Retete culinare din peste. Bors si saramura de peste

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Retete culinare din peste. Bors si saramura de peste

Mesajde Malko » Mar Mar 23, 2004 7:35 pm

Sa va dau reteta mea de saramura care nu da gres.

Ingrediente pentru 8 portii - 2 kg peste, 50 ml ulei, 4 rosi, 1 legatura verdeata, boia de ardei, sare, ardei iute, dupa gust.
Mod de preparare Pestele cu solzi, se spala, se scurge, apoi se frige pe un gratar incins uns cu grasime, pe ambele parti, pana se patrunde bine in interior. Se coc si rosiile pe gratar. Saramura se pregateste cu apa calda, rosiile decojite si zdobite, ulei, boia, ardei iute taiat marunt; se lasa sa fiarba si se adauga peste pestele fript (se da jos crusta de solzi arsa), continuand fierberea inca 5 minute. La servire se adauga verdeata taiata marunt.
Nota: cand pestele depaseste 400-500 g se portioneaza. Dupa preferinta se poate servi si cu usturoi.
Saramura iese si mai buna daca te afli la pescuit (Canalul 5 sau Periboina) in compania prietenilor.
Avatar utilizator
Malko
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Dum Dec 07, 2003 12:00 am

Peste pe gratar cu legume "cum a mincat taica-miu in Costa Rica"

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Mar 24, 2004 1:59 pm

Ideea principala e ca se fac pachete, cu latura cam de 25-30 cm, din folie de aluminiu, din aia mai groasa (se gaseste mai greu sau chiar deloc, din pacate, dar s-ar putea sa mearga si cu folie normala pusa in mai multe straturi). Se pun 2-3 bucati de peste (orice vreti, eu unu am mincat salau, somn, pastruga etc... ideea e sa fie cotlete sau fileuri, sau daca e vorba de pastravi sau fite - intregi), alaturi de cartofi taiati felii, morcovi taiati tot felii, ardei, rosii, ceapa taiati cum vreti, si orice alte legume va trece prin cap. Eventual si nuci. Folia e bine sa fie unsa cu ceva ulei, ca se cam lipeste pestele. Se face pachet patrat, inchis perfect ca sa nu curga sucul ce se va forma din peste si legume (se inchide cu un tiv sau cum va descurcati), suc care e piesa de rezistenta a retetei. Se pune pe gratar pe flacara mica sau jar virtos. Daca se umfla prea tare pachetul, dati o gaura in partea de sus sa iasa aburul, dar misto ar fi sa nu.

Varianta: in folie normala o bucata de somon, praz, morcov, ceapa, cartof etc... (ce si cum vrea fiecare), facut pachet, pus in tava si in cuptorul incins la 200C 12 minute (asa zice la teveu, unde am vazut reteta). Pachetul se pune pe farfurie, se deschide si serveste.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Apr 05, 2004 11:39 am

hai sa va zic si de un peshte mai cu motz, vazut la un concurs de bucatarie.

se amesteca intr-un vas juma' cantitate malai, juma' nisip si apa pana se leaga bine pasta.
intr-un vas ceaunistic (poate fi si ceaun) se pune un strat de folie, apoi se imbraca in pasta respectiva dupa forma ceaunului.

separat se pune in hartie de cuptor (pergamnent) pestele dorit (e bun salau, pastrav, scrumbie, dar merge si merluciu sau cod), diverse legume avute la indemana (ceapa, morcov si usturoi musai), sare, piper, umpic de vin alb si ulei de masline, sare+piper.

se strange lucrarea ca in punga si se pune in vasul nisipat, cu deschizatura pungii in jos iar vasul se umple cu nisipo-malaiala care este, astfel ca dupa coacere sa fie o semisfera.

se coace macar o ora, materialul incalzindu-se greu si racindu-se la fel de greu.

se scoate semisfera (minicuptorashu), se aduce la masa dupa ce partea de sus se va sparge si prin ea se va scoate marginea de hartie.

gust unic garantat si i-atz spart la nas pe musafiri, plus ca e ushor de facut.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Lun Mai 03, 2004 11:17 am

merlucius cu sos alb si porumb (adaptare dupa BPT dedica ta cemeishtilor
merluciu)

se fierbe apa cu foi de dafin, boabe de piper, lamaie si sare, apoi se
adauga fileurile de merlucius si se lasa cam 10 minute.

separat se face un sos din 200ml smantana, 200 ml iaurt gras, marar, zeama
de lamaie, ulei de masline, sare si piper.
se serveste pestele acoperit cu sos si cu boabe de porumb de jur imprejur.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 03, 2004 10:26 am

una interesanta, picanca (reteta cu o istorie interesanta, pt care va trebui sa va cumparatzi cartea ca io nu-mi mai bat dejtele)

un peste de doo trei kile (crap, somn, stiuca, salau), se da prin faina si se rumeneste in ulei. se acopera cu rondelele a doua roshii si feliutele a doi trei ardei iutzi.
dintr-un pahar de pasta de roshii, o lingura de pasta de ardei iute, un pahar de vin alb, doua capatzani de usturoi pisat si sare se face un sos care se toarna peste peste.

se mai lasa cam un sfert de ora la cuptor si se haleste cu suficienta paine si shpritz cat sa stinga incendiul. :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Mie Iun 09, 2004 9:32 am

O retzeta destul de simpla ash zice eu:

Rosii umplute cu crema de sardele

Ingrediente: 6 rosii, sardele in ulei, maioneza, 1 lamaie, putin unt, patrunjel, piper

Mod de preparare: Rosiile se spala bine si se scobesc in interior. Sardelele se storc de ulei, se zdrobesc cu furculita, se adauga atata unt cat este necesar ca sa obtinem o pasta spumoasa. Se adauga maioneza, piperul, sarea si putin suc de lamaie. Cu aceasta pasta umplem rosiile. Le aranjam intr-un vas si le bagam in cuptorul deja incalzit cca. 10 minute. Apoi le garnisim cu patrunjel.

Asta numai shi numai daca avetzi chef de migala!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 09, 2004 1:31 pm

Asta mergea la antreuri, chiar am in fata un nr din "Cucina moderna" cu rosii umplute cu te miri ce, de la fructe de mare la orez sau paste. o reteta cu peshte ar trebui sa arate cam asha:


storceag (reteta specifica deltei, mai precis Sf. Gheorghe)

se pun la fiert doi litri de apa cu sare, piper, o ceapa, un morcov si unu' doi cartofi (legumele taiate imbucaturi).
dupa ce sunt fierte, se pune un kil de carne de sturion taiat cuburi (sau alt peste mare alb, daca nu gasiti morun, nisetru, pastruga sau cega)
dupa un sfert de ora se drege cu un ou, 100 ml smantana si o cana de apa fierbinte si se presara marar.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Mie Iun 09, 2004 2:51 pm

Nici asta nu e cu peshte?

Zacusca de crap cu legume si ciuperci


Cantitati (pentru 4-5 persoane)
1 crap file 1 lingura margarina , pasta de tomate, morcovi, 1 ceapa mare ,3-4 rosii , ardei gras, masline , usturoi , ciuperci , sare, piper, foi dafin, cimbru, frunze telina taiate fin ,1 legatura patrunjel taiat fin, vin alb.

Fileul de crap se va taia bare potrivite, se adauga condimente, si jumatate din margarina si se introduce la cuptor timp de 5 minute. Morcovul, ardeiul se va taia bare mici, ceapa felii subtiri, rosiile cuburi. Intr-o cratita se topeste margarina, se adauga morcovul, se caleste, apoi ardeiul, ceapa taiata, usturoiul, ciupercile si se mai calesc inca 5-6 minute. Se adauga vinul, apoi se toarna peste bucatile de peste, se adauga maslinele, restul de condimente si se introduce la cuptor.

Daca vretzi sa facetzi shi o salata de cruditatzi e foarte bine!Daca nu,luatzi o lamaie shi stoarcetzi-o pe deasupra lu peshte!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 09, 2004 2:55 pm

nu. e zacusca de bare copipastata de pe un site.
vino si tu cu documentatzie serioasa si reala!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Mie Iun 09, 2004 3:09 pm

O retzeta de peshte de prin Delta,copypastata doar cu ochii shi cu gura:D

Se ia o oala de apa din Dunare shi se pune la fiert impreuna cu bucatzi de peshte(shtiuca,avat,calcanetc.)cat mai mari shi morcov taiat deasemenea deasupra oalei,o ceapa taiata solzishori,un pumn de orez,sare,piper shi ardei usturat tocat marunt.Toate astea se lasa la fiert,fara sa-i mai pui smantana sau alte alea!

Acuma e bine?
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 09, 2004 3:41 pm

e bine bine e foarte bine :)

uite ce zice RAR despre borshu de delta (impropriu numit borsh, se face fara borsh), eu nu am fost in delta si nu stiu cum e...

la doo kile de apa (de dunare) se pune o ceapa si o lingura rasa de sare, peste proaspat (caracuda, vaduvitza, somotei, bibani, d'ale deltei)

cand apa clocoteshte se pune peste cat sa il acopere zeama care la primu' clocot se acreste cu otet.

in 20 minute e gata.

se da la masa ashe: pestele se scoate intr-o tava, intr-o strachina se amesteca zama de ciorba cu sare, otet si ciushca maruntita, in care se intinde poestele, se haleste, bea, soarbe ...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Borsu' de Delta

Mesajde pnic » Joi Iun 10, 2004 2:43 pm

Uite ce am constatat io la Murighiol la niste lipoveni la componente:
- la capitolu' legume erau cartofi si ceapa
- la capitolu' peste erau de toate, da' nenea ala spunea ca nu se poate fara lin
- intai ne-a pus pestele inconjurat cu legumele din bors, cu castronelu' cu zeama preparata cum zisesi, dupa castroane de bors, ca sa bem si zeama de aveam chef.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iul 07, 2004 3:09 pm

la un gratar pe malul apei, primind 4 baboiashi, am facut urmatorul sos pe care l-am repetat si pentru pulpele de pui ulterioare, care e demential daca e facut cu rosii calumea.

cateii de usturoi se piseaza si se lasa sa astepte pana se coc cateva rosii, usturoi verde si ceapa verde, plus o ciusca iute. ciusca si rosiile se curata de pieliti si de toaca marunt spre pasta, cu sare si usturoi. la nevoie se adauga umpic de apa.
chestia asta (un soi de sarmuzac), se lasa deasupra jarului sa bolboreasca umpic, apoi se saramureaza carnile.

in conditii de neausteritate cred eu ca niste marar, otet si zahar il fac demential.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mie Iul 07, 2004 3:15 pm

Ce-i aia ciusca?

Rosiile shi alealalte unde se coc? Pa gratar?
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Iul 07, 2004 3:23 pm

ciushca ii zice in oltenia la ardei iute (io am fo la mraconia = oltenia cica, ma rog pe langa orshova)

da, pe gratar pana se fleshcaie toate. si ciushca se face ca ardeiu gras copt.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Iul 28, 2004 8:55 am

vaz ca tot eo tre sa viu cu completari, ok, din motive de sanatate bag regim care de doua zile se compune din borsh de peshte (dietetic)

se ia file de merluciu :p
se pune la fiert apa cu un morcov-doi, un cartof intreg, curatat, o ceapa si niste vegeta, boabe piper, foi dafin, sare.

alt vas se unge cu ulei si se aseaza pestele langa care se pun morcovii si cartoful fiert. in zeama se adauga otet (eu am pus de mere cu miere) si se mai da un clocot (zeama se albeshte), se strecoara peste peshte, se pune verdeatza multa si se fierbe la foc foarte mic 15-20 de minute.

poti manca fileul cu legumele, borshu separat in bol sau legumele si pestele in borsh.
e beeeton.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Ian 07, 2005 8:41 am

peste la cuptor in stil chinezesc

eu l-am facut din cod, dar merge orice peste alb si slab.
cantitatile sunt in functie de cantitatea de peste.

deci, se calesc la foc foarte iute in ulei urmatoarele: bastonase taiate din tzelina, ardei gras fasii, cateva pleurotus proaspete (nu prea multe) si amestec chinezesc de legume (congelat).
nu se lasa sa se inmoaie, trebuie sa fie crocante.
se sting cu o lingurita de sos hoisin si sos soya.
jumatate din cantitate se pune in tava (cratita, ce-o fi de dat la cuptor), peste care se aseaza pestii asezonati cu condiment special de peste si umpluti cu fasii de coaja de lamaie.
se acopera cu restul de legume, iar pentru aroma se pun pe margini felii de lamaie si unul-doi catei de usturoi taiati in doua. se acopera bine si sa da la cuptior juma de ceas.

enjoy
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Ian 13, 2005 9:08 am

tuna cakes

am vazut reteta pe un site, am incercat-o si a iesit beton, e supersimpla si buna.

de ce ai nevoie musai (cantitatile le dau pe ale mele, ca verificate dar se pot dubla, tripla...):

doua cutii conserve de ton (de preferat bucatzi nu flakes) scurse de zama
doua oua batute bine
o ceapa taiata cat mai marunt
o cutie de boabe de porumb
pesmet cat sa lege compozitia
condimente dupa plac (eu am pus o lingura de maioneza, sweet chilli sauce, soya ca nu am avut worchester, sare si piper.)

se amesteca totul bine. din compozitie se ia cu lingura si se prajesc in ulei chiftelutze pana se fac aurii. se lasa la scurs pe hartie absorbanta. se consuma reci sau calde, eventual insotite de un sos (eu am facut maioneza cu hrean).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Platica la tava cu praz

Mesajde jeorj » Vin Ian 21, 2005 3:52 pm

Acum cativa ani am descoperit prazul(nu-i offtopic). Pana atunci il stiam doar pe acela a lu Nea Marin Miliardar si mai stiam ca oltenii dintr-un capat musca si cu celalat mana vaca.

Primeste maica-mea de la nu stiu cine o platica de vreun kg. Vine spre casa cu el si trece si prin piata. In piata nici o ceapa, asa ca se hotareste sa cumpere niste praz. Nu stia ce-o sa faca nici cu pestele nici cu prazul. Ii vine ideea sa faca peste la tava(la cuptor) si daca tot avea si prazul se apuca sa unga o tava potrivita ca marime cu pestele, presara pe tava prazul taiat marunt (se poate si rondele) adauga cateva boabe de piper, condimenteaza bine platica, dupa ce a curatat-o initial, cu sare piper si poate si altele(nu mai stiu dar puteti incerca), pune platica in tava si mai adauga si deasupra un strat de praz. Poate ca a stropit si un pic de vin pe deasupra(nu mai tin minte ca sunt multi ani de atunci) dar ce a iesit dupa un timp din cuptor a fost o nebunie. Pestele ca pestele dar sosul de praz......

Cred ca iasa bestial si la iarba verde daca in loc de tava inveliti totul in folie de aluminiu si ingropati in jar. Folia trebuie in doua stratui ca se poate gauri si sa nu curga sosul. Trebuie avut grija la timpul de coacere. Pestele se fierbe usor.
Am sa incerc cat de curand ca m-i s-a umplut gura numai ca descriu reteta.
Pe curand cu noutati.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

saramura de peste la propriu

Mesajde pacha » Lun Ian 24, 2005 8:57 pm

Ascultati aici reteta :se iau bucati mari de crap (de Dunare e mai bun caci are mai putina grasime ) si de dau prin sare grunjoasa din belsug.Se pun pe gratar si se asteapta cu o bere in mana pana se frige bine carnea.Apoi se fac eforturi deosebite sa o inghiti caci ramane super saramura.Oarece dobitoc mi-a falit ideea asta si in vara am experimentat-o impreuna cu prietenii..Regret banii dati pe peste.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mar Ian 31, 2006 3:22 pm

Pastravi de la Hxa

Deci avem ashea.Prima data un uichend.Dup-aia frig, dupaia telefon, apoi un apel de la hxu prin care se anuntza sosirea in Ploiesti a trei bucatz de pastrav.Tra la la,Tra lala,...s-a dus dreaq uichendu.Pastravii stat frumushel in congelator.Aseara scos frumos pastravii din congelator, ii curatz, imi pun un paar cu tzuika shi incep sa cuget asea umpic: cum sa-i prepar mai bine?in tigaie, cu putzin malai?... sa-i fac file shi sa-i bag la cuptior?... gratar n-am... plm!Mi-am mai pus un paar de tzuika.Deodata: trrrrrrink! vad dupe aragaz una bucata plita putzin concava. o iau, o spal, o ung cu o bucata de shunca shi o pun pe un oichi de aragaz sa se incinga.
Cat s-a incins, am dat sare la pastravi shi(cel mai important) nintzelush zahar.I-am uns cu ulei shi i-am pus pe plita aia incinsa. in zece minute erau gata.Nu a mai ramas nimic din ei, mai ales ca pe langa pastravi se aciuise nishte cartofi nature deghizatzi in piure ca n-a shtiut ucenica ce vreau sa fac io.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 15, 2006 1:30 pm

Va rog ajutati-ma !

Mi-am cumparat 2 pastravi, cam pe la 650-700 g fiecare. Vreau sa-i fac la cuptor. Dar nu stiu cum sa le scot matzele. N-am facut niciodata asa ceva.
Nu stiu cum sa-l sectionez si nici unde ii gasesc matzele. Va rog sa-mi explicati repede...ca se impute pestele...si nu mai e bun de nimic. Si e asa frumos si mare.

Multumesc anticipat !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Mar 15, 2006 2:03 pm

Nu stiu cum sa-l sectionez si nici unde ii gasesc matzele.


matzele este in zona occipitala a creerului mic, fics intre ochiu stang si drept la doo deste cum bagi asa lentila de contact pe ele.
Pentru a le scuate trebuie sa te inarmezi cu multa dorinta. Scosul matelor de pastrav se face numa in conditiile in care mental esti pregatit intru asa ceva. Nu merg fazele de genu: sa le scot sa nu le scot.
Pe langa dorinta iei o penseta mica si musai un defriibilator. Sa nu carecumva sa fuga matzel, le bagi la curent brus.
Faci o incizie mica pe langa ochiul stang, stergi sangele, introduci atent penseta si vez ca acolo o sa dai de o chestie cam tare. Nu ie aia matele deci evoluezi pana dai de ceva muale care nici el nu e matzele da poti sal scoti ca sar putea sa fie icrele.
Urmatuarea cheste gelatinuasa e matele pe care tre sa le scoti cu o miscare brusca din puanie.
nai cum sa dai gresh.
Pohta buna.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde h0va » Mie Mar 15, 2006 2:36 pm

moshule, dupe ce termini de scos matzele peshtelui prin ochi vin sa te invetze sensei cum sa'i scotz shi dintzii prin cur ~p

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde jeorj » Mie Mar 15, 2006 3:07 pm

memet ~p~p~p
moshule, pentru varianta lu memet trebuie foarte multa rabdare, si pe langa faptu ca sempute pestele risti sa gresesti operatia din cauza emotiei :D:

o sugestie din partea mea ar fi cam asta:
in primul rand tre sa identifici, care e spatele si carei burta pestelui. pe burta undeva spre coada, gasesti o gaura, numita in mod popolar, a curului(impropriu spus de altfel ca peacolo se si caca si to peacolo si fata sau marog, depune oua depinde de soi). pe acolo il penetrezi(sau o penetrezi daca e o ia) cu un cutit cu varf, care sa taie bine, tinand taisu catre esterior, astfel incat sa tai burta pana intre branhii care e urechile alea prin care respira pestii. dupa ce ai facut incizia respectiva bagi mana pe acolo si scoti totul pana la shira spinarii. nu le arunci din prima ca daca ai noroc poate dai de icre, care arata ca niste saculeti micuti din piele transparenta prin care se vad niste buburuze ca gamalia la ac(sau mai mici)(sa nu-i confunzi cu saculetii plini cu aer ca aia nu te ajuta la nimic). daca ai gasit icrele le separi de restu mizeriilor pe care le poti arunca(mizeriile). daca gasesti niste chestii albicioase ca un fel de maduvioara de porc aia ie laptii(adica fuduliile lu peste) si e bune prajite in tigaie.
dupa operatia asta speli foarte bine interiorul pestelui iar pestele il prepari dupa preferinte. succes:)


icrele le poti prepara asa:
le amesteci cu sare frecandule cu o lingura, separand pielitele care apar peacolo.
daca ai pus destula sare le poti pastra icrele mai mult timp la borcan in frigider.
la o lingura de icre, pui cateva linguri(in functie de cat de puternic vrei sa fie gustul de peste) de gris gata fiert si racit(sa fie fiert tare nu pasta) si le amesteci in mixer. dupa care adaugi putin cate putin ulei in timp ce amesteci. din cand in cand mai torni si niste suc de lamaie sau otet, diluate cu un pic de apa. la final pasta trebuie sa aibe consistenta gelatinei(daca nu se taie:D)
normal n-ar trebui sa se taie daca le faci cu mixerul si torni uleiul cate putin si numai dupa ce s-o omogenizat uleiul turnat inainte.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde kant emir » Mie Mar 15, 2006 3:25 pm

pe burta undeva spre coada, gasesti o gaura, numita in mod popolar, a curului... pe acolo il penetrezi(sau o penetrezi daca e o ia) cu un cutit cu varf
da' pentru inceput se puate folosi degetul (sau ce mai ie pe-acolo, pe la omu cu pricina, ca p'orma nu mae valabil, cutzitu largeste gozav)
shapoi daca te apuci de asociat senzatziile (bucuriile degetului cu mirosu de ... peshte) s-ar putea sa inceapa satz placa (chear mai mult decat ...)
o alta metoda de curatzat pestele de matze ie sa-l unfli ca pe un balon (sufli cu putere, prin capatul cu care ejt mai obisnuit) si p'orma il spargi ca pe o punga (numa ca e riscu sa nu mai potz folosi icrele, chear daca le razi cu grija de pepe retz)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 15, 2006 3:32 pm

gigielle, merci mult. acum m-am edificat. asa voi face. cum termin munca plec spre casa, scot pestele dintre ghetzuri si incep sa-l prepar. la cuptor. cu diverse mirodenii. o sa pun poze la toata operatiunea. :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Mar 15, 2006 3:43 pm

Dupe ce citii paci cred ca trebuie sa mancati ciuperci.E mai simple. :)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde kant emir » Mie Mar 15, 2006 3:47 pm

o sa pun poze la toata operatiunea

se anutza trebi interesante, dadada!
si de ce ie mai interesant cu ciupercile, pacha? ca nare matze sau ca nare cur?
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde pacha » Mie Mar 15, 2006 3:49 pm

Asta e,n-are!
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron