Junk Food Place

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Junk Food Place

Mesajde gaga » Lun Ian 19, 2004 12:28 pm

Cine nu viseaza sa aiba propriul sau local elitist? Cred ca multi si-ar dori asta. Eu am mers mai departe si m-am gandit la amanunte, adica meniul localului meu de vis care s-ar numi exact asa: My Junk Food Place.

care ar fi asa:

Hot Wings - 12 aripioare crocante de pui, acoperite cu un sos iute, cu tulpini de telina ca garnitura, insotite de sosurile bbq, picant, maioneza cu usturoi si teriyaki (mentionez ca toate sosurile la voi face acolo, exclus checiapuri si alte balarii din supermarketuri)


Nachos Supreme - chipsuri tortilla acoperite cu branza cheddar, felii de ardei iute, masline negre, rosii si usturoi, servite cu smantana.

Quesadilla - tortillas de faina umplute cu branza cheddar, masline, usturoi, ardei iute, coapte pe gratar, servite cu salata verde, rosii, smantana si salsa proaspat.

Cartofii Junk Food - o portie mare de cartofi prajiti, acoperiti cu mult cascaval cheddar topit si bucatele de bacon, acoperiti cu usturoi, cubulete de rosii, serviti cu sos de smantana.

Cheese Sticks - fasii de mozzarella facute pane servite cu sos marinara.

Black Bean Soup - un castron mare cu supa de fasole mexicana, acoperita cu cascaval ras, ceapa verde si cuburi de rosii, servita cu chipsuri tortilla

Supa de ceapa - reteta clasica de supa frantuzeasca, acoperita cu crutoane unse cu usturoi si presarate cu svaitzer, servita cu paine cu usturoi la cuptor.

mai am ... da nush daca e interesant subiectul
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Lun Ian 19, 2004 2:29 pm

subiectul este f interesant te rugam continua :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

suptzire oftopicu pt intelectu lu matale

Mesajde gaga » Lun Ian 19, 2004 3:05 pm

vaz ca nime nu mai viseaza la crashme proprii dar o sa continui, ce sa fac...

Chicken Taco Salad - un castron din aluat pt tortilla
(cum se vede in imaginea alaturata) umplut cu salata verde, acoperita cu fasii din piept de pui, cascaval ras, cuburi de rosii, masline si usturoi verde, servit cu trei dressinguri: de smantana, salsa casei si sos ranch.

Salata Taco cu carne de vita -
acelash cosuletz din tortilla se umple de aceasta data cu: salata crocanta tip iceberg, carne tocata (si picanta) de vita, cascaval ras cheddar, fasole boabe, cuburi de rosii, castraveti. Se serveste cu guacamole.

Burgerul de la junk food - un hamburger urias, servit pe pat de cartofi prajiti impreuna cu inele de ceapa si castraveciori acri. Hamburgerul se face la alegerea clientului, continand pe langa carne, salata verde si sos, orice alt ingredient: cascaval, ou, rosii, sunca, kaiser, etc. arata cam asa in mintea mea

West Coast Wrap - o tortilla umpluta cu carne afumata de curcan, muguri de soia, bacon si rosii, cu sos de mustar si miere (cam asa ar arata)

Hoagie - sendwich bagheta umpluta cu friptura de porc, sos de rosii cu busuioc si acoperita cu castraveciori, rondele de ceapa si mozzarela topita, totul facut pe gratar.

Junkfood Sandwich - un sendvish mare umplut cu sunca de curcan, sunca de praga, bacon si cascaval, salata verde, rosii si maioneza toate facute pe gratar.

Buffalo Chicken - piept de pui acoperit cu sos iute cu dresing de blue cheese, servit pe un pat de cartofi speciali (copti, apoi prajiti si condimentati)

chicken strips - fasii crocante din piept de pui pane, servite cu diverse sosuri si cu cartofi prajiti.

Fish&chips - peste file pane prajit cu cartofi si cu diverse salate, servit cu maioneza.

Fajitas - amestec de friptura de vita, de pui, de porc si/sau creveti, servite pe un pat de tortillas chips cu ceapa la gratar, ardei gras, guacamole, smantana, salata verde si diverse dipuri.

Seafood Combo - crevetzi uriasi, file de peste si gheare de crab facute pane, servite cu cartofi prajiti, salata de varza cu maioneza si sos tartar si cocktail.

Chilli

eu aici am ajuns cu meniul, am sarit cateva tipuri de burgeri si salatele ca nu am chef acum.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nae cinefil » Lun Ian 19, 2004 3:29 pm

intrebare offtopic: daca am salivat pe tastatura, monitor, unitate centrala, birou, mocheta, haine, in cat timp o sa mor de offtica?:)
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Ian 19, 2004 3:42 pm

bine, hai ca o sa revin si cu salate sa vaz reactziile ... deci am sanse de reusita cu asa un local, eh?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nae cinefil » Lun Ian 19, 2004 3:45 pm

nuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu! adik ie posibil k kestiile alea sa se iegziste shi in realitatea care ne inconjoara shi care, vorba lu dorel vishan, ie complexa!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Ian 19, 2004 3:49 pm

mai exact ie complexa si are multe aspecte.

da' ceva idei de junkuri pe care le-am omis din menu n-avetzi?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Lun Ian 19, 2004 3:54 pm

Nu prea inteleg io toate ingredientele alea, da dupa poze creca e ok. Deci continua!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Ian 19, 2004 4:10 pm

pai mai aveam in gand asha, asta mai de mult dintr-un fisier mai vechi:

breackfast:

Oua
Gatite dupa dorinta, servite la alegere cu sunca, bacon, crenvursti sau paine prajita cu unt si dulceata.


Huevos rancheros

Doua oua servite in sos picant cu condimente, fasole si tortillas (pozele arata aprox cum trebuie sa arate mancarea, nu 100% cum ma gandesc eu)

Huevos Mexicanos

Doua oua jumari in sos de rosii, ardei si ceapa cu fasole si tortillas.

Chorizo con huevo
Doua oua jumari servite cu carnat picant mexican, fasole si tortillas.

Breackfast Taco
Carnat picant, bacon, rosii, ceapa, ardei si oua servite in tortilla, acoperite cu branza.

.... mai am de lucru la asta ca majoritatea retetelor le am pe mexican food
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Suna bine...

Mesajde Aurolacul » Lun Ian 19, 2004 7:19 pm

Dar chiar vrei ca sa faci asa un local? Ti-as recomanda ca sa faci shi un mic meniu pentru copii, cum ar fii mini burgers sau ceva de genu asta.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde nae cinefil » Mar Ian 20, 2004 9:01 am

bey aurolace! po` cum vrei tu sa faca meniu pt copii?! po` tu nu vezi ca 1. sredu de fatza se intituleaza JUNK food place, deci cam ce vrei tu pt copii? shi 2. ai incercat sa vezi cam care-s ingredientele majoritare p`acilea?
de ce vrei tu sa dispara generatziile viitoare inainte de a apare?! las` ca are cine consuma bombele danei, stai tu linishtit!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde Darth » Mar Ian 20, 2004 1:31 pm

Dana....observ ca te dai la mancare mexicana...daca nu adaugi la meniu un mare burito cu carne de vita,chili,fasole si puternic condimentat cu cilantrum tot degeaba.
Darth
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Ian 16, 2004 11:02 am

Mesajde gaga » Mar Ian 20, 2004 3:31 pm

culmea este, mai naie, ca in mall (de ex) e plin de parinti inconstienti care-si indoapa copiii cu junkuri. chiar asta remarca cu ceva vreme in urma manelesux (bine, comentariul lui era vis a vis de nijte barabule de tzigani spalatzi si era gen: "ashe ... indopatzii sa scapam mai rpd de voi)

eniuei darth, ai si tu dreptatea ta da nu voiam sa bag numai mexicanisme. pana la urma ash putea adauga urmatoarele:

Nachos acoperite cu:
- branza topita si ardei jalapenos.
- Branza topita, fasole, rosii, smantana, guacamole, ceapa verde, jalapenos

Grand Nachos
Tostadas cu carne marinata (vita sau pui), branza topita, fasole, ardei jalapenos, guacamole si smantana.

Quesadillas
Trei Tortillas de porumb cu bacon, ceapa verde si branza.

Tacos
Doua Tortillas crocante servite cu sos si umplute la alegere cu:
- pui, branza, salata si rosii
- pui sau peste, fasole, salata verde, cascaval
- carne tocata picanta, smantana, salata verde, cascaval, rosii

Burittos

Serviti cu nachos si salsa, umplut la alegere cu:
- pui, orez, fasole neagra, cascaval, salsa, guacamole, salata si smantana
- fasole neagra si branza topita
- pui, ardei gras, ceapa caramelizata, fasole neagra, smantana

Tostadas
Trei tortillas crocante din faina de grau, acoperite cu:
- fasole, doua feluri de branza, pui la gratar, ceapa si smantana
- carne tocata, chilli sauce, cascaval, masline


edit ca uitasem:

Fajita
La alegere fajita de vita sau pui, servite cu ardei, ceapa, orez iute spaniol, fasole, porumb si tortillas de grau.

Enchiladas
Trei enchilada umplute cu pui sau vita, orez si fasole, servite cu salsa.

...

ie bine asa?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

meniu...

Mesajde Aurolacul » Mar Ian 20, 2004 7:49 pm

Shi ceva pentru vegetarieni nu?
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde Darth » Mie Ian 21, 2004 2:39 am

pentru vegetarieni sa mai astepte ca vine primavara si iese iarba verde...si o sa poata sa pasca in liniste
Darth
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Ian 16, 2004 11:02 am

Mesajde gaga » Mie Ian 21, 2004 2:08 pm

kakoluku, tie junk food iti suna a mancare pt vegetarieni? nu vrei si retete manastiresti?
oare un local cu mancari de diete pt cei cu afectiuni diverse ar avea succes? naaaaaa
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Junk Food Place

Mesajde Prozac » Mie Ian 21, 2004 2:43 pm

Dana, ai lucrat cumva la Lone Star Steak House sau ai mancat acolo? Eu am fost ospatarita pentru vreo 3 luni la restaurantul asta ( care este lant pe coasta de est cu predilectie) si parca ai cita exact de pe meniul lor. Absolut tot ce ai spus tu mai sus se afla pe meniul lor, in afara de Nachos Supreme. Nachos Supreme ii gasesti la Taco Bell care este un fast food cu specific mexican. Mancare foarte buna de altfel la Lone Star, care sunt convinsa ca ar prinde in Romania, mai ales Buffalo Wings, care apropo se servesc numai cu telina si cu Blue Cheese, aici.

In celelate mesaje, este exact mancarea care se serveste la Don Pablos, de asemenea lant pe coasta de est, unde am mancat de vreo 3 ori si nici ca am sa mai calc vreodata pe acolo. Mancarea arata foarte bine, portiile sunt imense, dar atat..... nu are nici un gust, desi pare foarte apetisanta asa cum o descrii tu.

Nu vreau sa iti stric thred-ul, vroiam doar sa zic ca ti-au luat-o altii inainte si ca mancarea asta exista exact asa cum o descrii tu.
Avatar utilizator
Prozac
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 10, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Ian 21, 2004 2:49 pm

Da, dar nu in Romania :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mie Ian 21, 2004 3:16 pm

bre da mici nu ie la tine in local?
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Ian 21, 2004 3:25 pm

nu animalule, nu ie mici, micii nu ie junk food, ie o mancare sanatuasa si naturala care nu prezinta interes pt localu meu de tip "sa ne ingrasham ca americanii"
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Ian 21, 2004 3:42 pm

dano, io nu inteleg de ce iti pierzi timpu raspunzand cuacervatului si ca sa scapi de intrebari dintr-astea subtile gen animaloo io zic sa pui in primu post al tau de deschidere o definitie generala a junk-ului sa evitam manifestarile de inteligenta ale lu animaloo & co.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Ian 21, 2004 3:46 pm

hehe, stiu ca citisem undeva o definitie si parca dadusei si tu una pe cm, ceva gen: mancare cu gust bun si cu multe calorii, dar nehranitoare.

jhdgf: gugle zice: "food that tastes good but is high in calories having little nutritional value" deci cam tot aia :)

sau:

"junk food
noun food that is low in nutritional value, often highly processed or ready-prepared, and eaten instead of or in addition to well-balanced meals "

ati inteles pretenii mei incultzi?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mie Ian 21, 2004 4:27 pm

a si sa inteleg ca dupa voi mici nu sunt in general highly processed or ready-prepared si is in plus well-balanced meals ...
intr-adevar carne tocata cu o gramada de condimente ne-naturale (cel putin asta e reteta celor de prin magazine...)..dar daca voi ziceti io va creid
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Ian 21, 2004 4:53 pm

eo cred ca tu ne creizi da ready-prepare se refera la deja gatit ceia ce nu ie cazu decat in cabesa lu matale si acolo scrie instead of or in addition to well-balanced meals ceia ce ie alceva si daca tu nu stii englezeste intreaba decat sa te faci de cacao...

condimente ne-naturale? sa muara amiba ta? ia numeshte tu unu' ... cand ejti varaza pe un subiect io sic ca ie mai bine sa te aptzii sau sa intrebi ca alfel te propun userii sa te incrii la shcoala ajutatuare dorniana. si nu-i bine.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nae cinefil » Joi Ian 22, 2004 10:05 am

relativ offtopic! vazand ultimele posturi imi venira in minte prostiile ce le mancam prin camin in timpul facultatzii cand ramaneam(cum altfel!?) pinguin!
spaghete cu branza framantata, silvoi(gem f. gros de prune), home made ketchup shi mamaliga; biscuitzi cu slanina(cand nu mai aveam slanina, cu untura) shi vegeta etc. Astea ar cam fi junk food, doar ca nu shtiu cat succes ar avea in restaurantul, deocamdata virtual, al danei.
btw, dana, nu faci un thread cu mancaruri din nimic?:)
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Ian 22, 2004 10:15 am

bai naie, eo zic sa il faci tu ca vad ca ai experienta, si te prind eu din urma ca mi se intampla des sa fac numai cu ce am prin casa ... ca ce ai zis tu mai sus cam aia e, acilea e offtopic.

si nu "deocamdata virtual" ci PURURI virtual ca mereu imi vin alte idei, acu' vreau o pizzerie ca Sorrento :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Hmmm...

Mesajde Aurolacul » Joi Ian 22, 2004 9:23 pm

Initial trimis de dana
nu animalule, nu ie mici, micii nu ie junk food, ie o mancare sanatuasa si naturala care nu prezinta interes pt localu meu de tip "sa ne ingrasham ca americanii"


Se poate sa ai dreptate, dar ii fac cu cam multa grasime. Cholesterol!!!
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Ian 23, 2004 9:00 am

Aurolace, seul nu-i grasime si nu toata grasimea e colesterol... daca nu ai nimic de spus fa-o.

nu de alta dar pt posturi ca cel de sus ai un avert.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte


Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator