pentru bassistii interesati

Forum-ul formatiei Proconsul si al fanilor acesteia. Puteti primi raspunsuri chiar de la membrii formatiei

Mesajde Florin » Joi Mar 18, 2004 12:47 pm

La 20 stateam non- stop de unul singur la niste prieteni intr-o pivnita si studiam. Prietena mea de atunci venea din Resita in weekend sa ma vada, si statea intr-un colt acolo toata ziua. Mai iesam pana dupa colt sa luam un suc si pleskavita banateana, si ma intorceam inapoi.
Este adevarat, raspunsurile iti vin in timp, dar le gasesti mai mult ascultand si cantand decat citind si intreband.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salutari

Mesajde danjazzbass » Joi Mar 18, 2004 3:14 pm

Ma bucur ca exista un distribuitor de Fenderuri in Romania,dar sa fiu scuzat, au niste 'scoruri' mari de tot.Precisionul de 5 ca si al meu este la cel putin dublu pret fata de cat am dat eu pe el.Cu tot cu taxele de transport, pentru a-l aduce in tara din usa, iesi mult mai ieftin.
Florine am incercat si eu corzi Fender, dar sincer sa fiu nu mi se par grozave.Au aceeasi problema ca si majoritatea corzilor de altfel, adica dupa cel mult 2-3 saptamani de cantat dispare 'acuratetea' pe care o aveau la inceput.Elixir sunt singurele(de care stiu eu) care au o durata de viata mai indelungata.

Pe cand Proconsul la Cluj?
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Tiva » Joi Mar 18, 2004 5:40 pm

Ciao Florine.

Sunt Mihai (ex Arca). Stiu ca nu's basist.

Am intrat pe forumul FanClub si te-am "vazut" p'acolo. Ti-am trimis un mesaj pri
vat (dar se pare ca nu o ajuns la tine).

No, te salut d'aci din Franta si bafta cu Proconsul.


Eventual scrie-mi pe dirtyshirt.mihai@home.ro

No ciao
Tiva
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Vin Mar 12, 2004 4:59 pm
Localitate: Seini

Mesajde Florin » Vin Mar 19, 2004 10:42 am

danjazzbass scrie:Ma bucur ca exista un distribuitor de Fenderuri in Romania,dar sa fiu scuzat, au niste 'scoruri' mari de tot.Precisionul de 5 ca si al meu este la cel putin dublu pret fata de cat am dat eu pe el.Cu tot cu taxele de transport, pentru a-l aduce in tara din usa, iesi mult mai ieftin.
Florine am incercat si eu corzi Fender, dar sincer sa fiu nu mi se par grozave.Au aceeasi problema ca si majoritatea corzilor de altfel, adica dupa cel mult 2-3 saptamani de cantat dispare 'acuratetea' pe care o aveau la inceput.Elixir sunt singurele(de care stiu eu) care au o durata de viata mai indelungata.

Pe cand Proconsul la Cluj?

Ai uitat sa pui vama :-) Nu iesi mai ieftin, asta este situatia, sculele fabricate in USA sunt mai ieftine acolo decat in europa. Despre corzi am sa iti zic peste cateva saptamani concluzia mea. Pana una alta, sunetul este foarte bun.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Florin » Vin Mar 19, 2004 4:58 pm

Bine ai venit pe forum Mihai :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salut

Mesajde danjazzbass » Dum Mar 21, 2004 10:08 pm

Vreau doar sa ii spun si eu lui Mihai de la ex Arca un bun venit pe forum si ca il asteptam cu vesti interesante de acolo din Franta.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

salut

Mesajde danjazzbass » Mar Mar 23, 2004 4:33 pm

Lansez o ipoteza:

"Bassistii care canta cu pana nu sunt instrumentisti extraordinari."

Astept comentarii.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Mar Mar 23, 2004 6:11 pm

Un instrumentist extraordinar stapaneste cat mai multe tehnici. Pana aduce un sound si un balans imposibil de reprodus cu degete sau slap. Un basist care canta exculsiv cu degete nu este cu nimic mai bun decat unul care canta exclusiv cu pana. Sunt mari basisti in lumea asta care canta cu pana, asa ca nu vad ce comentarii s-ar mai putea face. Mie mi-ar placea sa pot canta la fel de bine cu pana ca si cu degetele.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde danjazzbass » Mar Mar 23, 2004 7:02 pm

Cantatul cu pana,cred eu, se preteaza doar la anumite genuri de muzica pe cand tonul pe care il obtii cu degetele poate fi utilizat oricand.
Cat despre balans nu cred ca pana ii cea care ti-l asigura.Balansul ori il ai au ba.Eu am cantat vreo doi ani cu pana, dar de cand cant cu degetele mi se pare ca simt mult mai bine instrumentul.Nu am nimic cu acel obiect mic de plastic in fond si la urma urmelor cred ca totul este o chestiune de gust, respectiv de ton.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Mar Mar 23, 2004 7:59 pm

Si cantatul cu pana se preteaza la absolut orice gen de muzica. De altfel, unii basisti folosesc foarte mult pana in studio, pentru ca obtin un sunet mult mai clar si mai curat. Balansul obtinut din miscarea sus-jos este foarte greu, daca nu imposibil de obtinut cu degete. De asemenea pana aduce fluenta, cursivitate degetele "impiedica" putin notele. Mersurile de bas pe saisprezecimi sunt foarte greu de cantat cu degetele, si oricum suna mai bine cu pana. Astea le-am invatat pe piele mea la Timpuri Noi.
Incearca sa canti "aici sunt banii dumneavoastra" (Taxi), sau "Vecina" (Timpuri Noi) cu degetele.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salut

Mesajde danjazzbass » Mie Mar 24, 2004 6:02 pm

CITAT:"Balansul obtinut din miscarea sus-jos este foarte greu, daca nu imposibil de obtinut cu degete. De asemenea pana aduce fluenta, cursivitate degetele "impiedica" putin notele. Mersurile de bas pe saisprezecimi sunt foarte greu de cantat cu degetele, si oricum suna mai bine cu pana"

Florine, consideri ca tonele de saisprezecimi pe care le poti gasi pe albume de la Dream Theater si mai ales de la Jaco Pastorius sunau mai bine daca erau cantate cu pana?



CITAT:"Un basist care canta exculsiv cu degete nu este cu nimic mai bun decat unul care canta exclusiv cu pana. "

Vrei sa spui ca John Patitucci(exclusiv cu degetele) nu este cu nimic mai bun decat bassistul de la Sepultura(exclusiv cu pana)?

Chestia cu "Vecina" si cu "aici sunt banii dumneavoastra" am sa o incerc si am sa-ti comunic rezultatul.
Repet:nu am nimic impotriva cantatului cu pana, chiar imi place in anumite momente.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Mie Mar 24, 2004 8:27 pm

Defineste "mai bun" Aici se pierd foarte multi basisti din Romania, confundand muzica cu sportul.
Pe de alta parte, daca Patitucci este mai bun decat Paulo Xisto Pinto, asta nu este din cauza degetelor. Steve Swallow (canta mult cu John Scofield) canta numai cu pana ...jazz. Mie personal imi place mai mult Swallow decat Patitucci.

Saisprezecimile cantate de John Myung sau de Jaco Pastorius suna foarte bine, dar sunetul si balansul sunt de degete nu de pana.

Tu ai pus o intrebare simpla, eu ti-am dat un raspuns simplu.Tu spui "basistii care canta cu pana nu sunt instrumentisti extraordinari" Eu spun: Tony Levin, Steve Swallow, Joey De Mayo, MItza Breazu, Adrian Bortun, Mircea "Burete"Preda
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salut

Mesajde danjazzbass » Mie Mar 24, 2004 9:22 pm

Florine, "basistii care canta cu pana nu sunt instrumentisti extraordinari" Aceasta era doar o ipoteza
,o idee pe care am lansat-o si de la care asteptam comentarii, nu era nici pe departe ceva in care eu credeam cu toata convingerea,eu cel putin asa imi explic termenul de 'ipoteza'.
Fara suparare Florine expresia de 'mai bun' am folosit-o doar pentru a fi cat mai aproape de mesajul tau anterior(sa vorbim pe aceeasi limba).Re:citat:"Un basist care canta exculsiv cu degete nu este cu nimic MAI BUN decat unul care canta exclusiv cu pana. ".Banuiesc ca nu te refereai la temperamentul caracterul, sau abilitatile lor 'sportive'(viteza pe corzi), a bassistilor.
Sper ca nu sunt sacaitor.Ma duc sa studiez ca am fost cam lenes astazi.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Joi Mar 25, 2004 12:49 am

Ok, dar nu fa ca mine, studiaza si cu pana :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Ursu » Sâm Mar 27, 2004 1:47 am

Salut si tie bassplayer.Cred ca esti cel caruia i-am vandut Aria ProII.Ce-ti mai face basul(ce-mi mai face primul meu bass)??????
Sper sa aud doar de bine!
Avatar utilizator
Ursu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mar 26, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Sâm Mar 27, 2004 1:51 am

Slut Ursu, bine ai venit pe forum :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Ursu » Sâm Mar 27, 2004 1:54 am

Florine,ca pt.un novice ce sunt,explicami te rog ce e cu BBE Sonic Maximizer si Electro Harmonix Q-Tron+-ul.Cu ce se mananca?
Legat de DI,am sa vorbesc cu cineva din state sa trimita in cazul in care ma conving,2 bucati!
Avatar utilizator
Ursu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mar 26, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Sâm Mar 27, 2004 2:19 am

BBE, desi este un alt tip de efect decat sans amp, face cam acelasi lucru (pentru mine) aduce bassul putin mai in fata, creste dinamica.

Q-tron+ este un filter envelope, un fel de auto-wah, dar mai complex, cu multe posibilitati de reglare. Vezi aci (poti sa si asculti)

http://buzzfox.com/electro-harmonix.html
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salut

Mesajde danjazzbass » Dum Mar 28, 2004 7:14 pm

Salut Ursu si bine ai venit pe forum. Sper ca nu esti suparat pentru Manon, oricum n-ai mai luat legatura cu mine.Pana la urma tot l-am vandut.Am vazut ca nu mai ai Aria-u ala.Ce ti-ai cumparat?
Ai fost misto vineri la Taverna Florine. Poate era mai ok daca te-ai fi jucat mai mult pe bass.Ar fi sunat mai plin(asta in lipsa clapei). Si soundul putea fi ceva mai bun.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Dum Mar 28, 2004 10:56 pm

Dane, din punctul meu de vedere nu era OK daca ma "jucam" mai mult, de aceea nu am facut-o. In fiecare clipa pe scena iau decizii care ma definesc ca artist. Eu prefer notele putine si apasate. Sunetul te asigur a fost bun pana la intrarea in mixerul TVR.

Un basist bun trebuie sa fie foarte atent la doua aspecte: Sa isi inteleaga rolul in "echipa", si anume acela de acompaniator nu de solist, si sa inteleaga muzica pe care o canta. Cu totii la un moment dat am studiat slap, tap, arpegii si basisti veniti parca de pe alta lume. Bluesul este o muzica simpla. Ia la intamplare 5 albume de blues si asculta-le.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde basstard » Lun Mar 29, 2004 7:17 pm

Sa traiesti Ursule.
Aria face bine, i-am pus corzi ghs bass boomers si o chinui constant :)
In cateva saptamani terminam materialul si o sa iti trimit link sa o auzi.
Esti multumit de Peavey-ul luat? (Ca eu sunt supermultzumit de Aria ta)
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Ursu » Lun Mar 29, 2004 9:25 pm

Salut Prepe,bine te-am gasit,nu m-am suparat pt.manon,dimpotriva,parca ma bucur ca a fost sa fie asa.Mi-am luat accidental un HarleyBenton,care e mai bun decat tot ce am avut,si decat ma astepam.Desigur,in momentul cand am sa pot am sa tind spre adevaratele chitari bas.In raport cu pretul,calitatea chiar il depaseste.E 5 piece neckwith Mahagony/Maple, thru body construction,die-cast machine heads, active EQ,body Mahagonicore with covers and floor mat from Bubinga Bird's Eye Top.E chiar OK.
Sa traiesti Bassplayer-e.Ma bucur pt.tine ca esti supermultzumit de Aria(eu nu eram,ca altfel nu la-s fi dat)!Bafta cu materialul si"apas-o Jimi"!!!!!!
Sa ne traiesti Florine.
A fost Ok la Taverna(suficient&bun gust)!!!!Intradevar sunetul e OK la taverna pana la mix.tvr-ului.Am patit-o si eu si are sa se convinga si Prepe(sa fie cat de curand)!
Merci pt.explicatiile tehnice(eu credeam ca sunetul si prezenta basului tau e doar de la sans amp)!Totusi cred ca cel mai bine e sa ai ocazia sa faci cunostinta cu cat mai multe"cutiutze"si sa-ti dai seama ce vrei.Ma interesam pt.ca-mi place mult cum i-tzi suna basul live.
Ne vedem pe 3 la scena,in P-ta Revolutiei.
Ursu
Avatar utilizator
Ursu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mar 26, 2004 12:00 am

Mesajde Ursu » Lun Mar 29, 2004 9:31 pm

Poate pot sa va ajut in vreun fel,spunandu-va ca pot sa va fac rost de orice disponibil la http://www.thomann.de,la pretzul de lista.
Legat de Sans Amp,Florine,urmeaza sa-l sun pe tip in state,sa aflu cand vine in tara.
Bafta voua&9. :sal:
Ursu
Avatar utilizator
Ursu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mar 26, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Mar Mar 30, 2004 12:52 am

Sunetul pe care l-ai auzit la Laptarie (de exemplu) era Music Man+ Sans Amp+ Ampeg svt3pro+ ampeg svt410 hlf luat cu microfon (fara line out)
Qtron il folosesc foarte putin mai exact numai la solo. La laptarie insa nu l-am avut
:-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salut

Mesajde danjazzbass » Mar Mar 30, 2004 4:50 pm

Ce parere aveti in legatura cu imprumutatul instrumentului?Dupa ce termini de cantat pe scena apare cineva si zice:Imi dai te rog si mie bassul sa cant?
Ce faceti?
Eu pana nu de mult il mai dadeam,dar m-am patit odata cu Fenderul si de atuncea nu il mai dau.Personal am chiar ajuns la concluzia ca instrumentul nu se cere si nici nu se da chiar daca, poate fiecare dintre noi la un moment dat mai ceream de pe la altii.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde basstard » Mar Mar 30, 2004 6:15 pm

Depinde mult de cine ti-l cere.
Daca il cunosc pe respectivul si stiu ca nu e killer i l-as da.

Ce ai patzit cu Fenderu cand l-ai dat???
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Florin » Mar Mar 30, 2004 7:40 pm

Eu am dat bassul de fiecare data cand mi-a fost cerut.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde danjazzbass » Mie Mar 31, 2004 1:38 pm

Bassplayer,da in legatura cu Fenderul...In prima zi cand l-am primit am si avut o cantare in Music Pub(CJ) si i l-am dat la unu sa cante.Mi l-a zgariat cu fermoarul de la faimoasa geaca de piele si de rocker.Si era si un bassar experimentat.Nu se vede asa tare,dar daca ii sa am un bass zgariat prefer sa mi-l zgariu eu.Cred ca fiecare trebuie sa se pateasca macar o data ca sa ajunga la concluzia ca:'Femeia si 'scula'(adica bassul nu altceva) nu se dau niciodata'.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde danjazzbass » Mie Mar 31, 2004 1:39 pm

Care se pune la carat de boxe cu mine?Pe langa pasiunea de a canta pe bass sunt si un carator experimentat.Am carat si basi de 18 astfel ca dupa aia numai chef de cantat nu mai prea aveam.Opt ani la rand am capatat o gramada de experienta pe la mare,baluri,cluburi,etc.Mai nou am ajuns si vremuri mai bune in care cant si fara sa car(abia acuma imi dau seama ce misto ii,cat de relaxat is) si sper sa prind si vremurile in care cant si sunt si platit(mai bine).No care sunteti mai buni ca mine la caratura?
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Joi Apr 01, 2004 10:23 pm

Caratul sculelor este parte din meserie, s-ar putea sa nu scapi niciodata :-) Sa vezi cum aratau basii pe vremea mea...
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Proconsul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron