Grupa A: Franta, Senegal, Uruguay, Danemarca

drumul catre Germania 2006

Primu gol!

Mesajde Rolf » Vin Mai 31, 2002 2:02 pm

Tocma am fost martor la primul gol al CM! Senegalu a incercat de 2 ori centrari de la limita terenului, si a 2-a oara au reusit golu, din noroc. Oricum ar fi interesant sa si-o fure frantujii....

Apropo, ar trebui mai multe threaduri, ori pe grupe, ori nu stiu cum, ca daca om comenta toate meciurile si pronosticurile aici iese haos!

Edit: de remarcat cronica meciului de pe onlinesport.ro, aproape la secunda!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Rolf » Vin Mai 31, 2002 3:24 pm

Visu lu Aliosha se implineste! Senegal rupe gura francezilor! Trebuie recunoscut ca francezii n-au fost in stare sa dea gol in parte din cauza de ghinion de nesansa, in parte din cauza apararii senegaleze, care imi aduce oarecum aminte de Paraguayu din '98. Golu' s-a dat pe motiv de bilbe ale apararii franceze. Mai departe bari si ratari ghiotura de partea Frantei, pe cind Senegalu daca a mai avut 2-3 sanse mai clare.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

First blood

Mesajde bhuttu » Vin Mai 31, 2002 3:30 pm

Primul meci al Mondialului mi s-a parut mie unul frumos, cu o echipa a Frantei mai slaba decat m-as fi asteptat si un Senegal care a jucat nesperat de bine. Meci frumos atat prin prisma jocului, cat si a rezultatului!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde SOD » Vin Mai 31, 2002 3:31 pm

io zic ca a fost gol de portar!barthez nu e in forma deloc!se vede clar ca e vina lui.se uita in alta parte si mingea l-a lovit in piept
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Bagheera » Vin Mai 31, 2002 3:37 pm

Franta - Senegal 0-1 :D

Incredibil dar adevarat. In afara de cele 2 bare pe care le-au avut Franta nu a aratat nimic. Senegal reprezinta surpriza frumoasa a acestui inceput de Campionat Mondial.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

am si eu o propunere

Mesajde Aliosha » Vin Mai 31, 2002 3:44 pm

hai sa ne hotaram si sa discutam meciurile pe un singur thread ca asa s-a cam scris pe amandoua si iese aiurea. Sau dincolo lasam doar pronosticurile si aici facem comentariiile? Atunci inseamna ca e greseala mea.


EDIT: dupa un studiu in profunzime al situatiei am inteles. dincolo doar pariurile si aici lasam doar parererile. Ce sa fac ... e dimineatza
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Vin Mai 31, 2002 3:47 pm

am vrut sa-ti dau pm sa-ti propun acelasi lucru.dar n-ar fi mai bine daca le-ai lipi?
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Mai 31, 2002 3:54 pm

Sau putem face threaduri pt. fiecare grupa, cu clasament la zi, comentarii de meciuri etc...

edit: ar fi mai organizat si mai usor de gasit posturile. Sunt 9 grupe a 6 meciuri 54 meciuri in grupe, deci ar rezulta spre 300 posturi pe threadul asta numa din grupe.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Vin Mai 31, 2002 3:55 pm

Pai aici nu am cum sa fac eu asta SOD. Sa asteptam sa intre BOBO si Oribilul.

Si ar fi o buna idee cea cu grupele dar in titlu sa nu fie doar "Grupa A", ci Grupa A- "numele echipelor ce o compun"

Asa ar fi discutiile mai asezate si nu ne-am incurca in meciuri.
Deci ce facem? Ma apuc eu sa fac startul pentru grupe sau le bagi tu Rolf ?
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Vin Mai 31, 2002 4:02 pm

Aliosha, daca ai timp fa-le tu, ca io tocmai vroiam sa o intind de la serviciu. Daca nu, miine sau deseara. Este timp, nu mai sunt meciuri pina miine dimineata.

Pe urma sa vina un mod sa mute ce s-a vorbit deja despre meciul asta pe grupa a.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aliosha » Vin Mai 31, 2002 4:09 pm

Da, hai ca fac grupele acum si restul ce s-a discutat sa mute moderatorii ca sa demonstreze ca isi merita painea.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Grupa A: Franta, Senegal, Uruguay, Danemarca

Mesajde Aliosha » Vin Mai 31, 2002 4:12 pm

In urma meciului de deschidere: Franta - Senegal 0-1

1. Senegal 3
2. Danemarca 0
3. Uruguay 0
4. Franta 0
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Re: Grupa A: Franta, Senegal, Uruguay, Danemarca

Mesajde djdiu » Vin Mai 31, 2002 4:22 pm

cica Senegal- Franta 1-0..Da` ce bare au dat . Ar fi bun un sondaj daca a meritat Senegal sa castige..!
"Uneori se intampla ce nu vrei" ;e :rulz:
I am :cool:
djdiu
Junior Member
 
Mesaje: 264
Membru din: Joi Oct 04, 2001 11:27 am
Localitate: Satu Mare...

Mesajde Bagheera » Vin Mai 31, 2002 4:41 pm

Eu cred ca au meritat sa castige! Franta nu a aratat absolut nimic. A avut intr-adevar 2 bare dar sa nu uitam ca si Senegalul a avut o bara transversala.
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde bhuttu » Vin Mai 31, 2002 5:07 pm

Eu cred ca Senegalul au meritat sa castige, macar si numai pentru felul cum au abordat jocul! Daca s-ar fi retras in aparare din primul minut pana in ultimul n-am fi avut decat 90 de minute in care o nationala franceza care nu s-a regasit pe ea insasi in acest meci ar fi incercat sa dea un gol unei echipe formate din 11 fundasi! Asa, am avut un meci frumos.
Cat despre gol (ca sa-i raspund lui SOD de pe alt thread), si mie mi s-a parut c-a fost greseala lu' Barthez, pentru ca Petit trimisese mingea spre corner, iar Barthez, in incercarea de a o prinde, n-a facut decat sa o devieze in piciorul senegalezului (Diouf, parca se scrie), care probabil nici nu si-a dat seama ce e cu norocul asta pe capul lui. Dar asta e viziunea mea asupra fazei, am auzit si pareri contrare.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Vin Mai 31, 2002 7:53 pm

Eu cred ca in mare parte a fost greseala lu' Petit, ca Barthez nici nu prea a avut timp de reactie. Petit ar fi trebuit sa dea mingea in corner pe sus , ci nicdecum pe jos cum a facut-o...
Si Senagalul dupa mine a meritata sa castige meciul ca au jucat foarte frumos.
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 31, 2002 9:28 pm

Ce faci Bobo...nu stii sa mutzi posturile dintr-un thread in altul ? HA HA !

Eu acum m-am sculat...si credeam ca gasesc totul in regula ! Dar ...lasatzi ca oricum..mut eu posturile aici..ca nu mi-e greu !

Ba...ma cam asteptam la o prestatzie buna senelagleza..insa nici prin cele mai frumoase vise ale mele nu imi inchipuiam ca or sa bata.

Am sarit in picioare la golul lor...de ca si cum ar fi fost gol pentru Romania. Exceptional si dansul lor de dupa inscrierea golului.
Meciul m-a trimis cu gandul inapoi in 1990....cand Camerunul infrangea in meciul de deschidere campioana mondiala Argentina !
Atunci....Argentina a ajuns in finala ! :)

Si inca ceva : rad de ma prapadesc de fiecare data cand se canta imnul Frantzei....si arata echipa. Ei care ne faceau pe noi tzigani.....sunt numai maimutze. Si mai canta si Le Marseilessse pe deasupra ! :D

Maine..urmeaza Danemarka - Urugoay.....un meci ce opune 2 echipe cu stiluri diferite !

Dao o bere....daca Franta nu se califica in optimi ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Mai 31, 2002 9:42 pm

Moshu e rasist, moshu e rasist! Hai ma, chiar trebuia sa le zici ciori? Ciori sunt tziganii kre ocupa cu nesimtzire bucureshtiul shi kre imi strik privelishtea in fiekre dimineatza...
Oricum, ai dreptate, prea multzi "straini" in echipele natzionale, ce-i shi la olandezii...vai mama lor
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 31, 2002 9:52 pm

Le-am zis maimutze,nu ciori ! Maimutzele imi sunt dragi ! La fel si jucatorii francezi..imi sunt simpatici. Dar si mai simpatici..mi-au fost gorilele de la Senegal ! :)
Nu sunt rasist ! Doamne fereste !

Intrebare : credetzi ca Senegalul trece de grupa ? Bat ei macar 1 din cele 2 echipe ramase : Danemarka & Urugoay ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Vin Mai 31, 2002 9:58 pm

off-topic:scuze, asha e,le-ai zis maimutze(mult mai elegant ce-i drept)
on-topic:Uruguayul ca majoritatea echipelor Sud-Americane reprezinta o echipa puternica, greu de invins shi foarte tehnica. In schimb, danezii sunt mult sub ceea ce erau in '92. Io zic k senegalul poate sa-i bata.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Danemarca-Uruguay 2-1

Mesajde Bagheera » Sâm Iun 01, 2002 12:53 pm

Clasament dupa primele meciuri disputate in grupa:
1. Danemarca 3p 2-1
2. Senegal 3p 1-0
3. Uruguay 0p 1-2
4. Franta 0p 0-1

La fel ma gandeam si eu ca va arata clasamentul numai ca..... trebuia asezat invers!!! :D
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Rolf » Sâm Iun 01, 2002 12:53 pm

Uruguay - Danemarca 1 - 2

Ceea ce face clasamentul sa arate urit pt. Franta

1. Danemarca 3p
2. Senegal 3p
3. Uruguay 0p
4. Franta 0p

Meciu cica echilibrat, dar Urugayu mi s-au parut destul de neputinciosi. Se poate, ca sa raspund la intrebarea Oribilului, sa si-o ia de la Senegal. Golul Uruguayului in schimb a fost 'de generic'.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iun 01, 2002 12:58 pm

He..he..Bagheera si Rolf nici nu au asteptat sa se termine meciul ca au si postat.
Eu sunt un iubitor al danezilor...si m-am bucurat pt. ei. M-am bucurat si de berea castigate...de la Rolf (bere daneza..dupa cum am stabili)
Remarc si eu golul lui Rodriguez..component al celebrei formatzii de club Penarol Monte Video.

Meciu nu a fost urat. A fost chiar disputat. Cel mai bine ar fi ca din grupa sa nu se califice Franta si Urugoay !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Bagheera » Sâm Iun 01, 2002 1:00 pm

Ar fi super sa nu se califice Franta desi nu cred ca se va intampla aceasta minune. Uruguay si Danemarca nu au aratat mai nimic dar cine stie... multe se pot intampla. Si.. Moshule noi am postat la 13.53 se terminase meciul de cateva secunde. :a
Bagheera
Junior Member
 
Mesaje: 450
Membru din: Vin Apr 26, 2002 11:02 pm
Localitate: Romania-Bucuresti

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iun 01, 2002 1:06 pm

Cum nu au aratat nimic Danemarka si Urugoay ???? Au aratat mai mult decat a ratat Franta. S-a jucat tehnic..si prevazator !
Mi-a placut jocul ambelor formatzii.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde costasilviu » Sâm Iun 01, 2002 8:24 pm

A murit fotbalul, fratilor, a murit!
Danemarca bate Uruguayul si Senegal bate Franta. Glezna fina sufocata de umarul greoi si cel mai sudamerican fotbal din Europa invins de cea mai proasta si nemteasca echipa africana. Mai bine s-ar reincepe CM-ul asta de la inceput !
costasilviu
 

Mesajde Aragorn » Dum Iun 02, 2002 4:20 pm

Initial trimis de costasilviu
A murit fotbalul, fratilor, a murit!
Danemarca bate Uruguayul si Senegal bate Franta. Glezna fina sufocata de umarul greoi si cel mai sudamerican fotbal din Europa invins de cea mai proasta si nemteasca echipa africana. Mai bine s-ar reincepe CM-ul asta de la inceput !


Numa' chestii inteligente ai scos din gura ... Cred ca mai degraba ai incepe tu sa mai gandesti putin inainte de a scrie...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde costasilviu » Lun Iun 03, 2002 7:52 pm

Initial trimis de B-O-B-O


Numa' chestii inteligente ai scos din gura ... Cred ca mai degraba ai incepe tu sa mai gandesti putin inainte de a scrie...

Ia zi, juma de laba trista care-i smenu'? Nu-i asa cum zic?
A, tu esti ala cu"Senegalul au jucat frumos!". Ma rog, gramatica n-o intelegi, da' zi ceva din picior: merita Senegalul?, merita Danemarca?
costasilviu
 

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 03, 2002 9:12 pm

Costasilviu,cu tot respectul ce ti-l port,nu prea te-am inteles la faza asta ! Pai asa....hai sa nu se mai joace Mondialele..si sa ii dam Frantei medalile de aur.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Lun Iun 03, 2002 9:51 pm

Initial trimis de costasilviu

Ia zi, juma de laba trista care-i smenu'? Nu-i asa cum zic?
A, tu esti ala cu"Senegalul au jucat frumos!". Ma rog, gramatica n-o intelegi, da' zi ceva din picior: merita Senegalul?, merita Danemarca?


Ah, iara intra fraieri pe net...dar na poate imi explici si mie candva ce vrei sa spui defapt.
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Următorul

Înapoi la Campionate mondiale si calificari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron