Branzeturi

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Branzeturi

Mesajde gaga » Joi Iun 03, 2004 9:54 am

Acest subiect s-a nascut in urma unei discutii din care am dedus ca multa lume nu stie care sunt branzeturile specifice Romaniei, asa cum are orice tzara cu traditie ciobaneasca.

Subiectul este deschis oricaror retete, cereri, discutii, povestiri, din tara sau de peste hotare, legate de subiectul din titlu.

Si am sa incep cu Branzeturile carpatine, o cat se poate de scurta prezentare.

Laptele, element primordial prin esentza, s-a aflat in hrana omului de cand lumea, deci si de locuitorii (contestati au ba de afecs si liniutza :D ) spatziului carpato danubiano pontic. De aceea, desi influentele romane si grecesti se vad, o sa va arat (numerotat pt aiu) cateva.

1. cascaval afumat ca la bradet - arges

este un cascaval care se inveleste in pelicula de ceara de albine, de culoare rosie-maronie si se afuma CEL PUTIN o saptamana la fum rece de rumegush si cetina de brad.

2. branza la cosuletz - de campulung

este un cash foarte gras de oaie scurs si uscat si framantat cu sare, asemanator cu branza de burduf, care se indeaza in cosuri din coaja de brad, dupa care se afuma la rece cu cetina si rumegus de brad. se lasa si neafumat dar se pastreaza mai putzin.

3. cas afumat

cas sarat, foarte uscat si afumat cu rasinoase, cu gust dur, adesea picant, se consuma foarte rar in portzii "homeopatice", cu rol artistic si sacru in familiile de ciobani, se foloseste adesea ca sa parfumeze combinatzii cu mamaliga, unt, oua.

in tzara vrancei si tzara barsei se fac papushi de cash in forme speciale, fiind (dupa Ion Cherciu) cea mai tulburatoare reprezentare a omului din arta populara romaneasca.

4. urda

obtinuta prin fierbere zerului, desi are corespondente asemanatoare si in strainatati, are o particularitate autentica: nu ingrasa (spre deosebire de ricotta italienilor), fiind proteina pura.

5. branza de burduf

ultracunoscuta, este o branza foarte stransa (la un kil de telemea intra 4-5 litri de lapte, la unul de burduf trebuie intre 7 si 10), se face din cash dospit, frecat indelung cu sare si pastrat in diverse beshici.

6. branza de braila

este o telemea (stiu, specifica greciei), amestecata cu piper si chimion, unica.

7. homorod

un cascaval de oaie redospit dupa ce a prins "moliciuni si iutzeli de mucegai"

8. Nasal

numai la cluj se face acest cascaval gras, imbatranit la intuneric pana prinde mucegai in grotele de la Tzaga. (pe bune, napolactul a preluat reteta clasica si sunt singurii care mai pot face nasalul original)

9. branza proaspata de vaci

pe care stie sa o faca tot romanul, in strainatate cunoscuta (in varianta pe care noi o consumam), doar ca materie prima.

10. branza zburata

se mananca in toate casele romanilor, numele ii e dat doar de pamplezir, fiind acea branzica pufoasa care nu se conserva si nu se vinde, facuta de fiecare om la casa lui, din lapte coagulat cu otzet.

ma oprec cu numaratoarea la 10, nemaitrecand si prin zonele dunarene si dobrogene, cele cu branzeturi si iaurturi de capra.

ufff, am scurtat cat am putut.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Joi Iun 03, 2004 10:04 am

fain subect.
Dana stii cumva niste retete de branza topita din Elvetia. Din cate am vazut io pun vro 4-5 tipuri de cascaval cu diverse chestii (sunca presata, ciapa...etc) la foc pana se topesc...porma se sevete :D cu pane direct din vas.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Iun 03, 2004 10:41 am

Varaza, fondue nu e reteta de branza topita si fel de mancare, elvetian, belgian, zona aia. Is mai multe variante, cea mai clasica este:

Se freaca un vas [b]special de fondue[b] cu usturoi, se incinge si se adauga un amestec de cascavaluri (shvaitzer in principal) si kirsch (lichior de cireshe).

cand s-a topit ca lumea branza se consuma din vasul care sta pe foc pe un suport special, cu crutoane infipte in tzepushe, cea mai gustoasa fiind coaja de la urma.

traditional cne scapa paine in oala tre sa dea o sticla de kirsch.

asta e varianta unu, mai sunt fo doo variante de fondue, chiar 3 daca pun si gun bao chinezesc, dar nu-s cu branza ci pe acelasi printzip.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Joi Iun 03, 2004 11:34 am

. branza zburata

se mananca in toate casele romanilor, numele ii e dat doar de pamplezir, fiind acea branzica pufoasa care nu se conserva si nu se vinde, facuta de fiecare om la casa lui, din lapte coagulat cu otzet


bre dana,,,ca e branza oke. ca se manca in tuate casele iar oke. dar sincer sa fiu la mine acasa niciodata nu am bagat branza dein lapte coagulat cu otzet...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Iun 03, 2004 11:49 am

memetule se facea, laptele prins se turna intr-un tifon, zeru se scurgea si branza ramanea. se lega tifonu ca o bocceluta si se lasa la scurs adaugandu-se putin otet , sare si la mine acasa chimen
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Iun 03, 2004 12:01 pm

apai....da.
din cate imi amintesc io se fierbe laptele prins....si porma se face cum zisasi mai sus fara otet
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iun 04, 2004 8:24 am

varianta simpla RAR:

se pune lapte dulce la fiert.
inainte de a da in clocot se picura inauntru umpic de otzet (de mere) sau borsh
se coaguleaza si se procedeaza cum zice aiu.

sinplu, nu?


varianta lunga de branza "zburata"

3 litri lapte dulce se pun la fiert, dupa ce a clocotit se adauga 5 litri lapte prins plus inca doi de lapte nefiert.
se amesteca, coaguleaza, se scurge cum zice aiu.

varianta asta e fuarte fuarte fina.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Vin Iun 04, 2004 8:28 am

aha...deci e cum stiam si io numa ca se pune otet pentru al coagula
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde pnic » Vin Iun 04, 2004 9:41 am

Imi facusi pofta cu telemeaua de Braila. Cred ca n-am mai gustat asa ceva de cand eram scoler (prin 75, 76). Tin minte ca-i spunea branza cu negrilici si avea un miros suav de papuc.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iun 04, 2004 10:09 am

cernushca, la chimenu ala negru ii mai zice si cernushca.

si cred ca am vazut in supermarketuri ambalata in vid.

o sa ramai paf daca incerci sa vezi cate produse autohtone la vid sunt exceptionale, fara conservantzi (a nimerit orbu' braila si alimentatia romana nu putea descoperi vidul?)

aseara am facut o varianta de mamaliga pe paturi si am gasit niste sortimente de branzeturi facute la noi exceprionale, burduful de "delaco" din pacate predomina piata, fiind singurul ambalat in beshici mici. e foarte bun, dar parca ash incerca un napolact, din pacate nu ma inspira punga sordida in care e ambalat.

m-a mai mirat si mutitudinea de tipuri de lapte din care sunt facute telemelele (plural corect, da? :D ), capra, vaca, oaie, bivolitza + melanjuri intre ele (bivolitza+vaca, capra+bivolitza).

din pacate is umpic cam scumpe, da' pentru un bulz pe jar sau o mamaliga pe paturi chiar merita.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Yellow Pinkie » Vin Iun 04, 2004 1:23 pm

Daca vorbim de romanesti, m-a impresionat placut, in ultima vreme, cascavalul Hochland, ambele variante (normal si afumat). Vorbesc de gust, habar n-am cum respecta reteta, sau ce baga in el. Intr-un timp, cind gaseam la Mega, era buna telemeaua de bivolita '4 continente'.

Imi place la nebunie urda si cascavalul afumat de Cimpulung (de Bradet, ma rog, tot in zona). Daca te opresti la tarani pe soseaua Bran - Cimpulung (adica Brasov - Pitesti), gasesti brinza la coaja de brad si cas(caval) afumat la greu. Si chiar difera gustul si consistenta de la unul la altul. De la aia mai merita cirnaciorii aia mici si picanti, si siropurile (de mure, pin etc...).

De la strainezi ma dau in vint dupa brinza cu mucegai albastru (si nemteasca, si gorgonzola, si daneza, si de care o mai fi), care merge bine cu mere, si dupa brie si camembert. Ocazional imi prepar camembert (sau brie) pane, tavalit, normal, prin lapte, oua, faina, pesmet, servit alaturi de friganele (ca sa nu aruncam oul si laptele ramase, ca nu-i frumos). Ca la carte se serveste si cu dulceata de afine, sau zmeura. Imi mai place si brinza de capra si gouda. Plus alte sortimente olandeze mincate de-a lungul timpului, si carora le-am uitat denumirea.

Un alt mod in care folosesc deseori brinza este in supe si omlete. Fie telemea, fie cascaval. Si, o reteta foarte buna, de vara, mincata pe la prieteni machidoni, care nu mi-au dat reteta, noroc ca am gasit-o in RAR, sub denumire de ardei cu brinza. Din pacate nu am cartea la mine. In mare, se calesc ardeii taiati fidea pina se inmoaie, dupa care se adauga brinza, un ou batut si ceva bulion sau chiar rosii. Se serveste rece. Dai cu caciula in ciini. Garantat! Cind oi avea cantitatile o scriu cum trebe.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde pnic » Vin Iun 04, 2004 1:29 pm

[quote="danone"]cernushca, la chimenu ala negru ii mai zice si cernushca.

si cred ca am vazut in supermarketuri ambalata in vid.

Am luat acu fo' 2 ani dar n-are nici o legatura. Din Metro am luat mai de mult branza de Nasal. E super buna, da' n-am gasit prin alta parte.
Cat despre branzuri de oaie, capra, vaca, burdufe, iti recomand cu caldura producatorii din Piata Matache. E o minune. Te duci, dai o tura, gusti de la fistecare, si la urma te decizi.
Ce e prin magazine e fara gust, fara miros.
Branzurile puturoase sunt cam scumpe pe la noi comparativ cu tara de origine.
Ce mi-a placut de prin Belgia si Germania a fost limburger (cu mucegai rosu) + una care am uitat cum ii zice dar era albastra si cu nuci si extrem de puturoasa.
Ca calitate/pret la noi se prezinta bine bleu d'Auvergne.
Gorgonzola e cam scumpa daca e Galbani da' merita pentru sosuri la carnite de vitel sau pui.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iun 04, 2004 1:44 pm

nu ai dreptate, adica trebuie sa cautzi, cum e in piata matache este si in salajan si in toate marile piete bucurestene.

dar sunt si magazine in care gasesti branza adusa din locatzii din tzara vestite si is marfa, depinde de magazin si de cartier. intr-adevar mai rar de gasit specialitati.

nasal a avut acum cativa ani si in cartier la magazine, dar de cand s-a scumpit, intr-adevar, numai la metro am vazut la vreo 500k per kil parca.
tot rar gasesti cascaval de oaie, metro sta bine la branzeturi.

apropos de snobi si branze, eram in mall intr-o zi cand o cocoana, vizibil epatanta dupe ce avea in cosh si cum se uita in jur sa vaza lumea ce tare ie ia, si-a loat o tzapa beton de la vanzatoare care i-a cantarit multe kile de mozzarella cu tot cu apa in care statea. geniala faza, sa dai sute de mii pe kilu de apa :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Hai sa-ti spui

Mesajde pnic » Vin Iun 04, 2004 1:51 pm

In Matache am reperat io 2 tanti din Bistrita care au available in afara de branzurile de mai sus palinca + slaninuta. Iar in afara de Moghioros si Gorjului nu am testat alte piete mari ca-s cam departe de mine.
Iar la telemea de oaie am testat si delaco si napolact, da' cum spuse-i, nu-i nici o legatura cu oferta de la doamnele mentionate mai sus.
Pretul la Nasal era la fo' 150000/kil, ca 500 n-as fi dat.
danone scrie:nu ai dreptate, adica trebuie sa cautzi, cum e in piata matache este si in salajan si in toate marile piete bucurestene.

Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iun 04, 2004 2:21 pm

pnic

exista branza cu mucegai romaneasca, bucegi ii zice, ceva asemanator cu bleu d'auvergne, dar cu consistentza mai dura, exceptionala si mai ieftina, din pacate nu mai gasesc.

ai sa razi, la mega am gasit branza de bistritza beton, dar ce zici tu cu tantile alea am sio in salajean, care in afara de slana aia si de alcool mai are si o zmantana zici ca ie unt. faza ie ca is multzi tzepari si intre tzarani, pana la urma oferta e asa bogata ca e imposibil sa nu dai peste ceva ca lumea.

cu nasalu' depinde cand ai luat, acu 150 e telemeaua mai de calitate, iti spun sigur ca am fost recent si costa cat casa. limburgeru' mi se pare excelenta, personal nu ma omor dupa aroma de brie. produsele galbani is exagerat de scumpe. te contrazic, sos "bleu cheese" corect facut poti face din orice mucegaita cu mult succes, inlocuiesti gorgonzola originala.

o ciudatenie, produsele napolact care imita italienestile (parmezan, pecorino) is aproape la acelasi pretz cu cele importante, producatoru clujean si-a luat nasu la purtare :D
-----
pinki (acu' te-am vazut)

hohlandu ala e bun, dar e un cascaval de calitate banal :D
branza la cosh din zona data de tine e una din cele mai mari tzepe, e usturoasa si se strica repede, nu e afumata sau daca e afumata e afumata prost, zona full de turisti e infestata de tzeparii aia de pe marginea drumului. incearca la ciobanii ciobani.

nu se chiama ardei umplutzi cu branza, nu mai stiu cum se chiama (am cartea la mine si nu gasesc reteta)

mai aveam de zis da am biroul plin de shefi, ne vedem luni cu completari.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Danone

Mesajde pnic » Vin Iun 04, 2004 2:40 pm

Io am buba si la cap si la papile cu branzurile(sunt de origine din Braila), asa ca incep sa te contrazic:
- Bucegiu' ca branza albastra e cam de kk; e prea dura, mucegaiu ala are un gust care l-am obtinut si io la o telemea pe care-am uitat-o in frigider pe timpu concediului
- Limburgeru' n-are nici o legatura cu brie, e branzica cu mucegai rosu din zona Limburg (estu' la Olanda si Belgia). Brie si camembert, sunt de acord, nu mor dupa gustu' lor. Cand ne-am intors din Germania, pentru drum ne-am facut senviciuri cu limburger. Cand mancam trebuia sa tinem geamu' deschis la masina, ca altfel se schimba culoarea tapiteriei din motive de putoare.
Iar de preturile de la branza, hai sa-ti povestesc de cotatiile din Germania, ca sa te enervezi putin:
- Gorgonzola Galbani ceva peste 10 eur chilu
- Limburgu era 2 si un strop pachetu de 300g (cam cea mai scumpa din branzurile la pachet)
- alelalte cascavele si svaitere cam intre 4 si 6-7 euri/chil
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Iun 07, 2004 9:01 am

pnicule, stai nu da :D

1. da, bucegiu ie cum zici matale, dura. cu gustu ie cheste de gusturi asa ca nu discutam.

2. ie o confuziune, io nam vrut sa sentzeleaga ca brie are legatura cu limburgeru' fiindca nu are, moi fi grabit si asa s-antzeles.

100euroi = 4 sute si ceva de mii deci e okidoki fatza de pretzurile de aci, gaiash in mamicile lor inapoi p'ashtia cu ralierea la piatza mondiala numa intr-o directzie.

stai pe faza ca mi-am loat o carte noo cu bucataria greceasca, de mare exceptzie, unde in afara de barbunii aiului e un expozeu despre branzele uamenilor.

tot acolo e si reteta de ardei cu branza care e pe vine, deci o sa fac doo posturi consecutive probabil.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Iun 09, 2004 2:26 pm

Brinza aia la cos mai ai inca sanse sa nimeresti una buna, da putine. Adevaru ca pina acu sase-sapte ani cumparam destul de frecvent, pina cind am observat ca 's-a cam imputit situatia', asa ca imi luam din ce in ce mai rar. Insa, totusi, am nimerit si buna. Chiar si din talciocul ala din fata castelului am luat o data calumea. Si cu cascaveaua afumata e la fel: ba nimeresti bucati d'alea, sapun, de se taie aschii, ba din ala un pic mai moale decit trebe. Beleaua e ca turizmu strica treaba. Pina prin 98-99, cum ziceam, ambulantii se limitau la Bran, Fundata, Valea Urdei si pe sosea in citeva locuri. Acu au cucerit si Valea Prahovei, la inceput numa intre Predeal si Azuga, acu si-n Busteni. In curind o sa-i vedem la metrou, la Unirii. La fel si'n Apuseni, prin zona Padis. In 2000 imi povesteau niste 'obisnuiti' ai zonei ca 'deja indoaie taranii astia laptele cu apa, ca e cerere mare'. De unde pina atunci, ca turist, te puteai aproviziona cu ceva lapte proaspat de la cele citeva gospodarii de la Padis, sau Grajduri, acu deja avalansa de turisti marise si foamea, fireasca, ca orice foame, de bani.

Pai nici io n-am zis ca se cheama ardei umpluti cu brinza. Doar ardei cu brinza, in traducerea lui RAR, pe machedoneste nu stiu cum se scrie, dar se zice ceva de genu 'piperchi tzirgisiti', adica ardei copti. Da nu sunt ardei copti in sensu nostru, aia numindu-se 'piperchi tzirgisiti ntregi', in transcriere fonetica aproximativa. Oricum, ziceai ca bagi reteta. Pina sa o transcri, io zic sa o si incerci in propria bucatarie. E o gustare dementiala!

P.S.: baga-mi-********* etc..., de cite ori scriu mai mult trei rinduri, tre sa fac flotari si manevre, sa salvez ce-am scris etc..., sa ma loghez iara! Parca se pun piedici in calea exprimari libere!
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 09, 2004 3:06 pm

am gasit-o greu, ii zice chiperchi

un chil de ardei si juma de rosii se taie bucatzele, o capatzana de usturoi felioare.
se prajesc in ulei ardeii, apoi rosiile, usturoi si 200gr de telemea sau urda, sare si piper.

cand s-au incins toate se bate o cana de iaurt cu 4 oua si se toarna pestee chiperchi, apoi se da la cuptor sa se rumeneasca.

despre branzarii de sosea, asa este, mai gasesti si lucruri ca lumea si uneori chiar la castel, dar tzepele is mai mari.

btw, in cartea aia greceasca de care va ziceam da o multime de branzeturi de acolo de care nu aveam habar.

p.s. eu toate posturile le trimit dupa ce selectez tot si copiez, mi-a facut-o odata fanclubu, acum nu ma mai prinde...

edit: pinki, nu mai da reply la tot subiectul, e suficient sa precizezi cu cine stai de vorba.
thx
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Iun 09, 2004 3:27 pm

Mamaaaa, m-au trecut naduselile, am fost la un pas de avertisment! Mersi, nu mai fac :)

Da ma, piperchi sau chiperchi, adica ardei pe machidoneste.

Sa revin la brinzeturi: la Nic (in Dorobanti), au un 'cascaval de oi Dobrogea' nemaipomenit (adica imi place mie), usor iute, alaturi de alte telemele dobrogene. Din cite am inteles e datorita prieteniei/cunostintei patronului cu un mare agricultor oier machidon din Constanta. Faza e ca in Bucale chiar nu mai au in alta parte, din cite am vazut, cascaval ca ala (adica prin alimentarile astea mari, gen Mega). Pe la chioschiulete de cartier am mai patit o surpriza din asta apropo de livrare in zone limitate: prin Baneasa am tirguit acu vreo 2 luni smintina de Corbeanca. Nebunie! Din pacate nu am mai gasit pe nicaieri, ferma respectiva probabil limitindu-se sa livreze in zona de nord, aproape de ei adica. Si tot aici am gasit un unt de masa natural, de Baneasa, pe care membrii mai in virsta ai familiei l-au catalogat drept 'asa cum tre sa fie'. Dar gata, ca nu-s brinzeturi.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 09, 2004 3:48 pm

au un 'cascaval de oi Dobrogea' (...) alaturi de alte telemele dobrogene.


stop joc, cascavalu nu e telemea :D
esti iertat :p

fii atent pont: cum te duci spre ploiesti, inainte de prisma, faci stanga spre corbeanca.
mergi ce mergi si laomomentdat pe dreapta e ferma cu cai (unde e Orient al meu ... al meu vorba vine).
la intrarea in ferma is doua magazine: unul cu materiale de echitatie, unul cu produsele lactate ale fermei (printre altele)

in functie de zi, poti gasi unt calup, cash proaspat, iaurtul e demential, ideea e ca is proaspete, direct din fabrica.

daca ai chef intri, il cautzi pe injiner si poti comercializa matale direct din fabrica ce vrei matale, is oameni de inteles.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Iun 09, 2004 4:08 pm

Ba, cu tine tre sa fiu atent, sa perii calumea posturile, ca uite ce se intelege! Stiu ca cascaveaua nu e telemea. De fapt scrisesem initial 'alte brinze', si mai bine lasam asa, ca am schimbat sensu frazei fara sa vaz.

Mersi si sarumna nespus de pontu cu ferma Corbeanca!
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Danone branza de Nasal

Mesajde pnic » Joi Iun 10, 2004 2:49 pm

Fusei acu doo zile prin Metro si iera branza de Nasal la 150k chilu. Am bagat 2 bucati.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Iun 11, 2004 9:30 am

vine vara, unii se duc in grecia, hai sa ii culturalizam inainte poate vin cu un danone de acolo pt noi. introducerea voia sa va anunte ca fac un scurt periplu pe taramul branzeturilor grecesti.

feta este cea mai cunoscuta fiindca este cea mai veche reteta practicata. la mama ei se face din lapte de oaie, este moale si se pastreaza in butoaie de lemn sau bidoane metalice. are diverse arome dar si ... multe calorii.

telemes este exact ca branza feta, dar din lapte de vaca (sunt multe confuzii legate de acesti termeni, ei fiind folositi diferit in diverse tari, ce va dau eu este dintr-o carte greceasca si sunt termenii folositi acolo)

manouri branza moale, foarte grasa din lapte de oaie care contine tot untul, calitativ este cea mai buna dintre branzeturile grecesti dar nu se pastreaza multa vreme, deci nu se gaseste decat acolo.

mizithra este o varietate de manouri, facuta din diferite calitati de lapte si smantana.

anthotiro este o mizithra mai moale (:D trebuia sa desenez o harta :D ) si se gaseste si in varianta cu unt si fara.

kopanisti o branza foarte moale si piperata, tartinabila facuta din lapte de oaie si framantata cu boia iute, buna ca aperitiv, adesea insotitoare de ouzo.

kasseri este cashcaval facut din lapte de oaie, alb galbui si usor picant, comercializat in piete in calupuri de 7 kile (probabil ca exista si varianta supermarket)

kefalotiri branza traditionala din lapte de oaie si capra, galbuie, cu gauri, cu gust picant.

kefalograviera branza tare din lapte de vaca sau din amestec de lapte de oaie si vaca. are gust usor dulceag si gauri si este din categoria branzeturilor fine.

graviera branza tare, asemanatoare cu kefalograviera (ce bine ca ezipsta copipast, ca imi era greu sa mai scriu odata asta!) cu gauri ceva mai mari.

touloumotiri (plnea de limba greaca :D ) se face fie din lapte de oaie, fie de capra, fie din amestecarea amandurora. se pastreaza in sac din piele de ovina sau caprina, seamana la consistenta cu feta si se produce in cantitati mici dupa retete din antichitate.

haloumi branza caracteristica insulei cipru, din lapte de oaie sau capra, pasteurizata si foarte grasa. mai contine cheag, sare si menta si este foarte folosit in retetele cipriote.

adaptare dupa cartea "Bucataria greaca si vinuri" (BGV), scrisa de sofia souli si tradusa de irina nedelescu

bah ce najpa a fost sa scriu michimauseala asta cu shefii in coasta?

pnic: te urasc, pana mea, pana la salaru' viitor, pixu branzeturi fine, ieri am mancat o bucatzica de telemea de 48.000 kilu, amestecata cu margarina si marar. da stii ce buna a fost?

intereseaza si retete pe baza de branze din cartea aia? ca daca nu io tot o sa dau lomoment dat :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Yellow Pinkie » Vin Iun 11, 2004 10:46 am

Eventual pont pentru eventuali turisti:

Io, cind am fost in Grecia, radeam de fiecare data, ca aperitiv, si citeva sanvisuri cu brinza frecata iute, o nebunie. Ca reteta pare sa fie kopanisti, numai ca la aia, prin toate crismele pe unde'am fost, se numea tirokafteri, adica brinza iute. In majoritatea circiumilor nu era pe meniu, nu stiu de ce, dar mereu ceream si mereu aveau.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde pnic » Vin Iun 11, 2004 12:43 pm

Daca tzo fost foame te cred. Da cum un gurmete rafinat ca tine a mixat margarina cu branza de 48?
Ca mancaruri pe baza de branza din grecia spun acuma din memorie (n-am mai fost de prin 2002 si atunci am stat 2 zile):
- o branza de consistenta telemelei, prajita de se facuse o crusta crocanta
- alta branza mai spre feta, sarata bine, bagata intr-o folie metalica la cuptor, presarata pe deasupra cu ardei iute taiat marunt, neste ierburi care aduceau a oregano + seminte de marar
Ce m-a impresionat profund a fost iaurtul de oaie folosit ca aditiv principal pentru tzatziki. Un bulgar mi-a dat reteta lui personala de tzatziki: iaurtu' de oaie amestecat cu castraveti rasi, usturoi, se lasa in frigider o zi ca sa se elimine zeama, dupe care se extrage de la rece, se varsa niste ulei de masline deasupra + ierburi (nu pot sa spui de care ca comunicarea se facea in franco-englezo-gimnastica) si gata. Io am ras iaurtu' ala si fara alte componente.


edit: breh nu mai da quote la dita postu'. vezi de tzatziki e subect pe sosuri parca.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Dum Iun 13, 2004 7:51 am

shi vaz k nu dzicetzi nimic despre branzeturile englezeshti... Cheddar ... shi asta a mea locala, Red leicester care e de fapt portocalie
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

cascavalul Penteleu?

Mesajde Culinar Herba » Dum Iun 13, 2004 10:46 pm

Dragilor v-am urmarit cu mare atentie discutiile pe teme de branzeturi. Sunt un mare amator de branzeturi, dar nu stiu reteta de la cascavalul de Penteleu. V-as fi recunoscator daca mi-o da cineva, sau oricare alta reteta.
Apropo, daca va intereseaza retete culinare si terapii si reteta naturiste intrati pe http://www.herbaline.3x.ro unde este si un concurs cu premii.
Incercati-va ... talentul culinar!
Culinar Herba
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mar 29, 2004 12:37 am
Localitate: Buzau

Mesajde gaga » Lun Iun 14, 2004 8:30 am

darken, zi tu de branzeturile englezesti, in afara de tine doar un alt user a incercat niste variante, zice el, dintre care una cu cu caise. cheddarul se foloseste foarte mult in retetele "bune" de junk food, nachos, quesadilla, tacos de exemplu.

herba, foarte interesanta pagina, din pacate trebile de la munca nu ma lasa momentan sa o explorez in profunzime, iar despre penteleu nu stiu momentan nimic si nici nu am documentatie la mine, dar daca gasesti ceva te asteptam.

edit: de pe google despre branzeturile englezesti

http://www.saychees.force9.co.uk/english.htm

acasa am niste retete in "Good food", revista culinara a BBC-ului, deci o sa revin.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Necko » Lun Iun 14, 2004 8:52 am

reteta cascavalului Penteleu nu o stiu. voiam doar sa spun ca intr-adevar este foarte bun. nu prea maninc brinzeturi, dar cu ocazia mamaligii impaturite la cuptor, 10x 2 u danone, am cumparat pur si simplu din intimplare Penteleu. exceptional.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Următorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator