pentru bassistii interesati

Forum-ul formatiei Proconsul si al fanilor acesteia. Puteti primi raspunsuri chiar de la membrii formatiei

Trupa

Mesajde bluesman » Vin Mai 21, 2004 4:34 am

Trupa va fi angajata in clubul de blues Big Mamou... care cred ca va fi inchis in vara ca nu-i rentabil. Dar pot exista cantari in alte locuri in tara sau in bucuresti. Stilul este un funky-blues gen johnny winter. Ideea este gasirea unei componente stabile care sa functioneze ca trupa de club in Bucuresti. Intentionam sa abordam un stil ceva mai agresiv, mai dinamic decat alte trupe de blues... ca sa fie ceva mai deosebit.
bluesman
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 20, 2004 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Florin » Vin Mai 21, 2004 8:57 am

Bine ai venit pe forum, Bluesman. :-) Mult succes in cautarea basistului, poate trimit si eu un tanar padawan la auditie :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

nevoie..mare nevoie

Mesajde bluesman » Sâm Mai 22, 2004 12:00 am

Am nevoie de basist pentru ce am zis mai sus. Asa ca daca Florin poate sa-mi dea pe cineva care sa mearga bine pe funky-blues as fi recunoscator. Lafel..daca mai e cineva interesat.... 0744887792 si astept sa ma sunati.

Vlad
bluesman
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Joi Mai 20, 2004 10:17 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde IplaYbasS » Dum Mai 23, 2004 5:15 pm

uite c'am ajuns si eu p'aici
sunt Dan Stefan din Onesti, cant intr-o trupa de death-progresiv care se cheama GodlesS (tocmai am lansat un album la Streamusic) am un fender precission cu 4 coarde (d'addario) (pe care vreau sa-l marit k sa-mi iau un cort curbow cu 6) pe langa asta am un korg ax1b (nou si plin de praf...din pacateamdat banii degeaba pe el) pe care nu-l folosesc deloc iar la amplificare stau cel mai prost
de studiat studiez (momentan) ceva muzica clasica (dar am lasat-o mai moale ca am anu asta bac :( )
si am trecut prin metode de patituci,myung,pastorius, stu hamm, ceva miller, louis johnson etc.
ma bucur enorm ca v'am gasit aici... ~a
Dan Stefan
Avatar utilizator
IplaYbasS
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mai 22, 2004 11:00 pm

Mesajde Florin » Dum Mai 23, 2004 10:32 pm

Salut Dan, Bine ai venit pe forum :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde dand » Dum Mai 23, 2004 11:37 pm

fac schimb de lectii.info la adresa: dand@mymail.ro

Billy Sheehan - Billy Sheehan on Bass part.1 mpg 419 MB
Billy Sheehan - Billy Sheehan on Bass part.2 mpg 429 MB
Gary Willis - Progressive Basics avi 657 MB
John Myung - Progressive Bass Concepts 597 MB
Jeff Berlin - Bass Lesson mpg 505 MB
Jaco Pastorius - Modern Electric Bass mpg 341 MB
John Patitucci - Electric Bass 2 mpg 649 MB
John Patitucci_A dictionari of grooves & techniques part. 1 mpg 333 MB
John Patitucci_A dictionari of grooves & techniques part. 2 mpg 507 MB
Larry Graham - Super slappiing Bass mpg 611 MB
Louis Johnson - Slap Bass Lesson mpg 465 MB
Pascal Mulot - slap bass avi 432 MB
Yoshihiro Naruse - The chopper bass lesson 565 MB
Stuart Hamm - Slap, Pop & Tap for The Bass mpg 555 MB
dand
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Dum Mai 23, 2004 11:12 pm
Localitate: arad

Mesajde Florin » Mar Mai 25, 2004 9:52 am

Salut dand, bine ai venit pe forum :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde padawan » Mar Mai 25, 2004 1:04 pm

Salut baietzi!!

Sunt un incepator in ale basului, am facut chitara clasica cu destul succes prin liceu, timp de vreo 3 ani, dar asta in urma cu vreo 7 ani!!
De bas m-am apucat in urma cu o luna si de atunci fac asiduu exercitii, game, ca sa recuperez la capitolul tehnica. Plus ca fara un tobar langa mine si o "cultura" in domeniu, imi este extrem de greu sa fac un bas line, chiar daca la nivel teoretic stiu cam cum se fac.
Deja am ganduri maretze cu inca doi prieteni, un chitarist foarte bun, de perspectiva si un prieten bun pe voce si ne-am apucat sa compunem vreo 3 piese gen Savatage, Dream Theater din care doua sunt aprope finalizate (cel putin asa ne place sa credem). Suntem foarte incantati, sunt convins ca stiti cum e, dar facem totul la nivel de apartament, la mine, cand e nevasta-mea la servici. :lol:
Pe langa faptul ca tot cautam si noi si clapar si tobar, e adevarat ca avem niste semnale destul de timide, apar marile probleme: sala, amplificari, mixere, lucruri care ne sunt complet straine. Noi in afara de un bas rusesc cu un cablu de 5 metri, o chitara Ibanez cu un procesor si un microfon basit nu avem nimic. ;P

Cu speranta ca nu o sa radeti de mine prea tare, va cer ajutorul, cu un sfat, eventual cu niste informatii privind sali de inchiriat cu tot ce trebe in ele, clapari sau tobari interesati etc.
Multumesc.
padawan
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 25, 2004 12:41 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde basstard » Mar Mai 25, 2004 1:34 pm

Padawan, eu iti doresc multa bafta, si sa nu va descurajati.
E foarte greu cand nu ai scule si nici posibilitatea de a le avea in timp scurt si majoritatea renunta.
Florin ne tot batea la cap "luati-va scule bune". Acum ii dau dreptate, decat sa iti iei 3 scule proaste (care iti vor da posibilitatea sa faci chestii mai variate - dar de slaba calitate) mai bine una buna...
Inca un sfat (ca doar nu ma doare tastatura sa dau sfaturi):
daca ai pe cineva dincolo de ocean ia-ti de acolo scule, sunt mult mai ieftine ca in Europa.
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Florin » Mar Mai 25, 2004 6:22 pm

Salut tinere Padawan, bine ai venit pe forum :-)

Sala poti gasi in doua moduri - unul dintre voi are tatic care lucreaza la o scoala, fabrica, depozit etc si va da in folosinta o sala, eventual pentru o chirie mica. Sau, cautati de inchiriat pivnita, garaj etc. Impartit la 4-5 persoane nu va fi un efort financiar de nedepasit :-)

In sala ar trebui sa se afle urmatoarele:

Fotolii, masutza, frigider pentru bere (se poate folosi si o chiuveta, dar nu este acelasi lucru...), toaleta (vezi paranteza de la frigider), cel putin un playmate pe perete, optional pe usa, cel putin un poster cu portnoy, si unul cu chitari Fender, o scrumiera foarte mare cu picior, luata de la dispensarul scolii.
Pe langa acestea, trebuie fiecare sa aiba instrumentul lui (bas chitara toba microfon clapa) Chitara amplificator de chitara, bassul amp de bass, clapa amp de clapa sa de ce o fi, la fel si pentru voce. Clapa si cu vocea merg de bagat in aceeasi statie, daca are mai multe intrari, sau daca exista un mixer. In ultima instanta toata lumea (mai putin toba) poate intra in acel mixer. Sala trebuie sa fie putin antifonata pentru un sunet mai clar. mocheta pe jos (sub toba categoric), iar pe pereti merg cofraji de oua, paturi, covoare, bureti, polistiren etc.
In rest depinde numai de voi :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde padawan » Mie Mai 26, 2004 12:36 pm

Merci baietzi pentru sfaturi si incurajari. :)
O sa caut sala, ca de gasit pe la parintzi nu se pune problema, suntem mari de acuma si plecati pe la casele noastre.
O sa vedem ce iese si va mai tin la curent.
padawan
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mar Mai 25, 2004 12:41 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Manaie » Joi Mai 27, 2004 4:10 pm

baietii cu care cant eu aveau probleme cu sala si au amenajat un garaj, a fost multa munca dar au reusit, singura problema este toaleta, pe post de toaleta folosim "dupa garaj" merge bine , mergea si mai bine cand se intuneca mai devreme, in rest...e bine scule s-au facut in timp, au invatat sa faca singuri e mai ieftin, dar nu atat de sigur si bun.
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Manaie » Joi Mai 27, 2004 4:11 pm

din cate stiu se gasea o sala cu 80 de euro pe luna cu tot cu scule , fara tobe dar mixer si toate cele.
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde IplaYbasS » Lun Mai 31, 2004 4:39 pm

pentru cei care vor sa se apuce de chinuit bassu' cu slapuri ... am vazut la http://www.warwickbass.com/basssurvival101/lesson_home.htm
niste lectii destul de interesante (sun gratis si au si ceva filmulete) care au darul de a transforma un novice intr-un veritabil "Xbass"
enjoy :)
Dan Stefan
Avatar utilizator
IplaYbasS
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Mai 22, 2004 11:00 pm

salutare

Mesajde danjazzbass » Mie Iun 02, 2004 9:49 am

Oameni buni recomandati-mi si mie o solutie buna pentru intretinerea bassului,
ca sa nu fie nevoie sa il sterg dupa fiecare repetitie.

Saptamana trecuta la Cluj am primit o mare lectie de muzica din partea trupei Pheonix.Am crezut ca dupa o varsta te mai ramolesti, dar nu a fost cazul lui Tandarica,Iosif Kapl, si chiar Nicu Covaci.Au cantat minunat si s-au dovedit a fi inca niste instrumentisi Veritabili.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde danjazzbass » Joi Iun 10, 2004 12:28 pm

Xbass de ce nu mai intra pe forum?
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde dalto » Lun Iun 14, 2004 1:59 pm

salut, si scuze ca ma bag in discutia voastra, dar sunt deja la capatul rabdarii. avem nevoie de un tobar pentru un proiect mai ciudat. tipul sa aiba propriul set de tobe. poate sa fie incepator dar sa stie macar cate ceva de baza(noi suntem tot incepatori). recomandati-mi si mie pe cineva. numarul meu de telefon este 0722647906.

merci si scuze...
dalto
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mai 12, 2004 1:58 pm
Localitate: bucuresti

O intrebare pentru voi bassistilor

Mesajde danjazzbass » Mie Iun 16, 2004 11:41 am

Voi cum faceti atunci cand invatati cover-uri? Preferati sa va rezumati doar la ceea ce a interpretat bassistul original? Mai adaugati si de la voi? Sau nici nu tineti cont de linia originala... adica respectati structura piesei(armonie, parti) si in rest ce va place voua mai mult...
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Manaie » Mie Iun 16, 2004 12:47 pm

este foarte greu de gasit un tobar!dar poti sa gasesti incepatori, din ce oras esti!
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde dalto » Joi Iun 17, 2004 4:18 pm

Manaie scrie:este foarte greu de gasit un tobar!dar poti sa gasesti incepatori, din ce oras esti!

din bucuresti. nu ma derajeaza sa fie incepator. ideea e sa aiba potential, eventual talent, sa fie de treaba si sa aiba set de tobe. si noi suntem la inceput de drum, suntem destui si vrem sa iasa ceva frumos. daca ai putea sa-mi recomanzi pe cineva sunt numai ochi.
dalto
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mai 12, 2004 1:58 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Manaie » Vin Iun 18, 2004 4:09 am

ok. sa vad ce pot face!
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde dalto » Sâm Iun 19, 2004 9:14 am

multumesc mult! astept...
dalto
Junior Member
 
Mesaje: 9
Membru din: Mie Mai 12, 2004 1:58 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde Manaie » Sâm Iun 19, 2004 10:15 am

intra si pe http://www.bestial.ro si pe http://www.metalfan.ro au forum si sunt cine stie poate!
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

O intrebare pentru voi bassistilor si tobarilor

Mesajde danjazzbass » Sâm Iun 19, 2004 11:55 am

Voi cum faceti atunci cand invatati cover-uri? Preferati sa va rezumati doar la ceea ce a interpretat bassistul original? Mai adaugati si de la voi? Sau nici nu tineti cont de linia originala... adica respectati structura piesei(armonie, parti) si in rest ce va place voua mai mult...
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Manaie » Sâm Iun 19, 2004 7:51 pm

pai eu lucrez cu chitaristi, fara sa ascult ce face bassistu in original, incerc sa vad ce pot sa fac eu din piesa, cel putin asa s-a intamplat , pt ca nu am stiut niciodata cand vor baietii sa fac vreun cover, si mai apoi din curiozitate ascult si eventual ma uit si pe un tab sa vad , s-a intamplat de exemplu la metallica seek destroy sa fie aproximativ acelasi lucru, asta pt ca bassu respecta mult ce face chitaristu.
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Manaie » Sâm Iun 19, 2004 7:54 pm

insa eu am alta problema, ma tot roaga chotaristi sa bag pana, asta pt ca am probleme cu balansul , ce e de facut, ce exercitii sa fac pt mana dreapta, ce e de facut?
asta s-a mai discutat pe forum.
nu ma deranjeaza sa cant cu pana dar imi place mai mult sunetul dat de degete mai ales ca m-am chinuit cu bataturi si alte alea.
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde danjazzbass » Dum Iun 20, 2004 11:20 am

Manaie dupa parerea mea balans poti avea si cu degetele si cu pana este doar o chestie de nuanta.
Nici eu nu cant cu pana poate tocmai din comoditatea de a ma apuca de studiu.Sunt obisnuit sa cant cu degetele si pe de alta parte nu este o chestie simpla sa canti corect cu pana.
Nu de mult mi-am cumparat si eu o pana (cu asta se incepe) si poate ca o sa ma apuc si eu de studiu.Cine stie...
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Manaie » Dum Iun 20, 2004 11:39 am

eu cant heavy metal si imi e greu sa bag degete atunci cand sunt obosit si,daca nu sunt obosit, obosesc destul de repede, ma refer la mana dreapta,iar acum ca sunt in sesiune si nu prea am mai pus mana sa studiez,nu am mai avut repetitii, se cunoaste. desi nu am mai studiat aproape o luna, cand pun mana pe bass parca e altceva, se vede ca am studiat, dar in acelasi timp cu cat studiez mai mult imi dau seama ca stiu prea putin, si asa nu stiam mai nik :-)
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde danjazzbass » Dum Iun 20, 2004 5:40 pm

''in acelasi timp cu cat studiez mai mult imi dau seama ca stiu prea putin''

Subscriu
Atata timp cat exista feelingul asta inseamna ca totul e OK.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde whatever » Dum Iun 20, 2004 9:41 pm

deci ieri, dupa luni intregi de fericire am rupt coarda sol in timp ce faceam niscaiva popping rapid ce semana oarecum cu Blackeyed Blonde de la rhcp. Noroc ca aveam un set de "stagg" de rezerva, asa ca am inlocuit repede coarda vinovata :) Oricum, aici doream sa ajung : voi ce corzi folositi de regula ? Aveti anumite preferinte ? Si daca da, de ce ?

subscriu si eu la ce a subscris danjazzbass :)
Avatar utilizator
whatever
 
Mesaje: 2848
Membru din: Dum Feb 15, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Proconsul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator