primul rand un loc familiar,unde toata lumea se cunoaste cu toata lumea,unde barmanul e prieten cu toti,unde in aparenta nu se intampla nimic niciodata.adica,iese omul de la slujba,se duce la club,trozneste 2 berici si pleaca la nevasta sau la amanta.asa il vad eu.
bagati pareri ca mi-s foarte interesat.


Da mai inseamna si ciomag si ce , da uite despre ce vorbim aici.
Deci vorbim de occident nu de discotecile aparute in ultimii 13 ani, ca inainte erau casele de cultura si mai inainte nu eream.

Conceptul descris mai sus de SOD se potriveste unui local tip bar(american nah), se mai potriveste si altor chestii dar nu unui club asa cum exista el azi. Iar conceptul de club in viziunea occidentala,azi, ca asa era vorba, defineste ce a zis Nanuka.

Si de asemenea exista foarte multi hibrizi intre aceste doua concepte, de nici nu mai stii in ce fel de local esti.Poate-or face un update la dex , hehe.
Si eu nu incerc sa impartasesc din "marile" mele experiente din tumultoasele orase ale lumii,ci doar zic ce reprezinta azi clubul ala.

Si acum intrebare, sunt in Sibiu 2 locuri , unu Stage CLUb parca si altul Cotton CLUB, doua locuri complet diferite din cate imi amintesc, Cotton un beci /bar /discoteca iar stage un local linistit cu muzica buna dar fara dans,din nou asa imi amintesc, lumini si atmosfera intime si placute.Care-i club? daca ii. Sigur ar ajuta daca cineva le stie :) Cred ca dupa viziunea actuala a topicului, deci occidentala, ar fi Cottonu, dupa conceptia local placut cu viziuni frumoase, cu barman pretenos samd ar fi Stage.
Macar sa lamurim treaba nu?
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde memetshot » Mie Feb 25, 2004 12:46 pm

intreb si io sa ma afluntreaba:
care e problema pana la urma? dece nu pot sa fie ambele definitii corecte, penca din cate am citit io una nu exclude pailalta...
si in plus: bre club A ii club sau maciuca?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Feb 25, 2004 12:56 pm

hai ca incet ,incet,va datzi si voi seama.inceputul e promitator.atzi inceput sa cititzi din urma,si sa fitzi pertinentzi.e bine.putem discuta civilizat.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Mie Feb 25, 2004 12:56 pm

Da da una tre sa fie mai corecta ca alta ce drak:)Poate ne lamurim si putem sa zicem ca topicu , impresii generale despre conceptul de club.
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Nanuka » Mie Feb 25, 2004 8:12 pm

danone scrie:deci seamana umpiic cu tiine, duar ca nush inseala barbatu'.



Danone,

Nu vad care e problema ta, eu nu m-am bagat sincer in viata ta personala si sincer nu ma intereseaza.Nu te-am jignit niciodata, ti-am ignorat mereu mesajele dar observ ca tu ai o fixatie adik nu mai incetezi.Si daca am spus ca-mi inshel barbatul pe forum, asta nu inseamna ca trebuie sa fie si adevarat sau si daca ar fii ar trebui pe tine draga Danone sa te doara-n fund..
Nu-ti place persoana mea????..ok foarte bine..la revedere, treci peste mine ...dar te rog ...asa cum ar fii si frumos, nu te mai lega de viata mea personala....ai grja de-a ta si-atat....

Nanuka.
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Lärägë » Mie Feb 25, 2004 8:59 pm

**you can find me in the club,bottle full of bub/look mami I got the X if you into taking drugs /I'm into having sex,I ain't into making love /so come give me a hug if you into getting rough ** - 50Cunt said

ceva nu-i clar?
Avatar utilizator
Lärägë
 
Mesaje: 347
Membru din: Vin Iul 25, 2003 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Lun Mar 01, 2004 11:18 am

Mi-am dat seama ca e o metoda mai simpla de a face pace: nanuka, tester, game: ce diferente sunt intre "cluburile" house si discotecile de acu 10 ani ? Daca nu sunt atunci cred ca va fi clar pentru toata lumea ca nu avem de-a face decit cu o schimbare de nume...
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Lun Mar 01, 2004 4:14 pm

Nu-i o schimbare de nume, mai degraba imbraca forme foarte diverse.
Clubul asa cum exista el si pe la 1800 si inainte, ca si concept a fost definit si de st1 si zice asa :

Club: An association or corporation, which is organized and operated exclusively for educational, social, fraternal, patriotic, political or athletic purposes and not for profit.

Si pot sa fie de tot felu` inclusiv club de afaceri , care poate este cel mai raspandit, cluburi sportive etc. Clubul de mai sus are in primul rand inteles de organizatie, guilda, ordin, non profit printre altele.

Acesta ar fi clubul original, o asociere intre anumiti oameni cu diverse scopuri , in primul rand de sustinere reciproca zic eu, acesti oameni avand INTERESE COMUNE.

De aici si pana la local de azi, denumit si el club, mai este ceva, si nu are rost sa generalizam si sa vulgarizam , crezand ca de la noi incepe totul, si dupa 10 ani de la revolutie pushtii s-au gandit sa zica la discoteca lor (house) club si asa o aparut clubul.Draci.Clubul exista el afara bine mersi si inainte sa ne gandim noi la revolutie si la discoteci. Ca se aplica prost aia e cu totul si cu totul alta problema.

Eu cred ca termenul de club a inceput sa se aplice acestor localuri pentru ca ele creeau o anumita legatura a clientelei cu localul respectiv, creeau sentimentul apartenentzei, al legaturii intre clienti si loc, precum si intre ei, ceea ce ne duce tocmai la originea acesei ideei de club , de organizatie.

Exista destule cluburi azi unde nu esti primit decat invitat sau daca esti mebru deja. Ambianta si atmosfera nu trebuie sa fie neaparat house sau disco(teci), sunt cluburi de jazz, ambiental sau metal, precum si altele

Notiunea sa generalizat si a inceput sa se aplice localurilor cu specific, inclusiv NightClub, unde un anumit tip de clientela se uita la tzatze.

Mergand cu generalizarea dar incercand sa te distingi de un local obisnuit, incercand sa atragi o anumita clientela, si incercand sa creezi LEGATURI, s-a format si conceptul de club asa cum exista azi, care incearca sa imbine vechea traditie a organizatiei, guildei, ordinului, cu capitalismul si dezvoltarea economica, profitul ce mai.

DE ce ii zice House club,si nu altcumva, simplu sa atraga un anumit tip de clienti, care au INTERESE COMUNE, cum ziceam la inceput. La fel cu un JAzz Club sa zicem.

De aceea nu este doar o schimbare de nume, ci si de concept, de scop, si, putem zice ca am introdus numele (club) precum si o parte din vechiul, hai originalul conceptul de club.
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde tequila » Dum Apr 25, 2004 9:49 am

expirat a fost cel mai tare in vama si anul trecut si acum doi ani, am petrecut cele mai misto zile si seri acolo...am vazut cel mai frumos rasarit...am vazut ce inseamna distractie adevarata dar aici in bucuresti s-a cam stricat treaba...chiar imi pare rau sa spun asta dar asa sta treaba...perfecta treaba cu barmanii mai beti decat clientii dar sa nu intreaca masura ca pana la urma ar trebui sa se gandeasca (sau daca nu o fac ei macar patronii sa le sugereze zicala - clientul nostru,stapanul nostru)...dar ca atmosfera de club oricum e foarte misto si e foarte adevarat ca te vezi cu toti cunoscutii din vama.
tequila
Junior Member
 
Mesaje: 61
Membru din: Dum Apr 25, 2004 7:41 am
Localitate: vama veche

Mesajde SOD » Mar Apr 27, 2004 11:06 am

expirat, oriunde ar fi el plasat, ramane o crasma ordinara. nu se incadreaza in linia discutziei acestui thread.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Mar Apr 27, 2004 12:22 pm

Da, sunt sigur ca expirat ala, cel putin din descrierea lu` tequila, n-are nici o legatura cu un club.
Tequila, citeste tot ce s-a scris pe aici de la inceput poate te lamuresti.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Anterior

Înapoi la Baruri si Discoteci

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori