Mancaruri & bauturi

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde gaga » Joi Feb 07, 2002 10:57 am

Moshule, ieri iti dadusem un raspuns tare dragutz la ce ai zis tu, cu coada & stuff da s-a blocat netu' si azi nu mai are haz.

Ce a zis "radicalul" ;) e aproape perfect adevarat, in sensul in care fiecare tara (nu stiu de england prea multe, e adevarat) are cate un specific destul de maaarfa, de ex. in Italia (ca pe acolo am stat mai mult) papa din supermarket e naaashpa, dar au fructele de mare proaspete, prosciuto si alte alea care-s buune, cat despre branzeturi (care mie imi plac) uite o poveste adevarata: mergea mama cu masina cu unu care avea ferme de vaci pt. lactate, campuri verzi, iarba, grajduri. Mama: "unde-s vacile?" ala: "inauntru, nu ies niciodata afara, le-a pus doctorul muzica sa dea productie si toata viata stau in grajd..."
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Feb 07, 2002 1:19 pm

Ce am zis eu cu coada & stuff ..ca nu mai stiu ? Baga acum replica !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Feb 07, 2002 1:52 pm

ete pixu, citeste si tu in urma... ce io dau replici la comanda unui obsedat de Blink si lautareshti?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

despre ciorbe

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Feb 08, 2002 10:12 am

Bine ,Dana..sa lasam prostiile la o parte si sa revenim pe subiect.

Eu sunt un mare fan al ciorbelor. Adica..nu maninc in fiecare zi...dar la 2-3 zile imi place o ciorbitza calda. Preferatele mele : ciorba de pork,ciorba de burta,ciorba de perisioare.
Prin alte tari nu cred ca se maninca ciorbe...cel putin nu am vazut niciodata prin filmele americane sa zica aia : "Hai ! Mergem la o ciorba ? "

Sau daca maninca..maninca kkturi d'alea la plic...Knor si Maggi.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

pt cel cu ciorbita...

Mesajde onk » Vin Feb 08, 2002 1:12 pm

asculta aicea la mine, ca io mananc ciorbitz zilnic si anume dimineata.
cnoru si maghi e supitze si nu ie kkk sau cum le zici tu, ci la munca ie numa bune, ca sa nu mai zic ce buna-i supita de pui cand esti racit....
si, in pl;us, cand fac o d'asta la plic zice lumea ca ce stiu io sa gatesc, ca miroase brici, si, in definitiv, digestia incepe de pe la nas...
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

Re: despre ciorbe

Mesajde the radical » Vin Feb 08, 2002 2:59 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Bine ,Dana..sa lasam prostiile la o parte si sa revenim pe subiect.

Eu sunt un mare fan al ciorbelor. Adica..nu maninc in fiecare zi...dar la 2-3 zile imi place o ciorbitza calda. Preferatele mele : ciorba de pork,ciorba de burta,ciorba de perisioare.
Prin alte tari nu cred ca se maninca ciorbe...cel putin nu am vazut niciodata prin filmele americane sa zica aia : "Hai ! Mergem la o ciorba ? "

Sau daca maninca..maninca kkturi d'alea la plic...Knor si Maggi.



si eu sunt fan ciorbe , cand sunt acasa , altfel n-am nici o treaba ca eu n-am timp sa-mi fac (nici nu m-as pricepe); deci imi plac toate , nu cele cu borsh insa (in afara de cea de peste).
Cat despre knor si alte prafuri .. ai dreptate , mai ales ca am vazut ca multa lume face cubuletele cu apa fiarta direct in cana si le bea asa (nu vb de cele la plic) ; deci oameni buni alea-s menite sa dea gust oricarui fel de mancare , se pun in mancare nu se consuma asa singure .Aia nu e supa.
In fine.... eu din lipsa de altceva consul heinz aici , de pui si ox si ciuperci ,ca restul nu-mi plac , dar nu le numesc supe .......... orice altceva.

Pana la urma eu nu inteleg de ce trebuie sa cumpere lumea produsele de tip "vegeta" si knor si maggic , cand la noi inca piata nu e alterata de chestii modificate genetic , adica inca te mai poti duce in piata si cumpara un patrunjel care miroase a patrunjel , o roshie cu gust de roshie etc..
Dar intram in Europa si o sa vedem si noi acelasi sistem curand ; atunci ma mut in varful multelui la stana sau pe malul dunarii unde n-au ajuns cu curentul electric inca.
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Feb 08, 2002 6:11 pm

Onk...supele la plic nu numai ca sunt oribile la gust...dar ce e mai grav...sunt niste surogate cancerigene..obtinute in laborator.
Decat sa maninc d'alea...mai bine paine goala inmuiata in apa.

Mr. Radical...itzi dau dreptate ! Si eu am sa ma mut in varful muntelui ..daca o sa ajunga si in Romania sistemul alimentar din Occident. Nu cred c-as putea trai fara o pulpa de pui naturala sau fara o ciorbitza de vacutza. (de asemenea naturala :) )
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Feb 11, 2002 12:48 pm

blink, vaca naturela e in regula, puii nu prea sunt natureli, au carnea numai apa si gelatina, cand mai primesc de la tara cate o oratanie cu carne teapana zic ce-i aia, parca mananc vanat.

Zama buna: supa de ceapa. E si buuuna se face si usor. Mai nou: ciorba ardeleneasca de mere (cu afumatura)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde the radical » Lun Feb 11, 2002 1:08 pm

Initial trimis de DANA
blink, vaca naturela e in regula, puii nu prea sunt natureli, au carnea numai apa si gelatina, cand mai primesc de la tara cate o oratanie cu carne teapana zic ce-i aia, parca mananc vanat.

Zama buna: supa de ceapa. E si buuuna se face si usor. Mai nou: ciorba ardeleneasca de mere (cu afumatura)



nu stiu cat de naturala mai e vaca pe la noi , pe la mine pe aici numai sunt de mult , au trecut si de nebunie de a ajuns cea mai scumpa carne (oricum nu-mi place asa ca sa stea in vitrina acolo cat o vrea). Punii insa de la noi , nu mai sunt naturali de mult , mai ales decand fiecare al doilea vecin face ungurii si vine cu pulpe de pui de la unguri , care mai de care mai aratoase si geoometric perfecte.
Oratania din curte care scormone in balegar va deveni lux "organic" curand.

eu n-am chef de nimic right now ; de fapt as bea o apa minerala .
N-am normal :(
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 11, 2002 6:52 pm

Asa e Dana ! Cand mai primesc si eu mancare de la tzara..nu imi vine sa cred. Puiul are carnea rosie si tare.
Vaca nu prea maninc. In schimb..sunt un fan al porkului ! :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Feb 12, 2002 10:10 am

radical: apa???!!! :T macar o bere sa fi zis

da moshule... si ce buune sunt ouale de tzara, io am avut o gaina in bucatarie pe care o tineam numa pe porumb, dimineatza la 4-5 buf, un ou mare si galben
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Re: despre ciorbe

Mesajde Mirela » Mar Feb 12, 2002 3:24 pm

this is torture i tell you.............TORTURE!!!!;f;g
as manca o ciorba calda,sau o ciulama cu smantana...fasole cu carnati si cu muraturi....mmm

aici,celebrele supe la plic,un fel de surogat de ciulama--adica "chicken in white sauce"cum ii zic astia--care are gust de faina(daca ai noroc si are gust...)si fasolea DIN CONSERVE,care are un gust dulce-acru-sarat(de la kilu' de ketchup care tine loc de sos)
n-am mai mancat ceva cu adevarat ca lumea de fo'luna jumate....degeaba gatesc eu tocanite si pilafuri si alte alea,ca tot n-au gust.nici macar o salata ca lumea nu pot face,ca rosiile,castravetii,ardeii grasi.ba chiar si ceapa sunt din import,fara gust,rosiile uneori necoapte,salata de zici ca mananci frunze de copac...ce sa mai spun despre fructe--mai bine ma abtin.'geaba ai de toate in mijlocu'lu'decembrie daca n-au nici un gust..
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde the radical » Mie Feb 13, 2002 3:13 am

[quote]Initial trimis de DANA
[B]radical: apa???!!! :T macar o bere sa fi zis


yeah well.. Im a lady ; ladys dont have beers , they have white wine :P
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Feb 13, 2002 2:52 pm

yeah right, radical... sez who??? e buuna si berea ghiurgiulie. si vinu' alb, shpritz, sauvignon blanc cu etich. neagra sau dry muscat (musai Jidvei).
cat despre cele doua gagici de pe alte plaiuri care au aceleasi pareri despre inexistenta gustului la haleala: la moda e shi "hrana biologica", cica e mai scumpa da ar fi buna ca la noi. o fi adevarat? n-o fi? :con:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Mie Feb 13, 2002 4:15 pm

la moda e shi "hrana biologica", cica e mai scumpa da ar fi buna ca la noi. o fi adevarat? n-o fi?

sez who???....eu am incercat-o si pe aia....cu bugetul meu de studenta.....si nu e cine stie ce imbunatatire...unele legume mai au un gust,mai ales portocalele,care sunt acre de zici ca-s lamai si cateodata mai zici ca nu mananci carton,dr nu se intampla cu toate.majoritatea,cat de "biologice" s-or vrea ele,tot in sera sunt crescute...de curand am vazut ca au si "piata" irlandezii,unde "taranii" isi vand marfa cultivata in gradinile lor proprii.bineinteles,cu fel si fel de ingrasaminte,ca sa arate cat de cat ca in magazine,dar noua normal ca asta nu ni se spune.si fiindca sunt particulari,sunt mai ieftine oleaca,da'tre sa le mananci in doua zile ca se strica......

apropo,pe aici toate au termen de garantie:de la morcovi si banane pana la.....Paine.sa vezi cum intri in supermarket si te uiti pe punga de paine sa vezi cand expira....kkrea rasului!!!
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde the radical » Mie Feb 13, 2002 9:20 pm

Initial trimis de DANA
yeah right, radical... sez who??? e buuna si berea ghiurgiulie. si vinu' alb, shpritz, sauvignon blanc cu etich. neagra sau dry muscat (musai Jidvei).
cat despre cele doua gagici de pe alte plaiuri care au aceleasi pareri despre inexistenta gustului la haleala: la moda e shi "hrana biologica", cica e mai scumpa da ar fi buna ca la noi. o fi adevarat? n-o fi? :con:


mancarea organica sau biologica cum vrei sa-i spui e un asa fashion de nu-ti vine a crede; au exact acelasi gust sau mai bine zis lipsa de gust , in plus sunt foarte scumpe , o ciocolata chipurile organica ajunge la 3 lire! Personal nu cumpar asa ceva pt ca mi se pare un con precum si sucurile de portocale care cica 100% naturale , adica ce?! au stors aia portocala in fata mea??? aiurea (un exemplu , mi-am pus eu in gradica in pamant fara chemicale patrunjel si marar si degeaba , gust , aroma pauza; ma gandesc insa ca am folosit seminte de aici si d-aia.)
Tot in stana din varful muntelui mi-e nadejdea ; o sa se ajunga sa se vanda fructul cu vierme in el la un pretz fabulos , semn de apreciere a naturaletii , normla pana se prinde nu'sh ce comerciant si injecteaa viermii special apoi .

some perspective ! saiz me, the clarevoyant
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Feb 14, 2002 12:53 pm

bah, o cunostintza de-a mea din lonon isi pune in curticica rosii de-alea mici si zice ca-s buune
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde the radical » Vin Feb 15, 2002 2:06 am

Initial trimis de DANA
bah, o cunostintza de-a mea din lonon isi pune in curticica rosii de-alea mici si zice ca-s buune


da asa fac si niste cunostinte ale mele , pun din alea mici , le zice cherry tomatoes , dar le tin mai intai in ghiveci pana creste plantutza .. etc..mai pun castraveti si dovlecei. sincer roshiile nu mi se par un succes , castravetii da ; dovleci nu mananc (le-am zis ca noi in Romania asa "lumea a treia2 cum ne cred ei , crestem dovlecei pt animale eg. porci - s-au simtit ofensati -hihi)
Am gasit odata intr-o padureice langa mine , un zarzar si cum nu mai vzusem pana atunci , m-am repezit sa mananc , la care un english person (nu dau nume persoana importanta ) zstriga sa nu mananc ca poate-s otravitoare! inutil am cautat cuvantul in dictionare , n-au decat "unriped apricot " ca traducere , iar englezul a zis ca ce-i aia? La fel gutui n-am vazut niciodata de cand sunt aici , nici fructul prin magazine , nici pomul .
In fine eu am un metru patrat de gradinita in care plantez in fiecare ianuarie pomul de craciun (am 4 so far si s-a cam aglomerat) si mai am mushcate roshii si mov si un cactus .Si-un ursuletz mic care pazeste gradinita . Atat.
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Feb 15, 2002 9:47 am

Atat :o
Cam putin LOL Da de ce urs si nu gnom d'ala ca io asa am vazut in filme piticii fara halba ca zapada?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde the radical » Vin Feb 15, 2002 12:58 pm

Initial trimis de DANA
Atat :o
Cam putin LOL Da de ce urs si nu gnom d'ala ca io asa am vazut in filme piticii fara halba ca zapada?


pai gnom-ii aia nu-mi prea plac , sunt cam urati asa si destul de banali -toata lumea ii are ; si apoi ursuletz asta mic mi-a fost facut cadou , cred ca nu-mi amintesc sa-l fi cumparat eu ; dar e cute .
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Feb 15, 2002 1:08 pm

Ca tot e de mancari si bauturi mai deviez (ca mananc sub un pom)
Io am primit de ziua mea un gnom d'ala, da io stau la bloc :con: si e hilar sa-l vad pe jos asa urat si greu.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Vin Feb 15, 2002 4:20 pm

apropo de gutui..p'aici nu multi stiu cum arata o gutuie...ca intr-o zi mi-era pofta si am cautat prin magazine.si ma pun eu ca toanta sa-l intreb pe unu'din supermarket daca gasesc si gutui la raionu'de fructe....a mai chemat 2 persoane,care ca si el nu stiau ce-s alea gutui,pana cand vine unu' dragut si-mi zice "sorry...we don't sell this item!"
de gorgoaze si zarzare normal ca n-au auzit.
si de vinete ce sa mai zic?le gasesti in magazin,da'multa lume nu stie ce-s alea...ca intr-o seara am vrut sa fac salata de vinete cu maioneza,asa ca acasa,la gratar,cu ceapa si rosii pe deasupra.kkrea rasului cand le-am copt PE ARAGAZ...m-au etichetat "nut-case" aia cu care impart apart...vine una din tipe:"what're those?"aubergines,zic eu...."HAH?".nu stia ce sunt,cum arata,ce gust au,cum se gatesc....zice--da de ce le prajesti asa?da'de ce le iei pielita de deasupra....ce mai,eu faceam pe mine de-acum...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 4:41 pm

Vinetele nu sunt egg-plant? Gutui cum se zice?

Si acu intrebarea a mare: care sunt zarzarele frate? ca de mic aud de zarzare, da niciodata nu mi-a aratat unu o zarzarea: uite mah, aia e!
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Vin Feb 15, 2002 4:52 pm

[quote]Initial trimis de Rolf
[B]Vinetele nu sunt egg-plant? Gutui cum se zice?

egg-plant nu's ce sunt,am auzit cuvantu'da'n-am nici un dictionar romanesc cu mine sa-l caut...vinetele is aubergines in engleash....gutuile is "quince/s".
zarzarele....sper ca am dreptate...is fructele alea mici,verzi si acre,is caisele necoapte


stii ce-as mai vrea eu da'nu-i pe-aici?agude....in curtea scolii unde am invatat eu sunt fo'3 copaci,si in fiecare vara ma cataram dupa agude,si cand ma vedea mama toata spoita pe maini,pe haine si pe la bot...si plina de julituri pe care le ascundeam cum puteam si eu... :D :)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 5:00 pm

Adica zarzar=cais si zarzare=caise verzi? Sau e un fruct asemanator?
Aha, agudele! Alea ce-s?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Vin Feb 15, 2002 5:07 pm

[quote]Initial trimis de Rolf
[B]Adica zarzar=cais si zarzare=caise verzi? Sau e un fruct asemanator?
acu'nici eu nu mai stiu....because of you i'm really :con:

agudele...nu stiu daca pot sa-ti explic...is niste fructe care seamana oarecum cu zmeura(ca sa-ti faci o idee)cand sunt coapte sunt rosii-mov parca,dulci-acrisoare,cresc in copaci,cam pan'vara asa...

eu vreau sa stiu cum arata dudele...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 5:15 pm

Mda, diferente culturale de la un cartier la altu (in caz ca esti din buk). Dudele is niste fructe care seamana oarecum cu zmeura(ca sa-ti faci o idee)cand sunt coapte sunt rosii-mov parca,dulci-acrisoare,cresc in copaci,cam pan'vara asa... , citat din postu de mai sus. Pesemne sunt ezapt acelasi lucru cu agudele.

Da de tzishnele (cu i de la inot, inec, incotro) ai auzit? E moldovenescu pt. corcoduse, ca sa nu mai irosim 2 posturi.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Vin Feb 15, 2002 5:19 pm

corcodusele cum mai arata???
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Rolf » Vin Feb 15, 2002 5:19 pm

Hai ca tot mai bag un post. Tocma mi s-a spus ca, cel putin prin zona Baraganului, zarzarele sunt prunele verzi, desi prin extensie se mai foloseste si pt. caise verzi si alte acrituri. Te pui cu te-ncurci! Macar bine ca la mere se zice la fel peste tot...

Da la engleji epsista diferenta cirese/visine? Sau cherry inseamna amindoo astea, plus corcoduse? In caz ca nu, cum se zice la corcoduse si la visine?

Edit: Corcodusele arata ca neste cirese, da sunt bune verzi, coapte imi plac doar compot (cel mai bun compot, mai bun chiar ca ala de visine). Ba mirelo, tu faci misto?
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Mirela » Vin Feb 15, 2002 5:32 pm

aaa,acu stiu si ce-s corcodusele....

nu ba,nu fac mishto,vorbeam chiar f.serios...

e un sg.cuvant pt cirese si visine...si nu cred ca au vazut astia asa ceva pe aici...doar din import...data viitoare cand intru in supermarket intreb de cirese--pe bune!!!

mama...si mi-ai adus aminte acu'de "stash"-ul de compot pe care'l are mama in balcon...sau il avea,probabil...

si as mai manca o dulceata denuci--nuci--iar nu le-am vazut pe aici.sa ma duc sa intreb:could i find some nuts around here?...s-ar uita la mine ca iesita de la 2-2...
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori