Celtic sau Porto?

Champhions League, UEFA Cup + popularul concurs de pronosticuri

Celtic sau Porto

Chestionarul s-a închis pe data de Joi Mai 22, 2003 3:19 pm

Celtic
1
33%
Porto
2
67%
 
Voturi totale : 3

Celtic sau Porto?

Mesajde Aragorn » Mie Mai 21, 2003 3:18 pm

Care din doua va triumfa astazi?
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mai 21, 2003 3:25 pm

Este un meci deschis oricarui rezultat. Eu tin cu scotienii...pentru ca am tinut mereu cu ei. M-am intristat cand au fost eliminatzi de Basel in turu preliminar Champhions Legue...dar iata ca in aceasta seara la Sevilla pot lua o cupa europeana...asa cum a luat si Steaua in acel orash. :p

Tin cu scotienii....dar cred ca va castiga FC Porto...asa ca votez cu ei.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Mai 22, 2003 12:24 am

Mi-a placut meciul. Nu a avut cine stie ce faze de spectaculozitate ca meciurile din Champhions League...dar a placut publicului spectator aflat in numar mare pe Stadionul Olimpic din Sevilla.

Incredibil publicul scotian....cam vreo 20 000 . Toti aveau tricouri alb-verzi. Foarte frumos....si cantau celebrul imn al cormoranilor..."you never walk alone" . Frumos si publicul lusitan....latini ca noi. Barbatzi bronzatzi la bustul gol...si fete maslinii la sutien.

Eu zic ca au castigat pe merit portughezii. Scotienii au practicat un joc deosebit de dur cu multe faulturi. Nu prea mi-a placut de ei. Bine..nu zic nu....au aratat si ceva fotbal. Golurile au fost toate frumoase.....dar cel mai mult mi-a placut cel din prelungiri.

Speram ca si peste 1 saptamana sa vedem un meci cel putin la fel de frumos ca cel de azi.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aragorn » Joi Mai 22, 2003 1:24 am

Meciu a fost destul de fain.
Oriucm Balde trebuia eliminat la primu glaben, la faultu dur asupra lu Deco...
In rest mi-a placut aparitia regulei "Silver Goal" ...
I'm back, back again.
Avatar utilizator
Aragorn
Junior Member
 
Mesaje: 1424
Membru din: Vin Dec 14, 2001 12:00 am


Înapoi la Cupele europene

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron