Esecuri culinare sau gusturi care nu se potrivesc

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Esecuri culinare sau gusturi care nu se potrivesc

Mesajde jeorj » Joi Feb 03, 2005 3:50 pm

Am tot citit tot felul de retete proprii sau preluate, care ne plac sau nu ne plac , am mancat sau n-am mancat si m-am gandit sa vedem si experientele nereusite ale celor care mai experimenteaza in arta culinara, eventual ceva explicatii din partea meseriasi(se)lor referitoare la combinatii care nu se potrivesc.

Am sa povestesc eu o patanie de genu asta.
M-a invitat odata o prietena sa o ajut la pregatirea unei mese in stil chinezesc pentru a impresiona vreo 4 persoane simandicoase.
Conform traditiei chinezesti trebuiau vreo 7-8 feluri de mancare.
Una din retete conform cartii de bucate Made in China era pe baza de dovlecel, vinete, ceapa calite, condimente de gen timian, basilicum, oregano s.a.(pe atunci nu stiam echivalentul romanesc al condimentelor). Pe langa acestea mai erau si ceva legume chinezaresti din care era penurie pe la noi.
Dupa ce am calit intai ceapa si condimentele(cred ca si ceva usturoi) am adaugat vinetele si dovleceii taiate marunt si le-am lasat sa scada. Cu toate acele condimente, mancarea avea un gust destul de exotic dupa ce am adaugat si sos de soia. Din dorinta de compensa lipsa legumelor asiatice am incercat sa improvizam putin adauagand niste rosii taiate cubulete.

Surpriza.....
Din mancarea exotica pe care am avut-o pana atunci ne-am trezit cu cea mai autentica si autohtona zacusca romaneasca. Orice incercare de a reveni la aroma anterioara era doar amplificarea aromei specifice de zacusca.

Asa ca am renuntat sa o mai punem la masa festiva si am mancat-o noi in stilul traditional romanesc.

Ati patit si voi chestii asemanatoare?
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Feb 03, 2005 3:57 pm

Atat de des ca nu mai tin minte :)

Acuma numai o treaba mi-o amintesc, am incercat sa fac cu niste tante la un fost loc de munca sarmalutze cu orez in foi de stevie. Care foi s-au facut praf, da' pilaful de stevie a fo bun.

Precizare: nush din ce carte ai luat reteta aia dar legumele in bucataria asiatica se gatesc la foc foarte mare, temperaturi inalte si foarte rapid pt a ramane crocante, aproape crude. eu cred ca a fost esec de tehnica, nu de rosii :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Mar Feb 08, 2005 11:14 am

Mersi de pont Dano ("legumele in bucataria asiatica se gatesc la foc foarte mare, temperaturi inalte si foarte rapid "). Cred ca ai dreptate, desi stricaciunea s-a produs cand am adaugat rosiile(aproape instantaneu).

Tot din domeniul asiatic mi-a placut ideea de rulat orez sau alte alea in folii de alge marine. Acum vreo trei saptamani am depistat prin magazin folii de alge si am profitat de ocazie pentru a face o experienta. Din lipsa de documentare(sa-mi fie rusine) am adaugat in orezul cu pricina doar niste ciuperci de padure ce le mai aveam prin congelator(gata calite cu ceapa si condimente).
Recunosc sincer ca mi-am batut joc de ciuperci. Gustul de alge a neutralizat orice alta aroma. :mad: Data viitoare va trebui sa folosesc traditionalul peste pentru a face sushi.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 08, 2005 1:12 pm

aoleoo, esti o persoana mai curajoasa decat van damme, sushi e destul de greu de facut pt. ca fara toate ingredientele iese orice numai sushi nu.

aici un site dragutz cu filmulete.
http://www.eatsushi.com/demos.asp

aici o carte pentru aia ca noi:
http://www.amazon.com/exec/obidos/ASIN/0764544659/futura-20/103-6558563-9627806

din cate am adunat eu pana acum, orezul trebuie special (are cam tot ce iti zic eu la La Fourmi, da' preturile sunt uriase), otzet de orez, fireste soya si wasabi si sushi nori (algele). Dupa aia incep variatiunile pe tema pestelui si a legumelor.

Ca sa iti usurez cautarea pe net (desi repet, sunt multe inconveniente, io nu m-ash baga), iti dau numele cele mai intalnite de tipuri de sushi, poate te ajuta. ar fi:
shrimp roll, tuna roll, seattle roll, unagi roll, fuji roll, tsunami roll, mai sunt si numai cu castravete, asparagus sau sfecla, pe urma celebrele Futomaki.

Astea se fac toate cu nori, dar mai sunt interesante urmatoarele (parerea mea of course): oseki, deja renumitul si pe la noi okonomiyaki, miso (supa), soba (combinatie de paste speciale cu diverse), yakitori (frigaruile lor), shabu (e aproape exact ca huo guo al chinezilor) ... nush, mai sunt. oricum io tot nu cred ca m-as baga :D

uite aseara rateu de rateu: am facut niste cabanosi si pt ca aveam piure si o cutie de sos de ala gravy, fara de care nu pleaca de acasa nici un occidental de acasa, avand nevoie de doza de MSG zilnica si a fost bleah, groaznic, nu incercatzi acasa.

dshsdj: bre tot gasesti pe netu asta, uitatzi mai jos marca pe care am folosit-o eu, sa nu luati niciodata in viatza voastra:

http://www.britsuperstore.com/acatalog/Bisto_Gravy_Granules.jpg
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Mie Feb 09, 2005 10:26 am

Saru mana de compliment :D , si pentru sugestii. Cand o sa gasesc ingredientele pentru oricare varianta de sushi o sa-mi iau inima in dinti, ma voi inarma cu topoare, cutite si alte obiecte contondente(inclusiv din alea care taie filmu) pentru a avea mai mult curaj si ma voi lansa intr-o batalie crancena cu fiarele apelor, orezurile si alte lighioane necunoscute pe plaiurile noastre. Iar daca totusi rezultatul nu va fi pe masura artistilor asiatici, in loc de sepukku, promit sa pap tot si sa nu dau la nimeni.

Si ca sa revin la subiect am incercat odata sa fac niste scoici fiind prin delta. Am aflat ulterior ca la scoici caldura prea multa le dauneaza(vorba unui poet, adaptata: pe masura ce fierbeau mai al naibii se-ntareau). Asa ca pentru a-mi salva onoarea am mestecat la cauciuc natural mult si bine.
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Feb 14, 2005 10:35 am

deci la subiect, cum se beleshte un chow mein de exceptie din cauza de ingredientul pe care sa nu-l cumparati IN VIATA VOASTRA si anume: muguri de bambus muratzi.


tom yam kum am avut si ca orice om normal din kit (bagi niste trebi iutzi intr-un saculet si le fierbi), am pastrat sacu' pt refolosire, ca avea inca miros de lemon grass.
si am luat si niste crevetzi decorticatzi + fructe de mare congelate excelente pt niste fructe de mare congelate.

totul in combinatie cu paste de orez si condimente de la tsunami trebuiau sa dea un rezultat yum yum.

din pacate m-a inpins diavolu' si am pus doi muguri d'aia.... bleah groaznic, oribil horror. concluzie: nu cumparati, nu folositi, nici macar nu deschideti borcanu ca e najpa!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Mar Feb 15, 2005 3:57 pm

Un alt tip de esec ce am patit nu a avut legatura cu aromele ci cu preferintele de gusturi ale persoanei invitate.
O prietena de-a mea era foarte pasionata de clatite.
Intr-o zi de proasta inspiratie am vrut sa-i fac o surpriza si sa o astept cu niste clatite. Cu mult spirit de initiativa m-am apucat sa umplu clatitele cu diverse chestii care mie mi-au parut excelente: piure de cartofi cu smantana condimentate cu piper si patrunjel verde, o pasta din pateu de ficat amestecat cu ceva ceapa calita si galbenus fiert de ou si alte combinatii. Efectiv eram incantat de combinatiile respective(dupa ce le-am gustat).
Vine prietena si pregatesc surpriza:
- Inchide ochii si deschide gura........... (Atentie! :dir: Fara comentarii si speculatii off topic ;j ;f ~r )
- Acuma musca.
- ...........

Surpriza a depasit orice proportii imaginabile dar in sens invers celui asteptat.
Vreo doo ore de tratative cu exces de diplomatie au fost necesare sa o fac sa mai scoata macar un cuvant. Oricum a ramas cu ideea ca am vrut sa-mi bat joc de ea.
Au mai aparut si alte persoane care au mancat si le-au placut foarte mult clatitele. Dar pe prietena n-au mai convins-o sa guste.

De atunci intreb pe oricine daca e de acord sa guste din cutare mancare mai speciala iar in rest , retete clasice.
Morala..... De gustibus......
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Aug 22, 2005 1:14 pm

naspa de naspa am patit, aseara aveam 3 vinete si am vrut sa le inmultesc cu cartofi cum am mancat in hatzeg. nici prin cap nu mi-a trecut ca daca pisezi cartofi rosii cu mixerul devin clei. acum in frigider e un castron cu clei cu miros de vinete ca am facut si prostia sa bag materialele la gramada :(

am o idee ce sa fac cu cleiul, cert e c anu se poate manca asa cum este.

rdit: se repara cu inca doo-teri vinete coapte si tocate si amestecate acolosa + ceva ulei, maioneza, smantana, dupa cap si este excelenta.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Sâm Aug 27, 2005 4:49 pm

O chestie care m-o dezamagit pe moment dar pe care am dres-o ulterior.

Trambita piticului cu orez si carne.



Am tot auzit de ciuperci cu orez dar deoaresice nu ma atrage orezu l-am cam evitat. Dar de data asta am zis sa incerc ceva nou.

Intr-un vas am fiert orezu cu un pic de sare si ulei(cicaca sa nu se lipeasca boabele).

Pe a laturi am calit ceapa cu ceva condimente intr-o tigaie, in care am adaugat ciupercutele fierte dinainte in suc propriu. Intr-o alta tigaie am calit alta ceapa cu niste carne tocata si deasemenea condimente.(carnea era asa numa , ca sa nu poata manca vegetarienii, sa ramana mai multa :D)

Si mai departe m-am gandit sa organizez aceste treburi intr-o varianta precum musakaua, adica intr-o cratita unsa bine cu ulei mai mult , un strat de orez(amestecat si cu ceva oo ca sa se lege mai bine), un strat de carne, iar orez, un strat de ciuperci, alt orez iar deasupra cascaval ras si busuioc tai marunt.

Toate astea bagate in cuptor ca sa se inchege oul din orez.

In ciuda mirosului ce iesea din cuptor , la final o iesit un pilaf de orez cam ca ala de la cantina saracilor.

Dupe ce mi-am reactivat neuronii de la atata mancat orez m-am gandit cacam ce poate sa fie de nu o iesit ce voiam ieu sa iasa, am imbunatatit substantial cantitatea de ciuperci in asa fel incat orezu cu pricina(iera de fapt ciuperci cu orez), arata ceva de genu , mult maro catre negru cu niste boabe de orez ceva mai albe. Toata amestecatura am piperat-o serios, si am adaugat si niste pasta de rosii, ca sa se simta si un iz acrisor. Pentru aspect exterior, dar si pentru gust am mai adaugat la final busuioc verde si niste ulei din ala de masline virgine :D, iar la final niste sos de soia ca sa dea la toata chestia un iz asiatic.

Rezultatul : trambita piticului cu putin orez si urme de carne.



Binenteles ca s-a servit cu betele de riguoare. Mai trebuia o butelcuta de sake si iera perfect.

Gustos oricum.


ps. reteta finala o trec la retete proprii
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Dec 16, 2005 12:27 pm

desi reteta e super esecul s-a datorat ingredientului principal care a actionat ca un gaz ilariant (si nu numai ilariant) asupra spectatorilor imediat dupa ce primul degustator a ingulecat.

e o reteta tipic genoveza pe baza de carne de capra si fasole si rezultatul a fost delicios problema fiind la .... reactiile adverse, tipul de fasole, desi trecut prin multe ape, avand o coaja groasa si ... ce mai rimeaza cu groasa ~p

reteta (eu am pus oaie in loc de capra fireste):

bucatile de carne de oaie se rumenesc in ulei de masline cu sare si piper apoi se dau la o parte. in uleiul ramas plus inca putin proaspat se rumenesc urmatoarele: ceapa, morcov, telina, usturoi, crengute de rozmarin proaspat, foi de dafin, o crenguta de cimbru. se adauga carnea, se mai lasa putin apoi se pun in cantitati egale vin alb si rosu si se lasa la foc mic vreme indelungata, cat sa se faca oaia.

cand e gata se adauga fasolea fiarta separat (in ultima apa de fierbere se pune telina, ceapa, morcov) si o cutie de rosii (tocate sau intregi), se mai gusta de sare si piper si se mai lasa sa scada un pic.

gustul e fenomenal. urmarea calitatii fasolii un dezastru care s-a petrecut in lipsa mea dupa ce degustatorii incercau sa repare o tzava de apa crapata impreuna cu instalatorul care, probabil uimit nu intelegea de ce omul cu care vorbeste fuge pe scara blocului la doo-trei minute in hohotele de ras ale masterei.

din pacate, desi era extrem de gustoasa s-a dovedit de ... aruncat pentru ca nu am permis de port bomba.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

sushi de exemplu

Mesajde Serdar » Mie Apr 05, 2006 3:58 pm

http://eugeneciurana.com/musings/sushi-eating-HOWTO.html
Incercati linkul de mai sus si nu o sa va plangeti....
din pacate in Romania nu stiu prea multe locuri....ar fi 4-5 restaurante in Bucuresti care au in meniu sushi dar nu cine stie ce
este si in cluj unul care merita mai mult decat cele din bucuresti...se numeste tokyosushi sau tokyorestaurant...am mancat si e de bine
Daca vreti sa gatiti acasa...hmmm...poti pierde si 3-4 zile pana iti iese ceva care sa aduca a sushi...
Ingredientele se gasesc la Mega Image (mai ales cel de langa Marriott) si la Carrefour...problema este pestele oceanic proaspat dar la cora si carrefour se gaseste ton proaspat de ex
Aveti grija sa luati fileul de la coada nu alte bucati!
Daca mai stie cineva mai multe...abia astept...
Serdar
Junior Member
 
Mesaje: 2
Membru din: Mie Apr 05, 2006 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Mie Apr 05, 2006 4:46 pm

Daca vreti sa gatiti acasa...hmmm...poti pierde si 3-4 zile pana iti iese ceva care sa aduca a sushi...


nu este adevarat.

asta unu. doi: exista si sushi fara peste, nu pot pentru ca sa dau link ca e de pe alt forum si e ilegal. e chiar foarte simplu de facut, orezul este mai important ca preparare si filetarea pestelui (la variantele cu peste).

eu zic ca este mai dificil la cele cu creveti pentru ca este dificil sa gasesti proaspeti si sa ii decortici tu in starea aia.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Lun Iun 05, 2006 2:21 pm

help, help, gaaaagaaaaa!!!!!!!!

nu stiu unde sa pun mesajul. il pun aici pentru eventualitatea ca nu este nici o solutie salvatoare.

Fac ciorba de fasole si am patit o patanie: carnatul afumat avea mult prea mult usturoi si am scapat si un pic prea multa sare. O mai pot salva cumva? Sarea in surplus am inteles ca se poate rezolva cu un cartof, dar cum sa bag cartof in ciorba de fasole?!?!?!? si asa am primit proteste referitoare la ingrediente. cand am aruncat un buchetel de conopida, un protest mai voalat, cu glas plangacios: “da asta ce cata aici?â€Â
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde kant emir » Lun Iun 05, 2006 2:29 pm

caine ai? sau porc, ceva pe langa casa ta?
pune mah o tufa de cimbru si nu se mai vede mirosul de usturoi (iar in privintza sarii - pune pe masa doo carafe cu apa race de isvor, or apa plata de la supemarchet)
si care m'AI comenteaza capata polonic la frunte (sa vezi porma ce le place ciorba ta!)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde sin ella » Lun Iun 05, 2006 2:38 pm

n-am cane, n-am porc, n-am nik. nici tufa de cimbru n-am. am cimbru uscat. asta-i bun? dar nu vreau ca dupa aia sa capete gust de cimbru. e voie ciorba de fasole cu cimbru?

culmea culmilor: zeama e sarata bine, dar boabele de fasole de loc (c. camitza1)

poi cred ca tresa-mi trag un polonic in frunte :)...
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde kant emir » Lun Iun 05, 2006 2:47 pm

cimbrul uscat e numa bun; unde ai mai vazut tu ciorba de fasole fara cimbru? si ofcors ca tresa capate gust de cimbru (nu ca ar avea vreo treaba cu usturoiul dar veni vorba)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Lun Iun 05, 2006 2:53 pm

Baga cartof ca nu pateste nica gustu. Daca nu-i convine cartofu, il scoti inainte sa servesti, il lasi acolo cat sa ia sarea..

Si daca nu e ajutor de bucatar, nu are dreptu sa comenteze, nu stie ? :P

In ciorba de fasole merje bine tarhonu ( desi eu nu-l agreez, dar merje mai bine decat cimbru.. zic io ) numa ca nu ia gustu/mirosu de usturoi.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde sin ella » Lun Iun 05, 2006 3:16 pm

tarhon am pus deja :). a fost ajutor de bucatar: a taiat carnatul (timp in care eu am curatat tot zarzavatul si am facut si cafeaua) si mi-a dat ceapa s-o curat :doh: plus sustinerea morala

editelu: S-A REZOLVAT :banana: am pus shunpic de cimbru, mult petrinjel si smantanica. e bunabunabuna. sare e suficienta, usturoiul se mai simte, dar nu e tragic. pofta buna!
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde gaga » Dum Iul 09, 2006 8:37 pm

e adevarat c anu a fost esec total dar a fost de mari proportii.

mai intai si mai intai am ras cativa morcovetzi apoi am tocat ceva ceapa si cu astea doua + uala sub presiune subratz m-am dus sa joc in deplasare.

acolo am calit treburile alea in zeama de la niste slaninutza foaaaarte afumata, o nebunie.
intre timp fasolea fiersese pe jumatate fiind schimbata de apele partzaitoare.

cat timp se caleau trebile alea am taiat niste coaste si niste carnatzi si i-am pus peste fasole.

am mai adaugat si niste piparushi iutzi si ceva foi de dafin acolosha apoi m-am intors la tigaie unde am pus rosii tocate si o mana de tarhon apoi am lasat sa bolboroseasca. mi se pare ca am mai dat si ceva apa la treaba asta apoi am pus totul laolalta in oala.

la prima verificare totul decurgea perfect si mirosea divin.
ceea ce m-a facut sa baldabac, shpritz, hai noruace si tra la la iupaidiadiada pana cand un om s-a deplasat incolosha si a zis "bah s-a lipit!"

cretina cum sunt am uitat sa micsoresc focu sub uala si se lipise zdravan. putzea mai ceva ca coshurile de la auschwitz dupa un transport de ovrei.

am gustat: consistentza beton, carnitza muale, gust ... ireparabil :(

am primit incurajari "lasa bre ca asa a fost sa fie", luari in baza "alta data sa nu mai zici ca jtii daca nu ejti in stare".

am descarcerat locul dezastrului direct la canal dar nu m-am lasat.

am mai luat fasule si am luat totul de la capat (mai aveam din toate ingredientele jumate din cat pusesem prima oara) si a doua uara a fost in limitele normale totul doar ca a iesit mai putina. oricum intre timp halisem gratarele asa ca a fo mai bine asa.

da stiti cat ma uftic? mor de uftica de prima serie.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Mar Iul 11, 2006 8:58 am

gaga, mai bine nu citeam postu tau, ca aseara am patit si eu aceiasi chestie. duar ca o fost vorba de varza cu afumatura.
mai avea varza de clocotit cateva minute, ca am pus ultimele ingrediente. si mi-am zis ca in minutele alea sa descarc niste poze de pe aparatu de pozat ce mi lo imprumutat cineva. si pana sa se descarce pozele mam gandit sa ma intind putin in pat. asta era la 21:30. m-am trezit la 03:45.
primele ganduri o fost: cine sunt.......unde sunt.........ce-am facut in ultimii 5 ani..:D..........varza cu afumatura......e pe foc:slap:
am sperat ca totusi sa nu se fi ars ca am facut focul foarte mic. dar no fost asa. am reusit sa mai recuperez cam de doua trei portii.(din fericire vaza nu se strica toata daca se prinde) chiar daca are un pic de gust afumat e comestibila .binenteles ce nu so ars. si trebuie mutat in alt vas. cat despre miros e ok. are miros de afumatura:D


ps. am auzit persoane pentru care daca varza nu se prinde un pic nu e buna:D:
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Djinn » Mar Iul 11, 2006 10:18 am

gigiell scrie:asta era la 21:30. m-am trezit la 03:45.

6 ore?! si n-a luat foc varza?! :blink:

d-astea am mai patit si io recent, cu niste mazare (dar am uitat de ea doar fro juma de ora / maxim o ora)... care, din pacate, a fost irecuperabila :(
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde jeorj » Mar Iul 11, 2006 10:43 am

nu fluff. ca am fost inspirat(de experiente anterioare:D) sa fac focu mic mic mic miiiiiiccccc
doar doo treimi din oala so facut scrum:D. poate o contat si faptul ca oala o fost cu fund dublu.
si cum ziceam. mare noroc ca varza suporta sa fie afumata. poate fi mancata si asa. ca sa nu mai zic ca la unii numa asa le place:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Iul 11, 2006 10:55 am

guzmorning si ma duc iar la nani ca me somnic.

pentru microbisti attachmentu e demential numai sa schimbati extensia din gif in pps ~p
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Iul 11, 2006 11:02 am

vez daca ai vrut sa imi faci concurentza la pose? :D
fasolea era nemancabila sa jtii, noroc ca au fost ingrediente din belshug si am putut relua figura.
a mea putzea de nutz vine sa crezi.

am auzit persoane pentru care daca varza nu se prinde un pic nu e buna


dap, era si un banc cu mancarea "ca la mama acasa". :D

flufi stai pe faza ca dupa ce ma trezesc daca nu plec la firma (ca nu prea am kef, mi-e foarte lene) mai pun nijte pose. sa nu pleci, da?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Mar Iul 11, 2006 11:48 am

gaga scrie:vez daca ai vrut sa imi faci concurentza la pose? :D
nu, nu era pozne cu haleala. deci nema concurenta:D
fasolea era nemancabila sa jtii
jtiu ca am patzit si eu
era si un banc cu mancarea "ca la mama acasa". :D
stiu si asta chiar daca nu am patit si eu:D

oricum trebuie sa reeditez si eu varza ca o mai ramas niste carnuri de la grataru de duminica
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde jeorj » Vin Sep 01, 2006 2:15 pm

iaca un nou eveniment culinar provocator de oftica ce sontamplat weekendu trecut.
mi se pune mie pe creier pete de niste ardei umpluti, mai ceva ca alea de pe dalmatieni.
dar ideea era sa merg la cabana cu niste cunostinte de ale lu sormea pe care le scoti mai greu din casa. si ca sa conving lumea ca acolo e posibil orice mi-am pus in gand sa prepar ardeii acolo.
cumparat un kil de ardei medii spre mici, ca sa iasa mai bine la numar:D, un pachet de carne tocata congelata, niste rosii dinalea portocalii. vreo 3 cepe ce le aveam de mai demult. si toate astea bagate in oala, oala in rucsac si toyota spre cabana.

nu am reusit sa fac acolo ardeii pe motiv de alti vizitatori care m-o convins a doua zi sa merg in muntii fagarasi.

ajunsi acolo am pierdut restul de zi cu o plimbare pana in creasta muntilor (care ar fi fost pacat sa ratam).asa ca abia spre seara am apucat sa verific in ce stare e carnea. verdictul: avea deja un pic de miros.

ca sa nu se piarda de tot am hotarat sa o prajesc cumva cat de cat ca sa nu mai evolueze deteriorarea. asa ca am calit ceapa, niste sunca, carnea tocata, si leam lasat pana s-o fiert carnea suficient ca sa nu mai prezinte riscuri. la gust cel putin, carnea si-o revenit de era consumabila. dar oricum era de calitate inferioara(adica mai mult zgarciuri). dar puteam sa o las linistit pana a doua zi. inca nu am abandonat ideea cu ardeii umpluti.

dimineata, destul de tarziu, am inceput sa curat ardeii, ceapa, unul din amici o facut focul cu lemne ude( ca o plouat toata noaptea) si am inceput pregatirile. ca sa pot pune pasta aia de carne care o lasat foarte multa grasime si apa de nu mai avea nici o consistenta, am adaugat niste paine in tocatura, trei oua, si am umplut ardeii.

in zeama cu grasime ce am scurs-o de la tocatura am calit restul de ceapa, niste condimente ce le-o mai gasit lumea prin rucsaci si am pus ardeii. peste ei , rosiile alea portocalii care dupa atatea deplasari so cam pleostit, taiate marunt, si pus pe foc. unu dintre fochistii mai zelosi si mai flamanzi, o tot pus lemne pe foc sa se faca mancarea mai repede. am neglijat aspectul asta, ca doar in oala am pus destula apa si zeama ca sa acopar ardeii, deci aveau unde fierbe. noroc cu obiceiu meu de a gusta mereu in orice faza s-ar afla mancarea.

la un moment dat constat ca pe langa gusturile obisnuite si firesti o aparut gustu de fum. initial am crezut ca e de la fumul ce trecea peste oala neacoperita cu capac. (am mai patit asa cand faceam ceai ).

dar parca totusi nu-i chiar gust de fum. parca seamana mai degraba cu gust de...............aoleu.

rapid oala data deoparte si apuca-te sa scormonesti printre ardei sa vezi ce se intampla pe fundul vasului. binenteles ca inevitabilu so produs. ardeii de dedesupt aveau deja cate o parte arsa in timp ce cei de deasupra inca nu erau fierti., si totul avea un gust afumat.

binenteles ca dupa ce am dat vina pe toata lumea ce mi-o iesit in cale, si pe fochist, si pe organizatorii concursului, si pe guvernanti, si pe masonerie, si inclusiv pe gigi becali :D pentru aceasta catastrofa, m-am apucat sa incerc o oarecare reparatie convins ca mancarea inca mai e comestibila. asa ca am transferat tot ce mai era bun in alta oala (mai avea un preten un ceaun ceva mai mic) am decupat bucatile arse de ardei, am pus din nou la foc. dar nu am mai avut rabdare sa las sa se fiarba bine ardeii pentru ca nu mai aveam lemne, timp, si soarele o scos deja din mine berile beute cu o zi inainte iar stocurile erau nule pe ziua respectiva (fara perspective de improspatare. gresala mea ca nu m-am aprovizionat suficient:D).

asa ca pana la urma o trebuit sa mancam asa cum o iesit, doar cine o avut curajul sa incerce. oricum parerea generala o ramas ca o fost comestibili si chiar buni. dar nu excelenti:(.
poate ca pun si niste poze ca pana la faza calamitatii arata destul de bine toata treaba asta. doar ca deocamdata pozele nu sunt la mine
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Sep 01, 2006 2:47 pm

~p~p

astea gigiele is clasicele nasoleli care se petrec cand vrei sa faci din cacat bici, mi se intamplara si mie dar in genere rezolv kkturile astea altfel. le fac praf cu ce am la indemana, mai pun ou si pezmet si fac chiftele. si mereu ies bune :D

bine, tu nu aveai conditii da' am zis ca idee
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Lun Sep 04, 2006 8:23 am

gaga, sa stii ca pana sa se prinda ardeii era ok. de vina o fost doar excesul de zel al fochistului, si neatentia bucatarului:D trebuia doar sa mai scutur oala din cand in cand sa se mai plimbe ardeii prin zeama. da data viitoare n-o sa se mai intample(la fel:D)
pana la urma am dres eu cumva si s-o mancat tot
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde Dulă » Mie Feb 06, 2008 1:21 am

[quote="gaga"]naspa de naspa .....daca pisezi cartofi rosii cu mixerul devin clei QUOTE]

Măi dragă, dacă pui ORICE fel de cartofi fierţi in orice maşină nu obţii piure ci clei, alifie, gelatină etc. Piure se face numai (pardon) cu mana, cu orice ostroment, de la furculiţă la pisăloage spiceale. Dar, cu mana. Atat.

PS imi plac postărili tăli
Dulă
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Sâm Feb 03, 2007 11:55 pm
Localitate: pe ici pe colo..

Mesajde kant emir » Mie Feb 06, 2008 1:28 am

foarte tare, Dulă

(toate ok?)
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am


Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori