Cupa UEFA - formula noua!

Champhions League, UEFA Cup + popularul concurs de pronosticuri

Cupa UEFA - formula noua!

Mesajde Ayrton » Vin Iul 11, 2003 10:55 am

"Incepind din sezonul 2004-2005, Cupa UEFA se va juca intr-o noua formula, asemanatoare Ligii Campionilor. Comitetul Executiv al forului european a decis ieri, la Nyon, ca echipele inscrise in cea de-a doua competitie intercluburi a continentului sa se intreaca intr-o noua formula, care sa cuprinda grupe. Cele 80 de formatii aliniate la start vor disputa un tur eliminatoriu, dupa care invingatoarele vor fi repartizate in opt grupe a cite cinci echipe. Primele trei clasate din fiecare grupa se vor califica mai departe. Incepind din cea de-a treia faza, se va reveni la sistemul eliminatoriu. Cele 24 de grupari calificate si cele opt eliminate din prima faza a grupelor Ligii Campionilor vor intra in saisprezecimi."
**********
***D I N A M O!!!***
**********
Avatar utilizator
Ayrton
 
Mesaje: 1790
Membru din: Lun Dec 16, 2002 12:00 am

3602

Mesajde baixinho© » Mie Oct 15, 2003 1:46 pm

Din sezonul 2004-2005, in Cupa UEFA se vor juca douí£ tururi preliminare, iar cele douí£ echipe romanesti care vor putea fi inscrise (cistigí£toarea Cupei si ocupanta locului doi in campionat) vor trebui sí£ evolueze incí£ din primul tur de calificí£ri, ca si reprezentantele urmatoarelor tari: Slovacia, Ungaria, Cipru, Slovenia, Finlanda, Letonia, Moldova, Georgia, Bosnia-Herzegovina, Lituania, Islanda, Macedonia, Belarus, Irlanda, Malta, Armenia, Tara Galilor, Albania, Estonia, Irlanda de Nord, Luxemburg, Insulele Feroe, Azerbaidjan si Kazakhstan, Liechtenstein, Andorra si San Marino.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde baixinho© » Joi Mai 20, 2004 10:19 am

Noul format al Cupei UEFA din sezonul 2004/2005
Incepand cu sezonul 2004/2005, Cupa UEFA isi schimba formatul trecandu-se la un sistem complicat, de la primul meci pana la finala disputandu-se 221 de jocuri, la care se adauga cele 120 din fazele preliminare. Cu aceasta editie se introduce sistemul grupelor si in Cupa UEFA, cum se intampla de cativa ani in Champions League. In septembrie, la starul propriu zis al competitiei, vor lua parte 80 de echipe, care vor disputa un prim tur, cele 40 de castigatoare urmand a fi distribuite in 8 grupe a cate 5 formatii fiecare. In faza grupelor, fiecare echipa va disputa 4 jocuri, doua pe teren propriu, doua in deplasare, meciurile fiind stabilite prin tragere la sorti. Primele trei clasate in faza grupelor Cupei UEFA vor merge in primavara, unde li se vor alatura cele 8 echipe ocupante ale locului 3 in faza grupelor din Champions League. Cele 32 de formatii din faza 16-imilor Cupei UEFA vor juca dupa vechiul sistem cu partide tur-retur, care duc la eliminare directa, urmand ca pana in semifinale sa se mearga pe acest sistem. Finala competitie se va disputa intr-o singura mansa.
CUPA UEFA 2004-2005
Turul 1 preliminar Iul-Aug
La start - 56 de echipe: 25 - Castigatoarele cupelor nationale ale statelor clasate intre locurile 25-49 in clasamentul UEFA, 25 - echipele ce au ocupat locul secund in statele clasate intre locurile 25-49 in clasamentul UEFA, 3 - Echipe venite din Cupa Fair Play, 1 - Castigatoarea Cupei in Liechtenstein, 2 - campioanele din Andorra si San Marino,
Turul 2 preliminar August
La start - 64 de echipe: 28 - castigatoarele meciurilor din primul tur preliminar, 14 - catigatoarele cupelor nationale in statele clasate intre locurile 11-24 in clasamentul UEFA, 9 - echipele ce au ocupat locul secund in statele clasate intre locurile 16-24 in clasamentul UEFA, 13 - echipele ce au ocupat locul trei in statele clasate intre locurile 9-21 in clasamentul UEFA.
Turul 1 Septembrie
La start - 80 de echipe: 32 - castigatoarele meciurilor din turul doi preliminar, 10 - catigatoarele cupelor nationale in statele clasate intre locurile 1-10 in clasamentul UEFA, 2 - echipele ce au ocupat locul trei in statele clasate intre locurile 7-8 in clasamentul UEFA, 5 - echipele ce au ocupat locul patru in statele clasate intre locurile 4-8 in clasamentul UEFA, 8 - echipele ce au ocupat locul cinci in statele clasate intre locurile 1-8 in clasamentul UEFA, 3 - echipele ce au ocupat locul sase in statele clasate intre locurile 1-3 in clasamentul UEFA, 16 - echipele eliminate in turul 3 preliminar al Champions League, 3 - echipe venite din Cupa Intertoto, 1 - detinatoarea trofeului.
Faza grupelor Oct-Dec
La start - 40 de echipe: 40 - castigatoarele meciurilor din Turul 1. Se vor forma 8 grupe a cate 5 echipe. Fiecare echipa va disputa, in lunile octombrie - decembrie, cate patru partide (doua pe teren propriu si doua in deplasare), partidele urmand a fi stabilite prin tragere la sorti.
Turul 3 Februarie La start - 32 de echipe: 24 - echipele ce au ocupat locul 1, locul 2 si locul 3, in faza grupelor Cupei UEFA, 8 - echipele ce au ocupat locul 3 in faza grupelor in Champions League.
Turul 4 Martie La start - 16 echipe: 16 - invingatoarele din Turul 3.
Sferturi, semifinale, finala Aprilie-Mai
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Raspopitu » Mar Aug 17, 2004 11:43 pm

Unde pot gasi clasamentul UEFA?
Eu sunt nascut in alb-violet/Traiesc in alb-violet/Si port in suflet si in gand/Mereu un nume sfant/Caci alb imi este sufletul/Violeta inima/Si pentru POLI voi canta/Doar asta-i viata mea!
Avatar utilizator
Raspopitu
Junior Member
 
Mesaje: 453
Membru din: Mie Oct 23, 2002 11:00 pm

Mesajde baixinho© » Mar Aug 17, 2004 11:52 pm

ia incearca aici.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Daimon » Mie Aug 18, 2004 12:53 am

mi se pare destul de interesant noul format...mult mai echilibrat.. ca sa nu spun ca asa au si echipele noastre sansa sa joace mai multe meciuri in europa...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara


Înapoi la Cupele europene

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori