Ortodoxia – un pic de cultura crestina, obiceiuri culinare, retete

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde gaga » Joi Iun 30, 2005 11:28 am

pe net zice ca in postul sfintilor:

se tine pentru sanatate la oameni si vite si aparare de foamete si grindina; femeile nu lucreaza in casa; pun pelin, usturoi la gatul copilelor sa le apere de Frumoase;

acu noi fiind moderni putem scoate "in casa" si e ok, dar ce or fi alea frumoase? adica sa apere fetele urate? si dupa ce ca-s urate le mai si impute cu usturoi?

iar pe 29:

daca tuna sau fulgera nucile si alunele vor avea viermi; se tine ca aparare de grindina si lupi; se dau pomana colaci, lumanari si mere (de acum se pot manca merele );

deci de aia nu dadusi ploaie ieri? de bere nu zice nimic :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Joi Iun 30, 2005 11:37 am

iar pe 29:

daca tuna sau fulgera nucile si alunele vor avea viermi


confunzi cu 20 iulie (Sf Ilie).Da ziua lui(ilie)daca inebuneshte shi tuna shi fulgera, pa nuci shi alune.

Frumoase
Cred ca se refera la Iele
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iul 01, 2005 9:14 am

s-avem pardon io nu confund, am zis ca am gasit pe net nu ca am luat din cartzi de etnologie. google e de vina.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Vin Iul 01, 2005 11:20 am

interesant, numa ca ce ziceti voi acolo is credintze pre-crestine, ortodoxia (crestinismul) s-a suprapus peste ele si asa diverse divinitati populare au imbracat haine de sfintzi ortodocsi :D sarbatorile crestine s-au grefat pe cele "pagane", pastrand insa multe obiceiuri si "superstitii" locale... (si de fapt asta nu s-a intamplat numai pe meleagurile noastre.)

ma scuzati de offtopic, da' titlul tredului fiind care este....

continuatzi :n:
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Iul 01, 2005 12:10 pm

flufi m-ai spart sa stii. nu, chiar m-am culturalizat acu. pe bune? asa a facut crestinizmu? :D cauta pe literatura tredurile alea in care se pisha afex cu manelos, s-a fumat de mult subiectu, asta voiam sa zic :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Vin Iul 01, 2005 12:20 pm

deci n-am inventat roata?! :doh: vai vai vai.

ce-am vrut io sa zic e ca titlul nu se potriveste cu contzinutul. Cu alte cuvinte, eticheta ne minte. (na c-am facut si versuri :D )
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde paiacec » Vin Iul 01, 2005 12:40 pm

Flufleable, n-ai intzeles nimica!Threadu asta se vrea (cum e shi forumu care este) sa adune retzete (obiceiuri) care ishi au prezentza in preajma sarbautorilor astea ortodoaxe.Adica de exemplu ca de mai shtiu io ce sarbatoare se mananca pasat,oo rosii,oo de crocodil,caracochircanitza shi alte fiintze d-astea banale de cresc in ghiveci.
De obicei, fiecare post pe threadu asta, e insotzit d-o retzeta, da iete ca nu se respecta regula de fieshcare data.

shi fiindca azi e vineri shi se tzine post(la ortodocsi),iete o ciorba de "oua":

cazva cartofi potrivitzi,apa,sare,zarzavat,zeama de varza,un morcov, o ceapa,patrunjel,leushtean,pasta de tomate shi piper.

se curatza cartofii(oole) shi se pun la fert.Se toaca shi morcovescu shi se arunca peste oo.Dat fiind faptul ca ingredientele astea doo ferb relativ repede,nu se mai sta pe ganduri shi se adauga nishte zarzavat.Se toaca shi ceapa,care se caleshte in otzar de ulei,apoi se adauga neshte pasta de tomate diluata.se tranteshte ceapa cu pasta in oala peste oo shi alilante,se lasa sa mai fiarba umpic,apoi se stinge primul nostru legamant:D
se potriveshte din sare,piper shi zama de varza.
Se mai presara shi o leaca de leushtean shi patrunjel fara untura de catzel.:D

Se serveshte cu lingura:DE un deliciu, de se bat sfintzii in farfurie(sf.petru sau ilie.gie):D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron