Mancaruri & bauturi

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde J'adore » Joi Oct 17, 2002 9:56 am

Moshule, nu iti face tu griji, oricum am mai slabit 2 kg, don't ask why! ;P, nu o sa fiu o obeza, eu mostenesc genele mamai mele, ea era si ma slaba decat mine la 14 ani, a fost slaba toata viata, si acum mai e, numai ca a facut burtica de cand a facut o operatie, si totusi pt. o femeie de 52 ani e bine!:p
Scuze pt. off topic!

Da, maicamea face tocanitze si ciorbe in fiecare zi, si asta mananc de obicei, dupa parerea mea mancarea romaneasca e cea ma buna mancare din lume!
Nu imi place spanacul, mancarea care are ciuperci in ea,in rest mananc oriceQ!

I love food!

DE baut beau sucuri, vanilla coke, etc. sampanie, si imi place sa gust din bere din cand in cand!:rolleyes:
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde omu_vexx » Vin Oct 25, 2002 12:41 am

Revenind brutal on topic.
Subiectul cu mancarea nu ma prea intereseaza, in schimb:
Cea mai buna bere-Leffe Black
I drink to drown my sorrows, but the damned things have learned to swim.
Avatar utilizator
omu_vexx
Junior Member
 
Mesaje: 118
Membru din: Sâm Oct 12, 2002 11:00 pm

***

Mesajde ROBAKITA » Lun Oct 28, 2002 5:35 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Dintre mancarurile grecesti eu am manacat : suflaki (parca asa ii zicea) . O inedita combinatzie intre carne fripta , castravetzi si iaurt .
Imi place la nebunie combinatzia lor de castravetzi cu iaurt. Am incercat sa imi fac si eu acasa dar nu a iesit .

Astept cu interes sa mai povesteasca Robakita ,despre mancarurile grecesti !

Sorry,dar de cite ori intru pe ''mincaruri si bauturi'' mi se face foame.
Oribilul MOSH,spuneai ca ai mincat ''souvlaki'' cu castravete si iaurt,nu exista,ceea ce ai mincat tu poate era ''pita souvlaki'' cu tsatsiki si nu iaur,nu folosesc in ''bucataria'' greceasca iaurt simplu,era sigur tsatsiki,cu cartofi prajiti ,rosii si ceapa ,la alegere.
Eu ma topesc dupa souvlaki,e carne de porc sau de pui,(de pui e foarte nostime)infipta pe un batisor ca scobitoarea si facuta gratar.Excelenta.
Iti voi da reteta intru-un mesaj viitor,ca mi s-a trezit fata.

Ptr.ANGUS
Intr-adevar ''greak salate''nu e altceva decit salata noastra romineasca cu de toate ,numai ca aici difera putin,rosii ,castraveti ,ceapa,ardei,masline,nu sint taiate foarte marunt,ci sint aproape intregi,mult ulei de masline,rigani si o bucata mare de ''feta'',e casul nostru de oaie.
Multumit.Despre ''meliztanes'',vinete nu prea am inteles ce ai vrea sa stii?
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Oct 28, 2002 5:48 pm

E...acum ca ai spus tu..mi-am amintit ! Am mancat souvlaki cu sos tsatsiki ! De mare exceptzie ! Si cu azime d'alea specifice..ca un fel de gogosele.
Am mancat la mare , in Neptun..la un local cu specific grecesc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Salutare

Mesajde Dulcika » Lun Oct 28, 2002 6:37 pm

Vara aceasta am avut ocazia de a gusta tot felul de mancaruri si bauturi traditionale.
Mi-a ramas in suflet.. gustul unei delicatese spaniole. Pacat ca am ratat numele. Ceva mai dulce nu am gustat niciodata! Desi luasem un varf de lingurita doar.. nu am reusit inca sa gasesc un echivalent. Excelent pur si simplu!
Lichide.. tot pe spanioli ii pot lauda. Prepara o bautura (traditionala, cred) numina SANGRIA. Teoretic e un cocktail, practic un nectar(la gust).. minunata!
Nu mi-au placut in schimb pastele cu cicoare. Daca aveti vreo ocazie : all is but a downright no! 4 your own good.
Souvlaki cu sos tsatsiki ? Moshu..daca vii in vl sa imi aduci si mie o portie.. daca poti conserva pe durata drumului :) Nu am mancat niciodata asa ceva.
Dulcika
Junior Member
 
Mesaje: 83
Membru din: Sâm Apr 06, 2002 2:10 pm
Localitate: Romania

Mesajde J'adore » Lun Oct 28, 2002 7:53 pm

Aseara taicamiu a comandat mancare mongola(chineza?), am fost convinsa foarte greu sa gust din ea, dar pot sa-va spun ca e o minunatie, mai ales carnea de vaca mongola, are un gust deosebit, cu orez si cu un sos special............mmmm....imi e foame:drool: !
P.S. va recomand carenea de vaca mongola, o minunatie........nu stiu ce are in plus fata de-a noastra, dar este asa de buna;M :rulz: :-X
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Oct 31, 2002 2:10 am

Va recomand o bere EXTRAORDINARA.Este vorba de berea chinezeasca Zin-Tao,fara indoiala cea mai buna bere pe care am baut-o pana acuma.Pe deasupra e shi in sticle de 1 litru.(ce bine e sa ai pile la vama:D)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 31, 2002 2:35 am

Da,Migule..si daca nu avem pile la vama ce facem ? De unde o putem cumpara ?
Sau postul tau ..e doar asa ca sa ne faci in ciuda ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde J'adore » Joi Oct 31, 2002 6:57 am

offtopic: Mig face misto de mine moshule:D :rolleyes:

ontopic: Stie careva cum se face shaorma? vreau si eu sa incerc sa gatesc, I have to learn sometimE!;)
Mama, ce buna e mancare arabilor, am mancat o chestie arabeasca super buna azi, numai ca am uitat cum se numeste sau ce avea in ea!
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Oct 31, 2002 6:08 pm

Moshule,am intzeles k in Bucuresti se poate gasii la restaurantele chinezesti.(nu shtiu care).
Jaded.mancarea arabeasca e bestiala.Itzi recomand humus cu lipii dak gaseshti pe vreundeva.In Romania potzi gasi asa ceva in Buc la Sahara sau in Constantza la Al Pasha(fostu soleta)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde J'adore » Joi Oct 31, 2002 7:47 pm

Thx. Mig, mai astept inca 1 luna, si mananc humus cu lipii cand vin in buc.
I can't wait!!!!!;o :drool: ;M =D ;w
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde axeandra » Vin Noi 01, 2002 11:23 pm

hehehe....ce nu trebuie sa incercati!!! un desert chinezesc, servit frumos la cupa si care arata tare bine(n-am stiut ce era fiin'ca era un restaurant chinezesc cu autoservire de prin....aaa....marsilia si, vazandu-l in vitrina l-am cerut pur si simplu) dar care continea destul de ciudatul amestec de orez cu lapte si....fasole uscata
nu zic ca a fost rau, a fost mancabil, da' cam fara gust....in schimb ceva fffff bun, tot un desert chinezesc, un fel de inghetata-serbet de pere; aa, da si alt desert(tot chinezesc si bunicel) : erau la prima vedere niste fructe albe, usor transparente si despre care am presupus ca ar fi(adica sunt aproape convinsa ca asta erau) bobocei de trandafir albi, si facuti dumnezeu-stie- cum....
o idee fara argumente e atat de schioapa incat nu poate face decat un singur pas: acela al prabusirii
Avatar utilizator
axeandra
Junior Member
 
Mesaje: 128
Membru din: Joi Iun 27, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Noi 02, 2002 11:29 am

Robakita...am citit ce ai scris pe turism....si ca ai savurat o friptura de mistretz !
Cum potzi savura asa ceva ? Eu am mancat si mi-am rupt dintzii in ea...de tare ce era ! Sau nu o fi fost bine pregatita ce am mancat eu ? :con:
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde ROBAKITA » Sâm Noi 02, 2002 3:55 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Robakita...am citit ce ai scris pe turism....si ca ai savurat o friptura de mistretz !
Cum potzi savura asa ceva ? Eu am mancat si mi-am rupt dintzii in ea...de tare ce era ! Sau nu o fi fost bine pregatita ce am mancat eu ? :con:


Mosh-ule ,ce am scris pe Turism ''ca am savutrat'' o friptura de mistret,intr-adevar am ''savurat-o''pentru ca era asa de gustoasa si asa de bine pregatita de ti se topea-n gura.
Din cite stiu eu carnea de mistret e cea mai gustoasa carne si e cu mult mai moale decit cea de porc.Acum depinde unde maninci,ce maninci si cit de bine e pregatita.Poate ce ai mincat tu nu era tocmai mistret,cine stie ce ti-au dat si ti-au spus ''Maninca Mosh-ule ca e mistret''.In fiecare an de Craciun (numai atunci poti gasi mai usor carne de mistret),masa noastra de Ajunul Craciunului e de porc mistret si oricum as pregati-o e foarte gustoasa si destul de moale ,de o poti minca fara prea mult efort.Intr-adevar bucataria greceasca e foarte nostima ,au un fel de a pregati carnea asa de delicata si gustoasa de-ti vine sa-ti lingi si degetele dupa ce termini de mincat.
Nu mai vorbesc de prajiturile care se fac aici ,inebunesc mincindu-le..Aici nu sint cozonaci si placinte poale-n briu,dar in schimb sint niste pite cu brinza ''mortale''si un fel de ''kouluraki'' de te lingi ''pe bot''.
Mosh-ule ,te-as invita la masa de Craciun sa ''savuram''impreuna o friptura de mistret facuta de minutele mele,dar vezi tu am un sot foarte gelos,deci nu-i ''loc''.
Pacat,nu-i asa!
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Noi 02, 2002 4:02 pm

Mda,mare pacat. Eu ash fi venit cu mare placere . Ii aduceam lu' aia mica un ursuletz de plush ....si ma scoteam cu o masa de exceptie. :p

Mai,eu am mancat la niste unchi d'ai mei mistretz. Ca unchii astia aveau rude pe la un laborator de testate...si se adusesera acolo niste mistretzi pt. teste...si fiind ei sanatosi..au luat si ei o pulpitza. Deci era mistretz 100 % . Probabil nu or fi stiut ei sa-l gateasca cum se cuvine.

In schimb ce am mai mancat si mi-a placut foarte mult este...iepurashul . Yummy ! :yD
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Noi 05, 2002 1:24 am

Dak tot va laudatzi cu preparatele vanatoresti p care le atzi mancat ,tre sa spun shi eu k am mancat salam de urs care este delicios shi supa de laba(nu va ganditzi la prostii) de urs.Carnea de urs,desi destul de atoasa are o aroma deosebita(la fel de puternica ca cea de oaie,dar cu alt gust).Va recomand restaurantul Seciu de pe langa Ploiesti(mai precis pe langa Boldesti-Scaieni,pe undeva prin vii) unde gasitzi tot fel de preparate vanatoresti.Acolo am mancat prima oara pui de balta(broasca) shi chiar mi-a placut(am mai incercat sa mananc shi prin alte portzii dar era preparata gretzos shi n-am reusit).

P.S.Moshule,ai baut vreodata Warsteiner?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Noi 05, 2002 1:33 am

Nu,nu am baut ! :cry: Aliosha tot imi face in ciuda ca bea Warsteiner ,acolo la el.

E buna ? Cat e sticla ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde java » Mar Noi 05, 2002 2:24 am

Initial trimis de ROBAKITA
Din cite stiu eu carnea de mistret e cea mai gustoasa carne si e cu mult mai moale decit cea de porc.Acum depinde unde maninci,ce maninci si cit de bine e pregatita.


Am mancat si eu carne de mistret (ca in Franta vanatul e tare la moda), dar sincera sa fiu, nu prea m-am dat in vant dupa ea. Probabil e asa cum ai spus tu: depinde cat de bine e pregatita.
Asta e... :)
java
 

Mesajde ROBAKITA » Mie Noi 06, 2002 5:53 pm

[quote]Initial trimis de Oribilul Mosh
[B]Mda,mare pacat. Eu ash fi venit cu mare placere . Ii aduceam lu' aia mica un ursuletz de plush ....si ma scoteam cu o masa de exceptie. :p

Nu-i pacat deloc,masa nu-i pierduta,se poate rezolva,dar numai ca nu va fi mistret de Grecia ci poate din Carpati,dar vezi ce vei face tu cu ursuletul de plus,ca fii-mea e cam pretentioasa si nu se iuta la orice!
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde MiG29 » Joi Noi 07, 2002 12:12 am

Moshule Nu shtiu cat e sticla de Warsteiner....nici nu shtiu dak se vinde la noi...Ti-am mai zis k e bine sa ai pile la vama shi la duty-free:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

bau

Mesajde PreferatA » Mar Noi 12, 2002 10:13 am

nu stiu altzii kum sunt ... dar eu ma simt in al noulea cer kand pap sarmalutze ku mamaligutza si smantana .. dar si atunci kand savurez un pahar de martini alb ..
While money can't buy love, It can buy a damn good imitation...
Avatar utilizator
PreferatA
Junior Member
 
Mesaje: 408
Membru din: Dum Ian 27, 2002 12:00 am

Mesajde java » Mie Noi 13, 2002 12:45 am

Pai e si normal sa te simti in al noulalea cer cand savurezi un pahar de martini alb, PreferatO :D :yD. Ar fi mai grav daca ai avea nevoie de cel putin 10 pahare de martini ca sa te poti simti in al noualea cer :D :j.
java
 

Mesajde Cruela » Dum Noi 17, 2002 6:30 am

deci in momentu de fata nu ma intereseaza mancarea ci bautura...
aperitiv:gin tonic
felul I: Bailey
felul II: vin rosu
desert: Campari Orange
Frate nu stiu voi cum si unde mancati da` eu in general mananc pe unde apuc, ca acasa, la ora 1-2 cand ajung nu mai vad decat patul in fata ochilor. Tot tigarile sunt cele mai satioase... Si bautura ca te mai inveseleste!
Cruela
Junior Member
 
Mesaje: 237
Membru din: Lun Sep 09, 2002 4:36 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde Aliosha » Vin Noi 22, 2002 6:16 am

Astazi am baut pentru prima si ultima data "bere de pin" - cam asa ar suna tradus in romana.

Mi-a adus-o cineva insotita de ceva laude. Lichidul alb acidulat(!!!) se prezenta intr-o sticla veritabila de bere cu capac de plastic (gen grolsch).

O mai mare porcarie nu am baut in viata mea. E ca orice bautura acidulata numai ca are gust de... pin. Suna stupid dar asta ii este aroma.

Ma intorc decis la warsteinerele si paulainerlele mele.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Vin Noi 22, 2002 4:08 pm

interesant meniul Cruellei...
in sfarsit intalnesc si eu pe cineva care a auzit de Bailyes,il bea si ii place. Yummy!

Aliosha...si cum ii zie la berea aia...pine...beer??

acum ca mi-ai amintit...vroaim de mult sa intreb ce e aia "root-beer". stie cineva din ce e facuta si ce gust are???
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde J'adore » Sâm Noi 23, 2002 3:53 am

Draga Mirela, root-beer e o bautura "clasica" americana, care are un gust super naspa, parerea mea, are un gust tare ciudat, nu e bautura alcolica.
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde ROBAKITA » Sâm Noi 23, 2002 10:43 am

Ieri s-a intors sotul meu de la vinatoare si mi-a adus carne de strut(cumparata ,nu vinata),asa ca am facut eu o friptura si spre marea mea surpriza nu mi-a placut deloc si am mai ramas si flaminda .O carne tare de-ti trebuie dinti de ''otel''si parca fara nici un gust ,blah.
In schimb am baut un vin rose ,de la munte adus,KALAVRITA,desi am baut vreo 4-5 pahare ,ma simt ''super''.
''Pe masura ce aflu mai multe ,imi dau seama ca nu stiu nimic.'' SOCRATE
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde Aliosha » Sâm Noi 23, 2002 4:15 pm

Initial trimis de Mirela

Aliosha...si cum ii zie la berea aia...pine...beer??



In engleza ii zice spruce beer.
In franceza biere d'epinette.

spruce:

Any of various coniferous evergreen trees of the genus Picea, having needlelike foliage, drooping cones, and soft wood often used for paper pulp

Eu care nu prea stiu franceza am crezut ca denumirea s-ar traduce bere de pin. Oricum e ceva pe acolo....
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde java » Sâm Noi 23, 2002 4:17 pm

A propos de bailyes, eu am baut prima data in '95 cred, wow ce mi-a placut. Da' asa scump e ca dracu. In Romania cred ca e aproape 400.000 lei sticla. Am mai baut de atunci, da' mai rar. Ultima data am "gustat" 100 de baileys acu' vreo 3 saptamani. Super !!!

Am mai baut acu' vreo 3 zile niste Kir, a fost super si asta ;M.

Daca nu, mai beau ca si aperitiv rom (de martinica la 55 de grade)+suc de portocale sau gin+suc de portocale sau apa tonica...
java
 

Mesajde MiG29 » Dum Noi 24, 2002 12:11 am

Nu ma dau in vant dupa tarie dar palinca de Bihor(sau mai degraba de Zalau) home-made(nu aia de la european drinks) e destul de buna(desi nu mai buna k tzuica ).Am descoperit o bere d-aia ieftina la 2kile(sticla verde de plastic) care se chema Balea shi care e chiar buna comparata cu celelalte beri la kil.Eu am vazut asa ceva doar in Bucala la supermarketu ala din Gara de Nord.De asemenea tzin sa salut aparitzia pe piatza a Tuborg Chtristmas Brew categoric cea mai buna bere de pe piatza la ora actuala(pacat k apare numa de sarbatori:))...sau poate asta-i shi ideea.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori