Liga Campionilor 2005-2006

Champhions League, UEFA Cup + popularul concurs de pronosticuri

Mesajde bhuttu » Mie Mar 29, 2006 9:49 am

N-as zice ca Arseanal e deja calificata. Juve e capabila de multe surprize. In meciul de aseara m-a fascinat Camoranesi. Omu' n-avea alta idee decat sa loveasca. Foarte tare, frate!

Cat despre Barca, astia isi fac singuri viata grea. O sa aiba meci greu cu Benfica pe Nou Camp, trebuiau sa dea si ei macar 1-2 goluri din toate ocaziile alea imense.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Sică » Mie Mar 29, 2006 10:35 am

semifinale: Arsenal - Inter si Benfica - Lyon. Cel putin asa as vrea eu :D
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde marcuzzzo » Vin Mar 31, 2006 11:09 am

juventus n-a avut niciodata o mentalitate "europeana" sa nu uitati ca ultima cupa sampionilor a cistigat-o in 1996 si alta in 1985 cand au murit 39 suporters la stadion din Bruxelles...in schimb A.C.Milan are 17 sampionati italieni si 6!! cupe sampionilor....
despre Inter nici nu vorbesc ,ultima cupa a fost in 1965 cind bunicu' meu era tinerel.
marcuzzzo
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Lun Mar 27, 2006 10:46 pm
Localitate: milano

Mesajde MiG29 » Mar Apr 04, 2006 11:51 pm

Milan, ca de obicei Milan. A fost un meci bun, dominat de Lyon, dar cand ai in teren un jucator ca Inzaghi nu trebuie sa iti faci probleme. Imi pare rau ptr Inter in schimb.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Apr 05, 2006 12:14 am

mi-a parut rau de Lyon, ar fi fost o performanta pt ei. ma bucur ins apt Villareal.
vedem ce se mai intampla si maine.. Arsenal cred ca sunt calificati.. la fel si Barca dar nu se stie niciodata..
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde bhuttu » Mie Apr 05, 2006 1:33 am

E seara celor mai jegoase echipe din fotbalul mondial. Inca astept sa vad rezumatul de pe El Madrigal, dar calificarea Villarealului e o certitudine, si e singurul lucru mai urat decat doua echipe italiene in semifinale.

Pentru ca echipa de Old Boys a lui Milan a reusit sa omoare sperantele celei care era, poate, cea mai frumoasa echipa din cele 8 ramase in competitie. Golul lui Inzaghi din minutul 25 a fost anulat 5 minute mai tarziu de Diarra, iar la 1-1 Lyon e calificata. In repriza a doua Lyon ataca mult, rateaza mult, iar Milanul se clatina si n-are decat vreo doua ocazii, mari ce-i drept, dintre care la una Inzaghi chiar a cerut gol. N-a fost gol.
In schimb, pentru al 3-lea an consecutiv, Milan se duce spre finala cu gol in ultimele minute. A fost, acum 2 ani, Aiax-ul care a pierdut datorita unei iesiri inoportune a lui Lobont in minutul 88; a fost anul trecut PSV-ul lui Guus Hiddink si munca de 90 de minute a celor doi coreeni atomici anulata de un gol din minutul 89 al lui Ambrosini; a fost in seara asta Lyon-ul lui Houlier, o echipa ce slaveste cu fiecare meci fotbalul si magia lui, dar care n-a prevazut ca lui Inzaghi ii e suficienta o minge ratacita intre bare in minutul 88 ca sa-si trimita echipa in semifinale.

M-a impresionat si m-a incantat echiap afro-franco-braziliana a lui Lyon, cu al sau Gregory Coupet, mult mai sigur decat Dida. Insuficient, se pare.
A mai fost Cacapa, unul din cei mai buni fundasi din lume, dar care n-are loc intr-o nationala mult prea neincapatoare pentru multele si uluitoarele talente pe care nu inceteaza sa le produca o tara care scoate din exportul de fotbal mai multi bani decat din turism (desi are unele din cele mai mari atractii geografice, culturale si sociale din lume - Amazonul, carnavalul si curvele ieftine) sau din cacao (desi e cel mai mare exportator din lume).
A mai fost Diarra, din Mali, cu cea mai inchisa piele si cel mai mare fuleu, jucatorul care poarta tot timpul numele Profetului in acte si culorile tarii sale in jurul incheieturii.
Au mai fost Juninho Pernambucano si Fred, vrajitorul si sashiul, din aceeasi Brazilie, doi jucatori inspirati si care-au muncit mult, dar in fotbal nu se rasplatesc nici talentul, nici efortul.
Au mai fost Wiltord si Govou, trecutul si viitorul de origine africana din nationala Frantei, dar in fotbal nu se dau goluri doar pentru intentie.
Si-au mai fost Cris, Malouda, Abidal si Clerc.
Cu toii eroi, dar de teapa alora care umplu cimitirele.

Milan i-a avut in schimb pe Maldini si Costacurta, doua rezerve azi, dar titulari in finala din '89, castigata in fata Stelei. L-a avut pe Inzaghi-cel-degraba-in-offside-stataoriu, omul care da un cu totul alt inteles cuvantului "oportunism". Au mai fost Dida, Stam, Seedorf, cu totii trecuti de 30 de ani. Iar aia care n-au inca, se apropie puternic. Exceptie face Kaka, brazilianul de 23 de ani care a avut o incursiune frumoasa la inceputul meciului. Dar un moment in 90 de minute, nu e magie, e giumbusliuc de balci.
Personal m-a surprins la Milan netitularizarea valorosilor fundasi Baresi sau Albertini. Locul lui Gattuso ar fi putut fi luat de Donadoni. Seedorf putea fi usor suplinit de Frank Rijkaard, de exemplu. Iar Dejan Savicevic si Zvonimir Boban faceau un cuplu ofensiv cel putin la fel de bun ca Inzaghi-Shevcenko. Sa nu mai vorbesc de Guulit, van Basten, sau mai tinerii Ravanelli si Tasotti.

Mutarea pe care a pierdut Houlier, dupa parerea mea, a fost Carew pentru Fred. Introducerea vikingului cu ten masliniu (probabil descendent direct al lui Eric cel Rosu, dar numai dinspre mama) a cam omorat atacul lui Lyon. Si francezii s-au vazut calificati mult prea devreme pentru un meci in care canibalul Pippo era pe teren.

Intre timp am vazut si Villareal-Inter. Prea multe n-as putea sa spun. As remarca doar ca:
- spre deosebire de Milan, Interul promoveaza tinere sperante, gen Sinisa Mihajlovic, Dejan Stankovic sau Juan Sebastian Veron. Astfel, se pare ca in capitala Lombardiei scolile de fotbal merg cum nu se poate mai bine.
- Villareal e singura echipa din afara Italiei care joaca un fotbal mai urat decat cel italian.
- rezumatul primei reprize s-a terminat in ceva mai putin de 2 minute. Nici un sut pe poarta in 45 de minute.
- Villareal poarta o porecla luata din Beatles fara drepturi platite.
- galben e culoarea aurului, dar si pisatul e colorat foarte asemanator.

Parca prevad o finala AC Milan - Villareal CF. Gol Forlan in primul minut, gol Inzaghi in ultimul minut. 1-1 dupa 120 de minute, campioana Europei se va decide la penaltyuri. Dar daca exista Dumnezeu, asta va ramane o ipoteza nefericita.

"Plopeniul poate si el spera la Champions League." Asta e o fraza din comentariul de pe Pro Tv, a-propos de faptul ca Villareal e un orasel de doar 50.000 de locuitori. Mi s-a parut geniala.

Stiu, mult, prea mult patetism in ce-am scris mai sus, dar fotbalul se traieste mai intens cu patetism.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Apr 19, 2006 1:34 pm

Milan - Barcelona 0-1
un meci in care s-a putut vedea care e cea mai frumoasa echipa la ora asta, anume Barca. il las pe bhuttu sa comenteze mai pe larg ce s-a intamplat, eu unulma bucur ca macar de data asta a castigat echipa care a jucat cel mai bun fotbal.
ah.. nu pot sa trec peste asta... n-am retinut cum ii cheama pe cei doi cretinoizi care au comentat.. dar sunt de o cretinitate ireala, tot meciul nu au facut decat sa isi dea cu parerea si sa faca observatii care pe langa ca nu aveau nici o legatura cu meciul erau de o penibilitate extrema. nu stiu cine dreq ii tine acolo si cum au ajuns sa comenteze UCL.. chiar nu se gasesc niste oameni care sa nu iti faca sa dai televizorul pe mute? ( de ex o tot dadeau cu declinul Milanului, ca vai si amar de capul lor.. de zici ca era 5-0 pt Barca si calificarea era jucata...)

referitor la meciul din seara asta.. probabil victorie Arsenal. incepand de azi tin cu echipele engleze:D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde MiG29 » Joi Apr 20, 2006 9:15 am

Arsenal a reusit doar un 1-0 cu Villareal, si calificarea nu e jucata, insa a fost clar echipa mai buna. Probabil ca vom avea parte de o finala Arsenal-Barcelona, desi eu inca mai sper ca Milan sa intoarca rezultatul din tur. Si in legatura cu cei 2 imbecili de la prost tv, ma abtin de la comentarii, nu de alta, da nu merita...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Apr 25, 2006 11:15 pm

Pentru al doilea an consecutiv, echipa de pe locul 5 din Anglia e in finala CL. Singura diferenta e ca anul asta echipa se numeste Arsenal si a reusit aceasta performanta dupa un 0-0 cu in returul Villareal. Din pacate n-am vazut decat prima repriza, dar ma inteles ca Riqueleme a reusit sa rateze un penalty in min 88:n:
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde RajaF » Mie Apr 26, 2006 12:12 am

In minutul 89 migule, ca si pulsul meu cam tot atatea minute a fost suprasolicitat pana s-a oprit 10 secunde :D
Meci sub orice critica facut de tunari, dar sunt mai mult decat fericit din doua motive:
1) Finala ofcors :D
2) Arsenal in sfarsit au invatat cum sa "omoare" un meci

Ne vedem cu Barca la Paris in ultimul vis :D
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde bhuttu » Mie Apr 26, 2006 3:52 am

Villareal victis, ergo Deus est!

Evident, un meci submediocru, cam de nivelul diviziei C de juniori-rezerve. Ma asteptam sa fie asa, dar nu ma asteptam ca, la cheful pe care-l aveam sa vad un meci (fie el Villareal - Arseanal), sa apuc sa motai spre sfarsit.

Villareal au atacat tot timpul, dar Arseanal au avut jocul in mana tot timpul. Chiar si la 1-0 pentru Villareal, Arseanal se ducea mai departe. Macar pentru ca Henry poate sa rezolve un meci in 30 de secunde.
Cel mai interesant punct al meciului a fost ala cand m-a sunat baixu, fix inainte de penaltyul ratat de Riquelme. Care sper sa se fi sinucis deja pana la ora la care cititi aceste randuri.
Mai sper ca Forlan sa plece de la Villareal in vara. Si ca Barca sa ia liga. Urata competitie e aia in care am ajuns sa tin cu Arseanal!
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde RajaF » Mie Apr 26, 2006 4:08 am

bhuttu, noi doi nu o sa ne prea intelegem la fotbal niciodata... "Arseanal"?
Mi se pare mie sau se iveste cumva invidia lui Manchester si in tine :P?
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde baixinho© » Mie Apr 26, 2006 8:10 am

bhuttu scrie:Cel mai interesant punct al meciului a fost ala cand m-a sunat baixu, fix inainte de penaltyul ratat de Riquelme.

exprimarea corectă]Cel mai interesant punct al meciului a fost ăla cand m-a sunat baixu, fix inainte de penaltyul executat de Riquelme, şi mi-a spus: "ăsta o să rateze".[/B]
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde cutuma© » Mie Apr 26, 2006 8:45 am

Dupa ce-am vazut reluarea penalty-ului CERSIT de Jose Mari i-am zis lui tata "Stai sa vezi ca se va vedea hotzia si asta-l rateaza". Nu m-a crezut ...

Arsenal vs Barca ... asta da finala de CL.
Prohíbanos que odiamos cuervos

Decret despre Steaua - Sevilla : http://decret.blogspot.com
Avatar utilizator
cutuma©
 
Mesaje: 3047
Membru din: Vin Mar 01, 2002 12:00 am

Mesajde Daimon » Mie Apr 26, 2006 3:20 pm

baixule.. si eu eram convins.. si cand am vazut ca nici nu a urmarit dupa aia mingea... ar fi culmea sa se califice astazi Milan.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde MiG29 » Mie Apr 26, 2006 8:04 pm

culmea, culmea, da mie mi-ar placea:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde zsolt77 » Mie Apr 26, 2006 9:47 pm

MiG29 scrie:culmea, culmea, da mie mi-ar placea:D

si mie..... [-o ,sa vad "idolii" comentatorilor protv la pamant,dar va fi foarte greu,si asta o spun dupa prima repriza ==D
zsolt77
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Lun Ian 03, 2005 10:56 pm
Localitate: Csikszereda

Mesajde Sică » Mie Apr 26, 2006 9:59 pm

se califica Barcelona, nu va mai faceti sperante :P
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mie Apr 26, 2006 10:21 pm

gol anulat aiurea lui AC Milan + arbitraj părtinitor Barcelonei. la astea se adaugă fluierarea sfarşitului meciului cu 20 de secunde mai devreme.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Sică » Mie Apr 26, 2006 10:45 pm

Sa o suga milan cu mosnegi lor, Barcelona are un footbal mult mai spectaculos si a meritat mai mult ca Milan sa fie in finala
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Apr 26, 2006 11:00 pm

sica, ca de obicei tu esti pe langa...
arbitraj sub orice critica, dar oricum parca totusi Barca a fost mai buna per ansamblu. Cu tuate astea imi pare rau de Milan.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Daimon » Mie Apr 26, 2006 11:22 pm

n-am urmarit arbitrajul ca eram in birt, televizoru mic si departe + eu relativ chior. dar zaic si eu ca Barca a fost mai buna si in general joaca un fotbal mai spectaculos, fara a minimaliza jocul lui Milan
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde bhuttu » Joi Apr 27, 2006 12:53 am

Deci nici macar nu ma doare nimic de meci. Bine dracu' c-a pierdut Milan.

Si rau ca in doua semifinale a cate doua meciuri s-au dat in total 2 goluri.
If there's a war, we'll all fight!
Avatar utilizator
bhuttu
 
Mesaje: 2510
Membru din: Dum Apr 21, 2002 11:00 pm

Mesajde RajaF » Joi Apr 27, 2006 5:36 am

Si rau ca in doua semifinale a cate doua meciuri s-au dat in total 2 goluri.


Asta asa e, si eu ma asteptam la cel putin 5-6 goluri in cele doua ture. Dar asta e, o sa fie in finala :D

Arsenal - Barcelona 5-5 dupa prelungiri. La 11 metri fie ce o fi :D
Live fast, die young!
Avatar utilizator
RajaF
Junior Member
 
Mesaje: 596
Membru din: Dum Dec 04, 2005 12:00 am

Mesajde Sică » Joi Apr 27, 2006 9:16 am

mig scrie:sica, ca de obicei tu esti pe langa...

nu ma refeream neaparat la meciul acesta, milan a avut putin noroc ca a ajuns in semifinale pe cand Barcelona a meritat.
bani nu sunt un scop, sunt un mijloc.
Avatar utilizator
Sică
Junior Member
 
Mesaje: 1927
Membru din: Lun Iul 04, 2005 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Apr 27, 2006 1:52 pm

e hai lasa, ca nici Barca n-a rupt gura targului cu Benfica....
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

ce-ti doresc eu tie, dulce Romanie...

Mesajde precious~ » Joi Apr 27, 2006 9:04 pm

...sa castige Steaua in seara asta k pe ne mai bucuram si noi cu o bere,doua,trei... hai,Steaua!
Avatar utilizator
precious~
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Joi Apr 27, 2006 3:16 pm
Localitate: World Full Of Nothing

Mesajde baixinho© » Joi Apr 27, 2006 9:15 pm

precious~, ce legătură este intre titlul acestui subiect şi ce ai scris tu?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde NicuDavid » Sâm Iun 24, 2006 4:06 pm

Si pana la urma UEFA CHAMPIONS LEGUE 2005 - 2006 a castigat-o Barí§a. In sfarsit a castigat cel mai frumos fotbal. ;-)
NicuDavid
Junior Member
 
Mesaje: 14
Membru din: Sâm Iun 24, 2006 3:35 pm
Localitate: Barcelona

Barcelona

Mesajde Zidane » Joi Iul 13, 2006 1:11 pm

Jos cu Barcelona :moon: :shoot: :hang: :caca: :arme: :tai: :axe: :nervos:
Avatar utilizator
Zidane
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Iul 12, 2006 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Cupele europene

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator