Mancaruri & bauturi

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 5:36 pm

Am impresia ca nucile noastre sunt wallnuts, ca altfel aia au multe nuts: nuts, peanuts, wallnuts, chestnuts, ca si cu berries, e aceeasi problema.
Ca intrebare intima, da publica: pin ce oras stai cind rezidezi in Ro? Daca e secret, sterg intrebarea...
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Vin Feb 15, 2002 5:51 pm

[quote]Initial trimis de Rolf
[B]Am impresia ca nucile noastre sunt wallnuts, ca altfel aia au multe nuts: nuts, peanuts, wallnuts, chestnuts, ca si cu berries, e aceeasi problema.
Ca intrebare intima, da publica: pin ce oras stai cind rezidezi in Ro?

nu ma sfiesc sa raspund,ca sunt mandra de unde vin...in Focseni-ul unirii.

aaahh...careful...you're off topic!!!
si ca io sa fiu si mai off topic...ca is eu fata buna,ca sa faci litera i(sa nu te mai chinui cu iesplicatii gen incotro,inot etc.)....tasta Num Lock on,tii apasat alt si tastezi 140--cifrele din DREAPTA!!!
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 6:07 pm

Ahaaaa, mersi pt. info, de aia avem denumiri diferite pt. fructele astea. Zi, la voi se zice tzishnele la corcoduse? Sau numa prin Iasi (ca io acolo am auzit)? Si mersi de codu lu i, mai zi si la sh, tz, a, a si literele mari....glumesc, zi daca mai stii si pt. altele sau da si tu un link unde se gasesc codurile astea.

Nu e offtopic nucile...nu e... Misto e dulceata aia de nuci verzi, si mai sunt misto si de visine si de gutui. Si pelteaua e buna.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Feb 15, 2002 7:42 pm

Da..dulceatza este buna mai ales cu clatite. Niste clatite cu dulceatza de visine ! Mmmmmmm
Am mancat si dulceatza de trandafiri ! Este foarte buna.
Sa nu uitam nici magiunul de prune sau pelteaua de caise ! :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Vin Feb 15, 2002 9:06 pm

Nu e offtopic nucile...nu e...

satiu ca nu e....eu ziceam ca offtopic e intrebarea ta si raspunsul meu...

ma,voi v-ati aliat toti sa ma ofticati pe mine acum...as mai vrea eu dulceata de visine amare,sau compot de cirese...

alelalte nu le pun aici,le pun pe "cel mai lung thread..."....aici e numa de mancare/bautura
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde the radical » Vin Feb 15, 2002 10:39 pm

Initial trimis de mirela2001
Nu e offtopic nucile...nu e...

satiu ca nu e....eu ziceam ca offtopic e intrebarea ta si raspunsul meu...

ma,voi v-ati aliat toti sa ma ofticati pe mine acum...as mai vrea eu dulceata de visine amare,sau compot de cirese...

alelalte nu le pun aici,le pun pe "cel mai lung thread..."....aici e numa de mancare/bautura



bai sunteti de groaza cu denumirile voastre! si cu sirul asta lol
deci:
1. zarzarele sunt mici si verzi cand sunt necoapte si destul de acre normal, apoi devin roshii sau galbene si nu foarte dulci , se face tuica din ele asa cum se face si din prune sau o zeama de acresti ciorba ; eu zic ca n-au nici o legatura cu caisele.Si n-am auzit pe cineva sa faca dulceata din ele , dar cine stie ...

2. vinetele aici sunt aubergines , aici in london sunt destul de populare atat ca nimeni nu le gateste cum le gatim noi , ei le fac in mancare cu coaja cu tot (cum e ghiveciul de la noi de vinete) , sau ca garnitura langa carne ;si eu am facut faza cu ele coapte si mi-au zis astia ca-s nuts ca de ce le ard , insa turcii si grecii au un fel asemanator in a le prepara cu mayo ; lapte batut la fel , ei ii zic lapte stricat , ceea ce e adevarat , am facut icre aduse din Romania si iar se uita lumea lung si tot asa.

3. ciresele si visinele , nu-s acelasi lucru , aici de ex , ai white cherries cum sunt cele galbene de la noi , normal cherries , iar ca la noi , si morello cherries , care-s vishinele.Altfel cuvantul vishina vine din turcescul vishne , care inseamna acelasi lucru.
Restul de berries .... sunt prea multe

4. dudele sunt una si aceeasi cu agudele , difera denumirea de la zona la zona, am vazut si pe aici.

5. nucile de la noi sunt wallnuts , chest nuts sunt castanele , si restul de nuts fiecare in parte - de la sambure de migdala pana la alune .

6.dulceata de vishine ca la noi acasa , gasesti doar in magazinele turcilor , unde gasesti si dulceata de trandafiri , fragi si gutui si tot ce mai vrei , facute ca la noi acasa ; eu de acolo iau .Tot de acolo iau si branza de vaca sau oaie ca telemeaua de la noi , la cutie in zer si un parizer de pui ca la noi. In plus tot aia mai fac ardei roshii copti si pusi in borcan in putin ulei cu otet, sunt deliciosi normal si pt bani putini te scuteste de foarte multa munca si fumul din casa.Im telling u the tuks and greeks rule!

7. Dana Gnom ala primit cadou , e de groaza , numai in romania se poate intampla asa ceva , sa-ti aduca cineva cadou un pitic pt gradina cand stai la bloc (parca la bloc stai nu?)
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Sâm Feb 16, 2002 3:40 am

explicatie The Radical pollitically correct, cu referire la zarzare, dar incomplet: intr-adevar, la caisele mici si verzi le zice si zarzare
iar la zarzí£re le zice si corcodushe, deshi la caisele alea nu le zice corcodushe..:con: ...unde eram?
si iese tzuica buna, da merg si de mancare la pigs, si cand sunt verzi sunt super pt acrit ... ciorbitza de purcelush... sau cu struguri necopti
...ploua in guritza mea...

dulceatza de pepene ... la clatite... dai cu shapca in caini
dulceatza de nuci verzi....daca o face altul

tzuica de mere dulci...

mamaliga taiata cu atza..

buey ce copilarie nefericita am avut shi io...

apropo, felurile de mancare descrise de Calistrat Hogas sarmalute din piept de curcan...pui fripti tavaliti prin unt...
delirez....
da Fanush Neagu in "Rusalca"...feluri de mancare pt Craciun...
sevraj...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Sâm Feb 16, 2002 11:09 am

Mda, e clar, aseara am mai auzit pe cineva cum ca zarzarele ar fi corcoduse de-a dreptu, deci cred ca depinde de zona...

Aubergines li se mai zice si egg-plant, da probabil in americaneste (tocma am gasit pe net). Cum maninca englezii vinetele? Da irlandezii?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde the radical » Sâm Feb 16, 2002 4:32 pm

Initial trimis de onk
explicatie The Radical pollitically correct, cu referire la zarzare, dar incomplet: intr-adevar, la caisele mici si verzi le zice si zarzare
iar la zarzí£re le zice si corcodushe, deshi la caisele alea nu le zice corcodushe..:con: ...unde eram?
si iese tzuica buna, da merg si de mancare la pigs, si cand sunt verzi sunt super pt acrit ... ciorbitza de purcelush... sau cu struguri necopti
...ploua in guritza mea...

dulceatza de pepene ... la clatite... dai cu shapca in caini
dulceatza de nuci verzi....daca o face altul

tzuica de mere dulci...

mamaliga taiata cu atza..

buey ce copilarie nefericita am avut shi io...

apropo, felurile de mancare descrise de Calistrat Hogas sarmalute din piept de curcan...pui fripti tavaliti prin unt...
delirez....
da Fanush Neagu in "Rusalca"...feluri de mancare pt Craciun...
sevraj...


onk daca-ti zic de copilaria mea ... ok e ciudat putin ,ca avand in vedere ca am trait pe timpul lui ceashca si am prins absolut toate perioadele , adica si alea bune cand imi amintesc de ciocolata cibo si de polar si de pui picorom (asa se scrie?) si alea rele cand imi amintesc de .. nimic ; era o perioada cand eram pe la generala , si nu se gaseau decat pufuleti sau corflakes si toata scoala manca din alea (de aia mi-a luat 7 ani ca sa ma accept idea de a manca cornflakes cu lapte la mic dejun aici - in ce ma priveste mi-am facut norma long time ago) .
Asa , am trecut normal si prin faza in care cumparam-in ciuda sfatului parintilor , de la tigani , halvitza si turbo si alti cocoshei pe batz. Damn ce porcarii !
Pe urma a venit vremea grea cu mine la liceu cand nu se mai gasea nimic in afara de pateuri cu grish pe care personal le-am indragit .
Cum ai mei parinti munceau amandoi la schimb , iar eu si sora mea eram la scoala , normal nu mergea nimeni sa stea la cozi la tacamuri si alte alea ;doar la bere si paine asa duminica .. in rest , traiasca vanatorii si mai ales braconajul de pe atunci ; acum cand imi aduc aminte mi se pare caraghios , dar erau ocazii cand la noi in frigider (ala nou inalt) era de sus pana jos carne de vanat si cam atat. Sau branza , tot de sus pana jos , asa cand venea un amic al tatalui de la stana de doua ori pe an .Asa ca on a normal day i might have stake for breakfast , stake for lunch si stake again for dinner .On a good day , cand venea tata de la tara , aveam de toate ... asa ca da ce copilarie am avut ..cum necum , la noi acasa se tineau petrecerile lantz , asa cum nu mai vezi in ziau de azi , cu lume care sa bea si sa manance pana la dimineata si a doua zi , se dormea pe jos , pe fotolii pe oriunde , se dansa , copilarimea facea debandada in alta camera ,era fun ...

La tara era super , desi asta zic acum, atunci uram destul de mult sa ma duc acolo ca ma plictiseam , dar mancare ca acolo n-am mai mancat , totul de la cele mai sofisticate fripturi si tarte ,pana la branza cu ceapa si roshii mancata pe ziar sub pruni , pe deal , bautul apei din fantana , mure pe marginea drumului si tot asa.Facea bunica-mea niste ghebe cu usturio de mureai , pacat ca a murit si nu am apucat sa aflu reteta .

acum mananc american doughnuts si beau cola si ma gandesc ce-am fost si ce-am ajuns !
:cry:
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde Mirela » Sâm Feb 16, 2002 9:32 pm

mda...io n-am prins mult din vremurile alea....da stiu ca in clasa intai si a doua asa mancam gogosi cu sana cu 2 lei in pauze,nuga si halvita si bomboane cu susan...si mere coapte si invelite in crema de zahar...si pufarine la greu...la gradinita ne facea mama crema de zahar ars,in loc de dulciuri,si bunicu'era sofer si venea din cand in cand cu napolitane si portocale si ce ne mai bucuram.....
imi baga mama pe gat fideaua cu sos si pilaful cu carne,ca nu le suportam...acum le duc dorul...
cand ne duceam la capsa in focseni la o placinta cu carne,si o mancam in picioare,tata cu o halba de bere in fata din care ne lasa sa gustam si noi faceam "mmm....da e amara..."

as manca acum o fasole cu afumatura si cu ardei capia copti,sau cu muraturi....
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Mirela » Sâm Feb 16, 2002 9:42 pm

aaah....apropo,e asa cum zice si the radical....vinetele le pun in mancare cu tot cu coaja,de obicei le taie rondele si le fierb si le pun ca garnitura la anumite mancaruri...sau le taie cuburi si le calesc(la spaghetii)...

cartofii(mai ales aia imensi) ii fierb in coaja si ii pun ca garnitura(ii mananca cu un pic de unt...asta da mmm),sau ii coc in folie de aluminiu,tot in coaja.sa va spun ce am facut eu,ca la scoala la o masa ne-a dat cartofi fierti asa si eu,normal,am mancat cartoful si am lasat coaja in farfurie.imi zice una ca de ce nu mananc tot. zic...coaja la noi nu se mananca,se curata frumos si se arunca--sau se da la porci LOL ce fata a facut...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

din ciclul "si eu am trait pe vremea lu ceashca..."

Mesajde onk » Mar Feb 19, 2002 1:05 am

ce povesteam mai devreme se manca la tzara
la tzara se manca bine:aveai carne, branza, legume, si mai faceai pe sest si cate un cazanel de tzuica de pruna... te mai lipeai
la capitala se manca in vremuri imemoriabile orice, ca se gasea...apoi venii vremea cand nu se mai gasea, tin minte ca a capatat mama o cana cu cafea boabe si o tinea pe post de bibelou, de unde am dedus ca exista doua feluri de cafea boabe: naturala si nenaturala.....
apoi alimentarele cu sampanie si creveti...
cozile nesfarshite la branza, iaurt, "se da astazi lapte"
carne cumparata pe sub mana
trafic cu kent, cu sprayuri, cu orice, numa ca sa-ti dea vanzatoarea inca un pachet cu unt sau mai stiu io ce
da am prins si vremurile cu bomboane cubaneze, ciocolata chinezeasca, guma tuborg cu masini, brifcor, zahar candel, eugenii d'alea penale si cate si mai cate produse de exterminare in masa...






si din ciclul "de fapt ce vream sa postez este..."
pentru shpritz: http://www.exoticsoda.com
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Feb 19, 2002 10:29 am

Originally posted by the radical


7. Dana Gnom ala primit cadou , e de groaza , numai in romania se poate intampla asa ceva , sa-ti aduca cineva cadou un pitic pt gradina cand stai la bloc (parca la bloc stai nu?)


Da mah, la bloc cu Gnom da de fapt era o gluma legata de filmul Full Mounty (daca l-ai vazut)


ontopic: am vazut dimineata la DW o emisiune despre stereotipuri legate de nemtzi: bere si wurst si ziceau ca nemtii sunt pe locul 1 in Europa la variatii de carnati (peste 1.500) si arata crasme bavareze, cica multi nemti beau bere la micul dejun. Ah si zicea ca sunt pe locul8 in Europa la consum de carne (nus' cate kg), pe locul 1 fiind spaniolii. Si a aratat cum mancau wurstii aia albi si beau bere nefiltrata si mi-e o pohtaaaaaaaa :drool:

mancarea de liceu: langoshi cu branza, 3 lei, placinta la kil la patiserie cu un pahar de zmeurata... cel mai neasteptat lucru pe care l-am gasit in placinta aia (gaseai de toate) a fost o lucrare scrisa cu stiloul si branza era albastra cu patratele de mate si nota era cu pixu asa ca nu s-a luat. Da' a fo' buna :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde alina » Mar Feb 19, 2002 11:05 pm

las onk voi o duceati bine pe vremea lui ceausescu .imi pove maica mea cum mergea in delagatie in bukale si cumpara salam de vara vanat si mie nu-mi dadea sa manc numai dupa ce-l gusta tata.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Mar Feb 19, 2002 11:15 pm

Initial trimis de alina
las onk voi o duceati bine pe vremea lui ceausescu .


nu-i asha? d-aia l-au impushcat, de bine ce o duceam...

intr-adevar, prin '80 era brici, mai stateai fo doua ore la coada si mai vedeai o coaja de banana
da spre sfarsit, 89, cand o dadeai in balade "astazi iar, la telejurnal, am vazut cashcaval.....", bine era...
la Sibiu am inteles ca era bine, gaseai de toate...
si la capitala gaseai, daca aveai relatii la alimentara...
vremuri bune, nu? cu ciunga si caramele, si paine pe buletin, si singura placere era inghetata de zmeura... ce bine
se gaseau, da se dadea cu portia (mica) si stateai zile in sir la coada, si numa io stiu ce lacrimi bagam la coada la iaurt sa-mi dea si mie ca se termina repede, deshi se vedeau "rezervele" in magazin... mamah ce bine era...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 20, 2002 2:17 am

Vreau sa va intreb..ce va place cel mai mult alaturi de bere ..cand statzi la terasa....sau de ce nu..in fatza televizorului !?

Eu prefer...chipsurile (cream & onion) si floricelele.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Feb 20, 2002 10:04 am

alina... alina... nu mai vedeai tu compu si nici "vidourili si parabolicii"

mosh: "berea fara de alune e ca tzuica fara prune" zice o vorba din batrani
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Mie Feb 20, 2002 11:24 am

Io bag, in afara de tigari, chipsuri cu brinza sau smintina sau floricele cu brinza sau alune sau seminte. Nu suport covrigeii.

Bai, ce ciocolate va plac in caz ca mincati d'astea? Mie imi plac RitterSport (cel mai mult alea cu martipan, iaurt, smarties, biscuite), Poiana cu orez, ciocolati cu menta, cu crema de fructe (in special cirese, visine), Heidi cu migdale (si bomboanele alea mici heidi - cele mai bune de la noi) si acu astea noi, Ambasador, care au venit cu arome inedite, din care cel mai mult imi plac alea cu scortisoara si mere, alea cu biscuite, alea cu trandafiri (numa ca e ciocolata amaruie), si aia cu cocos si fursecuri.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Mie Feb 20, 2002 11:33 am

ce va place cel mai mult alaturi de bere


sincer... inca o bere...sau mai multe...si tigari

ciocolate? cu crema de capsuni, rom, coniac, milka, in genere alea cu cafea nu, heidi alba, after eight
si cea mai buna ciocolata, e cea mai multa:p
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

sincer

Mesajde gaga » Mie Feb 20, 2002 11:38 am

:rolleyes: ciocolata mea favorita e... berea :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 20, 2002 8:07 pm

Daaaa..Rolf ! Si mie tot Ritter Sport imi place. Alba cu alunele alea mari si cu orez ! Extraordinara.
De asemenea imi place si Snickers....deseori imi cumpar batonul The Big One !
Si nu in ultimul rand..Toblerone.

Nu suport ciocolata amaruie. Si nici Poiana..pt. ca romanii si-au batut joc de ea. Nu mai este ce era la inceput.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde the radical » Mie Feb 20, 2002 10:10 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Daaaa..Rolf ! Si mie tot Ritter Sport imi place. Alba cu alunele alea mari si cu orez ! Extraordinara.
De asemenea imi place si Snickers....deseori imi cumpar batonul The Big One !
Si nu in ultimul rand..Toblerone.

Nu suport ciocolata amaruie. Si nici Poiana..pt. ca romanii si-au batut joc de ea. Nu mai este ce era la inceput.


ritter sport rulezzzz!! eu prefer in materie de ciocolata tot ce e combinat cu alcool (rom , brandy , irish cream , whyskey tot) , deci ritter aia cu rom si stafide e pe primul loc , apoi cea cu iaurt .Imi mai place Lindt si Marble si tot ce vine de la Thoronths .
Din romanesti imi placea fructa cu rom care am intles nu s emai gaseste , heidi cu capucino si ciocolata de casa.
La mars si snickers si milky way mi-am facut norma acum ani de zile cand aparusera la noi , mi s-a aplecat si mi-a ajuns o viatza .Nu-mi place cea cu cocos si cafea .

bere , probabil alune cat mai sarate , ca le mananc cu coaja .
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde alina » Mie Feb 20, 2002 11:04 pm

Initial trimis de onk


nu-i asha? d-aia l-au impushcat, de bine ce o duceam...

intr-adevar, prin '80 era brici, mai stateai fo doua ore la coada si mai vedeai o coaja de banana

Onk:Faceam o mica comparatie intre bukale si surogatu asta de oras Cluj.Intotdeauna in bukale se vor gasi mai multe chestii ca in provincie ,ce ma seaca chestia asta,just kiddin'!
in cluj se gasea doar pateu si ceva conserve prin magazine era nasol rau cand m-am nascut eu ,83, nici lapte praf nu se gasea noroc cu PCR (pile ,cunostinte si relatii) .Familia mea n-a dus-o rau pana prin 87-88 bunicul meu a fost dir.gen la cfr si primea 'comanda',asa-i ziceam noi,si ne-o dadea noua primeam vreo 3 lamai,portacale,carne etc.

Dana:noi am avut antena parabolica desi stateam vizavi de prefectura.Imi amintesc f bine cum am pus-o pe bloc(eu ajutam cu privitu) ,ce morcovi aveam ca sa nu ne prinda.

berea:multe tzigari
ciocolata:toate inafara de cele amarui. :bleah:
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Mie Feb 20, 2002 11:15 pm

Inca un vot din partea mea pentru Ritter Sport ( in special alba) si Toblerone. Pana acum la ciocolata si beri se pare ca toata lumea a fost la unison.
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Feb 21, 2002 11:36 am

alina ca de obicei nu intelegi (varsta, huh?) aia cu vidourili si parabolicii era dintr-un discurs al lui ceashca ramas la fel de celebru ca shi codoiu' lu leana.

si io votez la Toblerone da parca totusi... "Merci" e bunutza
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde alina » Joi Feb 21, 2002 10:54 pm

Originally posted by DANA
alina ca de obicei nu intelegi (varsta, huh?) aia cu vidourili si parabolicii era dintr-un discurs al lui ceashca ramas la fel de celebru ca shi codoiu' lu leana.

si io votez la Toblerone da parca totusi... "Merci" e bunutza


Vai varsta asta ce sa ma fac cu ea !Nu stiam faza cu parabolici si cu bla bla!codoiu' il stiu cum sa nu-l stiu.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Feb 22, 2002 1:24 am

Inca o intrebare din partea mea : ce preferatzi ? PEPSI sau Coca-Cola ?
Eu...beau numai si numai PEPSI ! Coca-Cola din Romania mi se pare o bataie de joc...cred ca o dilueaza cu apa....mult mai mult decat trebuie ! Isi bat joc de reteta originala.
De asemenea sunt un mare fan SEVEN UP .
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Vin Feb 22, 2002 3:12 am

Nu beau cu mare placere nici o bautura dintre cele enumerate de tine mai sus draga Oribile insa daca m-ai pune sa aleg dintre Pepsi si Coca Cola as alege clar PEPSI.
Coca cola e prea dulce si deloc pe gustul meu.

Sa zicem ca as prefera "sucurile naturale" Tropicana sau alte chestii asemanatoare INSA nimic nu se compara cu sucul de greph sau portocale pe care mi-l fac singur din cand in cand (+ 2 lingurite de zahar. ) Zic din cand in cand pentru ca intervine inegalabila mea lene careia cu greu ii fac fata... :cool:
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde the radical » Vin Feb 22, 2002 4:58 pm

Initial trimis de Aliosha
Nu beau cu mare placere nici o bautura dintre cele enumerate de tine mai sus draga Oribile insa daca m-ai pune sa aleg dintre Pepsi si Coca Cola as alege clar PEPSI.
Coca cola e prea dulce si deloc pe gustul meu.

Sa zicem ca as prefera "sucurile naturale" Tropicana sau alte chestii asemanatoare INSA nimic nu se compara cu sucul de greph sau portocale pe care mi-l fac singur din cand in cand (+ 2 lingurite de zahar. ) Zic din cand in cand pentru ca intervine inegalabila mea lene careia cu greu ii fac fata... :cool:


mie-mi place Lilt si coca cola asa odata pe an , insa cel mai mult imi place un suc (scupm al dracu`) produs de Marks&Spencer , de smeura si portocale .yammy. Si Schwepps (al carui nume uit cum se scrie).
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde onk » Vin Feb 22, 2002 5:36 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
[B]Inca o intrebare din partea mea : ce preferatzi ? PEPSI sau Coca-Cola ?


categoric, PEPSI.

ultimele descoperiri on topic:

http://www.vinuriboieresti.ro

http://www.etichete-bere.tripod.com
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori