Marea finala : Germania vs. Brazilia

drumul catre Germania 2006

Cine se va impune in finala Campionatului Mondial ?

Germania
3
33%
Brazilia
6
67%
 
Voturi totale : 9

Marea finala : Germania vs. Brazilia

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iun 26, 2002 5:10 pm

O finala extrem de interesanta. Intre doua echipe ce provin de la scoli diferite. Riguroasa scoala germana ce se axeaza mai mult pe anti-joc...va intalni fermecatoarea scoala de samba-fotbal a brazilienilor. Un meci de 1 x 2 .
Tin din toata inima cu Brazilia..si sper ca acestia sa se impuna. Merita sa castige inca o data campionatul mondial .
Daca cariocas vor castiga..se vor incununa pentru a cincea oara cu laurii de campioni. Performantza unica ! (oricum..pana acum..ei sunt singurii cu 4 mondiale castigate)
De cealata aprte..de la nemtzi nu stii niciodata la ce sa te asteptzi. Daca vor inscrie primii..va fi foarte greu pentru brazilieni sa mai revina.

Hai Brazilia ! Ordem e Progresso !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Despre marea finala

Mesajde baixinho© » Mie Iun 26, 2002 7:38 pm

Imi doresc din tot sufletul sa castige Brazilia, cu toate ca inaintea primul meci de la Campiontul Mondial al cvadruplei campioane a lumii voiam sa plece acasa inainte de optimi. Logica era simpla: Scolari urma sa fie transat de viu de suporteri, in primul rand pentru ca nu a luat in Asia jucatori la Ze Roberto, Jardel, etc etc etc si, cu voia dumneavoastra, ultimul pe lista, ROMARIO. Acum, insa, lucrurile s-au schimbat. Pentru Brazilia orice alt loc in afara de primul reprezinta un esec total. Nu pot sa nu imi doresc sa castige sud-americanii. Si cred ca asa si va fi, pentru ca va reintra Ronaldinho. Sincer, Germania nu m-a impresionat, iar pana cum nu mi-a demonstrat cele doua zicale care bantuie in lumea fotbalului despre ei: Ca "fotbalul este un joc intre doua echipe in care de fiecare data castiga Germania" si ca "nu esti sigura ca ai invins Germania decat atunci cand jucatorii ei se suie in autocar sa plece acasa". Cu Irlanda in grupe a remizat, cu SUA s-a chinuit, iar Brazilia nu a avut emotii decat in meciul de debut, cu Turcia, dar si atunci a dominat meciul. Degeaba spun unii ca Scolari nu este antrenor. Sunt si eu curios cine s-ar fi riscat sa ii titularizeze meci de meci pe Edmilson si Gilberto, cand pe banca de rezerve si acasa stau alte vedete de mii de karate. In fine. Nu trebuie uitate doua chestii: ca reintra Ronaldinho (si, deci, se va reface tridentul din atac alcatuit din cei trei "R") si ca la Germania nu joaca omul-cheie, Ballack. In plus, jucatorii de la Bayer Leverkusen sunt obisnuiti cu esecurile in acest an, asa ca inca unul nu strica.
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Marea finala

Mesajde baixinho© » Mie Iun 26, 2002 7:39 pm

Oribile, tu chiar crezi ca lumea stie ce inseamna "Ordem e progresso"? Ma indoi, sa zic asa. Asta nu inseamna ca nu ader la "urarea" ta. Forza pentacampeoneeeeeeeeeee!
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iun 26, 2002 8:16 pm

Petrican,nici eu nu l-ash fi luat pe Jardel. Unde sa-l mai bag in echipa ca nu isi avea locul ? Posturile sau este ocupat !
De Romario nici nu mai zic. E alta generatzie,generatzia '94...din care doar Cafu mai supravietuieste.
Insa pe Ze Roberto l-ash fi luat. Mi-a placut enorm de acest brazilian...care m-a facut sa tin cu nemtzii de la Leverkusen !
Sa recunoastem...ca si fara acesti jucatori..Brazilia sunt niste mari corifei ai fotbalului.

Eu cred ca toata lumea stie ce inseamna Ordem e Progresso. E cineva care nu cunoaste steagul Braziliei ? Ma indoiesc ! (e fostul meu avatar..la care probabil am sa revin intr-o buna zi ;) )
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Joi Iun 27, 2002 4:21 am

Mosule eu cred ca nu l-a luat pe Ze Roberto ca avea prea multi mijlocasi pe stanga...Ca Rivaldo si Ronaldinho sunt pe aceeasi pozitie.
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Aragorn » Joi Iun 27, 2002 4:24 am

Mare noroc au brazilienii ca Ballack e suspendat :(
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Joi Iun 27, 2002 10:34 am

Io unu am votat Brazilia, desi sper sa bata Germania, cu care tin de la Mexico 86 incoace! Ar fi ceva, ar egala cele 4 cupe ale braziliotilor si am impresia ca ar lua si trofeul acasa.

Hai Germania!
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Aragorn » Vin Iun 28, 2002 12:28 pm

Pronosticul meu: Germania - Brazilia: 1 - 0 (Klose min. 37)
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Iun 28, 2002 12:31 pm

Pronosticul meu : Brazilia -Germania 2-1 (la pauza 1-1)

Bobo,ai sa vezi finala in Romania ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde angus » Vin Iun 28, 2002 1:07 pm

Bate Brazilia. Simt eu. La penalty-uri.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Aragorn » Vin Iun 28, 2002 1:52 pm

Da mosule, am sa vad finala mare in romania, iar finala mica in aeroport in Munchen...

N-are cum Brazilia sa castige la penalty-uri deoarece Kahn e prea bun la asa ceva fata de Marcos, sau cum il cheama pe brazilian.
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde J.A.Tiranu » Sâm Iun 29, 2002 9:23 am

4-1 pentru Brazilia, sudamericanii fiind la momentul asta , zic eu, mult mai in forma decat Germania; Kahn de altfel il simt, e meciul in care gafeaza.
undeva la marea neagra ..... lucrurile se contrazic
J.A.Tiranu
Junior Member
 
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Apr 13, 2002 1:11 am
Localitate: Somewhere over the rainbow

Mesajde cutuma© » Sâm Iun 29, 2002 9:55 am

Ii ziceam shi moshului acum cateva zile pe Messenger, cred k vor cashtiga nemtzii acest meci, dar presimt ca o vor face cu destula shansa shi ca la sfarshit intreaga lume va considera nedreapta victoria lor. Personal ash vrea sa cashtige Brazilia deoarece dupa ce mi-au fost eliminate rand pe rand toate favoritele (argentina,anglia,senegal) au ramas singura echipa al carei joc ma face sa stau cu ochii lipitzi de ecran. Shi in plus, o victorie a braziliei ar aduce fericirea in ochii acelor milioane de saraci din ghetourile orashelor din tzara sud-americana, despre care tocmai am vazut un reportaj la TV care m-a induioshat (shi eu is mai greu de impresionat din fire...)
FORZA BRASIL....
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Iun 29, 2002 9:55 am

Cum bai Tirane ,4-1 pentru Brazilia ? Esti nebun la cap ? Te crezi la Mexico '70 ?
In '70,daca nu ma insel,Brazilia a invins cu 4-1 in finala Italia ! Parca a inscris si Pele atunci.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Sâm Iun 29, 2002 10:33 am

Ar fi culmea sa ia Germania 4 goluri intr-un meci, avand in vedere k pana acum a luat doar unul in 6 meciuri shi ala in minutul 94!
Io zic k indiferent cine va cashtiga, rezultatul va fi 1-0.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde J.A.Tiranu » Sâm Iun 29, 2002 10:58 am

4-1, asta e parerea mea. Nu e foarte greu : Brazilia osa fie in mare bulau si Kahn... nu. Si ca sa fiu mai concis:
min. 17- R. Carlos primul gol
min. 33 - Rivaldo golul 2
min. 46 - Rivaldo golul 3
min. 6 - dau si germanii unul ( nu am inspiratie sa zic cine)
min 38 - Ronaldo( defapt mai mult autogol)
undeva la marea neagra ..... lucrurile se contrazic
J.A.Tiranu
Junior Member
 
Mesaje: 184
Membru din: Sâm Apr 13, 2002 1:11 am
Localitate: Somewhere over the rainbow

Mesajde L|quid » Dum Iun 30, 2002 1:45 am

Germania cashtiga....brazilieni au dat un gol de tot rahatu cu turci...Imi doresc sa castige gremania dar mingea e rotunda

Oricum....o bularcada de campionat ca acesa nu a fost inca

Si inca ceva...Germaniei si braziliei i-au trebuit 17 campionate, 72 de ani, si 642 de meciuri pentru a se intalni in cupa mondiala

:))
L|quid
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Lun Iun 10, 2002 3:56 am
Localitate: usa

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 30, 2002 3:29 am

Brazilienii au dat un gol de tot rahatul cu turcii ? Mie mi s-a parut o sclipire de geniu a lui Ronaldo,nu un gol de rahat. Ce dribling a putut sa faca..si felul cum a finalizat..cu varful ghetei..in stil de mare jucator.
Daca nu castiga Brazilia ...campionatul va fi cu adevarat compromis. Este campionatul Braziliei. Nu are cum sa nu il castige,
Brazilia va castiga.

Mai sunt mai putin de 10 ore pana la finala. Hai BRAZILIA !
Ordem e Progresso !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde vali » Dum Iun 30, 2002 7:09 am

parerea mea. care nu mai uit la fotbal decat al campionatul european si mondial:

brazilienii is destul de agili si norocosi ca sa penetreze riguroasa aparare germana. pe de alta parte, bierhoff ii mai experimentat si mai serios decat ronaldo si rivaldo si compania. pe ronaldiho nu l-am vazut jucand prea mult si cred ca el va face diferenta, pentru ca ronaldo nu a stralucit prea mult pentru "cel mai bun jucator al planetei"

daca se ajunge la penalty, experienta lui kahn va face diferenta, pentru ca brazilia nu a avut niciodata portari mari.

desi as vrea sa castige nemtii, brazilienii vor lua tura asta
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 30, 2002 9:53 am

O,Vali ! Este o mare bucurie pt. mine sa te vad postand aici !

1.bierhoff are 36 de ani..si nu cred sa intre mai mult de 20 minute. nu este mai serios decat rivaldo. sirovalodo este foarte serios. are si brazilia oamenii ei seriosi care duc greul. uita-te la un roberto carlos sau un cafu
2.marcos este un portar foarte bun. chiar m-a uimit ca Brazilia are un astfel de portar
3.la penalty e chestie de noroc,nu sa ai portar bun. penaltyul se rateaza..nu se apara !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde cutuma© » Dum Iun 30, 2002 11:03 am

E adevarata zicala asta dar un portar bun shtie sa exercite o presiune psihologica asupra adversarului prin diferite shmecherii, shi cred, de fapt sunt sigur de aptitudinile lui Kahn in acest sens.
Dar nu se va ajunge nici macar la prelungiri...
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde vali » Dum Iun 30, 2002 12:05 pm

franta acum 4 ani a avut mare noroc cu portaru, da uite ca acum nu i-a folosit la nimic, pentru ca doar cu un portar nu se face primavara


oribilus, sorri, da eu am interzis aici. pot cel mult sa arunc cu privirea dupa ce ma deloghez.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Dum Iun 30, 2002 12:13 pm

fifa zice ca e randul Braziliei sa castige :(
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 30, 2002 12:16 pm

De unde si pana unde cu aceasta afirmatzie ? Ce legatura are FIFA cu Brazilia ?
Brazilia e printre putinele echipe ce au aratat spectacol la aceste mondiale !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Iun 30, 2002 12:24 pm

O sa bata Germania.TREBUIE!Asta daca mai exista dreptate pe lumea asta...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 30, 2002 12:26 pm

Incredibil,bai Mig ! Asta e dreptate ?? Sa bata Germania ....care a ajuns din noroc in finala ? Germania care a batut la limita in fiecare meci din fazele eliminatorii ?
Daca castiga Germania inseamna ca zeii fotbalului nu exista !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Sopra Tutt1 » Dum Iun 30, 2002 12:41 pm

stati ma linistiti, bate Brazilia... asa vrea Blater, sau cum draq il cheama pe ala :)
Sopra Tutt1
Junior Member
 
Mesaje: 2514
Membru din: Mar Sep 25, 2001 11:00 am

Mesajde cutuma© » Dum Iun 30, 2002 1:56 pm

La pauza 0-0
Un meci echilibrat in opinia mea in care nemtzii au dominat, compensand lipsa de tehnicitate prin munca shi daruire in timp ce brazilienii s-au bazat pe sclipirile de geniu ale unor jucatori, aceasta tactica dand roade, Ronaldinho shi Kleberson fiind intr-o forma de zile mari shi se pare k golul pluteshte in aer.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 30, 2002 1:59 pm

Subscriu la cele spuse de..decret !
Mai adaug : unde este Ronaldo ? Ca a cam gresit preluarile si pasele .
Sper sa isi revina dupa pauza.
Nemtzii au fost neasteptat de ofensivi in primele 35 de minute. Dar ultimele 10 minute au apatinut Braziliei..care au fost foarte aproape de gol.

Sper sa nu asistam la prelungiri.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Brazilia....pentacampione

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Iun 30, 2002 2:54 pm

Astia sunt Brazilia ! N-ai ce sa le faci ! Mari,mari,mari de tot !
Penta campioni mondiali ! Inegalabili ! Magici ! Vrajitori ! Corifei !

Nu au jucat mai bine ca Germania in finala...dar au avut sclipiri de diamant.
Sunt nespus de fericit ! Bravo,Brazilia !
Revin cu alte comentarii dupa ce ma mai linistesc putin !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Campionate mondiale si calificari

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator