Ce n-am mancat niciodata?

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Icre negre

Mesajde Angnor » Lun Mar 28, 2005 10:50 pm

_Matei_ scrie:icre negre, carne de rechin, homari.

Icrele negre sunt foarte bune daca iti place gustul pronuntat de peste si gustul sarat.
Icrele mari, rosii, ( de somon sau zise de Manciuria ) sunt deasemenea foarte bune si sunt mai abordabile la pret 13-15 $CAD borcanelul de 100 sau 200 grame nu mai stiu exact.
Carnea de rechin este buna, dar am mancat alti pesti mai buni. Ultimul specimen, am mancat rechin mahi-mahi si avea carnea putin tare si cu un gust aparte, parca nu de peste.
In Bucuresti se gasea la pescaria de la Universitate batog de rechin. Era putin afumat si foarte, foarte bun.
Avatar utilizator
Angnor
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Dum Mar 27, 2005 11:00 pm

Mesajde theOffender » Mar Mar 29, 2005 10:42 am

Homarul este foarte gustos! Are carnea mai fina si mai parfumata decat carnea de rac!

n-ash zice!...

homarii sunt superbi de prajit in ulei de masline cu unt, usturoi shi lamaie.
iar crabii de obicei ii fierb, scot carnea din cleshti shi de sub carapace (chestie superenervanta) shi fie fac piftele (amestec cu nishte ou shi f. putzina faina iar mai apoi tavalitzi prin pesmet; bineintzeles nishte condimente, fara doar shi poate) fie fac un curry cu orez (basmati daca se poate); daca se fierbe shi se serveshte ca atare (englezilor le place astfel) n-are nici un gust, e drept.

Carnea de rechin este buna

sincer, intre pastravi shi carnea de rechin aleg pastravii. carnea de ton mi s-a parut f. buna. cea de kinfish, marlin shi sole fish. de fapt, carnea de rechin e ultima in topul preferintzelor mele.
what is freedom of expression? without the freedom to offend, it ceases to exist - salman rushdie
Avatar utilizator
theOffender
 
Mesaje: 2094
Membru din: Lun Iul 19, 2004 11:00 pm

Mesajde miana_75 » Vin Apr 01, 2005 11:27 am

N-am mancat niciodata melci si sper nici sa nu gust. Imi plac cum arata, sunt dragutei,dar cred ca n-as putea manca niciodata. Idem, caracatita si carne de rechin. Am auzit ca sunt bune, dar... simt ceva la stomac numai cand ma gandesc la ele (la toate trei!) Si cum sunt de neclintit in privinta unor preparate culinare, acestea sunt primele de pe lista interzisa.
miana_75
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 17, 2005 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde older » Lun Apr 11, 2005 4:44 pm

mancaruri asiatice cu animale "dubioase" gen sarpe, pisici, maimute, etc
mancaruri cu/de gandaci despre care am auzit ca sunt la mare moda mai ales prin Germania
melci - or fi ei delicatesa frantuzeasca dar numai gandul ca as putea manca asa ceva ma infioara
Pe cele insirate mai sus nu as pune gura niciodata, in rest sunt deschisa cam la orice idee culinara
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Apr 14, 2005 10:17 am

Sa stii ca nici italenii nu se dau inapoi de la melci(lumaca).Recent un amic a fost intr-un orasel care avea o statuie a unui melc.
Ce naiba e "dubios" la un sarpe?
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde paiacec » Vin Apr 15, 2005 10:51 am

picioarele? :D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Apr 15, 2005 11:48 am

italienii nu se dau inapoi? ~p mai mult de atat dupa ce au dus la disparitia batracienilor pietoni (treaba care le-a atras porecla de broscari), acum a trebuit sa se dea lege cu interdictie la cules de lumachi :D

aia is asa calici (li s-o trage de l aperioada foametei) ca decat sa cumpere culeg te miri ce vietuitoare si ii trag in tigaie. shoparle am vazut ultima oara ca mai erau :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Catzelusha » Sâm Apr 16, 2005 6:42 pm

N-am mancat niciodata(si nici nu-s curioasa sa incerc) mancare chinezeasca,melci,scoici,crabi,homari,caracatita etc.
Catzelusha
 
Mesaje: 767
Membru din: Joi Ian 01, 2004 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Dum Mai 29, 2005 8:33 pm

Catzelusho, nu stii ce pierzi! Iti garantez ca tot ce ai mentionat tu mai sus (mai putin partea cu melcii, acolo nu ma pot pronunta) merita cel putin sa fie incercat o data.
In general sunt pregatita sa incerc orice insa am si eu limite. In primul rand refuz sa ma ating de mancaruri care contin diferite parti (picioare, capete, etc) din urmatoarele animale: broaste, serpi, soareci, sobolani, caini, pisici. A se adauga la aceasta lista carnea de urs + mistret.
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde pacha » Mie Iun 01, 2005 1:15 pm

Ce te deranjeaza la urs si mistret ?Faptul ca pot avea trichinella spiralis?
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 01, 2005 1:46 pm

adica trichineloza, ph00ti-i grebla ma-sii ~p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mie Iun 01, 2005 2:13 pm

diferite parti (picioare, ) din urmatoarele animale: serpi

nu stii ce pierzi :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde jeorj » Mie Iun 01, 2005 2:15 pm

Wild Rose scrie:(picioare, capete, etc) din urmatoarele animale: broaste, serpi
Dar nu inteleg ce are cu picioarele de sarpe, ca doar sunt foarte bune pentru cura de slabire~p
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Mie Iun 01, 2005 5:01 pm

Bre, citeste continuarea ca am specificat foarte clar picioare, capete, etc. Deci, da.

De urs/mistret nu ma ating pentru ca... nu vreau! Ie vreo problema? :D
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde memetshot » Mie Iun 01, 2005 5:03 pm

deci nu manci nici capu nici picioare nici alceva de la sarpe..
ai inteles bre gigele cu doi de l
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde crisu` » Mie Iun 01, 2005 9:49 pm

sa fim seriosi....tot mancarea de acasa e cea mai buna...ce atatea chestii ciudate...recunosc ...homarul e bun si file de merluciu...dar papica de acas e cea mai buna....sincer....edfapt mancarea din romania in general.....eu sunt f pretentzioasa la mancare si nu pot sa merg la restaurant ca nu ma atrage nimic acolo...eventual la pizzerii unde manc o pizza simpla cu sunca si mozzarela....atata tot.....a ceva e super bun ,tzampii de broasca....deci aia sunt chiar ok:)
Avatar utilizator
crisu`
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Sâm Mai 21, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 02, 2005 8:43 am

:con: adica ce are cu prefectura? si homarul cu merluciu? tzampii?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: Ce n-am mancat niciodata?

Mesajde Quando » Mar Noi 23, 2010 3:06 pm

http://www.AsianHomeGourmet-online.ro
Avatar utilizator
Quando
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Noi 23, 2010 12:35 pm

Re: Ce n-am mancat niciodata?

Mesajde Daimon » Mie Noi 24, 2010 3:56 pm

ce anume nu ai mancat de acolo, sau mai exact ce ai mancat pentru prima data acolo ?
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Anterior

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori

cron