World Cup Germany 2006

drumul catre Germania 2006

World Cup Germany 2006

Mesajde cr3tz » Sâm Dec 10, 2005 12:54 pm

Grupa A

1 Germania
2 Costa Rica
3 Polonia
4 Ecuador

Grupa B

1 Anglia
2 Paraguay
3 Trinidad Tobago
4 Suedia

Grupa C

1 Argentina
2 Coasta de Fildes
3 Serbia Muntenegru
4 Olanda

Grupa D

1 Mexic
2 Iran
3 Angola
4 Portugalia

Grupa E

1 Italia
2 Ghana
3 USA
4 Cehia

Gupa F

1 Brazilia
2 Croatia
3 Australia
4 Japonia

Grupa G

1 Franta
2 Suedia
3 Rep. Corea
4 Togo

Grupa H

1 Spania
2 Ucraina
3 Tunisia
4 Arabia Saudita


Meciul de deschidere , Germania - Costa Rica , va avea loc pe 9 iunie 2006 la Munchen.
In Romania TVR1 si TVR2 vor transmite toate meciurile.
Finala este programata pe 9 iulie.
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Sâm Dec 10, 2005 1:12 pm

cea mai echilibrata mi se pare grupa C mai ales ca la ultimile canpionate mondiale echipele africane au produs surprize, camerun, nigeria, senegal.

va pot anunta de pe-acum ca, in mai 2006, inpreuna cu baics, vom organiza un captivant concurs de pronosticuri al cupei mondiale dotat cu variate premii.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Sâm Dec 10, 2005 1:15 pm

eu sunt curios care o sa fie surpriza in grupa F.si care din debutante se va califica din grupe,avand in vedere valaorea lotului si grupa eu zic k ucraina are cele mai mari sanse.
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

...

Mesajde Santos » Sâm Dec 10, 2005 5:29 pm

Surpriza in grupa F ???
Cu Brazilia ???
[-X
Penalti si cartonas rosu!
Avatar utilizator
Santos
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Lun Iun 07, 2004 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Sâm Dec 10, 2005 6:17 pm

avand in vedere c mare branza a facut franta in '02 , nu se stie nici cu brazilia.sincer nu pot spune momentan k exista vreo favorita certa.

p.s. sunt fan brazilia :P
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Lun Ian 02, 2006 11:18 pm

eu sunt fan Cehia ... printre nationalele mele preferate, de 10 ani de zile deja, sper sa faca o figura ca la Euro 1996, dar de data asta sa bata Germania in finala. Asta daca trec de grupa :D

Nu m-ar mira foarte tare sa nu treaca Brazilia de faza grupelor.
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

Mesajde bhuttu » Sâm Iun 10, 2006 2:19 pm

Interes ff scazut pentru Weltmeisterschaft pe fanclub. Mie mi se pare foarte tare sa citesc acum opiniile despre CM 2002. Asa ca, pentru 2010, o sa pun aici pasaje din jurnalul meu personal.
Meciurile de ieri le-am vazut asa:

"[I]GERMANIA – COSTA RICA 4-2, 9 iunie 2006
Meciul de deschidere, prima data de cand stiu eu cand nu e jucat de campioana mondiala, ci de tara-gazda. Asta pentru ca si campioana mondiala trebuie sa joace calificari, nemaifiind calificata din oficiu. Ceea ce e rau, zic eu. Pentru ca:
1. aia de-au iesit campioni mondiali nu de prosti or fi iesit. Merita si ei sa joace la urmatorul mondial mai fara stres.
2. vorba lui Tess, campioana mondiala trebuie sa aiba sansa de a-si apara titlul. Chestie deloc de neglijat, chiar daca e putin probabil sa nu se califice la urmatorul mondial.
3. Ce-o sa fie cand Mondialul e organizat in tari-fantoma ale fotbalului, gen Koreea sau Africa de Sud? O sa se deschida cu uluitorul meci, sa zicem, Africa de Sud – Kuwait? Ce interesant!
N-am vazut festivitatea de deschidere, dar coregrafia pre-meci mi s-a parut impresionanta. La fel, foarte buna transmisia TV, foarte bune imaginile si foarte aspectuos stadionul. Deci inceput de 10, m-a facut sa simt grandoarea evenimentului.
Meciul in sine e si el foarte promitator. Fara surprize – asa cum se intampla mai de fiecare data, cu goluri multe – o chestie noua pentru mine si – cel mai important, cu promisiunea unui mondial frumos.
Nemtii au inceput bine, nu neaparat in forta, dar bine asezati in teren si stiind exact ce vor. Au dat gol repede, in minutul 6, printr-un sut extraordinar al lui Peter Lahm, din coltul careului de 16 in fix coltul portii. Mingea a lovit imbinarea transversalei cu bara.
Costa-ricanii n-au cedat chiar imediat, si-au egalat la vreo 10 minute, prin Paul Wanchope, omul care pare a duce echipa in spate.
S-a terminat totusi 4-2, nemtii aratand totusi care din cele 2 e echipa de-a castigat 3 campionate mondiale. Goluri: Klose a facut 2-1 dupa o demarcare excelenta in careu, care l-a pus singur in fata portii goale, indeplinind o simpla formalitate la primirea pasei; tot Klose a lovit bara, dar a insistat si-a reusit pana la urma sa duca scorul la 3-1; Wanchope a avut si el o executie pentru 3-2, chiar daca mie mi s-a parut c-a plecat din offside: scurt, cu exteriorul, de langa portar, lob pana in poarta; Thorsten Frings a inchis tabela cu un sut superb de la 30 de metri.
4-2, 6 goluri, Klose si Wanchope cate 2 goluri.
Costa-ricanii poate ar fi meritat mai mult daca ar fi incercat mai mult. Am insa vaga senzatie ca n-au putut. Foarte foarte bun jucator Paul Wanchope. Aproape a dus echipa in spate, chiar daca de multe ori sta la limita off-sideului.
Nemtii sunt o echipa mai puternica decat credeam. La fel ca-n 2002 de fapt, cand au jucat finala... Ce poate sa-i tradeze, cred eu, si totodata ce nu mi-a placut, e jocul ala ostentativ la off-side si pe care insista mult prea mult. Cred ca ar fi victima sigura pentru Italia “canibaluluiâ€Â
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Iun 10, 2006 2:47 pm

butulica, facand o paralela intre canpionatu european si cel mondial io zic ca ie mai bine ca echipa cajtigatuare a CM sa nu se califice direct la urmatoru canpionat. uite grecia, pruaspata canpiuana ieuropeana a loat o mica muie la CM si chiar turcia, locu 3 acu 4 ani a loat si ia o mue consistenta in calificari la CM. avand in vedere ca atat canpionatele europene cat si cele mondiale se desfasuara la distante de 4 ani, cand in 4 ani generatiile de jucatori si antrenori se schinba, meteoritii cad, conflictele politice se anplifica, troleibuzele ie deviate de la traseu lor normal, pretzu la loboda se dubleaza, flufa isi schinba olita de nuapte din tabla in teflon, de ce o echipa sa fie avantajata ca in istoria de 4 ani a cajtigat canpionatu mondial?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Iun 10, 2006 2:58 pm

Nu e aceeasi treaba. La Europene, mai treaca-mearga, mai scapa cate un satelit. Dar la Mondiale nu e chiar asa. Nu s-a intamplat niciodata ca Mondialul sa fie castigat de niste coate-goale. Pentru ca marile favorite raman destul de constante in timp. Si-n plus, la Mondiale e si sistemul de calificari altul, si mai multe meciuri, si miza mai mare...

Personal mi se pare nedrept fata de castigatoare, si numai o natie ca Franta isi poate bate joc de titlul mondial asa cum au facut-o in 2002. Dar pana la urma, parerea lu' Sepp Blatter conteaza.

Ma duc sa ma uit la meciuri. Go Albion!

PS: Am gresit numele portarului costarican. Mora e la Ecuador. :D
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Iun 10, 2006 3:28 pm

io creca ie corect asa, echipa cajtigatuare a CM sa juace, caca p de serie meciuri de calificare pentru urmatoru canpionat mondial. parerea mea
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Sâm Iun 10, 2006 4:08 pm

nici o legatura cu ce zicetz voi colo, dar, o fi metrosecsual si prea mediatizat, dar becam chiar il folbalist.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Iun 10, 2006 4:30 pm

memete, cu scuzele de riguare, ai frun pe cineva sa traduca ce-ai frut sa zici? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Sâm Iun 10, 2006 4:50 pm

offffff :D
deci clar, da la ingleji az cel mai bine a jucat becam, care din pacate pentru el nu prea a avut cu cinsa isi arata talentele.
in rest un meci de inalta incarcatura plictisituare.
Diseara SUEDIA :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Iun 10, 2006 5:01 pm

gata bre, mersi, te-am depistat acu ce-ai frut sa espui uaminilor
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Iun 10, 2006 5:25 pm

[I]ANGLIA – PARAGUAY 1-0, 10 iunie
Nici o surpriza nici aici. Superba echipa a Angliei confirma, chiar daca intr-un meci nu atat de spectaculos pe cat ar fi vrut lumea sa fie. Si deja imi place de ei mai mult decat pana acum. Brazilia, here we come!
Inceput in forta, concretizat cu un gol in minutul 3, dintr-o lovitura libera a lui Becks. Becks care arata ca cei 3 ani petrecuti pe post de vanzator de tricouri nu l-au facut sa uite fotbalul de-l stia el de mai demult, pe cand juca la o echipa mare. Si tot lui Becks i se fura creditul de la gol pe motiv ca nefericitul Gamarra a atins mingea inainte sa intre in poarta. Asa e-n tenis, de!
Dupa alte cateva ocazii, printre care un sut superb al lui Lampard si-o antiaeriana a lui Gerrard, englezii s-au prins ca Paraguayul nu prea e echipa care sa-i incurce, asa c-au renuntat sa mai joace fotbal.
In prima repriza, Rio Ferdinand a fost cel mai periculos om pentru Paul Robinson. Dar Rio e obisnuit sa faca viata grea portarilor, macar asa, sa n-adoarma. A, si Gerrard si Crouch au luat cate-un galben degeaba. Care Crouch a jucat mai bine ca Owen, a-propos. Poate din optimi... Crouch-Rooney?
In repriza a doua, englezii – ca de altfel si toti aia de se uitau la meci – n-au facut decat sa astepte sa treaca cele 45 de minute ramase. Doar inca vreo 2 suturi ale lui Lampard si-unul razlet al lui Valdes au fost candidate la a-i intrerupe pe englezi din cantat si baut bere. Dar nu cred. Intrarile lui Downing si Hargreaves nu cred ca le-a observat cineva.
Realizarile Paraguayului in acest meci:
- S-au prezentat cu acelasi cuplu de fundasi centrali cu care faceau senzatie in Franta ’98: Gamarra si Clarence “El Toroâ€Â
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Sâm Iun 10, 2006 8:02 pm

muedia - trinidad 0-0
cam asa a fo si desfasurarea de forte de pe teren.
Pe de o partea trinidadu, care nafara de vro doi jucatori, restu siau uitat bagaju tehnicotactic si viteza de reactie acasa. Portarul o varza cu deosebit de mult noroc. Totusi batausi si destul de rapizi.
Suedia...VARZA. nici un sut din afara careului, desi portarul alora era varza. Au incercat sa intre cu minjea in poarta si sau lovit mereu de prostul dar MARELE portar al trinidadului.
mi-a placut de fundasul dreapta al trinidadului Edwards (Creca fd era).
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde cr3tz » Sâm Iun 10, 2006 8:55 pm

bhuttu scrie:vorba lui Tess

coleg/a de redactie cu tolontan si ioanitzoaia?

campioanei mondiale nu ar trebui sa ii fie frica de un turneu de calificare,nu?


pana acum anglia mi se pare cea mai legata echipa.nemtii mai au ceva de lucrat,astept primul meci cu un adversar de valoare.costa rica a luat bataie de la brazilieni cu 5-2 in grupe,in 2002 :D

am vazut ca a inceput becam sa dea pase cu calcaiul , atentie brazilieni :n:
ma scot cu: pe forumu de caterinca nu exista offtopice.
cr3tz
 
Mesaje: 3427
Membru din: Vin Dec 24, 2004 12:00 am

Mesajde MiG29 » Sâm Iun 10, 2006 11:32 pm

Argentina, o sa ajunga departe anu asta, cel putin asa cred io. Au o echipa destul de bine legata, juaca suficient de frumos, si ar fi cazu sa aiba si noroc. Cote D`Ivoire pe de alta parte, mi-se pare o echipa slaba, care se bazeaza doar pe Drogba, si eventual cuplu de fundasi de la Arsenal.Si au o PANARAMA de portar. Sper sa le-o traga si olandezii, cat mai ales sarbii. Echipele mele preferate, toate joaca in grupa C, deci o sa trebuiasca sa ma multumesc cu 2 dupa faza grupelor. Inca nu m-am hotarat asupra celei de a doua , dar prima e sigur Argentina.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde bhuttu » Sâm Iun 10, 2006 11:58 pm

Poate Olanda, Migule?
memetule, mie-mi placura astia din Trinidad, iar de la Ibrahimovici ma asteptam la mai mult. Nu mai zic ca si de la Larsson, ca e om batran. Iar portarul alora fu bun-bun. Cu Ciocoiu si Albert Duro a mai avut el probleme acum vreo 5 ani, da' cu alde Ljungberg de la Arseanal se descurca. :D Frumos meci, zic eu. Si foarte fair-play.
Ivorienii m-au dezamagit rau. Iar Argentina sa-l pupe-n cur pe Crespo.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Iun 11, 2006 12:03 am

puate Olanda, nu jtiu.maine dupa meciu direct ma hotarasc:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Dum Iun 11, 2006 12:10 am

bre butule. era PROST PROST. nu stie sa iasa pe centrari si nu are deloc priza. In schimb la jocul 1-1 era bun
ce nu mia placut la trinidad era ca nu aveau viteza de reactie (asta pe langa lipsa bagajului). uite faza de la roshu...jucatorul trinidadului trebuia sa fie pe mingea aia de mult...dar cum a plecat de mult.
Argentina: sper sa ajunga cat se poate de sus, inclusiv la aur.
Ivorienii se stia ca au un portar jenant. am vazt asta si in cupa africii, o sa vedem asta si acum
grupa asta mi se pare jenanta, in conditiile in care in celelalte grupe exista doo favorite clare, aici nu stiu care o sa se duca.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Daimon » Dum Iun 11, 2006 1:49 am

mie nu mi s-au parut chiar asa de slabi ivorienii, o sa pun probleme celorlalti. e clar ca Argentina o sa ajunga departe. foarte nashpa grupa si nu-i vad prea bine pe sarbi. probabil cele doua care vor merge mai departe sunt Olanda si Argentina.

englejii nu mi s-au parut extraordinari, au dat un gol stupid, si dupa aia cica au conservat rezultatul. incredibil de cretin comentatoru. cum mama naibii sa joci la 1-0, iei gol dintr-o faza stupida si te-ai dus dreq.

suedezii varza, aia din trinidad s-ar putea s aii incurce pe paraguaieni, asa ca in grupa asta zic ca oricare echipa se poate califica (ma refer aici la locul doi, dupa anglia)
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde MiG29 » Lun Iun 12, 2006 1:06 pm

Serbia(inca)-Muntenegru - Olanda 0-1. Sarbii m-au dezamagit total. Daca de la Milosevic care are 33 de ani te astepti de bine de rau sa fie iesit din forma si sa nu joace mare lucru, in schimb Kezman a fost o mare deziluzie. Transferul de la PSV la Chelsea l-a scos de tot din circuit. Koroman a fost singur care a mai inviorat cat de cat jocu. Ai, si poate Zigic.Daca astia doi erau titulari, sarbii puteau poate sa spere la un egal. Acuma singura lor sansa e sa ii bata de ivorieni (destul de greu de crezut totusi) si sa scoata un egal cu Argentina (imposibil)...In schimb Olanda mi-a placut. Olanda, adica Robben, care se vede care are clasa. E rapid, are clarviziune, finalizeaza binisor, e poate un pic cam individualist. Iat unu pe care transferu de la aceasi PSV la aceasi Chelsea l-a facut fotbalist ==D

E clar, a doo favorita a mea ie Olanda.

P.S. Mi-ar place tare sa-i incurce Ghana pe italieni azi, da nu prea cred...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Iun 12, 2006 1:29 pm

care e prima ta favorita migurila?
momentan is bucuros ca favoritii mei cam fura cei mai puternici pana amu. Practic singurul meci in care au jucat doo echipe bune aka Argentina vs Coasta
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Iun 12, 2006 1:31 pm

Arjentina bre, am si specificat de altfel, da pe pajina alilanta:P
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Iun 12, 2006 1:40 pm

io din cele 3 meciuri de ieri tot serbia-olanda vazui si intr-adevar, serbia mi s-a parut o echipa obosita, fara vlaga si ...inconsistenta. am inteles ca este cea mai "in varsta" echipa de la acest mondial, aproape 30 de ani media de varsta. ar putea fi o explicatie :)

nici olandejii nu mi s-au parut fenomenali dar au jtiut sa conserve acel gol din prima repriza. oricum, olandejii sunt batubili in perspectiva calificarilor pentru CE. si da, robben este cu siguranta vedeta olandejilor in acest turneu
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Iun 12, 2006 1:51 pm

de la olandeji ma impresionat negativ apararea precum si nisterloi.
deci migule...avem aceiaj favoriti :D


referitor la meciurile de ieri, golu doi al mexicanilor a fost scos cumva din stan si bran?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Iun 12, 2006 2:00 pm

deci migule...avem aceiaj favoriti


memete, sa-nteleg ca l-ai lasat pe jiji pentru borcea ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Iun 12, 2006 2:09 pm

aiule, gresejt, memetu a vrut sa zica ca tinem amandoi cu zebrele:D
in alta ordine de idei, da si mie mi s-a parut fuarte hazliu golu de 2-1 a lu nenea ala Bravo:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Iun 14, 2006 5:23 pm

nu mai stiu ce am mai comentat pe aici...
azi am vazut Spania facand zob o nationala a Ucrainei care nu prea era pe nici unde. a fost oricum cel mai slab arbitraj, subtil, dar evident in favoarea spaniolilor.

Brazilia nu a impresionat in mod deosebit, mi-au placut croatii in schimb. oricum asta e o grupa de urmarit, mai ales evolutia croatilor cu Australia si Japonia.

francezii... nu-i vad deloc bine, si daca trec de grupe.. de impresionat n-or sa impresioneze pe nimeni.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Următorul

Înapoi la Campionate mondiale si calificari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori