Speedy Gonzales: sandwich-uri, omlete si alte retete ieftine si/sau rapide

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde gaga » Mie Sep 14, 2005 9:34 am

bon, chef de pizza era, coada la pinoccio era, chef de asteptat in alte parti ioc zic las ca fac io un junck food cu ceva de pin casa si blat cumparat. ciuciu blat cumparat si din fericire nu m-am descurajat si am luat foietaj congelat.

am taiat un rotund cat tava mea, am uns-o cu oloi si am pus ce am gasit aranjat artistic: sos de rosii, carnati semiafumati, sunca, salam, rondele de ceapa, parmezan, cascaval si umpic de ketchup, am portionat-o inainte de a o pune la cuptor (foitajul frimitureste) si a iesit o portie de ceva excelent cu aluatu crocant si probabil de la greutatea ingredientelor foitaju nici nu s-a umflat, a devenit doar crocant su yummy.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Oct 03, 2005 3:55 pm

pentru micul dejun, oo la ceashca.

se ia o ceashca (sau castronel termorezistent, cio fi. se unge cu unt si se pun bucatele de shunca (ficatzei, alt mezel, ce avetzi, se combina cu ardei sau alte cubulete, dupa plac), se pune deasupra cashcaval, se sparg unu - doo oo, se mai rade cashcaval si se pun cubuletze de unt si se gratineaza la cuptor.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Oct 11, 2005 7:38 am

mdap. multe bucate gustoase pe aici. unde esti sineloooo??!!

deci aseara tarziu s-a montat o treaba careia i-am zis crenvushti cu ciuperci in sos de smantana si cashcaval

am pus la calit in ceva antiaderent (e indicat) in ulei (de masline, dar merge si normal sau in unt sau margarina) doi catzelushi de usturoi si o ceapa mica, apoi niste crenvushti (fo juma de kil) taiati imbucaturi si o cutie de ciuperci taiate.

cand s-au prajit cat vreti voi am acoperit treaba asta cu smantana si am ras cascaval amestecand pana s-a facut sosul sugicient de gros dar nu prea gros (si aici e la alegere cantitatea in functie de gusturi). am condimentat cu sare, piper si umpic de busuioc si am servit alaturi de pastele fainoase care fiersesera intre timp.

variatiuni: fireste ca iese beton cu ficatzei, pui sau purcel in loc de crenvushti si cu ciuperci proaspete, eu am facut un speedy gonzales. si ca garnitura cred ca se intelege bine nu numai cu paste ci si cu orez sau cartofi fierti sau coptzi. oricum iese o treaba foarte buna in mai putin de douaj de minute.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Joi Oct 20, 2005 10:55 am

Mi-am dotat de vro 2 saptamani bucataria cu senvis meicar, si inca niste aparate necesare pentru apropierea de modernism. Asa ca am mancat mai mult in stil gonzales ca sa testez tuate alea.
Azidimineata am facut un sanvis cu una felie paine unsa cu unt si pusa in prajitor cu fata unsa in jos conform instructiunilor, feliute de carne din grataru facut in vichend care nu s-o mancat tot, feliute de usturoi si castraveti murati, mozarella, neste kechup de casa iar deasupra inca o felie de paine cu untu in sus. Presat sanvisu in aparat si asteptat pana suna clopotelu. Ecelent.(doar ca cand incepe sa iasa abureala din aparat incepe si stomacu sa urle de pofta).

Ps. Poate mai impartasiti si voi din experiente cu sandwich-macker ca sa evit sa mai inventez ata de taiat mamaliga. :D:
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Oct 20, 2005 11:06 am

Stai mai omule,tu pui partea unsa cu maglavais in exterior ?adica pe metal ?
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde jeorj » Joi Oct 20, 2005 11:18 am

Asa scrie in instructiuni. Si nu e vorba de metal ca e teflon. Si unsoare respectiva are rol de a praji painea. Si iasa o chestie crocanta in esterior si frageda in interior cu feliile de paine sudate pe margine intre ele. Adica e foarte bun.
O sa bag si poza cand o sa pot.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Oct 20, 2005 2:02 pm

Da pacha, e cum zice gigiell, asa scrie, asa iese. Dar gigica, daca ungi invers de cum zic aia, adica in interior o sa vezi ca iese la fel ca iese untu' prin pori. Aveam un amic care nu voia cand venea la mine decat senvishuri "d'alea". dar acum mi-a trecut febra, fac din an in pashtele cailor.

io am facut o pizzomleta adica in oole batute am pus (toate cubuletze sau rase): castravetzi acri, sunca, ketchup (de casa n-am, railor), cascaval de oaie si d'ala felii tziplate de hohland (adica toate resturile din frigider) si a iesit o bunaciune de pizzomleta.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Joi Oct 20, 2005 2:52 pm

gaga scrie: Dar gigica,
va rog nu confundati personaju
daca ungi invers de cum zic aia, adica in interior o sa vezi ca iese la fel
de acord ca doar sunt aceleasi ingrediente
ca iese untu' prin pori
doar ca ramane mai gras in interior, nu cu mult da se simte
ketchup (de casa n-am, railor)
o fi greu de facut :D

Eu insist totusi, ma intereseaza daca ati folosit sandwich maker-u si altfel decat pentru sanvisuri si in ce fel.(binenteles ca nu ma intereseaza daca l-ati folosit ca perna electrica sau alte variante de genu asta.........ci doar pentru gatit :D )
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Oct 20, 2005 4:16 pm

aa, pai am facut bre, cum naiba, acu' depinde ce fel de aparat ai. io am d'asta cu triunghiuri:

http://www.kalyx.com/store/images/E_25400.jpg

am facut cele mai mistoace oo ochiuri triunghiulare (spargi ou, inchizi ala si te mai uitz sa vezi cum se face galbenusu dupe cum pohtesti)

la fel spargi la platouri de musafiri cu omletutze triunghiulare.

de cashcaval la capac ce zici?

pizze triunghiulare? (din aluat cumparat si pus deasupra diverse alte alea)

o fi greu de facut


nu bre greu, scump. cel putin anu asta inundat al draq de scump.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Oct 26, 2005 12:40 pm

chow mein rapid

mai intai o mica istorie a acestui preparat. chow mein este un fel de chop suey. ~p
acum ca ati invatat, sa stiti ca e una din cele mai gustoase si permisive feluri de mancare.

trebuie muasi sa aveti paste (taitei chinezesti de orez de preferat), legume (ardei gras, ceapa, etc) si condimente asiatice, carne, peste, fructe de mare, etc.

al meu s-a executat asa:

intai am tocat (cand spun astea e vorba de mine si de priceputul meu ajutor) bucati mari o ceapa, un ardei gras verde si unul rosu (d'aia de gradina) si o foaie de varza.
separat 3-4 catei de usturoi, cateva bucati de surimi si am desfacut o conserva de ton in ulei (bucati, nu faramitze).
mi-am pus la indemana si taitzeii, apa si condimentele.

in tigaie mai adanca (wok sau ceaun) se incinge bine ulei (doo trei linguri) in care se pun cateii de usturoi intregi sau rupti bucati pana se fac maronii fara sa se arda. se scot si se dau la gunoi (dau un gust uleiului de care va puteti lipsi, desigur, mie mi se pare mai bun)

in uleiul care e deja foarte incins am aruncat legumele si le-am calit la foc foarte mare cateva minute, am pus bucatile de surimi si conserva de ton, dupa care am pus condimentele (ceva prafuri chinezesti iutzi, praf de creveti cu ardei iute, sos de peste si soya) si am amesteca bine tot la temperatura ridicata, am adaugat taitzeii (noodles), am acoperit totul cu apa, am spart si un ou, am mai lasat un clocot si am stins focul.

cu tot cu pregatiri in 10-15 minute e gata.

aveti in poza cam ce iese (sunt poze de pe net ca io n-am aparat).
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Mie Ian 25, 2006 1:29 pm

ce rapid se poate face o mancare de mazare.
io am facut-o aseara cam asa:
am incins niste ulei extravergine(de floarea soarelui:D) cu ceva condimente(cimbru, maghiran, piper), am adaugat o ceapa mare taiata marunt si am lasat pana s-a muiat:n: si a prins un pic de culoare, si am colorat mai tare cu o lingura de pasta de rosii. separat am prajit o bucata de polonez taiata cubulete. ceapa calita am stins-o cu niste vin, am adaugat o frunza de dafin , bolonezu prajit si apoi un borcan(de 800 ml) de mazare gata fiarta. pana o dat in clocot am mai facut un dres din 4 catei mari de usturoi tocati, o lingura de faina si niste sare, pe care le-am inmuiat cu zeama de la mazare adaugata treptat pana la consistenta unui lapte mai gros. am adaugat si chestia asta in oala clocotinda, niste sare dupa gust, inca doua linguri de smantana mai groasa, patrunjel verde proaspat(scos din congelator:D), taiat marunt ,lasat sa se ingroasa sosu, GATA.
15-20 minute cu totul, incluzand si tuicile baute printre doo clocote sau prajeli.
Am mancat aseara, azidimineata si mio mai ramas o portie.

s-ar fi potrivit in loc de(sau pe langa) patrunjel si niste marar verde dar o fost lipsit din dotare.


Ps. cand gasesc ingredientele trebuie sa incerc reteta aia de io facut aiu tread separat:D . te miri ce minune iasa de ii convertesc gusturile lu martoru din tarile calde. :D:
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Feb 01, 2006 6:49 pm

salata de paste

nu dam cantitati, e dupa preferinte.

se fierb in apa cu sare farfalle. se scurg, cat sunt calde se inbaiaza in ulei de mazline d'ala picant cu ciushca iute si se lasa la racit.

se desfac si se scurg conserve de: ciuperci, mazare, porumb.

niste sunca (deaia din oferta de la billa) se face cuburi.

se face sosu din: un pa'ar de maioneza, o lingura mujdei, doo de smantana, doo de keciap iute, patrinjel tocat.

se amesteca toate si voila de vezi e gata.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde BLACK_MOON » Lun Feb 06, 2006 2:48 am

am si eu o reteta,foarte simpla,pe care ,de obicei o facea mama cand aveam pretentii la ceva dulce si cat mai rapid( 5min)si,de obicei ,ieftin. se numesc "friganele" si nu va trebuie decat vreo 2 oo, 3-4 lg de zahar si felii de paine cat se cere. intr-o farfurie se bat oole cu zaharul ,se da painea prin oo (zaharul sa fie topit).ca sa intre mai bine compozitia in paine se recomanda felii subtiri de cca un cm si nu prea mari.se pun intr-o cratita cu unt sau ulei de floarea soarelui,sa se prajesca.se mananca dupa ce s-au racit.sper sa va placa.
Avatar utilizator
BLACK_MOON
Junior Member
 
Mesaje: 38
Membru din: Dum Ian 15, 2006 12:00 am

Mesajde paiacec » Mar Feb 07, 2006 10:38 am

Se ia o punga de spaghete, se baga la fert atat cat scrie pe ambalaj, impreuna cu nishte sare.In paralel cu asta de ia o bucata de tabla, se unge c-o bucata de shunca shi se pune la incins.Se iau nishte bucatzi de carne de porc proaspat scoase de la afumatoare, se pregatesc de frigare, se mai adauga pe fiecaqre fleica niscai condimente shi se pun la sfarait.Avetzi grija ca s-au fiert spaghetele!Scurgatzi-le de apa, adaugatzi nishte ulei shi checiap in lipsa de alceva(merge shi cascava, ciumperci sau branza rasa).in timpul asta s-a facut shi friptura!
Luatzi o farfurie shi punetzi o portzie.Mai punetzi-va o portzie!
Pofta buna!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Feb 07, 2006 1:45 pm

se ia porumb la conserva, juma de ceapa tocata, o punga de surimi (si surimi se taie feliutze) si se amesteca cu oo batute, sos soya, ketchup sau ceva sos iute. se iau cu lingura chiftelutze care se prajesc in ulei si se servesc cu sosu ramas de la oole cantoneze sau alt maclavais asiatic.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Dum Feb 26, 2006 1:09 pm

Ciuperci foarte mari se foarte umplu cu un amestec facut din cateva codite (erau asa mari ca facui cozile pane), salam potcoava, smantana, ceapa, usturoi. Se pune amestecul in palariile ciupercilor dupa ce intai s-a asezat acolo niste unt si cascaval. Deasupra se face acoperis din felii de rosii si se mai pune cascaval/parmezan ras. In tava de cuptor se pune vin alb panaa la jumatatea ciupercilor.

Se papa cu un mujdei memetian (adica ce-mi pica in mana) din: usturoi, ulei, rosii, smantana, ceapa verde, iaurt.

Daca ramane sos se coc niste cartofi. Daca sunt prea multi cartofi si prea putin sos se mai fac urmatoarele combinatii (pentru cartofii copti, da?):

- ou fiert, castravete murat, ceapa rosie, maiuneza
- castravete de sera dat pe razatoare, iaurt, marar, ulei de masline, usturoi
- ciuperca (ramasa de la alea de ieri), maiuneza.

s-aveti pohta
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde shiona » Vin Apr 07, 2006 12:03 am

gaga,ciupercile umplute-s dementiale[drooling]

apropo de reteta de salata de ton a lui nae cinefil, tot in genu ala:
conserva de ton
conserva de porumb
castraveti
se amesteca toate[cantitati ochiometrice]...merge si cu maioneza

BLACK_MOON friganele stiu ca facea si mama...numa ca punea lapte intr-un castron,in altu batea niste oo si punea feliile de paine in lapte si dupa prin oo si dupa ce le prejea le trecea prin zahar.....si dupa a inventat friganelele sarate se fac la fel numa ca pui ketchup si branza rasa/cascaval si nu mai pui zahar...si nici lapte nu mai tre sa pui numa sa ai un sos de rosii mai
lichid pt a inmuia painea in el inainte de a o da prin ou

ar mai fi clatite cu umplutura din:
sos de roshii
carne[shunca...muschi afumat...carne de pui]rumenita in tigaie
branza rasa
"Ar trebui pus un gratar la intrarea in orice suflet.Ca sa nu se bage nimeni in el cu cutitul." M Sorescu
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Mai 23, 2006 6:39 pm

imitatie de pizza din cauza de sinella.

se ia o felie de paine. se pune pe ceva de dat la cuptor. se stropeste cu ulei si checiap heinz iute (asta avui asta pusei).

se acopera cu orice e in frigi, in spetza kaizer, jandarm, salam de porc, cash, cascaval dobrogea, rosie, mazlina, ardei gras. se mai presara cu ceva topitor (cacicaval de egzemplu) si se da fucului sa-l arza la cuptor. gata.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Sâm Iun 03, 2006 12:07 pm

budinca de taitei cu accente verzi

mai intai se pun niste taitzei la fiert in apa cu sare.

mai apoi se pune hartie de copt intro tava (sau se unge tava).

apoi se amesteca urmatoarele (cantitatile sunt in functie de numarul de taitzei si marimea tavii):

oua batute zdravan
branza de oaie rasa bine (branza nu oaia)
cozi de ceapa verde
marar
piper
nitel lapte

taiteii se strecoara. jumatate (tu jumatate eu) se pun pe fundul tavii (nerusinata) si se pune peste un strat de amestec.
iar taitei, iar amestec.
care vrei mai razi si deasupra branzet, eu am facut niste floricele din felii de rosii.

via cuptor si pohta buna.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Iun 06, 2006 1:25 pm

3 sosuri pentru paste

aviu chef de spaghette asa ca am facut nu mai putin de 3 ori dupa niste retete oarecum clasice.

1. pui in tigaie ulei de masline, juma de catel de usturoi taiat feliute, sare si ardei iuti uscati (peperoncini). calesti pana devine vag auriu usturoiul (aici e checherezu' sa aiba consistenta de confiat) si porma pui pastele si mai amesteci nitel. ru am scapat si o nuca de unt la final. parmezan deasupra si gata

2. pui in teflonata unt, smantana si parmezan ras. amesteci pana se topeste, pui spaghetele et voila "spaghetti alla panna".

3. ultima e cu rosii proaspete si bune pe care le tai cubulete (cu sau fara coaja) si le pui in tigaia in care se caleste in ulei ceva ceapa verde. sare, piper, ardei iute si gata si arrabiatele :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Mie Iun 07, 2006 3:08 pm

Azi aveam de gand sa fac paine cu ceapa si masline negre, dar cum am ajuns eu in bucatarie asa, am observat niste cartofi fierti in coaja, ramasi de pe la ceva festin duminical (sper ca nu-s mai vechi) si mi-am dat seama ca mi-e pofta (mi-e mie pofta, da?) de placinti fierbinti. Si finca-s mai mahmura decat o gaina beata si finca azi ma caracterizeaza o stare de rebeliune, m-am revoltat impotriva sistemului si am zis ca la ce e buna plamadeala si atata stres cand la urma toate se amesteca la un loc si tot trebuie sa mai dospeasca. Asa ca am inventat un aluat inovator din faina, sare, apa si ulei in cantitati aproape egale, pe care l-am preparat dupa modelul: pus faina si sare, bagat ulei, bagat apa calduta, bagat mixeru, pus la dospit si fugit inapoi in pat la toropeala dulce (avantajele meseriei :P ).

Acuma ar trebui sa dospeasca de zor. Cand am chef sa ma ridic de aici o sa fac placintele umplute cu cartofi (curatati de coaja, rasi pe razatoare, nu in cap, condimentati cu sare si piper si infrumusetati cu niste ceapa verde taiata micut) si cu branza feta cu codite de ceapa. miam. Iar maine poate fac paine cu ceapa si masline si va spun cum a iesit, sau poate chiar va arat cum a iesit (dar numai daca iese).
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde gaga » Mie Iun 07, 2006 3:48 pm

poi asta e de speedy bre? cu dospeala si alea alea? de speedy is trebile alea care se fac repede de tot ... no ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Mie Iun 07, 2006 4:07 pm

da A-)

Speedy Gonzales: sandwich-uri, omlete si alte retete ieftine si/sau rapide


poti sa-l muti unde vrei tu sau chiar sa-l stergi ca nu ma supar (mai ales ca nu prea dospeste chestia aia). adevaru-i ca de multe ori nu stiu cam unde s-ar incadra o treaba.

da' daca bine tin minte parca vroiai sa renovezi forumul de haheli... nu mai ai chef?
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde gaga » Joi Iun 08, 2006 1:46 pm

pai nu am gasit timp sa il renovez futu-i si daca nu ma insel am avut si ceva oprelisti de la administratie. desi o sa vb cu shefu sa vedem de unde vin cei mai multi vizitatori.

ai rezon cu si/sau ... asta imi aduce aminte de chisinau ~p
cand spuneai unuia ceva de genu' "ash face nushce dar daca se supara cutare" iti replica "si sau?" ~p
care insemna un fel de si ce daca ... ~p doo conjunctii
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mindrulita » Vin Iun 09, 2006 12:07 pm

ce sa mai renovezi ?
da' cu vizitatorii sunt si io curioasa, poate ne zici si nou statistica

briose
(varianta chec ambalat in hirtiute)

iaurt (adica orice resturi de lapte prins, kefir, sana care nu le-ati aruncat inca...) 1 cana mare volum aprox 300 ml.
2 oo
10 linguri de ulei - floarea soarelui, ca se masoara rapid, cine vrea baga echivalent unt, margarina
10 linguri zahar
lamaie, portocala rasa - daca aveti
chimicale de vanilie, ca pastaia nu merita s-o sacrific
faina "cit cuprinde" (cine o zis asta, din antichitate ?)
se amesteca rapid si se toarna cu lingura sau polonicul sau cu ce vreti in tava de briose - nu uitati hirtiutele, daca nu vreti sa spalati tava.
supliment: bucati de ciuculata, fructe bucatele facute, miez de nuca, stafide.
in aluat puteti baga si scortisoara in caz de combinatie cu mere.
sau ce va place.
la foc mic, sa apuce sa creasca aluatul, juma de ora.

daca e manopera prea multa, turnati aluatul in orice tava sau cratita unsa si tapetata cu faina sau hartie.
aluatul cu iaurt mi s-a parut mult mai fin si omogen decit cu lapte simplu.

io mai am inca vreo 700 de hirtiute... :n:
si perseverez... :deranjat:
mindrulita
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 14, 2006 1:00 pm
Localitate: la oras !

Mesajde gaga » Dum Iul 16, 2006 5:28 pm

cel mai simplu si rapid: chioftelutze de lenesh. adica am pus in robo(cop) ceva morcov, patrunjel, ceapa si usturoi si da-i. am amestecat cu carnea tocata de la bulgaroaica, ou si pezmet.

fiindca nu am vazut faina (orbu o nimerit braila, io ciuciu faina) le-am dat prin pezmet, le-am prajit si le-am servit la masa pe orez, cu nitel suc de rosii de-al meu pe deasupra si felii din budinca aia de clatite.

cam atat
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Iul 17, 2006 8:22 pm

si asta fu simpla asa ca o bag aici:

mazare cu puiu (nu stefan)

In primul si in primul rand va puneti un pahar de bere si cugetati profund la situatia din Liban, la Gigi Becali sau, de ce nu, la paradoxul pisicii lui Schrodinger.

Dupa care luati cratita de fonta ramasa din mosi stramosi de straja bucatariei, incingeti in ea nitel ulei (de masline ca e mai sanatos. daca e. daca nu, nu).

Puneti la calit ceva cepshoara, morcovei si binentzeles sare.

Cand vi se pare ca treaba merge struna puneti si bucatile de pui (eu aveam niste pulpe la congelator iar pielea de pe ele s-a folosit la o supa mai grasa pe care o sa o intalnim imediat).

trecem la pasul urmator: punem supa. pe care, ca orice gospodina o aveam in congelator si care s-a clocotit in timp ce pulpele si legumele faceau sfarrrrrrrrrrr.

adaugam mazarea, ceva salata verde (cica treaba asta face mazarea sa isi pastreze culoarea frumoasa), piper si niste zahar (brun daca se poate ca e mai sanatos).

cand este totul aproape fiert adaugam bulionul (nostru aromat si picant facut in casa, nu?) si ceva suc de rosii daca vreti zeama mai lunga, la final punem marar din belsug si servim cui ii e foame. cui nu e un fraier.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

shakshuka (oarecum...)

Mesajde isabo » Joi Iul 20, 2006 1:35 pm

E o mancare evreiasca, foarte potrivita cu lenea mea romaneasca, mai ales ca am mai si simplificat...

Reteta originala este:

1 kg. rosii, 4 cepe mari, 6 oua, 1 ardei iute, busuioc, cimbru, piper, chimen.
Mod de preparare: Rosiile se dau pe razatoare. Ceapa se taie pestisori si se caleste in ulei pana devine aurie, apoi se adauga sucul de rosii, ardeiul si condimentele. Se acopera si se lasa 1/2 ora sa scada sosul. Se sparg ouale si se adauga in sos ca pe niste ochiuri. Se mai pune capacul si se mai lasa 5 minute pana se fac ouale, dar sa nu fie tari.Se serveste imediat fierbinte. Optional in sosul de rosii se mai poate adauga carne tocata, carnaciori, salam uscat, dupa preferinta.

Eu nu am pus ceapa, ci usturoi pisat, iar in loc de cimbru+busuioc am pus oregano.
Mi-a placut ideea de a face ochiurile si altfel decat prajite in ulei. Si mi-a placut si rezultatul final.
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Joi Iul 20, 2006 1:40 pm

isabo, am mai gasit intr-o reteta veche italiana pul fiert intr-o supa deasa cu fasoli si alte boabe, farfuria finala fiind asa: paine prajita, pul scos din supa deasupra, porma un polonic de supa si, fireste, parmezan. arata interesant maglavaisu.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Iul 20, 2006 1:57 pm

cum pe haleli e voie consecutivele si cum am incheiat de facut ciam facut va prezentam urmatoarea reteta care nu e proprie ca e pesto cica ligurez dar e proprie ca nu am avut pecorino si am pus doar parmezan si busuiocu' e romanesc, ca si AIu deci: pesto

mai intai iese in cale una bucata babutza cu busuioc proaspat care era singurul ingredient lipsa.

se curatza si se pun frunzele deoparte iar moatzele le-am facut buchetzele si le-am pus la uscat pt mancari iernatice.

porma rad parmezanu si il dau deoparte. porma pun in robotelu antic oloi bun mazlinos, samburi de pin si usturoi si vrrrrrrrr.

porma busuioc si vrrrrrrrrrrr.

porma parmezanul si vrrrrrrrrrr.

porma la cutii. pentru ca are o mare cantitate de uleiuri se pastreaza destul de mult la frigider, dar nu la infinit. oricum e mai bun decat cel cumparat, muuult mai bun asa proaspat insa nu poate fi pastrat mult decat cu conservanti caci sterilizat fiind ferbe si busuiocu si nu mai e proaspat. congelat nush ca nu am incercat.

e excelent pe paste fainoase dar si pe paine prajita sau pe fripturi (si cu creveti am mancat odata).

mi-au mai ramas frunze proaspete pe care le-am vidat si le tin in frigi pt alte alea.

un mic secret, in orijinal trebe pisate toate in piuloi d'ala in care il piseaza genovezii si ligurezii (ultima poza) da' mi-a fo lene si frica sa nu transpir berea pe care n-am pozat-o :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron