pentru bassistii interesati

Forum-ul formatiei Proconsul si al fanilor acesteia. Puteti primi raspunsuri chiar de la membrii formatiei

Mesajde danjazzbass » Sâm Iul 03, 2004 9:46 am

Salutari Zoly si ma bucur ca ti-ai facut si tu aparitia pe forum. :bye:
Treaba cu ''un tip asa mai sobru'' nu a fost ceva in sensul rau al cuvantului...probabil ca am vrut sa zic serios...habar n-am da oricum nu a fost in nume de rau.
Incearca pe http://www.bassplaza.com sunt tot felul pe acolo.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde danjazzbass » Sâm Iul 03, 2004 9:51 am

Salut Ich Guest
Demo-ul a constat intr-o inregistrare video de vreo zece minute in care eu cu un tobar am cantat cate ceva pe acolo.
Adresa o gasesti la http://www.sitstrings.com
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Zoltan » Sâm Iul 03, 2004 2:21 pm

Prepe,

N-am luat in nume de rau observatia ta! Din partea mea, subiectul e epuizat...
Multumiri pentru http://www.bassplaza.com! :B

Zoltan - bass, Shekinah
http://www.shekinah.ro
Avatar utilizator
Zoltan
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 01, 2004 11:00 pm

Mesajde k3liutZu » Sâm Iul 03, 2004 2:46 pm

Acum am gasit discutia asta aici... destul de interesant pana acum :)
Cant la bas de vreo 2 ani... inca pe reghin... vara asta vreau sa-mi iau ceva klumea :p
Nu am prea gasit ceva interesant pe unde am fost... sunt din sighisoara, aici chiar nu se gaseste nimic :p Am fost prin bucuresti saptaman trecuta, la muzica ce era mai interesant era un Jackson... Stagg-urile ara foarte mult a kitch-uri... cred ca mai era un fender second parca...

Acum din ce am citit pe-aici, nu ma mai tenteaza asa de mult D'Addario de la barock...

Hmmm, miercurea trecuta mi-am dat seama cat de mult conteaza amp-ul in soundul pe care il scoti... am un Peavey de 100W... si miercurea trecuta am avut cantat in bucuresti in Underworld... m-am indragostit de Trace Elliotul de-acolo... nu mai suna deloc a reghin basul :)

Ca "idol" il am pe Flea (rhcp)... e extraordinar omul asta... Myung e bun, dar mi se pare ca ii lipseste feelingul... adica tot Dream Theatre-ul este intr-un fel sec... parca nu exista acel "chemestry". Fiecare in parte este un instrumentist extraordinar, dar impreuna un stralucesc asa cum ar face-o niste intrumentisti nu asa buni, dar intre care exista o anumita legatura ;)
k3liutZu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 07, 2004 8:40 am
Localitate: Sighisoara

Mesajde Zoltan » Sâm Iul 03, 2004 5:57 pm

Bine ai venit k3liutZu,

Acum din ce am citit pe-aici, nu ma mai tenteaza asa de mult D'Addario de la barock...


S-au spus multe pe acest forum despre corzile D'Addario comercializate in magazinul Barock. Este important de stiut ca toate produsele marca D'Addario sunt importate din America. Pentru eventuala proasta calitate a unor corzi, noi, cei de la Barock, nu avem nici o vina.

Asocierea numelui magazinului cu calitatea proasta a unor produse este regretabila si nejustificata.

Pe de alta parte, consider ca ar trebui sa fim mai prudenti cu judecatile de valoare. Nu cred ca Steve Bailey, David Ellefson [Megadeth], John Myung, Adam Nitti, John Patitucci si alti basisti de renume sa fi facut o alegere neinspirata...

Incerca corzile D'Addario, utilizandu-le corespunzator [!], compara-le cu alte corzi si alege.

Myung e bun, dar mi se pare ca ii lipseste feelingul... adica tot Dream Theatre-ul este intr-un fel sec... parca nu exista acel "chemestry". Fiecare in parte este un instrumentist extraordinar, dar impreuna un stralucesc asa cum ar face-o niste intrumentisti nu asa buni, dar intre care exista o anumita legatura


Fara intentia de a te jigni:

1. Consider ca prin observatia ta dai dovada de superficialitate in dorinta/capacitatea de intelegere a muzicii sau de lipsa de cunostinte muzicale.
2. In cazul oricarui instrumentist, apelarea la "chemistry" sau "feeling", ca si argument, este o tentativa de justificare a lacunelor.
3. A stii sa canti nu inseamna sa nu ai "feeling". Insa, poti avea "feeling" si sa nu stii sa canti...

Zoltan - bass, Shekinah
http://www.shekinah.ro
Avatar utilizator
Zoltan
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 01, 2004 11:00 pm

Mesajde k3liutZu » Sâm Iul 03, 2004 6:42 pm

Daca pentru tine muzica se rezuma doar la viteza si "corectitudine" nu mai zic nimic. Orice se poate invata... eu stiu ca am multe de invatat, dar nu "justific lacune"... conteaza mai mult sa ai ceva de zis, decat doar sa zici... nu ma pot considera doar instrumentist... in primul rand un muzician trebuie sa fie un artist, pe planul doi instrumentist... daca te iei fix dupa "regulile muzicii" ceea ce canti o sa fie acelasi lucru care il canta altii sute, mii de oameni...

o sa mai ascult cd-ul vostru sa vad ce feeling aveti... din cate tin eu minte nu prea mult... no offence :)

PS. pana acum am fost multumit de ce am cumparat de la barock ;)
k3liutZu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 07, 2004 8:40 am
Localitate: Sighisoara

Mesajde k3liutZu » Dum Iul 04, 2004 3:20 pm

Am reascultat Adrenalina, vrea sa imi cer scuze daca am fost prea... ofensiv... in mesajul anterior... ce este stresant este vocea. Basul si tobele sunt chiar meseriase... pacat ca vocea lui Andy este chiar agasanta uneori... oricum, bafta in continuare cu Shekinah si cu Barock-ul ;)
k3liutZu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 07, 2004 8:40 am
Localitate: Sighisoara

Mesajde danjazzbass » Dum Iul 04, 2004 8:25 pm

Toti bassistii de care vorbiti voi sunt exceptionali doar ca fiecare este sau nu pe gustul fiecaruia dintre noi.
Daca John Myung are ceva lipsuri(si cu siguranta ca are si el) cred totusi ca feeling-ul nu este unul dintre acestea.
Si Victor Wooten foloseste tot D'Addario asa ca nu pot fi deloc corzi rele, doar ca si noi ar trebui sa le schimbam mai des decat o data pe an...ca sa stim o treaba :rulz:
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Zoltan » Dum Iul 04, 2004 8:33 pm

k3liutZu,

Daca pentru tine muzica se rezuma doar la viteza si "corectitudine" nu mai zic nimic.


Nu, pentru mine muzica inseamna mult mai mult decat tehnica, insa, cred ca exista o ordine fireasca in apropierea de muzica:

1. Punerea unor baze solide - ma gandesc la cunostintele de tehnica instrumentala si teorie muzicala
2. Intelegerea discursului muzical - gasirea unei logici in constructia verticala si orizontala
3. Dezvoltarea [in]voluntara al stilului propriu

Daca vorbim despre Myung si Flea, cred ca ar trebui sa vorbim despre particularitatile care definesc stilul fiecaruia. Fara o analiza prealabila a liniilor de bas in contextul muzical in care apar, cred ca nu putem intelege "limbajul" fiecaruia si ne ramane sa ne rezumam la observatiile bine consacrate: "imi place" sau "nu-mi place".

Nu cred ca, in cazul lui Myung, "corectitudinea" este egala cu lipsa "feeling-ului".

eu stiu ca am multe de invatat, dar nu "justific lacune"...


Chiar daca am fost categoric, n-am vrut sa te jignesc! Si eu am enorm de mult de invatat...

in primul rand un muzician trebuie sa fie un artist, pe planul doi instrumentist


Nu sunt de acord. Aceasta ordine nu-mi inspira incredere... :nope:

daca te iei fix dupa "regulile muzicii" ceea ce canti o sa fie acelasi lucru care il canta altii sute, mii de oameni...


Cred ca au fost si sunt multi care au adus ceva nou, nebazandu-se pe ceea ce s-a spus pana in acel moment. Dar, de asemenea, cred ca au fost si sunt si mai multi care si-au dezvoltat un stil propriu bazandu-se pe fundamentele teoretice si practice ale muzicii, neignorand ceea ce s-a spus in aria stilistica in care ei se simt confortabil.

o sa mai ascult cd-ul vostru sa vad ce feeling aveti... din cate tin eu minte nu prea mult... no offence


Poate ca ai dreptate. In concert ne-ai vazut?

Zoltan - bass, Shekinah
http://www.shekinah.ro
Avatar utilizator
Zoltan
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 01, 2004 11:00 pm

Mesajde Zoltan » Dum Iul 04, 2004 8:55 pm

Salut Prepe,

Daca John Myung are ceva lipsuri (si cu siguranta ca are si el) cred totusi ca feeling-ul nu este unul dintre acestea.


Interesanta idee... poate ca ai dreptate... poate ca si John Myung are lipsuri. Spusele tale, insa, nasc intrebari:

1. De fapt, de ce apreciem unii basisti? Pentru ceea ce sunt sau pentru ceea ce ar putea fi?
2. Oare, chiar putem identifica lipsuri la Myung - sau la oricare dintre basistii de talia sa - sau el este exact cat si-a propus sa fie pentru noi?
3. Oare, ne-a calauzit pana la limitele creativitatii sale sau ne rasfata pastrand o distanta de acestea?

Zoltan - bass, Shekinah
http://www.shekinah.ro
Avatar utilizator
Zoltan
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 01, 2004 11:00 pm

Mesajde k3liutZu » Dum Iul 04, 2004 10:04 pm

Nu v-am vazut in nici un concert, parca am castigat cd-ul vostru cand v-ati lansat site-ul... ceva legat de bestial... nu mai prea tin minte :)

ok, se pare ca singura chestie la care nu cadem de-acord este "ordintea" artist-instrumentist, care este intr-un fel relativa.

Cum ziceam, am ascultat linia basului, si mi-a placut ;)
k3liutZu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 07, 2004 8:40 am
Localitate: Sighisoara

Mesajde danjazzbass » Lun Iul 05, 2004 11:51 am

Zoly astea sunt niste intrebari exceptionale care nu merita nici un raspuns li (s-ar strica tot farmecul), asa ca mai bine sa ramana asa. Probabil ca si Myung s-ar feri sa dea un raspuns...

Mai bassistilor mie mi s-a facut tare dor de Florin(Xbass), voua nu?
Cum l-am putea aduce oare inapo? :-?
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde camitza1 » Lun Iul 05, 2004 2:24 pm

Cum va spuneam si cu alta ocazie, Florin vă pregateste "ceva". Din acest motiv asteapta de acum inainte mailuri de la voi la adresa florin@proconsul.com.ro Ar dori sa puna cate un "sfat" pe site, periodic, dar pentru asta asteapta sa ii dati sugestii despre ce ati vrea sa va scrie. Spor!
Avatar utilizator
camitza1
Junior Member
 
Mesaje: 567
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:00 pm

Mesajde Zoltan » Lun Iul 05, 2004 6:02 pm

Da, lipseste Florin...

Camitza, incearca sa-l scoti tu din barlog... cumva... :kiss: oricum, nu cred sa lipseasca nejustificat.

Zoltan - bass, Shekinah
http://www.shekinah.ro
Avatar utilizator
Zoltan
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 01, 2004 11:00 pm

Mesajde camitza1 » Mar Iul 06, 2004 10:21 am

Ai dreptate, nu e nejustificat. dar te asigur ca va iesi el din barlog, da pe alta usa ;-) you'll see soon what I mean! :B
Avatar utilizator
camitza1
Junior Member
 
Mesaje: 567
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:00 pm

tot eu

Mesajde IplaYbasS » Mar Iul 06, 2004 1:36 pm

nu stie nimeni de unde imi pot procura o doza noua (made in usa) ptr fenderul meu batran (e precission)?...vad ca cei de la proguitar nu se prea grabesc sa-mi raspunda...thx
Dan Stefan
Avatar utilizator
IplaYbasS
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mai 22, 2004 11:00 pm

Mesajde Zoltan » Mar Iul 06, 2004 1:44 pm

Camitza, banuiesc ceva...

O fi vorba despre un site pentru basisti sau despre unul personal? :-?

Zoltan - bass, Shekinah
http://www.shekinah.ro
Avatar utilizator
Zoltan
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 01, 2004 11:00 pm

Mesajde Manaie » Mie Iul 07, 2004 6:01 pm

buna idee zoltan, poate ca ar trebui sa facem un site special pentru bassisti!
dar poate face florin asta! :-)
mihaita!
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde camitza1 » Mie Iul 07, 2004 7:03 pm

Isteti basishti!! ;-) just wait and see! A-)

P.S. Nu uitati sa scrieti la florin@proconsul.com.ro ;w
Avatar utilizator
camitza1
Junior Member
 
Mesaje: 567
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:00 pm

Mesajde Zoltan » Joi Iul 08, 2004 7:04 am

Camitza stie! Hmmm... :-?

Zoltan - bass, Shekinah
http://www.shekinah.ro
Avatar utilizator
Zoltan
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 01, 2004 11:00 pm

Portretul basistului

Mesajde Zoltan » Dum Iul 11, 2004 12:12 pm

Poate sa para ciudat, dar de multe ori cand m-am uitat la poza unei formatii necunoscute, am incercat sa ghicesc care-i basistul, dupa care am verificat daca intuitia mea si datele de sub poza au ceva in comun.

Rezultatul: de regula am ghicit... \:/

Stiu ca unii dintre voi zambiti, dar e o chestie serioasa. Dincolo de aspectul fizic, cred ca e posibil ca basistii sa aiba trasaturi comune.

Unele dintre observatiile mele*:

- sunt rezervati, unii chiar introvertiti
- sunt seriosi, te poti baza pe ei [...si aici nu ma refer la constructiile armonice]
- nu vorbesc mult, le place sa asculte
- sunt oameni modesti, poate tocmai pentru ca stiu ca "se cladeste pe ei" [si] d.p.d.v. muzical
- sunt artisti cu picioarele pe pamant [nu le caracterizeaza comportamentul excentric]

*cred ca unele nu sunt valabile in cazul lui Florin... :lol:

Sa existe ceva adevar in aceste observatii, ce parere aveti?
Poate fi schitat portretul basistului?

Zoltan – bass, Shekinah
http://www.shekinah.ro
Avatar utilizator
Zoltan
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Joi Iul 01, 2004 11:00 pm

Mesajde camitza1 » Dum Iul 11, 2004 2:52 pm

Pot sa-mi bag si eu nasul, ca simplu privitor de concerte?
Au o atitudine de oameni seriosi, calmi, asezati si modesti. Mai putin exuberanti , parca tot timpul cu doi pasi in spatele solistului si chitaristului, isi traiesc muzica linistiti, parca din "randul" doi, desi se stie, fara ei piesa ar fi incompleta, seaca.
Si, Zoltan, ai dreptate, Florin iese usor din tipar :D . Si bine face :B
Avatar utilizator
camitza1
Junior Member
 
Mesaje: 567
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:00 pm

Mesajde k3liutZu » Joi Iul 15, 2004 11:38 am

Cam asa e Zoltan ;)
k3liutZu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 07, 2004 8:40 am
Localitate: Sighisoara

pro bass

Mesajde danjazzbass » Joi Iul 15, 2004 8:43 pm

bassistii sunt cei mai Ok :a nu te lasa niciodata balta pe cand ''sarmarii, tobarii, claparii...'' :no:
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde dalto » Mie Iul 21, 2004 2:37 pm

salut... ma puteti ajuta si pe mine sa gasesc o sala de repetitii?
mutumesc anticipat!!!
dalto
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mai 12, 2004 1:58 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde k3liutZu » Mie Iul 21, 2004 4:32 pm

[-o haha, si eu caut... stiti careva ceva in sighsoara?
k3liutZu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 07, 2004 8:40 am
Localitate: Sighisoara

Mesajde k3liutZu » Mie Iul 21, 2004 4:37 pm

Mai vroiam sa va intreb ceva... am gasit la un tip un Washburn Force 4... tipu vre 380 euro pe el... din ce am gasit pe net astea se vand in sua cu ~600$. Inca nu l-am vazut, nu stiu in ce stare e, dar de washburn pana acum numai laude am auzit... stie careva ceva de washburn-uri, de preturi?!? de... oricum... partea cea mai grea vine... tre sa strang 15 mil ;M
k3liutZu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 07, 2004 8:40 am
Localitate: Sighisoara

salutare

Mesajde danjazzbass » Joi Iul 22, 2004 9:47 am

K3liutzu pe mine personal nu ma incanta in mod deosebit washburn-urile...mi se par bass-uri exclusiv pentru rock. :rulz:
Pretul nu este rau.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Corzi Belson

Mesajde MichiBass » Sâm Iul 24, 2004 3:56 pm

Salut basari!

Vroiam sa-mi scriu si eu parerea despre corzile de bas Belson. Mi-am luat la inceputul anului un set de la Barock cu ~150.000. EXCELENTE! Sunet ascutit, vibreaza perfect, suna bine. Stralucirea sonora s-a dus dupa 2-3 saptamani, dar le-am spalat cu detergent si Pur, si am avut din nou corzi care sunau perfect. Am acelasi set de 7 luni, si nu am de gand sa-l schimb. Deci va recomand un set de corzi de bas Belson (ambalaj rosu ) si o punga de Pur universal si v-ati scos pt. o perioada lunga.

Salut,
Michi din Deva
MichiBass
 

Mesajde k3liutZu » Sâm Iul 24, 2004 7:02 pm

Mie mi s-au ruginit klumea belsonurile (ambalaj albastru) in 2 luni zgariau... negasind corzi in mures inaintea unui concert in bucuresti, nu mai aveam timp sa caut sau sa comand de undeva... noroc ca am gasit un set de corzi de bas (acustic cred) mai subtiri ca belsonurile. Nu au asa rezonanta, dar suna foarte binele am deja de o luna... si inca sunt ca noi :) cred ca sunt tot de hora facute :))
k3liutZu
Junior Member
 
Mesaje: 15
Membru din: Lun Iun 07, 2004 8:40 am
Localitate: Sighisoara

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Proconsul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori