Din bucataria popoarelor

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde gaga » Lun Dec 05, 2005 9:29 am

http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=442902&postcount=30

acum depinde ... ca sunt mii de feluri in care se face focaccia ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde shiona » Dum Iul 23, 2006 8:17 pm

o reteta italieneasca...mi se pare ca se cheama parmigiani[sper c-am scris corect]:
e nevoie de:
vinete feliate subtire si fripte
jambon[sau sunca]
oua fierte tari[si feliate si ele sibtire]
rosii
se pun intr-o tava in ordinea de mai sus[dupa ce s-a pus stratu de rosii se repeta miscarea inca o data] si in final se mai pune un strat de vinete si pe deasupra parmezan se lasa la cuptor putin[aici se ia prin incercari succesive..nu de alta dar am omis sa intreb cat timp se lasa exact] si gata
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Iul 24, 2006 5:43 pm

nush ce zici tu acolosha, parmigiani e o marca de ceasuri iar fonetic e pluralul de la parmezan. da si tu sursa retetei sa vedem ce si cum :)


p.s. nu exista jambon SAU sunca in retetele italiene, este ceva destul de precis. gusturile nu se compara ;)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

nota atashata la postul de mai sus scris tot de mine

Mesajde shiona » Lun Iul 24, 2006 7:30 pm

ufa...cred ca confund io...e ceva mancare de vinete...uateva acu nu-mi aduc aminte denumirea exacta
reteta o stiu de cand am mers in sicilia de la cei la care am stat
acolo este nu este nici jambon si nici sunca este de fapt proschuto[sper c-am scris bine...m-am aiurit io cand am scris atunci reteta ca nu intelegeam f bine ce-mi zicea tanti mii de scuze]
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Iul 25, 2006 1:23 pm

prosciuto crudo e jambon, prosciuto cotto e sunca (ca cea de praga). si nu-ti mai cere scuze, ce naiba, suntem intre amici :)

nu cumva o cheama caponata?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde shiona » Mar Iul 25, 2006 4:23 pm

atunci inseamna ca e jambon ca nu am vazut pe nimeni pe acolo care sa foloseasca sunca
am facut ceva cercetari pe net si cred ca-i mai degraba parmigiana di melanzanecaponata[o fi acelas lucru acu nush sigur]
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Iul 25, 2006 4:26 pm

aaa, gata stiu. adica cred ca stiu :)
melanzane ala parmigiana sau asa ceva cred ca sunt.
sa tii ca aia mananca mult si sunca (prosciuto cotto) in diverse treburi, da jambonu' ala de care zici e bestial.

da' aicisa costa o carutza de bani fara sa fie si de cea mai buna calitate.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde shiona » Mie Iul 26, 2006 3:43 pm

adevaru-i ca nu am mancat jambon luat de aci ca sa stiu cum e...oricum ma fac io mare si plec in italia sa mananc papa buuun
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iul 26, 2006 3:45 pm

e bun si asta de aici si cel italian si cel spaniol, dar e scump ca draq
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde punct » Joi Iul 27, 2006 6:30 am

gaga , taietzeii astia cum sa-i fac sa iasa buni? pe punga nu am gasit nici un fel de instructiuni, nici macar cat timp sa-i fierb. sunt total pe langa :n: .
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iul 27, 2006 7:42 am

aaa vreau si io d'aia de unde i-ai luat?

de princip se lasa in apa clocotita cam 3 minute sau se fierb efectiv cam un minut jumate.

cateva retete aici:
http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=335480&postcount=190

sau aici cu poze:
http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=485111&postcount=774

in genere merg amestecate cu carnuri, fructe de mare, legume si soya, ulei de susan, etcetera (unde etcetera is chinezisme).

daca nu ai fa si tu o zupa de pui si le pui acolosha si gata :D

da' de unde le-ai luat?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde punct » Joi Iul 27, 2006 3:38 pm

i-am luat din lidl, de pe langa barcelona, ca a fost saptamana asiatica sau ceva de genu`. aveau de toate, dar am luat numa chow meinii astia si doo sosuri de soya, unu jabonez si unu indonesian, acu... pe care sa-l folosesc :n: ? ca la restaurant nu o sa-mi iasa in veci, aia parca ii si frig, cel putin asa scrie pe meniu.
mai bine fac o supa de pui :n:

aa, langa sosuri e iataganu cu care mi-am facut un buzunar de toata frumusetzea la desht.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iul 27, 2006 6:11 pm

bre nu iti zic ca n-ai dreptate da' n-ai.
garantat iese mai bun ca la crajma. inainte de atz face niste recomandari pas cu pas zimi ce ingrediente mai ai in afara de soia.

(si pozeaza cutitu mai in amanunt te rog :D)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde punct » Vin Iul 28, 2006 7:05 am

deci stai sa-tz zic: am vro doo borcane de soia, am salata verde, rosii, ceapa, morcovi, carne de porc, de iepure, de miel , de pui, surimi, niste sos de curry, curry praf, piper, sare....cam ce trebe sa ara omu prin casa. in schimb n-am hoisin( nici nu stiu ce-i ala, da o sa dau cu gugal) , n-am ulei de susan ( am vazut la magatzem si n-am luat ca la ce-m trebe :slap: ), n-am tom yum ( tot la gugal o sa apelez).
cutzitu l-am belit, am dat cu el de gresie, de acu o sa cer la magazin lubenitza feliata .

apropos, mancarurile tale arata toate ca la expozitie==D, ale mele parca se servesc in popota.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iul 28, 2006 10:56 am

mercic de aprecieri da' se poate si mai bine (la mine :) )

pai ai mai mult decat cetz trebe. tom yum ie o supa cu niste ingrediente, da search p'aici ca gasesti.

deci io ash face asha. daca e cald ash pregati in avans leguminoase tocate (salata verde, ceapa, varza ar fi ideala, daca nu, nu-i bai). soia din borcan banuiesc ca-s muguri deja fierti.

poi: incingi oloi normal. daca ai bagi un cutzu de usturoi pana se frige bine si p'orma il arunci. daca nu sari peste asta. daca ai ulei de arahide doar incingi uleiu'

calesti repede repede acarnea (de porc zic io).

cand e facuta 99% arunci legumele si calesti repede.
stingi cu unpic de sos soia si supa (cam o cana). daca nu ai supa gata facuta (deci nu ejti gospodina da?) pui apa. si taitzeii direct din pachet.

ferbi doo minute maxim 3. si amesteci sau arunci cu astea cu tigaia ca la teve.

presari nitel praf curry (sa zic cam o linguritza) si cam dupe inca un minut iei de pe foc si pui in vasu din care papi tu sau cine vrei tu.

acu' ca sa fie treaba completa pui deasupra feliutze de surimi si fasii dintr-o omleta pe care ai pregatit-o inainte plus putina salata taiata.
ideal ar fi si ceva coriandru sau patrunjel da' merge cu ce ai tu oricum.

e supersimplu si cu tot cu pregatire in macsim juma de ora daca esti o persoana lenta este gata tot. legumele nu trebe taiate marunt asa ca nu te chinui deloc.

io zic ca daca mergi pe treaba asta iti iese bun si daca esti antitalent ceea ce nu crez :D

pohta mare si ai noroc ca gasesti asa oferta in spania credeam ca aia nu halesc asiatice:D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde punct » Vin Iul 28, 2006 3:26 pm

gaga XIíˆXIE [ multzumec in cineza (mi-a zis gugal)].a fost delicios. felu unu supa de pui la plic :n: si felu doi taietzeii, din care am servit doo portzii.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Sâm Iul 29, 2006 8:02 am

xiexie si tie :D da' e pacat de domnu' dumnezeu sa halesti supa la plic, asa sa stii ... desi aia din poza trebe ca e bunutza
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde A-Lex » Mie Aug 02, 2006 5:52 am

punct scrie:gaga , taietzeii astia cum sa-i fac sa iasa buni? pe punga nu am gasit nici un fel de instructiuni, nici macar cat timp sa-i fierb. sunt total pe langa :n: .


Daca sunt din faina de orez, ( adica aia albi, japonezi sau chinezesti ) nu se fierb. Se clocoteste apa pana face bulbuci, se pun taieteii in castron si se toarna apa clocotita peste ei, se acopera si se lasa 2-3 minute sau pana incep taieteii sa devina usor transparenti ici si colo, asa ca ceapa calita ( daca sunt albi, adica din faina de orez) dupa care se strecoara. Daca-i lasi prea mult, se fac o mazga dezgustatoare si lipicioasa. La fel daca-i fierbi.
Daca sunt galbeni, adica cu ou, si deci sunt din faina de grau, se fierb intre 2 si 4 minute. De obicei scrie pe plic si in alta limba decat in glife la mai toti.

Taieteii astia asiatici sunt grozavi cu sosuri in care pui cele 5 arome chinezesti. Cele 5 arome se gasesesc in general. Dar daca nu le gasiti sau vi se par scumpe, am reteta cum se fac daca cumperi ingredientele separat. Separat le gasesti usor la noi, peste tot. E f simplu.
Va dau reteta daca va intereseaza.

Sosurile asiatice folosesc doar 1 lingura de ulei. Un sos grozav de simplu, asiatic (laksa e un termen care cuprinde un mixaj de bucatarii asiatice de-a valma dar in toate se pun ardei iuti din belsug) se poate face dupa ce ai facut friptura de porc sau pui.
Golesti excesul de ulei pana cand ramane cam doar 2 linguri, pui pe foc vasul sa-l infierbanti, asa cum e, cu toate resturile de friptura prinse de fundul tavii, pui in el 1 lingurita sau doua ( depinde pt cate persoane ai de gand sa gatesti) de faina fina de porumb din aia alba, fina, tip amidon, sau daca nu ai, merge si arabon, sau faina de roscove, o calesti o idee sa se rumeneasca usor, torni peste ea niste supa limpede de pui din plic sau din oala daca ai si faci un sos.
Lasi sa fiarba pana devine smantanos asa ca frisca nebatuta.
Il strecori prin sita deasa cat e fierbinte si pana nu se raceste ca atunci se prea ingroasha; sa nu treaca resturile din tigaia de carne cand strecori; adaugi cele 5 arome chinezesti si-ii dai un clocot, eventual in cuptorul cu microunde daca ai; daca nu, pe plita obisnuita.
Pui bucatele de friptura de porc sau pui peste taieteii aia din poza si torni sosul peste ele - FARA SA AMESTECI TAIETEII CU CARNEA. Le amesteci cand maninci doar.
Carnea o prajesti la foc iute taiata cubulete de 3-4 cm.
In sos se poate pune si chili dupa gust pt cine vrea iute.

Pt cei mai rabdatori si mai sofisticati: caleste la foc maxim doar pt 1 minut, un minut si jumatate bucati de ceapa semiluna, morcov rondele f subtiri dat pe razaroare, ardei grs in semilune si boabele din 5 pastai de mazare in 1 lingura de ulei. Sareaza. Amesteca legumele in proportie de 85% inca crude si frumos colorate cu taieteii fierbinti si apoi pune carnea calda de-asupra fara s-o amesteci cum am spus mai sus si in final toarna sosul peste toata afacerea imediat ce e gata. Lucreaza rapid sa nu se raceasca nimic. Tot ce spun aici ia 15-20 de minute maximum.

Daca vreti retete asiatice simple, va dau eu tot ce vreti A-)
Cand am timp, evident.
Too bad that all the people who really know how to run the country are busy driving taxis and cutting hair (Steve Allen)
Avatar utilizator
A-Lex
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iul 22, 2006 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Aug 02, 2006 9:05 am

Daca vreti retete asiatice simple, va dau eu tot ce vreti
Cand am timp, evident.


nu bre, multumim, nu-ti sacrifica timpul pretios. nu de alta dar m-am edificat:

Separat le gasesti usor la noi, peste tot.(...)

eventual in cuptorul cu microunde daca ai; daca nu, pe plita obisnuita.


Esti demigrant.

Golesti excesul de ulei pana cand ramane cam doar 2 linguri(...)
de-asupra (...)


Agramat.

Sosurile asiatice folosesc doar 1 lingura de ulei.(...)
cu toate resturile de friptura prinse de fundul tavii(...)
etc...


Habarnist.

Amesteca legumele in proportie de 85% inca crude si frumos colorate cu taieteii fierbinti


~p desi umorul involuntar specific demigrantilor insenineaza diminetile

acum serios, chiar nu e nevoie sa te stresezi sa mai dai pe aici, auf wiedersehen.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Aug 02, 2006 3:08 pm

a-lex, daca moderatoru de pe forumul de mancaruri ar fi fost asiatic iti garantez ca loai ban instant si nu pentru paralelismu postului tau vis a vis de subiect ci duar pentru faptu ca aplicand retetele tale peste un miliard jumate din populatia globului ar muri prin infometare

in consecinta, iti sugerez sa te limitezi duar la aberatiile tolerate de modu de pe politic

multumesc
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Chinese 5 Spices

Mesajde A-Lex » Vin Aug 04, 2006 10:34 am

Reteta pt prepararea acasa a celor 5 spices chinezesti ( cele 5 faimoase arome chinezesti)

Se macina fin in mojar (mult mai simplu cu ajutorului unei rasnite electrice de cafea, parti egale in gramaj (ori masurate la lingura/lingurita) de:

1. seminte de anason stelat ( alea mari pe care le gasesti la Metro uneori si la bacaniile importatorilor, cu diametrul de aprox 2 cm )
2. piper rosu ( Pimpinella adica, dar merge si piper obisnuit negru daca chiar n-ai rosu, desi il poti extrage pe cel rosu daca cumperi amestecatura aia de piper in 3 culori )
3. seminte de foenicullum vulgare adica fennel sau fenicul ( stiti care, seamana cu chimionul destul de bine)
4. cuisoare
5. scortisoara

Pt o aroma incomparabil mai puternica, se prajesc semintele de anason stelat, piperul si feniculul intr-o tigaie fara nici un fel de grasime pt aproximativ 1-2 minute, amestecand continuu, inainte de-a le pisa sub forma de praf. Tigaia de teflon ar fi ideala.
Daca folosesti rasnita de cafea electrica, atentie, mirosul condimentelor astora este foarte foarte penetrant si persistent si pt a-l scoate, e bine sa sacrifici prima cafea pe care o vei macina dupa aia si sa o arunci, fiindca va avea aroma...chinezeasca, nu...turceasca :) Pt scoaterea acelui miros se poate macina in rasnita electrica pesmet de 2-3 ori si rasnitei nu i se pune capacul pt a se aerisi.

PS Ati auzit ca din anason stelat se extrage un medicament impotriva gripei in general, dar cu efecte aplicabile si gripei aviare? Din pacate anasonul stelat creste chiar in China de unde gripa a originat; insa creste doar ici si colo, nu peste tot. Poate ca tulcenii ar trebui sa-si hraneasca gainile cu un praf de anason stelat amestecat prin faina de porumb...

Mai adaug o reteta exceptionala si rapida, achizitionata de la mama Roula din Salonic ;) Deci reteta greceasca.

-Se coc pe plita sau pe gratar ardei grasi rosii - depinde cati vrei sa coci pt a incerca reteta pt prima data experimental si depinde cat de mari si de grasi sunt.
-Dupa ce s-au copt si pielitele pe ei s-au innegrit, ii presari cu sare din belsug si-ii arunci intr-o punga de nailon si-ii lasi sa se abureasca 10-15 minute.
-Dupa ce s-au aburit, coaja de pe ei se ia in 2-3 bucati mari in doar cateva secunde ( dar cred ca asta stie toata lumea, cu exceptia celor sub 14 ani ;) care inca n-au cascat ochii prin bucatarie de voie sau de nevoie cand mamitza sau tanti Mitza facea salata de ardei copti)
-Se curata de seminte si se dau prin robotul de bucatarie sau prin masina de tocat carne pana se fac pasta, impreuna cu cativa catei de usturoi - cam 1 catel MARE de usturoi per 1 ardei marisor si gras.
-Se adauga ulei si otet, cam o lingurita din fiecare per bucata de ardei, desi mie personal imi place sa pun mai mult otet, fiindca ardeii grasi rosii sunt cam dulci si daca nu pui destul otet, nu se simte gustul picant.
-Se sareaza si se amesteca bine de tot pana ce uleiul si otetul s-au incorporat in pasta.

Daca ai robot de bucatarie, pui totul odata in el de-a valma si usturoi si ulei si ardei si otet si sare si apesi pe buton pana se face o spuma/crema, e simplu si rapid.
Pasta care rezulta are o foarte frumoasa culoare portocaliu-intens, de aceea nu folosesti ardei grasi verzi, ca din aia iese ceva cacaniu si ne-apetisant, asa zicea mama Roula.

Pasta asta poate fi folosita ca un aperitiv cu chips, poate fi folosita la sandvisurile cu carne, poate fi turnata peste felia de friptura in farfurie, etc dar poate fi efectiv consumata asa cum e cu paine ca o gustare ( daca n-ai o intalnire seara, ca nu vrei sa puti a usturoi, nu-i asa) In caz ca-ti aduci prietena acasa, o dai gata cu pasta asta si "talentele" tale de bucatar improvizat si daca si ea gusta, n-aveti decat sa putiti amandoi a usturoi ca tot nu mai conteaza :), corb la corb nu-si scoate ochii.

Gaga si prietenii ei:
A va raspunde ar insemna sa-mi pierd vremea inutil cu niscai infantili caraghiosi pusi pe hartza inutila doar fiindca nu stiu cum altfel se pot amuza. Expresia englezeasca cea mai buna ar fi: Get a life, kids! :dir:
Too bad that all the people who really know how to run the country are busy driving taxis and cutting hair (Steve Allen)
Avatar utilizator
A-Lex
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iul 22, 2006 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori