Gratarul la iarba verde

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde gaga » Vin Mai 27, 2005 12:58 pm

gigiell am si io o intrebare serioasa: ai idee de unde se pot cumpara micelii? eventual direct saci cu substrat si micelii in ei?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Vin Mai 27, 2005 1:26 pm

mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Mai 27, 2005 1:45 pm

thx. uite ca rasplata o poza care mie mi-a placut foarte mult, ash pune-o desktop da ar fi ciudat sa dau asa un gagiu bine jos pt niste ciuperci:

http://www.dof.virginia.gov/images/fall-colors-mushrooms.jpg
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Vin Mai 27, 2005 2:45 pm

Fainute ciupercile. Par sa fie Armilaria mellea adica ghebe.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Pe-un picior de plai......

Mesajde jeorj » Mar Mai 31, 2005 1:06 pm

Ultimul wichend a fost unul mioritic. Desi din pozele facute s-ar putea crede ca a fost nu stiu ce intrunire vrajitoreasca sau satanista :t
Iata cum au decurs lucrurile:
Neste pretenari au venit tocma de la Bucuresti hotarati sa probeze un miel preparat dupa nu stiu ce metoda beduina, adica ingropat in jar cu blana cu tot. Locul ales pentru experimente, casuta din proprietatea unuia din amici aflata intr-un sat la poalele muntelui. Dupa lungi cautari prin sat dupa un miel am fost nevoiti sa o luam la drum in urmarirea turmelor care au luat calea muntelui. Dupa ce am organizat un brainstorming:D in fata stanei, am reusit sa nu alegem cainele stanei dintre mieii de pe pasune(noroc ca am gasit unu cu coarne :)) ). Ne-am intors victoriosi cu berbecutul pe umeri(a trebuit sa-l ducem pe rand ca era destul de greu si se mai si agita) si si cu o punga cu ciuperci pe care intamplarea ni leo scos in cale.
A urmat operatia de mantuire a mielului si de trimitere a sufletului in rai, pe care n-o recomand celor cu sensibilitati emotionale pentru ca risca sa ingroase randurile vegetarienilor:D.
Pentru a evita un esec culinar total, dupa indelungi deliberari ne-am hotarat sa pastram doar o pulpa si capul in ambalajul original, restul fiind belit dupa metoda mioritica.
Si uite asa nielutu a ajuns subiect pentru urmatoarele feluri de papica. Pulpa imblanita a fost invelita intr-un fel de lut(nu prea original) si ingropata intr-un munte de jar. Costitele si celelalte pulpe, pe gratar impanate cu usturoi. Ceva bucatele de carne de pe spinare au ajuns frigarui impreuna cu felii de ceapa, rosie, ciuperci, castraveti. Ficateii, inveliti in folie de aluminiu ca sa ramana suculenti au fost adaugati pe gratar. Celelalte organe musculoase(adica inima, rinichi, momite) au ajuns de asemenea pe gratar dupa ce au foste despicate sa fie mai bine patrunse. Anumite maruntaie au ajuns in oala de ciorba(vezi capitolul ciorbe). Punctul culminant, capul mielului, a fost parlit la flacara, intreg, pana s-a ars toata blana. Apoi , razuit bine si fiert intr-o oala cu apa si legume.
Binenteles ca pe gratar am adaugat si ciupercile mai mari(rude cu sampinionanele) pe care am presarat ceva branza primita ca bonus de la ciobanii fericiti de bisnisul cu mielu.
Restul de ciuperci(adica acei ciuciuleti de care am mai vorbit) au fost devenit garnitura dupa ce au fost calite impreuna cu ceva ceapa si condimente.
Toate prajelile au fost adapostite in acelasi vas si lasate unpicut sa faca un schimb de experienta.
Singura reclamatie care a putut fi facuta se referea la dimensiunile limitate ale stomacelor noastre.
Pe tot parcursul preparativelor s-au folosit bauturi racoritoare care sa anihileze caldura provocata de foc si de soarele arzator. Dintre racoritoare as aminti rachiul pe care il distilase administratorul casei cat am fost plecati dupe melut, vinul din dotarea proprie care a contribuit si la aromatizarea friptanelor, berile cele indispensabile pe timp de vara, un lichior de casa facut tot de gazda si pe restul le-am uitat. Norocul nostru ca in apropiere era si un lac unde am putut sa mai facem ceva miscare si sa ne racorim si la exterior. E drept ce poate era mai bine sa nu fie asa aproape lacul, caci neo apucat cheful de baie si la 3 noaptea si am parcurs aia 2-3 km cu masina
Cam asta fu in linii mari.
Pun si o poza pentru a arata un fel de coada de pruna inventata de noi.
Ps. pozele mai ciudate nu le expun sa nu fiu acuzat de nu stiu ce acuzatii:D

Edit: Danone, volva e chestia aia din care iasa ciuperca din poza urmatoare http://www.giornaledibrescia.it/iniziative/funghi/Immagini/fungo17.jpg
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Mai 31, 2005 1:23 pm

satanistule!!!! :D

peseu: metoda de oaie la groapa apare in cartea lui anton roman sii ii zice oaie haiduceasca :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Mar Mai 31, 2005 1:28 pm

Dar beduinii nu-s tot un fel de haiduci:D?
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

miel la groapa

Mesajde pacha » Mie Iun 01, 2005 9:36 am

Vad in poza o chestie absolut clasica.Frigarui si garne la fript pe un gratar.Unde e bre mielul in blana ,unde e groapa ?Ne vinzi gogosi ?
P.S.cand aveti probleme de identificare apelati la mine.Cu poza ciupercii
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde jeorj » Mie Iun 01, 2005 10:25 am

Domnu pacha.
am hotarat sa pastram doar o pulpa si capul in ambalajul original, restul fiind belit dupa metoda mioritica.
........
Pulpa imblanita a fost invelita intr-un fel de lut(nu prea original) si ingropata intr-un munte de jar.
Am precizat ca nu am indraznit sa facem tot mielul in blana asa ca am facut doar o pulpa care este in jarul din poza, iar capul, tot in blana dar parlit la flacara ce se vede in spate.
Interesant e ca am facut carne pe trei straturi :))
in jar , pulpa, pe primul gratar frigarui si ficatei in folie, deasupra restul de carne, iar capul alaturi in flacara.
Cat despre gogosi ar trebui sa cautati alt vanzator ca eu nu ma ocup cu asa ceva:D

Cat despre identificarea ciupercilor chiar ma intereseaza o denumire latineasca pentru "ciuperci albe de prun"
Nu am poza dar pot spune ca apar prin aprilie -mai prin livezi, seamana ca forma cu buretii de roua, dar cresc ceva mai mari sunt in general albe si au lamele dese tot albe. Ma intereseaza si alte forme de recunoastere pentru ca nu prea am incredere in ele desi am auzit ca sunt bune
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Iun 01, 2005 11:06 am

Rhodophyllus clypeatus se cheama alea de prun, poze pe net nu prea sunt.

Facuram si noi aseara gratar dar nu asa speciala asa ca nu am ce sa va povestesc decat ca nu am apucat sa marinez giganticele steakuri de vita decat prea putin cu lamaie, ulei, piper roshu si negru si foi de dafin :D da cica au fo' bune.

Oricum am luat din zona dimitrov o pastrama de porc de mare angajament.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Lun Iun 13, 2005 6:55 pm

Am tras o tura ,acum cateva zile,pe valea Somesului Cald si am facut un gratar de pastravi.pe exterior condimente clasice in in interior doar cozi de ceapa verde.Extra.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Frigarui Berbecut

Mesajde mtb » Vin Iun 01, 2007 10:58 am

A incercat cineva frigaruile de berbecut de la Angst? Mi se par super!!
mtb
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Iun 01, 2007 10:42 am
Localitate: Bucuresti

Mesajde Enemy » Vin Mai 02, 2008 10:25 pm

dar scrumbia la gratar cum e?
Consultanta de specialitate Protectia Muncii. Nu mai astepta. Nici legea nu asteapta!
Enemy
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Aug 29, 2003 11:00 am
Localitate: Earth

Mesajde jl_rona » Sâm Mai 03, 2008 6:04 pm

io nu inteleg cum niste homo sapiens pot sa se adune ca canibalii in jurul unui foc improvizat care se cheama gratar, sa doarma in corturi insalubre, sa se futa cand nici nu s-au spalat la pula, in loc sa manance civilizat niste mici gata facuti de firme autorizate (e aicea in Titan la noi o micarie cum n-a vazut lumea, io n-am mancat asa mici buni facuti de un amator).

Ca si cu Vama Veche, io nu inteleg cum oamenilor le place sa stea in mizeria aia, imbracati jegos si cu sticla de Unirea la gura, cand cu o diferenta mica de bani ar putea sa se imbrace elegant si sa iasa pe o faleza civilizata, sa bea un cocktail, sa faca un preludiu frumos, sa isi faca un dus inainte de a se fute si asa mai departe.

In alta ordine de idei, eu nu inteleg atmosfera "de gasca" cu muzica lautareasca si manelele din jurul gratarului, cand ai putea sa mananci ceva in fuga si sa te distrezi hyper marfa intr-o discoteca cu lumini mov si muzica de calitate.

Da de, taranu tot taran.
“Love, work and knowledge are the wellsprings of our lives, they should also govern it.â€Â
jl_rona
Junior Member
 
Mesaje: 887
Membru din: Mar Mai 29, 2007 9:32 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde pacha » Dum Mai 04, 2008 9:30 pm

Baiatu,treci pe politici caci aici ai aberat gratios!
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron