Ce n-am mancat niciodata?

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde paiacec » Joi Feb 05, 2004 10:38 am

Eu nu am mancat raioshi dashtia de care zici tu,dar pot sa-tzi spun ca melcii aia care i-am mancat eu erau foarte gustoshi.Daca n-ai avut curaj sa inghitzi, de unde shtii ca sunt cei mai gretzoshi din univers?Pai brotacii nu sunt scarboshi?Ai avut placerea sa tzii un broscan viu in mana?Itzi spun eu ca melcii joaca la pitici pe langa balele(urat mirositoare)pe cate le lasa batracienii ashtia de zici ca sunt gustoshi.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Lun Feb 09, 2004 9:59 pm

Sunt curioasa cum e homarul .. Langusta am incercat , raci am incercat .. homar , nu inca .. sper sa am ocazia .
Sunt la fel de curioasa in ce priveste banana split si banana flambé ( daca tin eu bine minte ) . Mai vreau sa manac si lichi , goyave ( fara a fi puse in gemuri sau compoturi ) si chiar vreau sa incerc lapte de cocos ( nu tauru' )
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Feb 11, 2004 3:53 pm

as vrea sa clarific putin un aspect atins partial de cei care au postat aici referitor la homar si langusta. in general este unul si acelasi lucru singura deosebire fiind aceea ca langusta nu are clesti ci doar neshte antene fuarte lungi (chiar 1m uneori) iar homarul are clesti si n-are antene(are cablu :D). in rest is identici cel putin la gust. aceasta deosebire o intalnim numai la vorbitorii de limbi latine gen francezi ,italieni ,etc. pentru vorbitorii de limbi anglosaxone intalnim numai termenul de homar (lobster) . deci cel cu clesti se intalneste in special in golful mexic iar cel fara clesti in australia ,asia de sud est, africa de sud dar se intalneste si in caraibe.

pentru detalii guglati ca nu le-oi stii io chiar pe tuate :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Feb 11, 2004 4:15 pm

bre aiule da is buni ma?
am halit si io in uichend neste calacratite si pot casa declar ca e bune
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Dum Mai 16, 2004 9:27 am

Pentru Piskeshu

Lasa-i pe dusmani sa vorbeasca.Acum sezonul de adunat melci se apropie de sfarsit asa incat grbeste-te sa aduni macar 100 de bucati.600 ar fi ideal caci munca este multa si daca faci o treba sa o faci bine.Melcii sa fie mari deoarece muncesti la fel de mult ca si la cei mici.
Ca sa-i cureti bine trebuie sa-i tii inchisi nemancati intr-o lada.Eu folosesc o lada de plastic (cu gauri cai au nevoie de aer).Ii tin in baie si in fiecare zi ii dau cu dusul ca sa curat mizeria pe care o lasa (e destula )Ii tii asa 10 zile si totul e O.K.
La Metro o duzina gata preparati costa peste 400.000 lei.
Daca vrei o reteta meseriasa (ca la Metro) ti-o pot scrie.Daca nu esti pregatit,da un mesaj cand treci prin Cluj si te invit la o degustare.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde 7vies » Dum Mai 16, 2004 1:45 pm

[quote="Crazy Babe"]

am vazut de curand la o pescarie si carne de rechin si delfin... daca ati incercat asa ceva vreodata va rog sa-mi ziceti si mie cum e... pana nu experimenteaza cineva nu ma risc... ]

...am mincat carne de rechin si e destul de buna (nu seamana la gust cu nici un alt peste)...insa nu stiu cum trebuie preparat...
Avatar utilizator
7vies
Junior Member
 
Mesaje: 559
Membru din: Lun Mar 08, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Dum Mai 16, 2004 2:11 pm

Foarte buna,afumata este si mai buna.De rechin.Delfin nu cunosc
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

meduze, sepii si melci codobelci cu coarne boieresti

Mesajde Melisande » Dum Mai 16, 2004 9:11 pm

meduza nu am gustat si nici ca ma tenteaza.
sepie da (calamare) dar trebuie sa fie fragezi , altfel simti ca maninci cauciuc, si rozi si rozi si rozi...
melcii sint buni cu sos de usturoi si pesto, mmmm
iar daca va intereseaza o poveste despre melci si copaci foarte frumoasa, cititi Italo Calvino-the baron in the trees (melcii l-au fortat pe acest baron sa-si petreaca toata viata in copaci! of, melci 'periculosi')
Melisande
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Dum Mai 16, 2004 5:12 pm
Localitate: intr-un vis

Mesajde Klutzu » Lun Mai 17, 2004 6:48 am

eu nam mancat serpi caci nu am gasit nici in meniuri nici in magazine.
caracatitza e super daca stii sa o prepari. jumatate din gust e sosul , oricum.
melci , pui de balta , viermi , gandaci sau furnici. nici din astea nam mancat insa nas spune nu la pui de balta , melci si viermi din aia africani.
si am auzit ca prin asia manaca sobolani ..... chhh. asta nas manca nici batut. sunt mai multe retete. am auzit ca fac un fel de muraturi din embrioni de sobolani. chhhhhhh :bleah: :bleah:
mai este supa din cuiburi de randunici ....... ;o ciudat
ma mai gandesc la o semnatura
pana atunci www.klutzu.tk
Avatar utilizator
Klutzu
Junior Member
 
Mesaje: 28
Membru din: Lun Apr 28, 2003 11:00 pm

Mesajde Nanuka » Vin Iun 25, 2004 7:15 am

bhuttu scrie:

Din ce n-am mancat in viata mea si-as incerca: sturioni, caviar, burrito(poate-am mancat, da' nu stiu ce e ala) si altele .


Burrito este mancare mexicana, foarte delcioasa, se prepara cu carne de vita sau carne de pui, evident ca majoritatea preparatelor mexicane este invelit intr-o pita. Se serveste cu orez, chilli si daca-ti doresti pui pe deasupra smantana. Are mai multe componente dar ti-am zis in mare:)

Caviar sunt icre negre..foarte bun de asemenea:P

Sturioni este foarte gustos, este peshte dar mai de lux:yD
That's my ShiT
Avatar utilizator
Nanuka
 
Mesaje: 1510
Membru din: Lun Iun 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Lucretia Borgia » Vin Iun 25, 2004 8:39 am

N-am mancat sobolani din aia cum ii prepara in China. Si nici pisici cum le prepara aia in Coreea. Si nici nu cred ca as manca. ;)
Avatar utilizator
Lucretia Borgia
Junior Member
 
Mesaje: 11
Membru din: Mie Iun 23, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iun 25, 2004 8:56 am

Lucretia, si cum anume ii prepara? Ca n-am fost niciodata in china sau coreea si pe net mi-e sila sa caut sa gasesc totfelul de poze scabroase.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde fahrenheit » Vin Iun 25, 2004 11:23 am

Pui de balta am mancat si mi s-au parut gustosi. O chestie interesanta - banane prajite- au la Tonic, pe B-dul. Decebal. Si sunt foarte bune.
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

Mesajde balrogu' » Vin Iun 25, 2004 12:36 pm

As manca berbec haiducesc facut in groapa! Am auzit ca e o minunatzie!
Alea nu-s banane obisnuite de se prajesc asa ca nu incercatzi! Trebuieste un soi mai mare si au culoarea verde chiar coapte; local li se spune plantane...
bau
Avatar utilizator
balrogu'
Junior Member
 
Mesaje: 439
Membru din: Dum Iun 06, 2004 11:00 pm

Mesajde Dany_S » Vin Iun 25, 2004 6:50 pm

ce n-am mancat niciodata si vreau sa mananc este Homar. Tot timpu cand am vrut sa iau n-veam destui bani, ca, costa o avere (la restaurant bineinteles), si cum Red Lobster(ceva intre fast food si restaurant care serveste fructe de mare la preturi mai accesibile) nu mai exista in Montreal, n-am mai apucat sa mananc. Si delfin mi-ar place sa incerc de asemenea.

Ce n-am mancat si nu vreau sa mananc : Sushi , insecte de nici un fel, serpi, caini, pisici, sobolani. brocolli, conopida (si alte cateva legume)


Apropo de ce se scria mai sus cu melci, am mancat de mai multe ori, cei din conserva nu mi-au palcut de nici un fel, dar astia aici la restaurant ii servesc facuti in ulei intr-un sos de usturoi si cu cascaval pe deasupra + suc de lamaie dupa gust....si sunt dea dreptul deliciosi.
Avatar utilizator
Dany_S
Junior Member
 
Mesaje: 1165
Membru din: Mar Apr 13, 2004 11:00 pm

Mesajde Weet-weet » Vin Iun 25, 2004 8:11 pm

E bun homarul , daca stii cum sa il gatesti .. Bine , daca tu vrei sa il mananci la restaurant .. e alta mancare de peste *p
As vrea sa mai mananc ( iar ) banane prajite ; cel care le-a facut , a folosit ceea ce ei numesc banane desert , nu stiu care e diferenta intre soiurile de banane ..

Sunt curioasa cum e ciorba de burta .. Poate o sa am vreodata curajul sa mananc asa ceva ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Sâm Iun 26, 2004 6:38 pm

Ca sa glumesc,
Homarul nu e peste

PISKESHULE !
Pregateste-te pentru melci

pishkesh, il cunoshti pe omu asta sau ...
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde pacha » Sâm Iun 26, 2004 6:40 pm

PISKESHULE !
Pregateste-te pentru melci
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

melci, rame si alte minuni

Mesajde ama » Mie Iun 30, 2004 4:06 pm

Cred ca era o foamete pe lume cand s-a apucat omul sa manance melci, viermi, sobolani si alte "delicatese" de genul asta... Asa ca eu, nu multumesc.
ama
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Joi Dec 11, 2003 11:35 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde memetshot » Mie Iun 30, 2004 4:16 pm

bre dany_S conopida facuta calumea (si egzista atatea metode) iastea da dreptu delicioasa.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Sâm Iul 03, 2004 6:56 pm

este o mancare buna ,conopida !
Ama ai dreptate ,in timpul revolutiei franceze se statea la rand la canale ca sa poti prinde un sobolan pentru masa.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Isabela » Mie Aug 04, 2004 2:44 am

Pina la urma, bietul om n-a capatat raspuns: sushi este o mincare japoneza compusa din o felie de peste crud, proaspat si fara oase (somon, ton, anghila), pe o lingura de orez fiert cu zahar si otet. Se serveste cu sos de soia, wasabi (pasta de hrean japonez) si felii de ghimbir (ginger) murat. Un deliciu pentru cui ii place, si o gaura prea mare in portofel - or fi avind ceva secrete bucatarii astia japonezi.
Isabela
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 04, 2004 2:34 am
Localitate: Vancouver

hmmm

Mesajde CrAsh0v3r » Mie Aug 04, 2004 2:49 am

yo n-am mancat caracatitza... cred ca maine ma duc la un restaurant chinezesc... daca tot mi-am adus aminte ;)
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Aug 04, 2004 10:04 am

Isabela, intai si intai ca povestesti exact ca tzaranu' ajuns la orash, sushi e o chestie mai delicata si mai subtila decat scrii tu acolo.

Mai apoi exista subiectul sushi dezvoltat si paradiscutat, citeste mai mult inainte de a te apuca sa scrii.

citeste cu atentie posturile de mai jos si mai vorbim

http://www.fanclub.ro/showthread.php?p=251189#post251189
http://www.fanclub.ro/showpost.php?p=286938&postcount=21140

vezi si site-ul asta
http://www.eatsushi.com/demos.asp


crashover, ionuzzzzu lu dana, caracatita e o chestie care se consuma cu predilectie in bucataria mediteraneana, la chinezesc o sa gasesti in cel mai fericit caz congelata, daca e sa mananci ceva ca lumea incearca la un grecesc sau un italienesc.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Isabela » Joi Aug 05, 2004 8:22 pm

Oh, Doamne, ce rau imi pare ca m-am inscris pe site-ul asta! Parca n-aveam altceva mai bun de facut...


[quote="danone"]Isabela, intai si intai ca povestesti exact ca tzaranu' ajuns la orash ...
Isabela
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Aug 04, 2004 2:34 am
Localitate: Vancouver

Mesajde kahlan » Dum Sep 12, 2004 7:50 am

N'am mancat rodii sau avocado, asta ca fructe...apoi n'am mancat rechin, caracatita&co...si n'am mai mancat bulz sau cum se chiama, pentru ca nu vroiam nici sa ma aproprii de farfurie:D
kahlan
Junior Member
 
Mesaje: 5044
Membru din: Sâm Ian 11, 2003 12:00 pm

Mesajde Titina » Dum Sep 12, 2004 11:03 am

hm....eu am mancat caracatitza shi mi-a placut mult..in schimb..n-am mancat caine,pisica shi mai shtiu eu ce poola de caine ,ce mananca chinezii,japonezii,etc shi mai shtiu eu cine :D
Titina
Junior Member
 
Mesaje: 3613
Membru din: Dum Dec 22, 2002 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Dum Sep 12, 2004 2:00 pm

k@tzy scrie:N'am mancat rodii sau avocado, asta ca fructe

Avocado nu e fruct , cel putin nu e servit ca fruct ( acolo unde am mancat eu .. poate in alte parti e diferit ;) )

N-am mancat melci .. si nici nu ma prea tenteaza ..
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Heavystone » Lun Sep 13, 2004 5:02 am

bhuttu scrie: Sushi e carne tocata cu fasole si cu un sos foarte iute. Si sushi imi place.


Carnea e in general peste/crab iar in loc de fasole se pot pune si o multitudine de alte legume/verdeturi... nu exista o reteta standard...

Eu am mancat sushi cu ton, crab, morcovi, ridichi si avocado.. iar sosul e pasta de hrean amestecata cu sos de soia. Pasta de hrean(Wasabi) e de culoare verde spre deosebire de sosul de hrean European care e alb..
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

Mesajde Heavystone » Lun Sep 13, 2004 5:09 am

Isabela scrie:Pina la urma, bietul om n-a capatat raspuns: sushi este o mincare japoneza compusa din o felie de peste crud, proaspat si fara oase (somon, ton, anghila), pe o lingura de orez fiert cu zahar si otet. Se serveste cu sos de soia, wasabi (pasta de hrean japonez) si felii de ghimbir (ginger) murat. Un deliciu pentru cui ii place, si o gaura prea mare in portofel - or fi avind ceva secrete bucatarii astia japonezi.


Da, asta e o alta forma de sushi.. in general sushi se numesc toate delicatesurile de acest gen facute cu peste crud/fructe de mare... ce-am mancat eu erau rulouri din alea care se taie in felii(California rolls..)

Ce descrii tu mai sus pare-mi-se ca e "Sashimi"(tot o forma de sushi..)...
"Konna koroshkada dekiryno wa samurai dakeda... Oma e dakeda! "
Avatar utilizator
Heavystone
Junior Member
 
Mesaje: 176
Membru din: Mie Ian 28, 2004 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori