Ce inseamna pentru voi a fi fan?

Forum-ul formatiei Proconsul si al fanilor acesteia. Puteti primi raspunsuri chiar de la membrii formatiei

Ce inseamna pentru voi a fi fan?

Mesajde Juanita 1 » Joi Oct 13, 2005 10:12 am

Pentru ca se discuta de ceva vreme despre acest lucru si despre infiintarea unui fan-club, va propun sa incercam sa definim, fiecare dintre noi, ce inseamna a fi fan.

1. a asculta cu drag melodiile formatiei preferate
2. a nu rata nici un concert al formatiei preferate din orasul tau sau a merge sa-l vezi in alt oras
3. a te "trezi" fredonand melodiile formatiei preferate
4. a astepta cu nerabdare melodii/ albume noi
5.

Incercati?
Juanita 1
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Mar Mar 09, 2004 1:12 pm
Localitate: ...around

Mesajde camitza1 » Joi Oct 13, 2005 10:38 am

Uite ca scriu eu prima.
In primul rand, nu stiu de ce, nu imi e pe suflet termenul de "fan". Am senzatia ca a primit o conotatie ciudata, usor departata de cum simteam eu mai demult acest cuvant. Poate din cauza invaziei de pseudo-trupe si cantareti din muzica romaneasca si implicit "fanii" lor. Cred...
Pentru mine a fi FAN insemna sa iubesc si sa simt muzica celor de la Proconsul, sa respect profesionalismul lor, sa admir efortul pe care il depun la fiecare concert si seriozitatea cu care isi pregatesc concertele. Sa apreciez, atat cat pot, munca lor de creatie atunci cand realizeaza un album nou, in incercarea de a nu se incadra in clisee, de a oferi ceva nou, elaborat, departe de frazele muzicale scoase pe banda din calculatoare, si asta din respect pentru cei care ii iubesc. Sa traiesc la concertele lor, sa le respect intimitatea, sa le fiu aproape atat cat doresc ei sa fiu. Si apoi vin gesturile firesti, de a le sti piesele/versurile, de a-i vota intr-un clasament, de a le cumpara albumele, de a-i sustine la concerte... Sa le fiu alaturi si cand e bine, si cand e rau. Mai multe astept sa scrieti voi!
Avatar utilizator
camitza1
Junior Member
 
Mesaje: 567
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:00 pm

Mesajde lixandru » Vin Oct 14, 2005 11:54 am

Sa incerc si eu o "definitie" a cuvantului "fan " desi vorba camitzei parca nu mai inseamna ceea ce ar trebui sa insemne.
- sa raspund prezent solicitarilor formatiei daca sunt intr-un impas atunci cand sunt la Oradea
- sa-i ajut in pregatirea unui eveniment la Oradea daca pot
- sa-mi informez prietenii despre ceea ce inseamna Proconsul astfel marind numarul fanilor (pot sa spun ca am facut acest lucru)
- intr-un cuvant sa-mi pun sufletul pe tava pentru ei, cel putin atunci cand ei sunt la Oradea eu sunt 100& la dispozitia lor
- sa nu-i deranjez cu tot felul de nimicuri
- sa le protejez intimitatea atat cat sunt pe teritoriul meu:) (Oradea)
cat priveste muzica lor tot ce poarta brand-ul Proconsul pentru mine este sfant. Astept cu sufletul la gura fiecare single, am toate albumele i-am insotzit cu sufletul de la inceputuri si pana in prezent si sper sa fie la fel si in anii ce vor veni. Am creat si un puiutz fan Proconsul, hranit cu muzica Proconsul de la conceptie si pana la cei aproape 2 anisori pe care ii are.
Daca am uitat ceva asta e... am imbatranit, dar tot fan Proconsul ma numesc;)
Joanne & Co
lixandru
Junior Member
 
Mesaje: 112
Membru din: Joi Aug 21, 2003 3:28 pm
Localitate: Oradea

Mesajde eyewitness » Vin Oct 14, 2005 12:55 pm

lixandru, ceea ce descri matale e departe de ceea ce se numejte fan
adica tu esti mahomed si formatia indragita e muntele. si muntele are totu de la tine numa daca se deplaseaza la mahomed (oradea)

sa-mi informez prietenii despre ceea ce inseamna Proconsul


creca "informarea" cam schioapata. ca exemplu, uite acest fanclub, din mii de forumisti inscrisi duar o mana posteaza pe acest forum proconsul
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde camitza1 » Vin Oct 14, 2005 1:07 pm

eyewitness scrie: creca "informarea" cam schioapata. ca exemplu, uite acest fanclub, din mii de forumisti inscrisi duar o mana posteaza pe acest forum proconsul


Nici pe departe nu cred ca acesta este un criteriu. Multi citesc si nu scriu, multi nu intra pe internet. Daca fanii nu scriu pe acest forum asta nu inseamna ca nu exista. Sau altfel spus, nu trebuie obligatoriu sa scrii pe acest forum ca sa fii fan Proconsul.
Avatar utilizator
camitza1
Junior Member
 
Mesaje: 567
Membru din: Sâm Aug 09, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Oct 14, 2005 1:24 pm

io creca te-nseli camitza

tomna ca daca esti fan nu eviti nici o ocazie si nici un loc unde ai putea sa-ti spui parerea visavis de idoli. in plus nu am spus ca ie musai ca toti fanii proconsul sa intre pe fanclub. raportam duar 5-6 fani la fro 20.000 membri care sunt inscrisi pe fc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde carina » Vin Oct 14, 2005 3:50 pm

extraordinar de frumos acest topic.
parerea mea am spus-o,fan este un cuvant care ma enerveaza la culme insa nu stiu cu ce l-am putea inlocui.eu sunt pasionata de muzica iar proconsul este singura trupa din romania care e pe gustul meu.cred ca am observat cu totii ca e ceva diferit,atat muzica cat si versurile dar mai ales atmosfera la concerte.exista insa intotdeauna capcane in care poti sa cazi atunci cand iti place ceva foarte tare.atata timp cat pasiunea pt ceva ne da energie si dinamizeaza deciziile noastre voluntare e foarte ok.atunci cand insa atinge o mare intensitate poate provoca comportamente anormale si de multe ori poate merge pana la a lua alura unor crize de idolatrie insesisabile.eu sunt pentru echilibru:)si cred ca toti de aici,nu?altfel,e foarte bine sa fie cat mai multe pareri diferite.eu sunt eu iar altul e altul.daca celalalt nu gandeste ca mine nu inseamna ca nu-i normal,ca-i aberant sau altceva.suntem pur si simplu diferiti ;k
carina
Junior Member
 
Mesaje: 145
Membru din: Mar Aug 26, 2003 12:00 pm
Localitate: bucuresti

Mesajde lixandru » Sâm Oct 15, 2005 10:02 pm

eyewitness scrie:lixandru, ceea ce descri matale e departe de ceea ce se numejte fan
adica tu esti mahomed si formatia indragita e muntele. si muntele are totu de la tine numa daca se deplaseaza la mahomed (oradea)



creca "informarea" cam schioapata. ca exemplu, uite acest fanclub, din mii de forumisti inscrisi duar o mana posteaza pe acest forum proconsul

....parerea ta....
Joanne & Co
lixandru
Junior Member
 
Mesaje: 112
Membru din: Joi Aug 21, 2003 3:28 pm
Localitate: Oradea

Mesajde eyewitness » Dum Oct 16, 2005 4:19 am

evident ca e parerea mea si nu am pretentia ca e si universal valabila totusi plecam de la ideea ca notiunea de "fan" a depasit demult pe cea de simplu "simpatizant" trecand in prezent granitele vietii artistice raspandindu-se si in alte domenii. un exemplu ar fi sportul. marea problema in prezent este ca uneori se trece fuarte usor de la stadiul de fan la cel fanatic bariera fiind in prezent fuarte subreda. cateva aspecte prezentate de voi pe acest tred trec deja peste aceasta bariera.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde lixandru » Dum Oct 16, 2005 8:42 pm

Nu consideri ca formatia Proconsul este in masura sa precieze daca s-a trecut peste aceasta bariera au ba?....
Joanne & Co
lixandru
Junior Member
 
Mesaje: 112
Membru din: Joi Aug 21, 2003 3:28 pm
Localitate: Oradea

Mesajde carina » Dum Oct 16, 2005 9:31 pm

ia mai fugi de-aici.fugi la treburile tale;)pot sa-ti zic o singura chestie:fanatismul trece indiferent pe langa tot ce nu are legatura cu el.hai sa fim seriosi......... :cake:
carina
Junior Member
 
Mesaje: 145
Membru din: Mar Aug 26, 2003 12:00 pm
Localitate: bucuresti


Înapoi la Proconsul

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron