Din bucataria popoarelor

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mancaruri straineze

Mesajde ama » Mar Ian 06, 2004 11:58 am

Care ati fost prin tari straine si ati mancat diverse chestii care v-au lasat sau nu gura apa, chestii care pe la noi nu se gasesc?

Io de exemplu am mancat in Franta porc cu miere si condimentat cu boia. Yuks! Si tot in Franta mi-au recomandat la un restaurant "carpaccio" despre care eu stiu ca ar fi mancare italieneasca, nu frantuzeasca. Oricum, nu mai mancasem pana atunci asa ca am zis ca sa ma risc si s-a dovedit a fi carne cruda. Yuks din nou.

In Spania am mancat o omleta cu cartofi (o mancare traditionala, de care auzisem, da' imi scapa acum numele), niste carnaciori super (albondigas, parca) si inca o chestie un fel de chiftelute marinate. N-a fost deloc rau, da' nici nu pot sa zic ca am ramas dat pe spate.

In Italia, pizza si spaghetti de toate felurile, super-bune toate. Micul lor dejun traditional sunt croissantele cu cafea; f. bune si astea. Btw, daca mergeti vreodata in Italia, aveti grija ca la ei cafeaua normala e espresso, iar ceea ce numim noi cafea normala se cheama "cafe americano". Si mai au f. bune si prajiturile, incepand cu tiramisu si terminand cu tot felul de inghetate si de bauturi racoritoare inghetate si ele (granita).

In Ungaria super-bun gulasul. Eu in Romania nu mancasem (nici mama nu face si nici nu am gasit nicaieri in restaurante in Bucuresti). Vi-l recomad cu caldura.

Insa sunt 2 chestii pe care n-am sa le uit niciodata. In Olanda am cerut la o terasa un ice-tea si mi-a adus intr-o halba de bere plina de gheata un ice-tea acidulat; cea mai buna bautura racoritoare pe care am baut-o vreodata, si acum imi lasa gura apa. Iar in Luxemburg, tot asa, am cerut o mancare traditionala si mi-au zis aia ca au o chestie care se cheama "jamboneaux", da' ca poate n-ar fi bine sa imi iau. Io, de-al dracu' mi-am luat si mi-au adus aia intr-o farfurie imensa un picior de porc (intreg!!!) rasol de se uita toata terasa la mine ca la circ.

Oricum, cea mai importanta diferenta pe care am observat-o eu intre Romania si restul tarilor prin care m-am plimbat e ca, desi o masa nu e chiar ieftina (chiar si la o terasa iesi mai scump decat la un restaurant obisnuit din Romania) macar portiile sunt suficient de mari ca sa te saturi; nu ca la noi unde poate sa iti aduca o friptura de 2 cm patrati si sa-ti zica ca are juma' de kil sau unde portia de cartofi prajiti poate sa fie compusa din 3-4 cartofi.
ama
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Dec 11, 2003 11:35 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mar Ian 06, 2004 12:20 pm

In Spania am mancat o omleta cu cartofi


Tortilla de patatas?

carpaccio" despre care eu stiu ca ar fi mancare italieneasca, nu frantuzeasca.


asa este, vine de la numele pictorului toscan .... cu acelasi nume :D

nici mama nu face si nici nu am gasit nicaieri in restaurante in Bucuresti


Incearca la Kiraly Csarda (parca asa se scrie) din Dorobanti.

macar portiile sunt suficient de mari ca sa te saturi;


Incearca restaurantele in care se practica Nouveau Cuisine, ai sa ramai surprinsa de micimea portiilor, invers proportionala cu preturile (prin marriot, casa doina, etc...)

in rest, interesant subiect, revin cand o sa am mai multa vreme.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde ama » Mar Ian 06, 2004 12:33 pm


Tortilla de patatas?

Exact, tortilla, imi scapa. Mersi.

asa este, vine de la numele pictorului toscan .... cu acelasi nume :D

Touche.

Incearca la Kiraly Csarda (parca asa se scrie) din Dorobanti.

Mersi, chiar am sa incerc.

ai sa ramai surprinsa

as putea eventual sa raman "surprins" :D
ama
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Dec 11, 2003 11:35 am
Localitate: Bucuresti

ultimul offtopic

Mesajde gaga » Mar Ian 06, 2004 1:01 pm

"surprins"


sorry, am scris in mare viteza, uitandu-ma pe geam si mi-a venit la deget "a" - ul de langa "s" :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mancaruri straineze

Mesajde ama » Mar Ian 06, 2004 1:13 pm

Si inca ceva.

Berea "Amsterdam" completely sucks. E facuta cu miere (deci e f. dulce), e foarte tare (pe cutie scria 12 grade) si are o consistenta foarte groasa (mai rau ca Guiness-ul). Mai puneti peste asta si faptul ca am baut-o calda... absolut gretos.

In schimb va recomand "San Miguel" care am impresia ca a aparut si la noi (am vazut de Craciun promotie in Carrefour). Btw, in Spania, San Miguel este patronul berilor :)
ama
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Dec 11, 2003 11:35 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde MiG29 » Mar Ian 06, 2004 11:13 pm

ama,avem forum special pentru beri,asa k te rog scrie acolo despre ele.Apropos Amsterdamu n-are miere,nu ie groasa(k ie Premium Lager)deci consistenta ie absolut normala shi n-are decat 4,8%.shi daca tot sunt aici,dano k te shtiu mai umblata zi-mi shie mie cum se cheama bautura aia de o au aia la Old Nick`s Pub in Sinaia care seamana cu zeama de lamaie,numa k ie la halba de bere shi cred k are shi pai?K io am uitat sa-l intreb pe chelner...o fii cumva ice-tea-ul de care zice ama?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Ian 07, 2004 9:25 am

migule abar n-am, io cu nealcoolicele mai rar :D

ontopic: in italia cel mai mult mi-au placut fructele de mare, proaspete, delicioase, lejer preparate, aromate, yummi. dupa care urmeaza in orice ordine ce a zis ama.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Ian 21, 2004 2:14 pm

Am primit recent o carte foarte cuprinzatoare cu retete traditionale turcesti de unde am aflat ca Imam Bayildi, renumitul fel de mancare turcesc din vinete, inseamna "preot mahomedan lesinat". povestea este ca un preot vine acasa si sotia sa ii serveste acest fel de mancare, dupa care preotul lesina. unii cred ca asta s-a intamplat pt ca preotul a fost foarte incantat de mancare, altii ca a lesinat vazand cat de mult ulei de masline s-a folosit, acesta fiind foarte scump :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

fara

Mesajde pnic » Joi Feb 05, 2004 1:49 pm

In primul rand la greci: crevetii intregi facuti crocanti, caracatita cu ulei de masline si ierburi, kalamaraki prajiti.
In Belgia am mancat o chestie super care se chema pui a la Ghent si era carne de pui cu cartofi, cu branza albastra si cu ananas, totu' la cuptor. Dupa socul primei imbucaturi, a fost buuuun de tot.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Feb 05, 2004 7:26 pm

Ceva retzete traditzionale sarbesti pe unde gasesc shi io?In afara de celebru orez sarbesc:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Feb 06, 2004 12:00 pm

migule, itz recomand taverna sarbului din sinaia, bucatar sarb, mancari traditionale, cam scump la merita.
si mai e un local sarbesc in bukale, in spatele teatrului natzional, tot scumputz da' merge si merita (Que Pasa se cheama, nush din ce motiv obscur)

Multe din mancari is ciudate, desi aduc a gateala romaneasca, aperitivele de ex. contin pifrie, pasta de branza cu boia ... muraturile au alt gust, is mai iutzi, si au si ciorba de fasole cu ciolan, si asta la loc de cinste, adica un fel de mancare traditionala.

In ambele localuri la loc de cinste is snitzelele, umplute sau nu, oricum portii foarte mari.
(tin minte ca pe unu il kema shnitzel karadjorgevitch si era ca un cordon blreu mai lunguietz)

dupa parerea mea sunt influentzatzi de bucataria austriaca, austroungara, cum vrei sa o iei, seamana mult.

mai au si un soi de salata de vinete, tocanitze grele si picante si ceva iz oriental subliniat de frigarui si musakale, asta imi amintesc acum

la que pasa, o masa in doi normala cam 600k, la taverna sarbului din sinaia, in jur de un milion (umpic peste)

====
migule, ontrebare: da de ce te intereseaza?

ia si un link http://www.ualberta.ca/~serbian/recipes.html
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Vin Feb 06, 2004 12:13 pm

danone si la taverna la sinaia se serveste slibovitza in tzoi tzinut in congelator
...si muschiuletu impletit e demential
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Feb 06, 2004 1:37 pm

Bai de Taverna Sarbului jtiam shi io.Am avut ocazia sa-l cunosc shi pa domnu bucatar-sef Milorad Milosevic,care ie iecstrem de gras shi de jovial shi a venit la noi la masa sa ne`ntrebe daca ne-a placut haleala.Slibovia aia la tzoi ie superba.Io neam prost din fire am furat shi doo tzoiuri d-acolo can am fost ultima oara.Le am shi acuma:D
Io intrebam de retzete traditzionale ca am mancat acolo o chestie iecscelenta..un fel de tochitura servita la vas de lut,cu carne de purcel shi vita tocata shi fuarte condimentata,shi nu mai jtiu cum se cheama.D`asta...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Feb 06, 2004 1:57 pm

stiu tocana aia, da mantreb sio ca :con: de ce nu ai cerut retzeta la bucataru vietzii? ca sigur ti-o da ... traditionale vezi pe link ala.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Pilaf armenesc

Mesajde gaga » Mar Feb 24, 2004 11:56 am

Cica daca s-ar lua un sfert de ceasca de unt si in el s-ar cali o ceapa tocata, o cana de ciupeci proaspete taiate si un ardei gras taiat cubuletze, apoi, dupa ce acestea s-au inmuiat s-ar adauga o rosie fara pielitza, deasemenea maruntzita plus un catzel de usturoi zdrobit, ca dupa vreo doua minute sa se puna o ceasca de orez si ceva sofran si sa se lase toate sa se cunoasca umpic, ca mai apoi totul sa fie inecat in 4 cesti de supa si dat la cuptor cam 20 de minute, daca la toata chestia asta ai asterne si o ninsoare verde de patrunjel la final, i-ar zice pilaf armenesc
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Apr 16, 2004 11:33 am

am gasit doua retete care adaptate sunt, zic eu, pe placul romanului.

Chilli con carne

se iau patru cepe taiate cubulete si impreuna cu 2 ardei grasi si un catel de usturoi, de asemenea cuburi se calesc in 4 linguri de ulei de masline.

se adauga cam juma de kil de carne tocata de vita si se mai lasa impreuna la foc. se condimenteaza din plin cu piper si boia iute (sau piper cayenne), apoi se pun deasupra 2-3 conserve de fasole boabe rosie. Dupa 20 minute e gata.

====

Varza acra bavareza

se pun intr-un vas cativa carnati albi pt fiert (sau proaspeti normali) si cateva felii de ceafa afumata (sau alta carne de porc afumata, file, etc, dupa posibilitati), se acopera cu apa si se lasa la fiert.

separat se caleste o ceapa taiata marunt in ulei sau untura. cand e gata se scoate si se garniseste ceaunul pe toti peretii cu felii de piept de porc proaspat (cu sorici daca se poate).

varza acra taiata fin si stoarsa se amesteca cu ceapa si condimente dupa gust (piper, boabe de ienupar, chimen, cimbru, etc) si se pune in ceaun.

se face un capac din felii de kaizer afumat si se da la foc o vreme.
cu jumatate de ora inainte sa opriti focul, puneti carnatii si feliile de carne afumata si adaugati un pahar de vin alb cat mai sec.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Vin Apr 16, 2004 11:55 am

danone, din proprie experienta daca lasi 20 minute sa fiarba ,fasolea din conserva se face piure in caz fericit, terci in caz nefericit :) alta metoda nu ai?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Apr 16, 2004 12:56 pm

eh, timpul era orientativ, conteaza sa iti dai seama cand ie gata. si in plus is conserve si conserve, unele nu se fac terci
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mada in Greece...daca vreti!!!

Mesajde Theodora » Sâm Apr 24, 2004 3:15 pm

PORC CU PRAZ SI TELINA HIRINO PRASOSELINO

INGREDIENTE: 1 1/2 kg pulpa de porc 1/2 kg praz 1/2 kg radacina de telina 1 ceasca de ulei(de masline) 1 pahar de vin alb 1 lingura de bulion 3 oua sucul de la 2-3 lamii sare si piper PREPARARE: Punem intr-o oala uleiul si calim prazul taiat feliute.Dupa aceea adaugam radacina de telina,de asemenea taiata feliute.Dupa 5 minute le scoatem intr-o farfurie.Punem in oala carnea taiata in bucatele si o calim pe ambele parti.Amestecam cu prazul si radacina de telina,adaugam vinul si fierbem 5 minute.Completam cu un pahar de apa in care am diluat bulionul.Punem sarea si piperul,incetinim focul si fierbem timp de o ora pina se fierbe carnea. Batem ouale cu sucul de lamiie si turnam peste mincare cind e gata putin cite putin. POFTA BUNA!!! P.S. In bucataria greceasca se foloseste foarte mult combinatia de ou cu lamiie si INTOTDEAUNA ulei de masline!

SUPA DE PERISOARE CU OU SI LAMIIE GHIUVARLAKIA AVGOLEMONO

INGREDIENTE: 1/2 kg carne tocata(de vita) 1 ceapa tocata marunt 1/2 cana orez patrunjel,marar si menta tocate 2 linguri de ulei de masline sare si piper putina faina 5 cani de supa de carne sau apa 1/4 cana de unt sau margarina 2 oua sucul de la 1-2 lamii PREPARARE: Intr-un lighean amestecam carnea tocata,orezul,verdeata,uleiul,sarea si piperul.Framintam bine continutul pentru citeva minute si facem perisoarele...Le dam prin faina si le punem una linga alta si le lasam sa astepte! Intr-o oala mare punem supa de carne sau apa cu untul sau margarina sa fiarba.Adaugam perisoarele,punem capacul si la foc mic le lasam sa fiarba aprox.30 min.Intre timp batem ouale cu sucul de lamiie adaugind citeva linguri din supa(pentru a nu se taia oul) si-l turnam peste perisoare,clatinind oala ca sa se imprastie oul cu lamiia in supa...O dam jos de pe foc si o servim calda! POFTA BUNA!!!

MIEL FRICASSEE ARNAKI FRICASSEE

INGREDIENTE: 1-1 1/2 carne de miel 3-4 linguri ulei de masline 1 legatura de ceapa verde 1 cana de apa(calda) 2 salate verzi taiate marunt 1 legatura de marar 2 galbenusuri de ou sucul unei lamii sare si piper PREPARARE: Taiem carnea in bucati.Incalzim uleiul si prajim putin carnea,cit sa ia culoare(intr-o oala).Adaugam ceapa verde tocata marunt si o calim cu carnea.Punem sare si piperul,apa calda si punem capacul pina se fierbe carnea.Daca aveti oala sub presiune,ajung 15-20 minute,daca nu in functie de carne...cind s-a fiert,adaugam salata verde si mararul si lasam inca 3-5 minute pe foc.Se serveste cu sos de ou si lamiie care se adauga cind mincarea e gata asa cum am spus la supa de perisoare...

PUI STIFFADO KOTOPULO STIFFADO

INGREDIENTE: 1 pui 2 lingurite de sare putin piper 1/4 cana de ulei de masline usturoi(dupa preferinta) 3-4 foi de dafin patrunjel tocat marunt 4 linguri de otet 4 linguri de apa 1 1/2 bulion de rosii 1/2 ceapa mica(arpagic) 4 linguri unt sau margarina PREPARARE: Cu o seara inainte,punem ceapa in apa si a doua zi e foarte usor de curatat. Taiem puiul in portii si il dam cu sare si piper.Incalzim uleiul si punem usturoiul tocat,apoi puiul pina se rumeneste.Cind e gata,il punem(puiul) intr-o tava oarecare ce poate intra in cuptor.Adaugam foile de dafin,patrunjelul,otetul,apa,si bulionul. Curatam ceapa si o calim intr-o tigaie cu untul sau margarina,apoi,cind e gata,o adaugam jur imprejurul puiului.Acoperim tava(daca nu are capac,e suficient o bucata de poleiala,aici se cheama"foaie de aluminiu")si punem la cuptor mediu 350g Farh sau 177g C(eee!!! aproximativ...ce iti e si cu cartile astea de bucate!!!) timp de o ora...KALI OREXI!!!

MUSCHI FILLE CU VOTCA FILETO ME VOTKA

INGREDIENTE: 2 muschiuri fille(de preferinta de vita) 3 linguri de unt 1/2 pahar de votca zeama de la 1 cub cu gust de carne de vita 1 lingurita de piper 1 lingurita de oregano PREPARARE: Prajim muschiul intr-o tigaie cu 1 lingura de unt,apoi il punem intr-o farfurie.Incalzim votca(intr-un mic ibric),o aruncam apoi in tigaia calda si o aprindem(cu grija...sa nu luati foc!!!) Imediat ce se sting flacarile,adaugam cubul de carne diluat in jumatate de pahar de apa si piperul.Amestecam si cind sosul se ingroase luam tigaia de pe foc.Punem restul de unt(2 linguri),oregano si punem sosul obtinut in farfuria care...asteapta!!! Se serveste cu orez sau cartofi prajiti,sau legume sotte.
PORC CU MUSTAR SI ARDEI HIRINO ME MUSTARDA CHE PIPERIES INGREDIENTE: 800gr carne de porc 2 ardei verzi taiati marunt 2 ardei rosii taiati marunt 2 ardei galbeni taiati marunt 3 linguri de mustar iute 1/2 cana supa de legume(din cub) 4 linguri de smintina sare si piper PREPARARE; Cu putin ulei de masline calim intr-o cratita adinca ardeii si carnea pina se rumenesc.Adaugam mustarul si supa de legume(din cub) si amestecam.Fierbem la foc mic timp de 20 min si adaugam sarea si peperul.Cind este gata(carnea e fiarta) punem smintina,amestecam si e gata de servit... POFTA BUNA!!!

Tzatziki asa cum i-l fac eu: 1 castravete 3-4 catei de usturoi 400 gr iaurt putin marar putin ulei de masline sare Castravetele curatat de coaja se da prin razatoare(pe dintii mari),apoi se stoarce foarte bine... Iaurtul e de preferinta sa fie cit mai gros(aici exista un iaurt special,daca pot spune asa!!!) Striviti cateii de usturoi si toate impreuna le amestecati cu putin ulei de masline,marar tocat marunt si sare dupa preferinta...

MELOMACARONA PRAJITURI CU MIERE

Ingrediente 1Kg faina,2 cesti de ulei de masline,1 ceasca de zahar,1/4 ceasca coniac,3/4 ceasca suc de portocale,2 cesti nuci pisate,3-4 lingurite scortisoara si coaja de portocala rasa(de la 2-3 portocale),2 lingurite praf de copt,1 lingurita de soda(bicarbonat,cred e in romaneste!!!) Pentru sirop 1 1/2 ceasca miere,1 1/2 zahar,1 1/2 apa Preparare Puneti uleiul,zaharul si sucul de portocale in mixer si amestecati foarte bine.Adaugati nucile macinate,scortisoara,portocala rasa,praful de copt si soda si continuati amestecatul .Adaugati incet,incet faina pina obtineti o masa omogena ce poate fi lucrata cu mina.Luati cantitati mici(ca pentru o chiftea),faceti mici prajiturele si puneti-le in tava unsa cu unt.Le coaceti pina devin maronii,ca fursecurile. Intr-o oala puneti ingredientele pentru sirop si le fierbeti 2-3 minute.Cind MELOMACARONA sint coapte si fiind inca calde,le puneti una cite una in sirop si apoi intr-un platou.Cind le-ati insiropat pe toate,adaugati nuca macinata pe deasupra si scortisoara! Pare dificil,dar nu e,daca aveti intrebari si nelamuriri,astept intrebari!

KURABIEDES

Ingrediente 4 cesti de faina,3 cesti de unt proaspat,3 cesti de migdale decojite,3 cesti de zahar pudra,4 galbenusuri de ou,2 ligurite de praf de copt,,si mult zahar pudra pemtru pudratul final Taiati migdalele(la mixer) si intr-o tigaie le prajiti putin sa ia putina culoare.Puneti untul intr-un mixer(sau intr-un lighean,daca aveti mixer de mina) si amestecati pina se albeste si devine crema.Adaugati galbenusurile,unul cite unul si in continuare zaharul pudra,continuind sa amestecati.In continuare puneti migdalele prajite,faina si praful de copt.Opriti mixerul si continuati cu mina pina cind compozitia nu se lipeste de mina. Faceti mici prajiturele,orice forma doriti.Le puneti in tava si le coaceti la 170g C 20 minute si cind sint gata le pudrati cu foarte mult zahar pudra!

PLACINTA CU MACAROANE

INGREDIENTE: 250 gr macaroane groase...ex: rigatoni,pene,fundite samd. 500 gr brinza GOUDA HOLLAND,sau un cascaval moale si dulce 200 gr parmezana sau un cascaval tare si mai sarat 500 gr spanac congelat sau proaspat 2 cepe 250 gr smintina 3 oua sare si piper 1 pachet de foi de placinte PREPARARE: Calim ceapa si spanacul intr-o cratita. Separat,intr-un lighean,batem ouale cu smintina,sarea si piperul. Adaugam macaroanele fierte conform instructiunilor de pe pachet si cele doua brinze(cascavaluri) rase. Cind ceapa si spanacul s-au calit,amestecam cele doua compozitii. Intr-o tava punem jumatate din foi x:daca avem 10 foi,5 jos,compozitie,5 sus) avind grija sa ungem fiecare foaie cu putin ulei...foaie-ulei...foaie-ulei...si tot asa! Taiam portii placinta avind grija sa nu taiem pina la fund si ungem si pe deasupra cu ulei. Coacem la cuptor mediu u am cuptor electric si am copt la 200 grC),aprox o ora,pina se rumeneste.

Mai vreti? S-au v-ati saturat numai cu cititul? M-am gindit sa va scriu citeva retete si asta sa fie urarea mea de BINE V-AM GASIT! POFTA BUNA!
Theodora,mamica de gemeni
Imagine
Avatar utilizator
Theodora
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mar 21, 2004 12:00 am

Mesajde Theodora » Sâm Apr 24, 2004 3:19 pm

Sa va scriu doua prajituri cu gris,foarte traditionale,foarte grecesti!
GALACTOBUREKO

Un fel de Cremsntih,nu stiu daca asa se scrie!!!) 1 ceasca de gris 450gr foi de placinta(1 pachet) 7 cesti de lapte 1 ceasca de unt 1 ceasca de zahar 2 vanilii 6 oua Bateti zaharul cu ouale.Adaugati grisul,vaniliile si laptele si fierbeti amestecul obtinut pina se ingroase. Adaugati 2 linguri de unt,amestecati si lasati crema sa se raceasca. Ungeti una cite una jumatate din foile de placinte si asezati-le intr-o tava unsa.Puneti crema racita si acoperiti cu restul de foi unse una cite una.Intoarceti foile care au ramas pe din afara in tava,ca sa inchida prajitura. Coaceti la cuptor la 200grC 45 min si cind se raceste o taiati in cubulete si o insiropati in tava cu urmatorul sirop:
SIROP Fierbeti 1 ceasca si jumate de apa,cu 2 cesti de zahar si coaja de la o lamiie timp de 10 minute. Se maninca cald! Se incalzeste usor la microwave sa oriunde aveti posibilitatea.

REVANI

2 cesti de gris 1 1/2 ceasca faina 1 ceasca de zahar 2 vanilii 1 ceasca de unt 3 lingurite de praf de copt 3 oua Bateti zaharul cu ouale.Adaugati faina,grisul,vaniliile,untul,praful de copt,1 cana de apa si amestecati bine. Puneti continutul obtinut intr-o tava nu prea mare sau intr-o forma rotunda,unse cu unt inainte si coaceti la cuptor la 200grC timp de 45 min. Cind e gata,asteptati sa se racesca si o insiropati cu sirop cald. Daca vret decorati cu migdale sau frisca.
SIROP Fierbeti 3 cesti de apa cu 3 1/2 de zahar si coaja de la o portocala timp de 10 minute. Succes!



PLACINTA CU SPANAC SI BRINZA SPANACOPITA ME TYRI FETA

INGREDIENTE: 1 kg spanac 500 gr brinza FETA sau orice telemea 1 legatura de ceapa verde 2 cepe uscate 1 legatura marar 1 legatura patrunjel 3-4 oua sare si piper,cu atentie la sare daca brinza e sarata! 1 pachet de foi de placinta PREPARARE: Tocam marunt spanacul(daca e proaspat),ceapa uscata,ceapa verde,mararul si patrunjelul.Calim toate ingredientele de mai inainte in putin ulei si cind sint gata luam dupa foc si adaugam ouale,FETA,sarea si piperul. Asezam placinta in tava ca la placinta de mai inainte si o coacem pina se rumeneste.

MUSACA GRECEASCA

Sint trei pasi de urmarit:a)sos de carne tocata,b)cartofi taiati rondele,c)sos beshamel... DECI:a) Calim o ceapa mare cu 1/2kg carne tocata de vita,adaugam sos de rosii,sare,piper,chimino(la alegere),patrunjel si aproape de terminare(cam jumatate de ora) putin usturoi(daca va place). b)Taiem 1kg cartofi rondele si fierbem 5min cu un cub de MAGGI(KNORR). Intr-o tava(de preferinta rotunda) asezam cartofii si deasupra sosul de carne tocata... c)BESHAMEL: Intr-o olicica topim 2 linguri de unt sau margarina,adaugam o cana(mijlocie) de faina,mestecind in continuu(ca la ciulama),apoi incet-incet tunam 1L de lapte. Tinem pe foc mic pina se obtine o crema nu prea groasa,apoi adaugam 1 ou,o cana de brinza(cascaval)rasa,sare si piper si BESHAMELUL e gata... In tava cu cartofii si sosul de carne tocata punem deasupra BESHAMEL si la cuptor 45min(depinde de cuptor,eu ma refer la cel electric). Trebuie la sfirsit sa aiba o culoare maronie...

PLACINTA CU PRAZ

Ingrediente pt 6 persoane 1 kg praz 2 cepe putin marar 300 gr brinza feta sau telemea 2 oua 1 pachet de foi placinta ulei unt 250 gr smintina sare si piper Preparare Spalam bine prazul si il calim in ulei( o cescuta de cafea) intr-o oala impreuna cu ceapa si mararul. Cind e gata,il scurgem daca are zeama si lasam sa se raceasca. Ungem cu unt o tava si asezam jumatate din foile de placinta.In continuare luam prazul racit punem cele 2 oua batute,brinza si smintina. La sfirsit punem si celelalte foi si taiem placinta in portii,avind grija sa nu ajunga cutitul la fund. Coacem la 180grC (sau in functie de cuptorul pe care il aveti) timp de o ora aprox.

PLACINTA MEA CU BRINZA

Ingrediente 1 pachet foi placinta 500 gr feta sau telemea 250 gr brinza de vaci 6 oua 1 litru lapte ulei pt uns Preparare Amestecam brinzeturile si le pisam bine cu o furculita.Adaugam 4 oua si 100 ml lapte.Lasam compozitia 10 minute la frigider. Luam o foaie de placinta,o ungem cu putin ulei si punem 3 linguri din compozitie(va orientati dupa cite foi aveti,cam cite linguri pt fiecare) pe marginea foii.Facem un rulou(cilindru) si tot asa cu fiecare foaie. Punem toate rulourile unul linga altul intr-o tava unsa,avind grija sa alegem o tava care sa se umple. Intr-un castron punem restul de lapte(900 ml) si celelalte 2 oua,le amestecam bine si le rasturnam in tava,peste rulourile cu brinza! Coacem pina se rumeneste la foc mediu.

PLACINTA CU MERE

Ingrediente 8-10 mere 2-3 linguri de zahar scortisoara Foi de placinta Preparare Curatam si taiem felii merele.Le punem intr-o oala cu zaharul si le lasam pina se evaporeaza tot sucul care va oesi din mere.Adaugam si scortisoara.Lasam sa se raceasca putin si,la fel ca la placinta cu brinza punem putina compozitie,facem un cilindru si in plus facem cilindrul ca un melc @ Coacem la foc mediu si cind se raceste pudram cu zahar pudra!

PASTA FLORA sau TARTA CU GEM

500gr faina 1 ceasca margarina 1/2 ceasca zahar praf de copt 2 oua marmelada preferata (1 ceasca=150ml lichid) Batem bine zaharul cu margarina la mixer.Fara sa oprim batutul,adaugam unul cite unul ouale si faina amestecata cu praful de copt pina obtinem o coca. Luam o forma de tarta(cea cu marginile crete) sau o forma simpla rotunda,daca nu exista forma de tarta.Intindem coca in forma de tarta pe care am uns bine cu unt.Pastram o mingiuta din coca pentru garnitura.Punem apoi marmelada preferata. Mingiuta tinuta o intindem pe masa si cu un cutit taiem fisii pe care,apoi,le punem deasupra tartei incrucisat...nu stiu cum sa explic mai bine,ceva in genul asta: ############ ############ ############ ...dar fara spatii libere! Sper ca m-am facut inteleasa,de altfel sinteti bune bucatarese si aveti imaginatie bogata. Ungem deasupra cu ou si coacem in cuptor incin din-nainte la 200gr C timp de 40 min sau in functie de aragaz.

BATON SALE

1kg faina 2 cesti de margarina sau unt 1/2 ceasca lapte 4 oua praf de copt 3 lingurite de sare 3 lingurite de zahar 1 ceasca de cascaval sarat Batem la mixer margarina(untul).Adaugam unul cite unul ouale si apoi laptele.Continuam cu faina si praful de copt,zaharul,sarea si cascavalul pina obtinem o coca care se poate lucra cu mina. Luam mici bucatele si facem batoane pe care le punem pe o tava unsa. Cind terminam ungem batoanele cu ou si coacem in cuptor incins inainte la 200grC timp de 20 min sau in functie de aragaz.

ALTFEL DE PLACINTA CU MERE

Umplutura: 3 mere 2/3 ceasca zahar 2/3 ceasca unt putina nuca scortisoara Coca: 2 cesti de faina cu praf de copt (aici exista o faina care se numeste:"faina care se umfla singura" asta pt ca are incorporat praf de copt.Dar putem folosi orice faina si adaugam pur si simlu praf de copt!) 1 ceasca zahar 3 oua Topim untul, zaharul si scortisoara intr-o olicica si apoi rasturnam compozitia intr-o tava rotunda nr 30-32.E o tava de masura mijlocie. Curatam merele le taiem in fekii groase si le asezam in tava peste compozitia untului.Locurile goale dintre mere le umplem cu nuci. La mixer batem ingredientele pentru coca timp de 5 min si apoi rasturnam peste mere si coacem la 200grC timp de 30 min sau in functie de aragaz. Lasam sa se raceasca si pe un platou rasturnam invers placinta (merele deasupra:lol:

KEIK DELICIOS

500 gr faina cu praf de copt 1 pahar unt sau margarina 1 pahar lapte sau jumate lapte,jumate suc de portocale vanilie sau portocala rasa 2 cesti de zahar 4 oua Batem la mixer 2-3 min untul,adaugam incet-incet zaharul si unul cite unul ouale,vanilia(sau portocala rasa),laptele si la sfirsit faina. Coacem in cuptor incins la 180-200grC aprox 1 ora.

KEIK CU FRUCTE:adaugam 1 pahar de stafide sau nuca macinata la compozitia de mai sus.

KEIK CU CIOCOLATA:adaugam la compozitia de mai sus 4 linguri cacao si 6 linguri de lapte.

KEIK CU IAURT:inlocuim laptele cu 300 gr iaurt.
Theodora,mamica de gemeni
Imagine
Avatar utilizator
Theodora
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mar 21, 2004 12:00 am

Mesajde Theodora » Sâm Apr 24, 2004 3:21 pm

CARACATITA CU SOS SI MACAROANE SCURTE

Avem nevoie de caracatita,1 ceapa mare sau doua mai mici,suc de rosii,1 pahar de vin alb,putin usturoi a alegere),sare si piper. In primul rind punem la "fiert" caracatita intr-o oala FARA NICI UN PIC DE APA!!! Caracatita are mult lichid care se lasa cu fierberea.Nu punem nici sara,traieste in apa sarata si carnea ei e sarata de la natura. Cind se evaporeaza toata apa obtinuta prin "fierberea" Caracatitei,luam de pe foc si taiem in bucatele mici,ca o maslina!!! Separat calim ceapa cu usturoiul,adaugam sosul de rosii,stingem cu vinul si daca e nevoie adaugam si putina apa.Adaugam caracatita taiata cubulete.Punem sare cu grija sa nu facem prea sarata mincarea si piper dupa gust...si asta e sosul! Fierbeti 500 gr macaroane...aici le zicem scurte...sint macaroane cu gaura(!) mici cit unghia! Daca nu gasiti asa ceva,puneti cele mai mici macaroane care circula in locul unde locuiti! La sfirsit amestecam sosul obtinut cu macaroanele si ...pofta buna! Nu se recomanda brinza rasa ca la alte macaroane...caracatita e considerata "peste" si nu e indicat sa se combine! Asta e cea mai traditionala reteta cu carne de caracatita. Se mai face si la gratar cu carbuni...cind se coace se taie in bucatele mici si se stropeste cu un amestec de ulei,otet si cimbru (oregan!). Asa e doar un aperitiv si insoteste diferite baututi mai tari! Un alt mod,care e unul din preferatele mele e asa numitul STIFADO! Adica cu ceapa arpagic! Puneti de seara in apa 1/2 kg arpagic. A doua zi va fi o joaca curatarea lui!!! Caliti arpagicul la fel ca la orice mincare,puneti sos de rosii sau rosii proaspete,bine coapte,taiate in cubulete.Caracatita o pregatiti ca in prima reteta si la fel,taiata o adaugati in sos. Sare,piper si citeva foi de dafin. Adaugati si putina apa la fiert. Se poate servi insotit de orez fiert

BRIAMI(mincare de legume) la cuptor

Pentru 6 persoane
1 kg cartofi
1 kg dovlecei
1/2 kg vinete
1/2 kg fasole verde
4 cepe
4 ardei grasi verzi sau rosii
1 kg rosii foarte coapte
1 legatura de patrunjel taiata marunt
2 catei de usturoi...sau dupa preferinta
1 ceasca de ulei( de masline)
sare si piper

Spalati foarte bine legumele,curatati cartofii,ceapa,fasolea verde si usturoiul.
Intr-un lighean mare taiati cartofii cuburi,vinetele si dovleceii in felii groase.ardeiul gras,ceapa si usturoiul rondele,felii rotunde.
In continuare puneti fasolea verde,patrunjelul tocat si rosiile taiate date prin razuitoare.

Toate acestea puneti-le intr-un vas de preferinta PYREX si adaugati uleiul sarea,piperul si o ceasca de apa.
Coaceti mincarea la 180gC 1 1/2 ora pina se inmoaie legumele si s-a evaporat toata apa,sosul...trebuie sa ramina putin uscata.

APERITIV CU VINETE,OREZ SI CREVETI (SHRIMPS)

Pentru 6 persoane
4 vinete
150gr orez
ulei de masline (de preferinta!)
1 ceapa
50gr vin alb
250gr creveti mici,curatati(aici circula in pungi,fieti si mici cit juma de deget)
400gr zeama de legume(KNORR)
3 linguri patrunjel
sare,piper
2 cesti suc de rosii cu busuioc(sau fara!)

1)Curatati vinetele de coaja taiati-le felii in lung si dati-le cu sare.
Lasati-le intr-o strecuratoare mare 30 min ca sa se duca gustul amarui,apoi le spalati si le stoarceti de apa.Le prajiti in ulei incins.
2)Caliti putin ceapa.Adaugati orezul si continuati calirea.Stingeti cu vinul alb si turnati zeama de legume.Lasati orezul sa fiarba pina se resoarbe toata zeama.Adaugati crevetii si patrunjelul,sarea si piperul si amestecati usor.
3)Puneti jumatate din feliile de vinete intr-o tava micuta,deasupra orezul obtinut si pe deasupra restul vinetelor.
4)Coaceti la cuptor 30min la 180gC
5)Serviti cald cu sos de rosii cu busuioc(preparat).
Theodora,mamica de gemeni
Imagine
Avatar utilizator
Theodora
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mar 21, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Apr 26, 2004 12:33 pm

mishto, mai vrem retete de pe acolo, daca poti scrie cu negru, ca ma dor ochii de citit roshu, daca nu nu-i nici o problema. bine ai venit!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Theodora » Lun Apr 26, 2004 1:56 pm

Am incercat sa schimb culorile,dar nu se poate modifica mesajul,sau eu nu gasesc butonul corect! Pe viitor voi scrie cu negru!
Multumesc pentru urarea de bun venit!
Theodora,mamica de gemeni
Imagine
Avatar utilizator
Theodora
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mar 21, 2004 12:00 am

Mesajde Theodora » Lun Apr 26, 2004 1:59 pm

Acum vad la ultimul mesaj butonul EDIT,dar la cele precedente nu apare...DE CE?
Ma puteti ajuta?
Theodora,mamica de gemeni
Imagine
Avatar utilizator
Theodora
Junior Member
 
Mesaje: 10
Membru din: Dum Mar 21, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Apr 26, 2004 2:47 pm

habar nu am, la mine apare edit la toate, oricum nu conteaza, ramanem cu "pe viitor" :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Lun Mai 03, 2004 10:24 am

pt theodora din grecia

http://graphics.stanford.edu/~tolis/recipes/index.html



Turnul din Bothnia - reteta suedeza.

se fierb cateva felii de somon intr-o cana de supa amestecata cu un pahar
de vin alb. dupa ce a fiert 5 - 10 minute se scurge si se toaca din cutit,
apoi se combina cu o legatura de ceapa verde, o lingura de marar (ambele
tocata marunt, marunt), o cana de smantana buna, sare si piper.

pe un platou se aseaza felii de somon afumat, in mijloc se face o movila
din salata de somon, si de jur imprejur se pun felii de cartof fiert pe
care se aseaza movilitze de icre rosii (asa zise de manciuria)

se serveste cu paine de secara prajita in unt. s-avetzi pohta

(reteta adusa pe fc de danone dar de la RAR citire)

===
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Mai 07, 2004 10:24 am

o reteta germana misto si simpla, merge la bere:

frankfurteri (crenvushti mai groshi, polonezi) cu varza dulce-acra.

Intr-o tigaie serioasa se enerveaza pana se incinge cam jumatate dintr-un pachet de unt, in care se chinuieste pana se caleste un morman de varza tocata(cica 8 cesti).
ca sa vedem daca a rezistat o imbrobodim cu niste otzet de vin (cam o treime de ceasca), un sfert de ceasca de zahar maroniu, sare, piper si ceva condimente (chimen, cimbru). se zapaceste cu lingura, deasupra se pun 8 carnatzoi grasuni si se acopera cu un capac lasand chestia sa transpire cam 8-10 minute. se impodobeste opera de arta cu frunze de telina si se serveste neaparat cu niste bere tare si mai neacidulata, tuborg strong.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iun 09, 2004 9:21 am

si inca o dedicatzie (az dau dedicatzii pt cei care nu-s printre noi :D ) cu upgrade.
mi-am loat o carte foarte buna de bucatarie greceasca, bine tradusa, bine editata, isi merita 100% cei 260.000 dati pe ea.
este scrisa de Sofia Souli si scoasa in conditii exceptionale sub aripa unei edituri brasovene.

ma rog, m-a uimit simplitatea retetelor originale grecesti, compuse in majoritate din putine ingrediente. si asa am dat peste barbunii aiului care se mananca cl mai des asa:

barbuni prajitzi

un kil de barbuni curatati se dau prin faina si se rumenesc in ulei de maslune, apoi se servesc cu lamaie.
o sa imi spuneti ca asa se mananca orice peste in orice parte a lumii.

si ce daca :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sol » Dum Iul 03, 2005 2:37 am

Cand locuiam in Danemarca logodnicul meu gatea tot soiul de ciudatenii pe care le vindea de daneze, dar banuiesc ca erau contaminate cu bucataria araba (din perioada cat locuise la Riiad) si maori (similar, Noua Zeelanda).

Un exemplu: zahar ars, stins cu unt, apoi plasati in vas niste cartofi speciali, foarte albi, rotunzi si mici cam cat niste corcoduse foarte mari dar mai mici decat mingile de ping-pong, se conserva in borcane, in apa cu sare.
Se-nvart cartofii in zahar ars pana se topeste zaharul. cartofii, ciudat, nu se farama, asa sunt ei, foarte fermi. Cand toate astea sunt gata se arunca inauntru un fel de fire verzi de arpagic, crescut in ghiveci, in geam... si pastrama de oaie taiata in bucatele mici... varianta, peste in suc propriu, tot din conserva.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde complimenta » Lun Dec 05, 2005 5:04 am

aha..am gasit topicul corect..
intrebam intr`un alt topic daca stie cineva.. unde pot manca focaccia in bucresti?

acum 1 an am fost in italia in vizita... si am mancat focaccia tipic aliguri .. ceva extrem de delicios.. acela a fost pranzul meu.. timp de 2 saptamani.. si am plecat cu gandul la focaccia..
help me plsss
complimenta
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Lun Dec 05, 2005 4:51 am
Localitate: bucuresti

Următorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron