Mancaruri & bauturi

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde SOD » Joi Iul 25, 2002 7:17 pm

Initial trimis de Mirela
am zis eu ca bea el Zimca???am zis sa-l intrebi...ca poate stie despre ce vorbesc.citeste cum trebuie :p

pe vremuri era buna zimca.mirelo,iti aduci aminte de beraria aia de la sud,cu terasa sus si cu mese de tabla?jos era cofetarie sau ceva,si la intrare vindeau quick si inghetata la cornet.

bere zimca am baut la piatra neamt de m-am cacat apa o luna intreaga.eram cu un prieten la varu lui si luam bere furata din fabrica direct, la pungi de plastic.era inca calda!si afara era iarna!si intra cum nu se poate mai bine!si ne imbatam ingrozitor!si plecam pe la crasme!si iar ne imbatam!si veneam acasa cu doamne de acolo!si iar ne imbatam!
si dupa aia m-am insurat!asta a fost.
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iul 25, 2002 7:21 pm

oftopic : si cum era mai bine SOD...atunci sau acum ?

ontopic : incearca berea Zimca de acum,de la sticla de 2 l (la Bucuresti doar asa o gasesti)
la 0.5 l ..am baut pe tren..pe ruta Bucuresti- Bicaz ! :p Nu m-a durat burtica de la ea !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

bucataria lui Aliosha

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Aug 27, 2002 11:58 pm

Cu totzii avem o camera preferata in casa unde locuim. Camera mea preferata este bucataria. Si nu doar bucataria mea...ci si multe alte bucatarii.
Astazi am sa va vorbesc despre bucataria fidelului meu prieten Aliosha.
Intodeauna cand ma duc pe la el...trec intai pe la bucatarie. Si de ce nu ash face-o ...cand intre cei patru peretzi magici se gasesc intodeauna bunatatzuri inimaginabile ?
Ieri dand o raita pe acolo...m-am trezit fatza in fatza cu un castron plin cu snitzele. Aliosha le numeste "snitzalutze" ,caci trebuie sa va spun..si el este un mare iubitor al mancarurilor. Asadar..am apucat o ciosvarta de snitel..si am mancat-o pe nemestecate..cu o pofta de neintrecut. Ridicand capacul de la o alta cratitza ce se afla langa "snitzalutze" am dat nas in nas cu un maldar de clatite. Din pacate a trebuit sa plecam...asa ca nu m-am infruptat din minunatele clatite.
Astazi fiind cu Aliosha in orash...ni s-a facut foame. Si am venit cat am putut de repede intre peretzii magici ai bucatariei . De data asta am servit o fabuloasa branza Philadelphia (Aliosha o numeste "branzica" ) alaturi de un incredibil Salam de Sibiu (Aliosha il numeste "Salamior) . Aceasta combinatzie unica..este inventata de Aliosha...si il las pe el sa va vorbeasca mai pe larg...in threadul despre retete.
Si cate si mai cate nu se gasesc in acea bucatarie ! Cine sta acum sa le insire pe toate ! Deja mi s-a facut foame...si ma voi duce la mine in bucatarie !

Iertatzi-mi acest post de bagare in seama aiurea....dar am dorit sa omagiez bucataria fidelului meu prieten...iar lui sa ii multumesc cu mare recunostiintza...ca imi ofera atatea si atatea bucate minunate !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

special pentru oribilu' curios

Mesajde gaga » Joi Aug 29, 2002 8:47 am

din bucataria jidoveasca cateva traditionalisme. inainte, remarc o bucatarie preponderent atacata de gusturi dulci.

HOLENT

Mancarea traditionala a sabatului, un fel foarte vechi care se mananca sambata dupa amiaza cand este cu desavarsire interzis gatitul. Mancarea se pune in cuptor vineri, inainte de apus si se lasa pana a doua zi dimineata.

Se rumeneste ceapa in tigaie cu carne de vita. Se pun intr-o oala mare, se adauga cartofi, fasole boabe, orz, usturoi, ardei iute, sare si piper, se acopera cu apa clocotita si se lasa toata noaptea.

Unul din putinele feluri nedulci. Se zice ca niciodata nu a fiert prea mult.

LATKES

Se mananca de hanuka. Se zice ca e nevoie de un an dupa aceea ca sa elimini excesul de colesterol.

Se rad cartofi si ceapa. Se scurg, se amesteca impreuna cu oua, faina, sare si piper, se prajesc (portii cam cat o chiftea) in baie de ulei. Se mananca cu smantana, sos de mere, zahar, scortisoara...

Mai au de baza retete de ficat tocat (ceapa, oua, etc), blintze (un soi de clatite umplute). Per total e o mancare grea.

(si bag pixu ca am uitat despre ce piesa voiam sa vb pe "Teatru" :mad: )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Aug 29, 2002 12:41 pm

Da ! Multumim frumos,Dana ! O bucatarie cam antica...aceea a evreilor....din cate mi-ai prezentat tu !

Eu vreau sa va informez de pretzul Carlsbergului la Fanutza !
20 000 lei ! Ce parere avetzi ? Nu ai cum sa nu iubesti Fanutza..pentru preturile pe care le are ! :D
Gosser-ul tot 20 ! Iar Silva..doar 14 000 !

(chiar azi mi-am luat unul pentru acasa....ca sa ma mai destind si eu in pauzele pe care le fac...de la invatatul pentru restantze )

(Rolfule,Rolfule....tu aveai datorie la mine un Carlsberg...de la mondiale. de la Danemarka - Senegal..parca . asa ca....dupa restantze..adica dupa 15 sept....ia sa poftesti pe la Fanutza si sa itzi achitzi datoria )
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Aug 29, 2002 12:47 pm

Incercati si mincarea asta absolut delicioasa (e si in RAR, subcap. Un prinz arminesc din cap. Dobrogea), mincare clasica machidoneasca (daca aveti prieteni machidoni probabil o stiti):

4 ardei (500g), ulei, 2 linguri bulion (100ml), 2 oua, 100g brinza (telemea, da nu excesiv de sarata, sau urda)

Se taie ardeii ca pentru salata (in 4 pe lung, pe urma feliute). Se pun in uleiul incins si se prajesc pina sunt moi. Se toarna bulionul si oole si se amesteca bine. Se opreste focul, se bune brinza farimitata cu mina, sare, piper, se mai amesteca nitel si e gata. Cu timpu va invatati cu cantitatile preferate (mai multa sau mai putina brinza, bulion etc...). Cea mai buna e rece (direct din frigider). Din cantitatile astea maninca 2-3 persoane o data.

Numele aroman il stiu, da nu-l stiu scrie. RAR ii zice (ca sa ii zica cumva) ardei cu brinza.

Edit: Oribile, voi fi prezent! Uite si mai sus o mincare antica....
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Nicholas_Alek » Joi Aug 29, 2002 1:41 pm

Azi am fugit in pauza de masa acasa sa maninc. Am intrat pe usha, cu gindul la o mincare chinezeasca. Am dat drumul la stereo, de unde a inceput sa vina ritmurile lui Usher. Scot repede din dulap orezul si o conserva de peshte in ulei, pun orezul la fiert si conserva inapoi in dulap. Am mincat tot orezul (fara sare)!

Da acum mi sa facut iar foame..:(
Nicholas_Alek
Junior Member
 
Mesaje: 40
Membru din: Joi Aug 29, 2002 7:20 am
Localitate: Mäntsälä

Mesajde angus » Joi Aug 29, 2002 1:46 pm

Offtopic, dar nu pot sa nu fac galerie pentru DANA, ca mi-a tresarit sufletu cand am vazut ca-tzi da inima ghes sa scrii pe teatru: scoate picsu si adutzi aminte, ca d-abia te-ashtept! Hai tu DANA! Stai asha sa pun acolo covor roshu si flori in glastre.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 18, 2002 3:43 pm

Chiar acum vorbeam cu cineva pe YM..si ne laudam noi cu ce tocmai servisem la masa de pranz.
Eu o shawarma...si interlocutoarea mea 2 kebabi !

Vreau sa va intreb urmatoarea chestie :

Care este diferentza dintre shawarma si kebab ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Mie Sep 18, 2002 3:54 pm

Shawarma iti zic io ce e, ca am mincat la Damasc si la Amman. Este carne de pui sau miel, fripta pe tepusa pe care o stiti cu totii, si care se serveste fie intr-o lipie, cu tot cu garnituri ('la sanvis' cum e cunoscuta la noi - caz in care, la mama ei, e invelita mai intii intr-o lipie cu pereti dubli, si apoi intr-una simpla, usor pirlita la flacara), fie pe farfurie cu piinea si garniturile alaturi, fie carnea simpla, fara piine sau garnituri, la kil (de obicei pentru acasa - iei doar carne ca restu ai). Garniturile sunt: castraveciori si sos de usturoi la pui si castraveciori (da aici nu mai sunt sigur, am uitat, se poa sa fi fost patrunjel sau altceva) si un sos de susan la carnea de miel. Cartofi prajiti si alte salate si sosuri gen ketchup sunt inventii romanesti, la arabi nu vezi asa ceva.

Kebap nu stiu, da am impresia ca e turcesc, si in Turcia n-am fost. Am impresia ca e acelasi lucru, intr-o piine sau chifla din asta normala ('europeana'). Au si arabii ceva denumit kebap (daca nu confund), si este carne tocata prajita sau fripta, cam ca micii. Foarte bun. Dar kebapul turcesc e mincarea mai apropiata de shawarma.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Hera » Mie Sep 18, 2002 4:04 pm

moshule si rolf, la noi , ashilea la craiova se numesc kebabi aia. si diferenta dintre cele doua este ca shawarma e o clatita , nu e o paine, e o clatita umpluta cu diverse, si da , cu carne fripta pe tzapusha, dar si kebabul e umplut tot cu carnea de-asta , dar este intr-o "lipie" cum se zice la noi, oltenii. asta e tot. aaa, mai e o diferenta ...de pret. shawarma e mai scumpa ca un kebab cu ...2000 lei .:D
Hera
Junior Member
 
Mesaje: 656
Membru din: Joi Sep 05, 2002 2:40 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Sep 19, 2002 11:22 am

Astazi de dimineatza am navigat putin pe superbul site al celor de la Amstel . Si am constatat ca aceasta firma produce 10 tipuri diferite de bere.Pacat ca la noi se gaseste doar un singur tip.
Asadar iata tipurile :

1.Amstel Lager Beer . Asta se gaseste si la noi . Zic ei acolo ca este cea mai populara bere a lor..si se vinde in peste 75 de tzari. D'asta am baut si eu..pacat ca era facuta in Grecia ..si nu in Olanda. O bere cu adevarat minunata..si varianta elena. Imiinchipui cum tre' sa fie varianta originala.

2.Amstel Gold . Zic ei ca este o bere pentru ocazii speciale. S-a produs pentru prima oara in 1956. Oare ce bere aveau romanii in 1956 ? :p Contine 7 % alcool. Deci o bere foarte tare.

3.Amstel Light . Numarul 1 la importuri in Statele Unite,in categoria berilor light. Dupa cum ii spune si numele..este o bere mai slab alcoolizata...avand 3.5 % alcool. Deci..f. buna pentru cei ce nu prea tin la bautura...dar stiu sa aprecieze o bere buna.

4.Amstel Malt . Asta e si cu mai putin alcool in ea. Dar zic ei ca are gustul de bere..chiar si fara alcool..ca alcoolul este scos prin procedee naturale. In sfarsit. Nu imi doresc sa beau acest tip de AMstel.

5.Amstel Bright . Asta cica o o bere caraibeana. Sticlele arata cam ca la Corrona. Zic ei ca este facuta cu apa de mare ..din care s-a scos sarea. Si mai are si extracte de curacao. Alcoolul berii 5 % . Se serveste in compania unei bucatzi de lamaie.


6.Amstel 1870 . Asta e o bere mai amara...asa cum beau strabunicii nostrii pe vremuri. Adica strabunicii olandezilor..ca ai nostrii tot tuica si vin beau...ca si acum. :D

7.Amstel Oud Bruin . Oud Bruin..inseamna Old Brown. Acest tip de bere este clasica pentru olandezi. E bere tipica olandeza. Este caracterizata prin gustul de caramel. Este o bere dulceaga. Am baut si eu odata bere Oud Bruin...dar nu de la Amstel.

8.Amstel Bock . Bere super tare. Rosiatica la culoare. Cu gust si amar si dulce..in acelasi timp. 7 % la alcool. Imi placla nebunie asemenea beri.

9. Amstel Lente Bock . Lente in olandeza inseamna primavara. Este o bere ce se bea mai cu seama primavara . Are la gust..o mic anuantza de fructe. Sa nu credetzi ca e ceva de domnisoare. Nicdecum. Am baut si eu candva bere care dadea la gust a fructe..si e ceva f. special.

10. Amstel Herfst Bock . Berea asta este pentru toamna. In serile reci de toamna..cu asta se delecteaza olandezii . Este o bere relativ mai noua in gama Amstel..fiind aparuta in 1996. Aceasta bere se scote pe piatza doar in octombrie ,noiembrie si decembrie .

Sper ca v-au facut placere aceste informatzii despre berile Amstel. Si sper ca macar 2-3 oameni sa le fi citit. Mie mi-a luat o gramada sa fac traducerea din olandeza.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Sep 19, 2002 11:36 am

Faza e ca pentru olandezi berile bune sunt Heineken si Grolsch. Amstelu il vad ca pe unii care incearca si ei sa faca o bere :D

Asta e parerea citorva personaje cu care am conversat....
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Sep 19, 2002 11:43 am

La primul salariu o sa-mi rup de la gura si o sa-mi iau un Grolsch . Costa 110 000 la Mega Image ! Cat 2 sticle de vin la 3/4 ! :eek:
Imi place ce forma ciudata a sticlei poa sa aiba. Cred ca numai sticla goala face 20 mii . E de 475 ml ,daca nu ma insel .

Nici Heineken nu am baut..ca si aia e vreo 95 000 . Ce e drept la 667 ml .

E...hai mai Rolf....ca nu o fi acum bere proasta Amstel. Mie imi place foarte mult .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Joi Sep 19, 2002 11:50 am

Io ziceam cum e privita la ea acasa. Bine, si Philips si Shell sunt prost vazute la ele acasa....

Io ultima data am dat pe Grolsch 70.000, acu un an. 110.000 e chiar mult. Da merita ca sa vezi cum e. Mie imi place mai mult Heineken dintre astea doua. De fapt Grolsch am baut o singura data aici si o data in Olanda, Heineken am baut de 'j de ori.
Numele meu este Rolf si sunt d'a binelea absent.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde MiG29 » Joi Sep 19, 2002 12:18 pm

Am baut shi eu odata Grolsch(intradevar design-ul sticlei e superb) ,dar shi berea e excelenta.Moshule sa vezi ce bere am baut eu azi -dimineatza....Bere RUSEASCA ,Baltika(am gasit la un supermarket,de dimneatza cand m-am dus sa cumpar paine)...e 50.000 sticla de 500ml shi nu am avut bani decat de de una singura dar tre sa recunosc k e bunaaaa.Pot sa o compar cu Carlsbergul.E mult mai buna k tuborgul.Iata deci k rusii pot sa fac shi bere nu numai votka....Dak tot vorbeam de beri exotice...am baut shi eu in Grecia bere australiana Fosters(Who drinks australian,thinks australian:D)...shi e destul de buna,chiar dak eu am consumat-o calda.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde ROBAKITA » Mie Oct 02, 2002 11:43 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Mai Rolf..vad ca ti-am dat de lucru cu subiectul asta ! Ai facut cercetari serioase despre bauturi ! :p

Nu am baut sake....dar am baut uzo (mare specialitate greceasca,cica) si nu mi-a placut absolut deloc ! Are un gust foarte pregnant de anason sau chimen. M-a scarbit !

De 7 ani in GRECIA nu am putut niciodata sa beau -OUZO-,dar
nu pot spune acelasi lucru de toti turistii din EUROPA(elvetieni,germani ,austrieci).Mie imi place berea germana ERDINGER,AMSTEL,vinul rosu de tara de la bunicu'.
Dar in schimb nu am citit nimic de cocktail-uri?Stiu ca se intreaba ?
ROBAKITA
Junior Member
 
Mesaje: 316
Membru din: Mie Sep 18, 2002 9:41 pm
Localitate: in paradise :D

Mesajde angus » Vin Oct 04, 2002 11:12 am

mie-mi place ouzo foarte mult. se gaseste si-n alimentara, ce-i drept, nu mereu. si se bea si diluat cu apa, cand capata o culoare alburie (el fiind transparent, ca apa, de felul lui).
seamana putin la gust cu pastis-ul, o alta bautura traditionala frantuzeasca, de data asta. (sorry daca s-o mai fi scris mai sus, n-am citit tot subiectul).
robakita, mai povesteste-ne despre mancarurile grecesti. salata traditionala greceasca, nu este nimic altceva decat romaneasca salata de rosii, cu ardei, doar ca musai e facuta cu mult ulei de masline si are o mare bucata de branza in varf. tare bune sunt salatele dzadziki si melizana (asta e un fel de salata de vinete).
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Oct 04, 2002 11:20 am

Dintre mancarurile grecesti eu am manacat : suflaki (parca asa ii zicea) . O inedita combinatzie intre carne fripta , castravetzi si iaurt .
Imi place la nebunie combinatzia lor de castravetzi cu iaurt. Am incercat sa imi fac si eu acasa dar nu a iesit .

Astept cu interes sa mai povesteasca Robakita ,despre mancarurile grecesti !
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Oct 04, 2002 2:29 pm

urasc uzo ca si rakiu turcesc la noi parca era mastica sau asa ceva. am impresia ca beau chanel 5. in schimb o metaxa de 7 stele dupa o masa copioasa insotita de o havana buna ...hai c-am luat-o razna si unii inca mai sunt la servici.
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde angus » Vin Oct 04, 2002 5:51 pm

souvlaki sunt frigarui toata ziua. sosul de care zici e pe langa. adica asa era cand am mancat io. las' ca ne lamureste robakita. si am mai mancat la Grecia o musaca tare buna.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Oct 06, 2002 11:11 pm

Masa mea din aceasta seara a constat in : cartofi prajitzi , pastrama de oaie facutala tigaie ,salta de castravetzi cu usturoi si 2 Gosser !

Sunt mort dupa oaie ! Mielul ca mielul..dar oaia imi place in mod special . Mirosul ei de imputit si gustul caracteristic...ma innebunesc .
Am o gramada de cunoscutzi care nu suporta carnea de oaie . Sunt niste fraieri ! Eu o ador.
Iar la popoarele musulmane ,este aliment de baza ,fiind un suplinitor al carnii de porc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde J'adore » Lun Oct 07, 2002 1:18 am

Ce bine de mine ca sunt mica si imi gateste maicamea, maicamea gateste nemaipomenit de bine, stie sa faca mancare italiana, mexicana,desigur ca si romaneasca, plus ca stie sa faca tot felul de prajituri.........ca sa nu fiu off-topic, tin sa spun ca azi am mancat un tiramizu super bun.......care nu a fost cumparat, a fost facut de maicamea, acum mi-sa facut pofta de supa de galusti, dar imi e lene sa ma duc sa o incalzesc asa ca astept sa se intoarca maicamea sa ma ajute, mai ales ca imi este frica de foc.....don't ask why!!!!!!

P.S. acum am pofta si de tocanita, dar si aia trebuie incalzita, si mami e la vecina...;P
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Lun Oct 07, 2002 7:36 pm

Jaded,jaded....daca eram eu mamica ta...mureai de foame cu mine in casa.Asa sa stii!!!

Mi-am facut aseara un pilaf cu carne dar n-are chiar deloc gustul de acasa.
i-am pus...exact ce ii puneam si acasa(ba chiar si putin delicat aduc special de la Focsani) si tot nu are gust!
sau poate...nu stiu eu sa gatesc decat cand sunt in Romania??
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Lun Oct 07, 2002 7:42 pm

Initial trimis de SOD
pe vremuri era buna zimca.mirelo,iti aduci aminte de beraria aia de la sud,cu terasa sus si cu mese de tabla?jos era cofetarie sau ceva,si la intrare vindeau quick si inghetata la cornet.


3 luni mai tarziu...vede si Mirela postul lui SOD.
care berarie,nene?si cam pe unde venea??ca erau mai multe pan' zona.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Oct 07, 2002 7:50 pm

Mirelo,Mirelo..reluam vechea poveste . Despre cum itzi iese tie mancarea in UK ,fatza de Romania. Mai stii tu cand discutam noi cu ..the radical....despre cat de junky este mancarea acolo fatza de patria noastra ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Lun Oct 07, 2002 8:34 pm

da,mah,da' sunt anumite mancaruri care ies bine.
Ardeii umplutzi au ceva-ceva gust,sarmalele(dar nu intotdeauna),salata boeuf si chiftelele mi-au iesit ok.
nah...si prajiturile cu mere si torturile imi ies bune de tot...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde demonxxus » Vin Oct 11, 2002 12:40 pm

Mai,mie imi place vinul.In general vinul rosu.Naspa este ca este mult mai scump ca berea si eu sunt doar student.
Nimic, nimic nu poate schimba lumea!!
Avatar utilizator
demonxxus
Junior Member
 
Mesaje: 21
Membru din: Vin Iun 07, 2002 11:00 pm

Mesajde J'adore » Joi Oct 17, 2002 9:14 am

Azi am mancat un sandwich super bun de la subway, era dala mare de 1 foot long! Aveam sunca, cascaval, salata verde, rosii, ceapa, paine mozzarela+oregano, cu un pepsi si chipsuri......a fost super bun, as manca asa ceva in fiecare zi, numai ca e cam departe de mine, si eu nu conduc! ;P
Dar lasa ca la anu imi iau carnet de conducere \:/
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Oct 17, 2002 9:45 am

Jaded,ceea ce mananci tu se numeste junk food si este tipic pt. locuitorii USA !
In catziva ani din frumoasa olandeza care esti o sa ajungi o americanca obeza .

P'acolo prin USA mananca careva ciorbe ? Sau tocanitze ?


Important : vedetzi ca in acest thread nu se povesteste despre ce mancam noi zilnic (nu este un fel de melodii de moment,de pe muzica) . Aici purtam discutzii despre mancare si bautura asa la modul general.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori

cron