Bunatati de post

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Bunatati de post

Mesajde Igrecotrei » Mie Noi 17, 2004 11:09 am

Stiti ce aveti de scris: ce e mai bun de post!
Igrecotrei
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Sep 10, 2004 2:20 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mie Noi 17, 2004 11:53 am

Cand deschizi un subiect, trebuie sa faci si primul pas. Deci sa dai prima reteta de post. Asteptam.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Igrecotrei » Joi Noi 18, 2004 3:54 pm

Pai de avand in vedere ca postul de abia a inceput, inca merg chestii mai greu digerabile. Am incercat (si mi-a reusit) sa arunc umplu o tigaie (teflon) de rondele de praz, cam o cescuta de ulei, dupa gust sare, piper si cimbru. Dupa vreo 5 minute am presarat putina faina si vreo 5-6 linguri de sos de soia. Mie mi-a placut.
Igrecotrei
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Vin Sep 10, 2004 2:20 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Joi Noi 18, 2004 4:18 pm

mie mi se pare misto budinca de clatite cu spanac (sau clatite cu spanac).
se fac clatite de post (apa, faina, sare, ulei, apa minerala), se face piureul de spanac (ulei, umpic de ceapa si usturoi, faina, sare, piper) si fie se umplu pur si simplu foile, fie se pun straturi ca de tort, in al doilea caz se stropeste "tortul" cu un pic de margarina si se da la cuptor inainte de a se manca, hali, servi.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Noi 22, 2004 10:11 am

din uichend inca doo trebi de post si anume:

1. mancare de cartofi cu varaza, fasole si tarhon

si anume se caleste ceapa si morcov, se sateaza/condimenteaza (sare, piper, boia), se stinge cu suc de rosii si cand fierbe se adauga carofi si coror de varza (ramas de la reteta ce va urma), taiate dupa plac. inainte de a se stinge focul se adauga o mana de tarhon si un borcan de mancare de fasole de post (de cumparat, e bestial).

"pateu" de varza

se face un piureu dupacum stie fiecare sa il faca. se tapeteaza o tava cu margarina si pesmet.
separat se taie o varza fidelutza si se caleste impreuna cu o ceapa mica si umpic de morcov si se condimenteaza cu sare, piper, cimbru si miroase dupa plac.
se pune un strat de piure in tava, se acopera cu varza, iar piure, se stropeste cu ulei sau margarina si se da la cuptor sa se gratineze. e bestial.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte


Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator