Mancaruri & bauturi

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde baixinho© » Dum Noi 24, 2002 11:00 am

Cea mai adevarata bautura consumata vreodata a fost palinca de Blaj. Tare de tot! Din trei "capacele" (licoarea era in sticla de plastic de doi litri) m-am facut manga, dar mi-am revenit cand am coborat (nu coborat :D ) in statie la Sinaia. In acea "escapada" am invata si cum se consuma votca , cu suc de rosii: in pahare diferite, niciodata combinate. Succes!
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde dEpEchEmIND » Dum Noi 24, 2002 11:57 am

Ciorba de ciuperci de ieri a fost o delicatese. Ciuperci culese de mine din padure. apoi au urmat nishte sarmalutze in varza.si alea tot un deliciu
:drool::eat:
Inainte de masa mirosea a sarmale in toata casa. si-mi era o foame....
Subscriu.

Oribilul Mosh is on your ignore list.
Avatar utilizator
dEpEchEmIND
Junior Member
 
Mesaje: 2020
Membru din: Mie Aug 21, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Noi 24, 2002 12:10 pm

bah orice mi-ati spune pro sau contra mie imi place tequila
iar ca mancare vorba chinezului :
"tot ce zboara si nu e avion, tot ce misuna pe pamant si nu e tanc, tot ce inoata si nu e submarin" (LOL)
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Noi 24, 2002 12:14 pm

Eye ,taicamiu are un prieten vietnamez,fost coleg de facultate. Si cateodata mai iau ei masa impreuna. Iar vietnamezul are o vorba ,care zice asa : "eu mananc tot ce sta cu spinarea la cer". :)

Asiaticii astia sunt niste mancai,cat ii vedem noi de micutzi.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SatyR » Joi Dec 12, 2002 3:56 am

Io unu am o slabiciune pt shaorma/pizza si big mac....cand ma duc pe la mac e aproape regula sa-mi iau cate 2 bigmaci care abia daca ma satura.....

Iar shaorma intotdeauna sa fie mare,picanta(nu exagerat)si foarte suculenta......cat despre pizza ....cea mi tare ramane cea de la pizza hut dar mancat si la mare la neptun o pizza la un restaurant cu specific italian care m-a lasat cu gura cascata chiar daca am dat pe una acum 2-3 ani peste 100 mii :)))
Avatar utilizator
SatyR
Junior Member
 
Mesaje: 616
Membru din: Joi Dec 05, 2002 12:00 am

Tzatziki...

Mesajde Love2Fly » Mar Ian 07, 2003 1:06 am

Tzatziki este o mancare specifica bucatariei Grecesti si este MANCAREA MEA FAVORITA desi NU contine carne. retzeta ar fi cam asha:
Branza dulce, smantana, castravetzi dati prin razatoare, usturoi taiat marunt, verdeatza(marar), sare, ulei de masline si cam atat...Yammmmmyyy!e delicios...! Mai multe poate ne spune ROBOKAITA ca ea e din Grecia(ma rog/...locuieste acolo)
Avatar utilizator
Love2Fly
Junior Member
 
Mesaje: 3608
Membru din: Joi Feb 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Ian 07, 2003 1:15 am

Daca cautzi cu atentie pe acest subiect ai sa descoperi mai multe despre mancarea ta favorita. Totul este sa ai rabdare si sa cautzi cu atentie.

Dupa cum spuneam..imi place simie foarte mult aceasta specialitate..desi am servit-o o singura data in viatza...si anume la mare..la Neptun. :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Ian 07, 2003 1:29 am

Moshule,tzatziki-ul de la noi e naspa.Nu se compara cu ala adevarat,"de la mama lui" adik din Republica Elena:).La noi baga tot felu de porcarii in el,iaurt danone shi alte tampenii d-astea.Am servit odata un tzatziki in Sidirocastro,de m-a uns la suflet.Cred k shi acuma ii mai tzin minte gustu:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Re: Tzatziki...

Mesajde gaga » Mar Ian 07, 2003 5:19 pm

Initial trimis de Love2Fly
Tzatziki retzeta ar fi cam asha:
Branza dulce, smantana, castravetzi dati prin razatoare, usturoi taiat marunt, verdeatza(marar), sare, ulei de masline si cam atat...Yammmmmyyy!e delicios...!


maciuci smantana si branza, la origine iaurt de oaie, la noi de care o fi. la noi la dobrogea se face taratoru', am obo cu tzatziki asta si variantele lui, ia sa vaz...


am gasit, ma citez:

4. tzatziki (tot sos de usturoi) in 3 variante:

4.1. o cana iaurt slab, un castravete de sera cubuletze, sare, piper, un catel de usturoi, ceva marar
4.2. la fel ca mai sus dar cu iaurt gras si castravetele de sera dat pe razatoarea mica (varianta originala)
4.3. idem 4.1. si 4.2. dar cu castravete murat sau in otzet
toate variantele sunt simple si au gusturi diferite.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Ian 08, 2003 4:55 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh

Asiaticii astia sunt niste mancai,cat ii vedem noi de micutzi.

bah mancai nu prea sunt. au alt stil de a manca. noi bagam o halca de porc cu cartofi prajiti o salata bem o bere si gata ne-am saturat. ei, in schimb, isi prepara nshpe feluri de mancare dar mananca foarte putin din fiecare. noi mancam sa ne ghiftuim ei "gusta" din felurile de mancare facand chiar un ritual din asta...
nu mananca paine din faina din grau sau paste fainoase ci numai orez si paste "orezoase". de aia sunt micuti si slabi.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Superba Oana » Mar Ian 14, 2003 11:15 am

sa-mi spuna si mie cineva cum se face mancarea de castraveti murati ca mi-a placut si nu stiu sa fac...
If I could rearange the alphabet, I'd put U and I together
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

1441

Mesajde baixinho© » Mie Ian 15, 2003 3:41 pm

Am reteta. Vrei s-o pun aici (la reteta ma refer) sau intr-un pm cu destinatia "Superba Oana"?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

1446

Mesajde baixinho© » Joi Ian 16, 2003 9:59 am

Mancare de castraveti cu carne de vita

Ingrediente: 70 g carne de vita; 120 g ulei; 1 lingura faina; sare;
piper; 2 cepe; 1 lingura bulion (pasta); 1,5 kg castraveti murati; 30 g rosii; 1 legatura marar.

Carnea de vita se taie bucati, se sareaza putin si se inabuse in ulei. Se scoate carnea si in sosul ramas se pun faina si ceapa tocata. Se calesc putin, se sting cu supa sau apa si bulion, apoi se lasa la fiert. Dupa 20 de minute de fiert, se strecoara peste carnea prajita si se dau la fiert. Castravetii se taie in 4 in lung, apoi in 2, se curata de seminte, se clatesc in ateva ape si se pun la fiert peste carne. Se pun apoi rosiile curatate de pielita si taiate. Verdeata tocata se presara peste mancare inainte de servire.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Ian 19, 2003 10:27 pm

Mi-am cumparat o nuca de cocos , ca nu mancasem niciodata. Chestia e ca nu stiu cum sa o desfac. Cand o agit se aude niste lichid inauntru. Ala se bea ca atare sau cum ? Si in rest mai se mananca ceva din ea ? Si cum se desface..ca are coaja aia foarte tare ?
Daca cineva se pricepe...sa ma invetze si pe mine.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Ian 20, 2003 2:33 am

Moshule.lichidu se bea ca atare,iar miezu se mananca.Incearca sa o spargi la un capat shi scurge lichidu ala intr-un pahar(desi m-as mira sa aibe prea mult) shi apoi sparge-o toata shi mananca miezu(cred k o sa fii dezamagit ,mie unu mi-se pare k n-are nici un gust).Asta-i tot:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Re: 1446

Mesajde Nicholas_Alex » Lun Ian 20, 2003 7:26 am

Initial trimis de baixinho
Mancare de castraveti cu carne de vita

Ingrediente: 70 g carne de vita; 120 g ulei; 1 lingura faina; sare;


Ne-ai pus la regim?? :D
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Lun Ian 20, 2003 8:53 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Mi-am cumparat o nuca de cocos , ca nu mancasem niciodata. Chestia e ca nu stiu cum sa o desfac.

daca e coapta (maron inchis cu niste peri pe ea) cum ti-a zis migu,faci o "incizie" cu un cui si dupa bagi un pai si bei ,daca e verde ii tai cu un satar "motu" cam ca la un ou fiert, preferabil ca lichidu sa-l bei rece deci baga nuca la frigider si p-orma o spargi/tai. miezu e foarte hranitor dar cum zise si migu fara gust...
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Sydney » Lun Ian 20, 2003 4:54 pm

Mancarea de baza ramane a' romaneasca

Sarmale si carnatzi ku mamaliga frate...Pute cand ragai da' stii ca mananci.

Si k bautura am aflat k imi place Santalu'
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Feb 14, 2003 3:02 pm

Mig , te stiu amator de chipsuri. Ai incercat Chio Rustica ? Eu azi mi-am luat prima oara si am fost profund dezamagit. Au ele un ambalaj frumos...zici ca punga e de hartie....dar la gust nu prea sunt bune. Si sunt diferite de chipsurile normale. Seamana mai mult a pufuletzi. Nu imi voi mai lua.
Em vazut pana acum 2 variante de Rustica. Cu sare si cu roast beef & onion. Eu mi-am luat varianta doi.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Feb 14, 2003 11:09 pm

Am mancat shi io odata shi nu imi plac.au gust de snacksuri d-alea cu pizza.Ambalaju insa e misto.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde LS. » Dum Feb 23, 2003 11:31 pm

Initial trimis de Jaded
offtopic: Mig face misto de mine moshule:D :rolleyes:

ontopic: Stie careva cum se face shaorma? vreau si eu sa incerc sa gatesc, I have to learn sometimE!;)
Mama, ce buna e mancare arabilor, am mancat o chestie arabeasca super buna azi, numai ca am uitat cum se numeste sau ce avea in ea!



Salut !!! In primul rand se zice Shoarma si nu Shaorma !!! Sper sa nu te superi....
La noi s-au cam dat peste cap denumirile haleurilor arabesti si Turcesti. Ce inseamna Kebab, Shislik sau Shoarma???

Intreaba un arab si ai sa vezi ca: Kebab sant un fel de mititei cu multe " ierburi " bagate in ei ce se pun pe foc " intepati" in frigarui.......au gut de verdeata si nu de carne ( cei originali arabesti )ORIGINAL NU SANT DIN PASTA TOCATA DE MASINA CI DIN PASTA FORMATA DIN CARNE TAIATA SUBTIREL CU CUTITUL...SANT EXPERTI IN ASTA.

Shislik sant frigarui de bucati de carne ( de oaie in special ) pui sau curcan. ( partea de pe copan.

Iar Shoarma e: un sul de straturi de carne ( de oaie, de vaca sau curcan ) printre care se adauga straturi de grasime si condimente.

Acest sul e pus si se invarte pe vertical langa un cuptor electric ce bate din o parte. cand carnea se rumeneste su taie o portie din sas in jos in asa fel ca primesti o amestecatura di toate.

Acum la ce te referi??????????????


Dupa mine cea mai buna Shoarma e cea de curcan.

Pofta mare si daca vrei cu adevarat reteta...scrie.

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

pomaranczowa

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Apr 25, 2003 1:22 pm

Bai Mig vreau sa te anuntz ca azi am baut Mirinda poloneza. Are un pronuntzat gust de medicamente dar sunt bucuros ca am baut marfa de import. :p

Uite ce scrie pe cutie : wyprodukowano za zgoda PEPSICO INC , purchase NY, USA , prez PEPSI COLA GENERAL BOTTLERS POLAND sp. zo. o. ol fort wola 22 , 00-961 Warszawa
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Mai 07, 2003 8:09 pm

A aparut shi la noi Mountain Dew.Chestia asta e locu 1 in SUA la bauturi non-cola .Am luat shi io azi e 13.000 la 0,33 cu tot cu sticla(non-returnabila) shi e foarte misto.Poate avem noroc shi baga astia shi Pepsi Blue.Deci Pepsico face pasi mari pe piatza romaneasca de soft-drinks.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde neatza » Mie Mai 07, 2003 8:33 pm

ALISH (chiar asha se scrie)

cashcaval+shunca+ananas, invelite in piept de pui shi toata treaba asta invelita intr-un aluat crocant cu susan. se mananca cu smantana shi portocala.

pana acuma nu am gasit treaba asta decat in brashov la un restaurant care se numeshte "La Bella Musica" in piatza sfatului. costa (acum o saptamana, 1 mai) 115.000 lei fara tva.

tot acolo se mai poate hali "ciorba de fasole in paine". beton!
AKM - powered by another.ro

Am trei alter ego, toti bonavi de schizofrenie.
Avatar utilizator
neatza
 
Mesaje: 5820
Membru din: Sâm Aug 24, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iun 09, 2003 12:17 pm

Am avut neinspiratia sa imi cumpar o sticla de Scheweppes Ginger Beer. Ce porcarie mai e si Ginger Beer asta ? Are un gust de coclit si ma ustura pe gat...zici ca e apa acidulata cu ardei iute . Ce porcarie infecta.

MiG , tu ai baut asa ceva ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Lun Iun 09, 2003 7:02 pm

Initial trimis de MiG29
Moshule.lichidu se bea ca atare,iar miezu se mananca.Incearca sa o spargi la un capat shi scurge lichidu ala intr-un pahar(desi m-as mira sa aibe prea mult) shi apoi sparge-o toata shi mananca miezu(cred k o sa fii dezamagit ,mie unu mi-se pare k n-are nici un gust).Asta-i tot:)


si eu am gustat recent nuca de cocos si e naspa rau.. a fost pentru prima si ultima oara....
sucul nu e baubil.. este gretos... daca bei putin vomiti instantaneu... in 2 cuvinte : BANI ARUNCATI
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde pnic » Lun Iun 30, 2003 9:42 am

Initial trimis de eyewitness

daca e coapta (maron inchis cu niste peri pe ea) cum ti-a zis migu,faci o "incizie" cu un cui si dupa bagi un pai si bei ,daca e verde ii tai cu un satar "motu" cam ca la un ou fiert, preferabil ca lichidu sa-l bei rece deci baga nuca la frigider si p-orma o spargi/tai. miezu e foarte hranitor dar cum zise si migu fara gust...


Ideal e sa versi niste rom alb inauntru dupa gaurire, o vari la rece si iese o pinacolada de moare lumea.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde SiMiCs » Mie Aug 06, 2003 11:31 pm

Ia sa imi dau si eu cu parerea...mie personal imi plac muilt mult de tot cartofii prajiti,spaghetele, mici..etc ...si toate prostile..(fornetti,chipsuri,pizza.etc)...fructele , dulciurileeee, iar la bauturi..prefer...sucurile!(pepsi,coco-cola,7up,sprite,Md,Fanta..etc.) ....
Use your eyes..Only to look at me..Use your mouth ..Only to kiss my lips..We are branches of the same old tree ...You can laught ..Only if you laught with me ..You can cry ..Only if you cry for me...Don`t forget that you`re condemned to me ....
Avatar utilizator
SiMiCs
Junior Member
 
Mesaje: 346
Membru din: Lun Feb 03, 2003 12:00 am

3952

Mesajde baixinho© » Sâm Noi 01, 2003 7:55 am

am mancat aseara o fasole batuta cu ceapa prajita pe deasupra si cu niste gogonele de m-a/u uns pe suflet. doo portii, ca de obicei. partea interesanta este ca azi ma duc la o paranghelie, care o sa se tina intr-un apartament. sa vad cum ma descurc. cred ca o stau mai mult pe balcon.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde SCORPY » Dum Noi 02, 2003 10:43 am

mmmm...baicsule, norocu meu ca nu sunt gravida ca altfel avortam p-acilea de pofta.
Eu am mancat aseara o portie de ciulama cu inima de porc. aaa , si fasole cu ciolan afumat....tot de porc.:o
[font="]Fiecare generatie se crede mai inteligenta decat cea dinainte şi mai inteleapta decat urmatoarea. (George Orwell)[/font]
Avatar utilizator
SCORPY
Junior Member
 
Mesaje: 735
Membru din: Mie Aug 20, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron