Speedy Gonzales: sandwich-uri, omlete si alte retete ieftine si/sau rapide

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Speedy Gonzales: sandwich-uri, omlete si alte retete ieftine si/sau rapide

Mesajde nae cinefil » Joi Ian 22, 2004 10:56 am

Ideea acestui thread apartzine danei, ca un frate vitreg shi foarte amarat al lui Junk Food Place!

Citind cele scrise de ea shi de altzii pe Junk Food, mi-am adus aminte de retzetele inventate in facultate, inainte cu o saptamana de a primi bursa/bani de-acasa/pachet de-acasa!

Erau chestii de genul:
Supa de ceapa: se crapa 1-2 cepe in 4, se pun la fiert, se adauga absolut orice poate fierbe, sare dupa gust shi gata!

piure de cartofi cu faina de malai shi cu paine!

biscuitzi cu untura: se inlatura cu un cutzit praful ashezat in tigaia unde in vremurile bune s-au prajit oareshce chestii, se ia biscuitele( de preferintza tare shi sarat) shi se intinde prin tigaie, se acopera cu un strat fin de boia shi sare (daca exista vegeta e sarbatioare) shi se mananca! se stinge cu jinars/palinca!

p.s. : Astea se petreceau in cluj! Ashtept variante mai noi shi de prin alte locuri!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Ian 22, 2004 11:02 am

bre io nu mancam gunoaie d-astea in camin. Io cand nu mai aveam bani si nici haleu apelam la metoda: n-ai ba 2000 da lei? si-mi luam cia mai buna mancare de pe lume: Eugenia: e dulce, e plina de euri si strica dintii...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Joi Ian 22, 2004 11:18 am

poi d`aia ai ramas la stadiul de cuacervata!:) cum sa te dezvoltzi armonios daca n-ai incercat asemenea combinatzii!
daca tot cereai doo mii, mai plusai putzin shi-tz loai un ursus verde(la halba:)) care shtim cu totzii ca face cat doo shnitzele sau 3 sarmale!
Altele:
supa de varza: Se ia varza, se toaca atent(atentzia e la degete, ca e mancare de post) se fierbe cam juma de ora la presiunea gazului din oficiu, se adauga juma de litru de suc de roshii shi se mananca cu crutoane, respectiv paine veche!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Ian 22, 2004 11:38 am

1. ursusu verde ie ciea mai scarboasa bere, dupa noroc
2. aveati gaz? ehe la mine de baza era resou.
Ciorba: se cumpara legume: cartofi, morcovi, pastarnac, patrunjel, etc...se ferb, se adauga ceva carne daca exista, daca nu, asta e - se schimba cu unu doua cuburi de maggi, si fidea...si a iesit ciorba. Mai nasol e ca astepti dupa resou pana iti creste barba.
cea mai tare chestie facuta in camin: tort diplomat...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Ian 22, 2004 11:58 am

bai animale, iar ai dat pe langa bara si pe exteriorul portzii, nu se gandea nae la mancare pt studentzii exclusivisti ci pentru cei mai oropsitzi care navea tuate ingredientele lu matale (carne, auz...) si nici bani sa si le ia....
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nae cinefil » Joi Ian 22, 2004 12:15 pm

offtopic, ursusu verde era suficient de buna cand aparuse, inainte de ursusu roshu; cea mai tare chesti facuta in camin a fost o roshcata cu sanii tari, da` despre asta eventual pe "totul despre sex":)

dana, merci de ajutor! mi-ai luat cuvintele din taste! po` ma animaloo, di ce nu ceteshti intai titlu shi primu post d`aicia, sa-ntzelegi shi matale ca ie vorba de a umple stomacu cu ceva atunci cand chiar n-ai cu ce, atat tu cat shi colegii tai de camera(era sa zic shi invitatzii tai!)!

fasole cu adidashi: se fierbe fasolea o ora jumate, ca n-are nimeni chef s-o puna la inmuiat in prealabil, se arunca in oala shi nishte adidashi de porc(prin 97 erau 4 bucati la 8000 lei) sau oase garf (tot pe-acolo la pretz), atotprezentul suc de roshii, morcov, ceapa shi tot ce se poate cali+tot ce mai gaseshti prin camera shi pare comestibil!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Ian 22, 2004 12:21 pm

din seria mancari la reshou din bca (nu din camin ci de la vestiar, nu intru in amanunte) faceam urmatoarele delicii:

- cartofi prajitzi peste care se spargeau oo si se mai adauga sare

- macrou congelat, decongelat si prajit, in tigaie se mai arunca ceva usturoi
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Joi Ian 22, 2004 12:25 pm

chestii aflate in camin:
- orice chestie (exceptand unele dulciuri) merge cu ceciap, de casa, de la magazin, de pe fundu borcanului...
- parizerul are gust de mustar, daca nu ai mustar merge ceciap, daca nu ai nici ceciap tre sa ai o fuame mare in tine...
- in caz ca nu mai ai nici bani nici mancare iti amintesti brusc ca parca aveai ceva rude prin respectivu oras...
- naie nu stu cum iera la inceputuri. la inceputu carierei mele de studinte iera berganbiar la 6000 sticla.
- nu egzista o furculita indeajuns de murdara pentru a nu putea fi folosita....

si acu chesti intr-adevar pentru studenti "exclusivisti "....
Cartofi prajiti cu smantana:
se curata cartofii se pun in ulei incins....dupa multele ore necesara prajirii se scot pe o farfurie. Se desface cutia de smantana si folosindu-te de furculita din dotare (adica ghiarele) se introduc cartofii intai in smantana si porma in gura...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Ian 22, 2004 12:30 pm

Initial trimis de dana
din seria mancari la reshou din bca

stagiar fiind, io mentionez una baraca arsa pana la temelii ,comuna dridu, jud ialomita ,stinsa ulterior cu apa rece adusa de pompierii voluntari
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Ian 22, 2004 12:30 pm

da de ce are parizeru gust de mushtar fara sa fi vazut mushtaru?


hjsfgsh: miam amintit de o chestie pe care o manca studentu sopra cu ceva vreme in urma, de ii scria si pe yahu la status asta: cartofi prajitzi cu gandac in ulei :D

fyegf: pe bune ochila? si ai mancat-o?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nocturna » Joi Ian 22, 2004 12:36 pm

scuzatz ca intrerup, nushtu ce-i ala camin shi nici nu prea mananc deci n-am ce cauta aici da' aveam o intrebare daca se poate:
Initial trimis de dana
- macrou congelat, decongelat si prajit, in tigaie se mai arunca ceva usturoi

din asta nu se moare?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Ian 22, 2004 12:37 pm

ba muare fiecare papila gustativa de placere, e un deliciu.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nae cinefil » Joi Ian 22, 2004 12:47 pm

ce-am mai preparat(da` atunci aveam cu ce-shi nu la partizan ma refer!):
pulpa de miel cu vin...sau, ca sa pastrez adevarul istoric, vin cu pulpa de miel inabushita in vin!:) se pune pulpa de miel impanata cu usturoi in cea mai mare oala/cratitza gasita in partea romaneasca a palierului, dupe ce in prealabil se incinge in respectiva oala ulei. Se toarna vin in neshtire in gaturile bucatarilo(eram fro 4, ca pazeam mancarea de basarabenii, ca aia erau rai de foame!) shi peste pulpa de la foc. Se joaca filcai fro ora- cat sa bea 4 oameni un bidon de 5 litri de vin shi gata!

btw de basarabeni, deshi erau catziva care erau chiar de treaba, procentu de nashpetz dintre ei il depashea clar pe cel al celorlalte natzionalitazti...conlocuitoare din camin. Faceau insa nishte mancaruri ciudate...! Ceva cu hrishca(nishte boabe mici shi inchise la culoare), linte, morcov prajit shia alte legume prajite in ceaun, dupa care turnau apa shi gata!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Ian 22, 2004 12:49 pm

danuto, pai nu-ti spusei ca arsese pan la temelii ? ce sa mai halesc? macar sa fi fost putin rumenita :D
danone pe bune imi facura aia un resou de dimensiuni imense care facea cafeaua cam in 6-7 secunde. prinse un don injiner in ziua aia neshte caras, il curatasem si tzushti cu iel in tigaie. m-a chemat un om pana afara sia trebui sa merg pana la berou cu nealui sa-i dau neshte acte sh-am uitat de carasi. cand mam intors ierea jale mare (berou ierea cam undei ferma iar organizarea de santier unde ierea baraca era sus in deal la pod unde-i si microhidrocentrala aia cam la 10 km de berou). ierea o baraca simpla doo camere si-un hol intre ele unde era si mastodontu. a ars din temelii. don injiner cu care imparteam baraca ,care muncea la statia de betoane,merse la bucuresti in zioa aia in maieu si pantaloni scurti. avea saracu si-un casetofon da nici ala nu rezista...
sh-acu vorbeste lumea prin sat , ehe injineru ala dus (ala eram io ca p-atunci arhitect ,injiner sau economist tot injiner te chema) vremuri nene ce mai...
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde paiacec » Joi Ian 22, 2004 4:51 pm

Io nu shtiu cum o fi prin caminele studentzeshti,dar pot sa va spun de mancarurile din caminele de elevi shi binentzeles din armata.De exemplu:
Ce mananca soldatul roman in perioada de instructzie?Mananca ciorba de cartofi cruzi,ciorba de "perishoare 10 la lingura"de-tzi rupi dintzii in ele,varza lipita de cazan cu jumari expirate,ghiveci cu cate o pastaie atzoasa shi daca mai are ceva bani in buzunar,alimentul lui animaloo pe jumatate: eugenia.Cealalta jumatate o mananca gradatzii.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Prozac » Joi Ian 22, 2004 5:42 pm

Mie chiar imi placea untura cu paine (nu cu biscuiti).... mama mama ce as manca si acum niste paine proaspata cu untura deasupra, cu sare si piper din belsug (sau boia iute).
Si zicea si Dana intr-un post mai sus, cartofi prajiti peste care aruncai si niste oua prajite si niste mujdei de usturoi si cu multa paine ca sa iti tina toata ziua de foame - cea mai buna mancare posibila.
Sa mai zica careva ca studentii nu o duc bine!!! ;)
Avatar utilizator
Prozac
Junior Member
 
Mesaje: 59
Membru din: Vin Oct 10, 2003 11:00 pm

Mesajde nae cinefil » Vin Ian 23, 2004 8:53 am

cartofi rantalitzi: se pun cartofii intregi shi necuratzatzi la fiert. Dupe ce fierb, intr-o tigaie se prajeshte nishte slanina(de unde ulei?!), shi se pun cartofii, taiatzi aproximativ cubuletze peste. Se mai taie sh-o ceapa relativ mica(sa se evite aciditatea:)) shi impreuna cu ceva branza(de casa, normal, ca e gratis) se arunca peste, dupa care se amesteca totul la flacara mica. Iese o amestecatura interesanta la gust!

p.s. fasolea o faceam duminica, fiind singura zi din saptamana cand puteam freca menta atata vreme in jurul oalei!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

doar o mentiune

Mesajde gaga » Vin Ian 23, 2004 8:57 am

aia cu cartofii a lui nae e o adaptare a clasicilor picioci rantalitzi ai bucatariei banatzene :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde nae cinefil » Vin Ian 23, 2004 9:13 am

dana, habar n-am avut, da` ideea ie ca nu ierea rai de loc respectivii baraboi!
shi oricum, concluzia e ca cele trei chestii de baza pe care le tot invarteam in mancarurile noastre erau(separat) cartofii, fasolea shi spaghetele!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Ian 23, 2004 9:26 am

nae...fasole? o duceati bine ma, ca ie plina de proteine...
Acu reteta la piure de post, adica atunci cand n-ai nici un fel de lactate prin camera. noi ii ziceam piure evreiesc
Se curata cartofii si se pun la fiert (cred ca merg si fierti in coaja). Dupa ce s-au fiert ii scoti intr-o farfurie si ii pisezi. la piure se adauga sare...
intr-o tigaie se caleste niste cantitate oarecare de ciapa. Cand e gata ceapa se adauga piureul de cartofi si se mai lasa 5 minute pe foc (a se citit resou).
Bofta buna...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

offtopic

Mesajde nae cinefil » Vin Ian 23, 2004 10:01 am

animal2o, cine te-a informat ca alea erau proteine a fost fuarte rau cu tine! itzi zic io, alea-s gargaritze!
[color=red][color=#000000][color=sienna]citat celebru[color=black] - personaj celebru ([color=silver]by default)[/color]
[/color][/color]
[/color][/color]
Avatar utilizator
nae cinefil
 
Mesaje: 3740
Membru din: Mar Sep 30, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Ian 23, 2004 10:01 am

nae...cand manaci asemeanea mancari tre sa te minti....

incheiat off topic...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde marian jan » Vin Ian 23, 2004 10:24 am

la retetele voastre as aduga paine cu ketchup si mustar.cand se termin toata mancarea,mai ramanea putin ketchup(bulion) si putin mustar..
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde memetshot » Vin Ian 23, 2004 10:28 am

inc-o haleala superbuna.
necesar: paine, preferabil cat mai proaspatata, nu prea proaspata ca se termina prea repede si nu tine de fuame..
ceva unsuros- margarina, ulei, tigaie nespalata.
se unge painea...se pune in tigaie si se prajeste.se condimenteaza cu orice. se serveste calda.



ps: asta este un fel de imbunatatire a primei retete cinefile
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Cartofi prajiti cu morcovi shi cu ceapa

Mesajde piskeshu » Vin Ian 23, 2004 10:40 am

Se prajesc cartofii normal, iar la sfarsit se pune ceapa shi morcovii taiati rondele(la sfarsit ca sa nu se arda). Se pot amesteca shi cu zacusca, de vinete preferam io.:o
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Ian 26, 2004 11:49 am

hai ca am si io o reteta de "ce am gasit prin casa", ii zic pizza din cartofi

la ea e musai sa ai cartofi, ulei, orice tip de branzet (topita, telemea, cascaval, veche noo, nu conteaza) si orice aduce a suc de rosii (rest de checiap, sos de rosii, etc)

se curatza/taie/prajesc in ulei cartofii taiatzi pai, dupe care (daca iatz prajit in ceaun) se pun in tigaie rotunda cu tot cu uleiul pe care il lasa, se acopera cu sos rosii + cascaval + orice este comestibil si la indemana.

eo am facut zilele trecute cu urmatoarele (in afara de cartofi): un cub branza topita ratacit prin frigider, o coaja de parmezan ras, doo felii de shunca mai vechi, cubuletze dintr-o conserva de carne de porc... keciap tomi iute... creca cam atat.

merge si cu conserve de peshte, btw
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Lun Ian 26, 2004 12:33 pm

Dana, dupa ce pui toate chestiile alea, le prajesti impreuna cu tot uleiul de la cartofii prajiti?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Ian 26, 2004 12:53 pm

"se pun in tigaie rotunda cu tot cu uleiul pe care il lasa"

deci nu, ci numai cu uleiul de pe iei, daca tigaia lipeste, mai pui ceva ulei acolosha
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Feb 09, 2004 10:56 am

new entry: nu e neaparat gunoistica, e foarte simplu de facut de orice antitalent in bucatarie, fie el si student...

se amesteca: o punga mica de orez uncle bens fiert, racit si scurs cu o cutie mare cu boabe de porumb, bine scurs de apa, cu doua cutii de ton (tuna flakes) si un borcan de castraveciori in otzet taiati dupa plac, cuburi, cubuletze, felii.
la toate acestea se adauga un borcan de maioneza cumparat in functie de gusturi si posibilitati (exista una light facuta de nushcine care e sub 25k si e foarte buna) si se condimenteaza (sare, piper, verdeatza, boia, orice). daca aveti un rest de carne sau friptura se accepta.

se mananca :p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde river » Lun Feb 09, 2004 11:25 am

Auleo! Daca in studentzia mea as fi avut banii necesari sa-mi cumpar orez uncle bens, boabe de porumb fiert la cutie, doua cutii de ton si si un borcan de castraveciori in otzet, plus maioneza, as fi apelat cu sigurantza, mai curand, la o portzie de ficatzei cu cartofi prajitzi de la "OK"-ul din campus ca asa ieseam mai ieftin si cu burta plina si si cu bani de tzigari... :D Si poate si cu o bere-doua... :p
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron