pentru bassistii interesati

Forum-ul formatiei Proconsul si al fanilor acesteia. Puteti primi raspunsuri chiar de la membrii formatiei

salutari

Mesajde danjazzbass » Vin Apr 02, 2004 1:15 pm

Mi-ar placea sa fac schimb de diferite materiale cu lectii video pe CD(de preferinta) cu toti cei care sunt interesati.Schimbul se poate face prin posta.Uitati o lista cu ce am eu(toate sunt mpg-uri):

Billy Sheehan - Billy Sheehan on Bass part.1 Billy Sheehan - Billy Sheehan on Bass part.2
John Myung - Progressive Bass Concepts
Jeff Berlin - Bass Lesson
Jaco Pastorius - Modern Electric Bass
John Patitucci - Electric Bass 2
John Patitucci_A dictionari of grooves & techniques part. 1
John Patitucci_A dictionari of grooves & techniques part. 2
Larry Graham - Super slappiing Bass
Louis Johnson - Slap Bass Lesson
Pascal Mulot - slap bass
Yoshihiro Naruse - The chopper bass lesson
Stuart Hamm - Slap, Pop & Tap for The Bass
Victor Wooten - Live At Bass Day 98'
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

salut!

Mesajde Manaie » Dum Apr 04, 2004 2:06 am

salut eu sunt nou pe aici, dar imi pare bine sa vad un post special pt bassisti pe un forum romanesc, pt ca exista pt alte forumuri straine.
intrebare intrebatoare, cum se fierb corzile de bass, ca de ce se fierb,stiu pt ca sunt mai scumpe.
se pune si sapun sau mai stiu eu ce in apa? sau doar asa clean H20
a si era sa uit e bine sa le fierb?
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

La Multi Ani!

Mesajde Manaie » Dum Apr 04, 2004 12:30 pm

La Multi Ani Florine!
Sa Traiesti Cu Numele!
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

salut

Mesajde danjazzbass » Dum Apr 04, 2004 7:25 pm

Salut Florine,La multi ani si sa traiesti,multe cantari si tot ce iti doresti.

Manaie bine ai venit pe forum.Corzile, eu le schimbam pana nu de mult o data pe la sase luni.Mai nou de cand am prins un contract de endorser si astfel am avansat la vreo doua luni.Cam o data pe luna eu le fierb in felul urmator:pun apa ,adaug corzile, dupa care mai pun ori spirt ori Pur(universal) sau orice substanta care degreseaza. Cam o data pe saptamana le sterg cu o carpa imbibata cu spirt.Ideea este ca nu ii bine ca o coarda sa intre in contact cu apa... dar pana sa ajungem noi sa le schimbam la trei-patru zile, cred ca va mai trece ceva timp.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Ursu » Dum Apr 04, 2004 9:39 pm

Salut baietzi!
LA MULTZI ANI,Florine!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pt.curatzat corzile,va recomand Dunlop Formula 65 Stringcleaner - Conditioner.E super!
Ursu
Avatar utilizator
Ursu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mar 26, 2004 12:00 am

Mesajde basstard » Dum Apr 04, 2004 10:20 pm

La multi ani Florine, si la multe showuri.

Orice string cleaner face treaba cred (io folosesc de la Fender)
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Mesajde Florin » Lun Apr 05, 2004 4:21 pm

Salut manaie, bine ai venit pe forum :-)
Eu faceam asa: puneam apa cat sa acopere corzile, puneam detergent, puneam corzi, puneam la foc, dupa ce incepea sa fiarba le lasam 15 minute, apoi le stergeam si le uscam cu uscatorul. Mai eficient mi se pare acum spirtul. Am un vas de plastic gen microunde cu capac, plin cu alcool (de preferat izopropilic) pun corzile acolo si le las 8-12 ore. Mai folosesc ghs fast fret, nu am folosit fender, dar sunt curios
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salutari

Mesajde danjazzbass » Mar Apr 06, 2004 2:50 pm

Florine cum ti se par corzile Fender? Le-am scris la baiatii de la proguitar de vreo saptamana ca ma interesa sa imi iau o placa noua care se pune sub corzi si nu mi-au raspuns nici acum.Se pare ca nu sunt chiar asa de promti pe cum credeam.
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Mar Apr 06, 2004 11:11 pm

Pana acum sunt multumit de ele, sunt putin mai moi decat ghs, si inca nu s-a dus stralucirea. Peste 2 saptamani iti zic rezultatul final.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde basstard » Mie Apr 07, 2004 2:16 pm

Intrebare intrebatoare:
Corzile (si alte accesorii) facute de firme americane de pe piata de la noi sunt Made in USA sau Made in Altundeva?
Eu inca refuz sa cred ca d'addario sunt atat de proaste. Imi place sa cred ca ce am luat eu sunt fatute pe altundeva si ca D'addario facute in State sunt mai bune.
Am observat ca in State cam tot ce tine de muzichii e mai ieftin, problema e cu transport/vama.
Voi cum faceti sa va luati accesorii de afara?
Mie mi le ia sheful meu din Canada si mi le trimite air mail, dar transportul dureaza 14 zile si costa destul de mult (ultimul pachet a costat 20 $ si continea: 3 seturi corzi, un set betze de tobe Ahead, un tuner mic si inca niste nimicuri). Daca e sa iei un efect de ex intervine si vama :(
Aveti vreo idee de trisare a sistemului?
human being/being human
Avatar utilizator
basstard
Junior Member
 
Mesaje: 1542
Membru din: Sâm Feb 01, 2003 12:00 am

Intrebare Intrebatoare!

Mesajde Manaie » Mie Apr 07, 2004 5:40 pm

se face pop up si pe A?, sau doar slap, sau nu exista o regula!
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Florin » Mie Apr 07, 2004 7:25 pm

Trebuie sa stapanesti pe cat posibil toate tehnicile pe toate corzile in toate pozitiile. Slap are alt sunet decat pop si s-ar putea ca intr-un context sa se potriveasca mai bine sunetul p. Ca exercitiu este bine sa poti face s-p-s-p pe aceeasi coarda, pe toate corzile. Adica exact de ce te feresti de aia nu scapi :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Florin » Mie Apr 07, 2004 7:29 pm

bassplayer scrie:Intrebare intrebatoare:
Corzile (si alte accesorii) facute de firme americane de pe piata de la noi sunt Made in USA sau Made in Altundeva?
Eu inca refuz sa cred ca d'addario sunt atat de proaste. Imi place sa cred ca ce am luat eu sunt fatute pe altundeva si ca D'addario facute in State sunt mai bune.
Am observat ca in State cam tot ce tine de muzichii e mai ieftin, problema e cu transport/vama.
Voi cum faceti sa va luati accesorii de afara?
Mie mi le ia sheful meu din Canada si mi le trimite air mail, dar transportul dureaza 14 zile si costa destul de mult (ultimul pachet a costat 20 $ si continea: 3 seturi corzi, un set betze de tobe Ahead, un tuner mic si inca niste nimicuri). Daca e sa iei un efect de ex intervine si vama :(
Aveti vreo idee de trisare a sistemului?


D'addario sunt corzi foarte bune, doar ca se rup mai repede decat alte corzi. Sunt multi basisti care ciupesc incet corzile, si nu ii deranjeaza asta. Mie nu imi fac fatza :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Manaie » Sâm Apr 10, 2004 12:38 pm

am un bass in 5 si vreau sa imi cumpar un set de corzi de 6 si sa pun in loc de B sun un C jos .
e mai bine?
eu cred ca as fi multumit!
parerea voastra ma intereseaza!
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Florin » Sâm Apr 10, 2004 5:18 pm

Asta este tot ce conteaza, sa fii tu multumit. Sa imi spui si mie cum e :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

salutari

Mesajde danjazzbass » Sâm Apr 10, 2004 9:49 pm

:) Oameni buni corzile pe care le folosesc eu acum mi se par exceptionale.Cred ca m-am profilat pentru o perrioada buna de timp pe S.I.T.(Stay in Tune).
Chestia aia cu C in loc de B mi se pare interesanta-brusc dintr-un bass 'greu si nervos' ne trezim cu un 'Bass tenor'-...cred totusi ca ia putin timp pana sa te obisnuiesti.Eu stiu cand am trecut de pe patru, pe cinci.Chiar cum a fost momentul ala pentru voi?
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde danjazzbass » Sâm Apr 10, 2004 9:53 pm

Reactualizez mesajul cu lectiile in caz ca se mai gasesc interesati care nu
l-au vazut pana acum:


''Mi-ar placea sa fac schimb de diferite materiale cu lectii video pe CD(de preferinta) cu toti cei care sunt interesati.Schimbul se poate face prin posta.Uitati o lista cu ce am eu(toate sunt mpg-uri):

Billy Sheehan - Billy Sheehan on Bass part.1 Billy Sheehan - Billy Sheehan on Bass part.2
John Myung - Progressive Bass Concepts
Jeff Berlin - Bass Lesson
Jaco Pastorius - Modern Electric Bass
John Patitucci - Electric Bass 2
John Patitucci_A dictionari of grooves & techniques part. 1
John Patitucci_A dictionari of grooves & techniques part. 2
Larry Graham - Super slappiing Bass
Louis Johnson - Slap Bass Lesson
Pascal Mulot - slap bass
Yoshihiro Naruse - The chopper bass lesson
Stuart Hamm - Slap, Pop & Tap for The Bass
Victor Wooten - Live At Bass Day 98'
__________________
Prepe
Prepe
Avatar utilizator
danjazzbass
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Joi Mar 11, 2004 12:00 am

Mesajde Manaie » Dum Apr 11, 2004 12:20 pm

a fost greu de pe 4 pe 5 la slap pt ca distanta dintre corzi e mult mai mica dupa cum stim toti de aici in 5 (lol), dar cred ca e mult mai bine asa pt ca daca voi fi in stare de un slap and pop corect pe 5 pe 4 va fi floare la ureche.
si de ce m-am gandit la C pt ca am vazut un studiu myung iar domnul acela foloseste destul de mult C`u si am zis sa vad cum este.
o sa va anunt cum e cand am sa imi cumpar corzi dar cred ca pana una alta am sa pun un E de chitara sa vad cum e. lol
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Manaie » Dum Apr 11, 2004 12:24 pm

stiti ce imi place la muzica --nu exista niste reguli fixe, eu sunt student la constructii si aici sunt foarte multe reguli, este super enervant---imi spunea cineva ca in jazz daca ai gresit si nu esti in gama te duci un semiton mai jos sau mai sus si sigur esti bine acolo unde ai aterizat :-)
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Florin » Mar Apr 13, 2004 11:23 am

In muzica sunt reguli foarte fixe, te poti juca doar atunci cand le cunosti bine, si nu mai trebuie sa te gandesti la ele. Este ca si cum ai zice ca frumusetea limbii romane sta in faptul ca nu exista reguli fixe. Daca nu te gandesti la reguli atunci cand vorbesti nu inseamna ca ele nu exista, sau ca nu le cunosti.

Distanta intre corzi la basurile cu 5 nu este neaparat mai mica decat la 4. Mai cauta, sunt multe modele :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Ursu » Mie Apr 14, 2004 1:59 am

Salut baietzi!
Intrebare intrebatoare:-cine compune in Proconsul?
Eu am auzit ca Dragos.Sau cel putin mai mult el.Si daca da,atunci nu raman putin in semnul ?,ascultand "Without your love"(Toto-Fahrenheit) si "Time is the enemy"(Toto-Tambu),auzind ca si Dragos este "fan"Toto respectiv S.Lukater.Lamureste-ma te rog si pe mine,un f.mare"fan"Toto,ce e cu cele 2 piese.Sa nu intelegi gresit,Florine,intrebarea mea!!!!!!
Merci pt.intelegere!
P.S.:Ce parere ai de Porcaro(bass-Toto)?
Ursu
Avatar utilizator
Ursu
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Mar 26, 2004 12:00 am

Mesajde Florin » Mie Apr 14, 2004 9:47 am

De la distanta cel mai mult compune Robert, are si Dragos cateva piese, si eu am una :-)

Mie imi place sa impart trupele si muzicienii in doua: "in your face" si "under the table". Eu personal nu ma omor dupa Toto nici dupa Porcaro, asa ca este greu sa iti dau un raspuns aici. Este normal ca stilul proconsul sa fie influentat de Toto, pentru ca majoritatea colegilor mei sunt fani Toto. Daca ne place un sunet il luam, ne place un ritm il folosim, ne place o maniera de solo o folosim, toata lumea face asa, inclusiv Toto. Piesele Proconsul sunt totusi compozitii Proconsul.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde camitza1 » Mie Apr 14, 2004 12:07 pm

Vreau sa adaug un singur lucru: si mie imi place tare mult Toto, si in general trupele west coast (Chicago, Kansas, Journey...) si prima oara cand l-am vazut pe Florin in concert, am asemuit "dansul" lui de scena cu cel al lui Porcaro :ham:
Avatar utilizator
camitza1
Junior Member
 
Mesaje: 567
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:00 pm

Mesajde Florin » Mie Apr 14, 2004 12:43 pm

camitza1 scrie: prima oara cand l-am vazut pe Florin in concert, am asemuit "dansul" lui de scena cu cel al lui Porcaro :ham:

Doamne fereste!
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

da stiu!

Mesajde Manaie » Joi Apr 15, 2004 9:44 pm

stiu ca si in muzica sunt reguli. :ham:
am scris chestia aia dupa ce am invatat la rezitenta materialelor la care am restanta.
si......
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde Florin » Joi Apr 15, 2004 9:53 pm

Dar sa stii ca din aproape in aproape, regulile duc la armonie, la frumos.
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde Manaie » Dum Apr 18, 2004 3:41 pm

sper sa se intample asta si cu rezistenta materialelor, la care am restanta:-)
:o
Avatar utilizator
Manaie
Junior Member
 
Mesaje: 67
Membru din: Vin Apr 02, 2004 11:00 pm

Mesajde mese » Dum Apr 18, 2004 8:48 pm

Salutare tuturor!
mese
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 18, 2004 8:30 pm
Localitate: P.Neamt

Mesajde Florin » Dum Apr 18, 2004 10:50 pm

Bine ai venit pe forumul nostru mese :-)
Avatar utilizator
Florin
Junior Member
 
Mesaje: 361
Membru din: Sâm Dec 07, 2002 12:00 am

Mesajde mese » Lun Apr 19, 2004 8:12 pm

Salutare!
Stie cineva dintre voi cum e Yamaha RBX 775? Vreau sa-mi cumpar asa ceva. Din cate stiu eu, mai are basistul de la Firma. Astept pareri..
Noroc.
mese
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Dum Apr 18, 2004 8:30 pm
Localitate: P.Neamt

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Proconsul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron