Mancaruri & bauturi

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde Rolf » Vin Ian 25, 2002 4:46 pm

Imi fac critica si autocritica. N-am mai putut intra pe net o vreme. Acu reusii, da n-am timp de la serviciu. Revigorez io threadu asta imediat ce am timp.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde onk » Vin Ian 25, 2002 10:49 pm

da domnu Rolf, revigoreaza ca se cam simte lipsa shi nu mai shtie lumea domle ce si cum se mananca in tara asta
Avatar utilizator
onk
 
Mesaje: 1841
Membru din: Joi Dec 13, 2001 12:00 am

despre mancarurile din peste

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Ian 26, 2002 12:25 am

Pentru a revigora intr-o oarecare masura acest subiect....sa va spun ce am mancat acum doua seri !
O minunata....plachie de macrou ! Cu ceapa prajita pe deasupra. Si cu orez ! Fenomenalaaaaa.....
Sunt un mare fan al pestelui ! Pe langa plachia de macrou...obisnuiesc pastravul prajit....care este de asemena sublim ! :D
Si bineinteles...icrele pestilor de apa dulce....in special de stiuca !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde darkshines » Sâm Ian 26, 2002 1:05 am

momentan mananc tiramisu.
yummy....:)

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Ian 31, 2002 6:36 pm

V-as ruga foarte frumos...sa nu datzi uitarii acest subiect. Mai povestitzi si voi ce mancatzi ce betzi....de cate ori mancatzi pe zi....etc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Re: despre mancarurile din peste

Mesajde alina » Vin Feb 01, 2002 11:57 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Pentru a revigora intr-o oarecare masura acest subiect....sa va spun ce am mancat acum doua seri !
O minunata....plachie de macrou ! Cu ceapa prajita pe deasupra. Si cu orez ! Fenomenalaaaaa.....
Sunt un mare fan al pestelui ! Pe langa plachia de macrou...obisnuiesc pastravul prajit....care este de asemena sublim ! :D
Si bineinteles...icrele pestilor de apa dulce....in special de stiuca !


ai mancat calamar?e singurul peste care-mi place super misto
am mancat si caracatitza ,nu din aia din conserva, dar sincer m-a dezamagit.
blink:du-te in grecia stai vreo 10 zile si iti garantez ca te vei satura de peste
io tot blink o sa-ti zic !
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Sâm Feb 02, 2002 4:39 am

Am mancat ieri pentru prima oara supa/crema de ciuperci.
Stiu ca sunt mai multe retete dar asta pe care am incercat-o e nasoala rau. PAS
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Feb 02, 2002 4:32 pm

Alina...nu traiesc intr-un asa mare lux..incat sa maninc calmar si caracatitza. Si..plus de asta...nici nu prea ma atrage ideea.
Sunt super multumit cu pestele obisnuit.
Chiar azi de dimineatza am mancat niste minunate icre de hering !
As dori sa ma duc in Grecia..si sa ma satur de peste ! :)

Incearca sa mi te adresezi cu Oribile sau cu Moshule ! :D Daca nu reusesti...e OK si Blink (nickul ce m-a consacrat :D :D :D )
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde alina » Sâm Feb 02, 2002 10:48 pm

E interesant sa manci macar odata in viata tot felul de ciudatenii.

Crezi ca eu in romania merg pe la restaurante sa manc caracatita la conserva si sa dau si vreo 300000 mai bine merg la o pizza .

Acesta a fost mesajul cu nr. 666 devil's number!;m
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Feb 02, 2002 10:59 pm

Eu si sa fiu putred de bogat....tot Pizza la Pizza Hut am sa maninc....si tot shawarma din Pinocho ! :)))) (cine stie..cunoaste)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde alina » Sâm Feb 02, 2002 11:20 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
Eu si sa fiu putred de bogat....tot Pizza la Pizza Hut am sa maninc....si tot shawarma din Pinocho ! :)))) (cine stie..cunoaste)


pizza hut sux cel putin asta din cluj.daca tot e vorba de pizza daca veniti prin cluj va recomand Napoli Centrale iar daca sunteti fan ferrari cu atat mai bine veti gasi acolo chestii interesante.
addio pirata!
Avatar utilizator
alina
Junior Member
 
Mesaje: 1248
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Feb 03, 2002 12:56 am

Nu stiu de ce toata lumea are ceva cu Pizza Hut ! Mie mi se pare foarte buna !

O pizza marfa am mancat la Deva. Mare cat roata din spate de la tractor. Ma asteptam sa coste o avere....dar a costat ceva infim.
Localul nu mai stiu cum se numeste..dar pentru cei ce cunosc Deva....este la capatul strazii ce duce la hotelul Decebal....pe partea stanga. Foarte aproape de deal.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Aliosha » Dum Feb 03, 2002 9:15 am

Initial trimis de Oribilul Mosh
Nu stiu de ce toata lumea are ceva cu Pizza Hut ! Mie mi se pare foarte buna !

O pizza marfa am mancat la Deva. Mare cat roata din spate de la tractor. Ma asteptam sa coste o avere....dar a costat ceva infim.
Localul nu mai stiu cum se numeste..dar pentru cei ce cunosc Deva....este la capatul strazii ce duce la hotelul Decebal....pe partea stanga. Foarte aproape de deal.


Pizza hut e buna dar nu e cea mai buna pizza bai Oribile.
Se mai gaseste buna si in alte locuri.
Exemplu: stie cineva pizzeria din Mamaia in dreapta plajei: un loc unde mananci pe busteni si mese de lemn???
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 04, 2002 2:07 am

Aia din Mamaia nu o stiu ! Dar o stiu pe aia din Costinesti ..de la Obelix ! Unde asta vara cu 60 000...itzi luai o pizza enorma si foarte satioasa !

Eu personal..cea mai buna pizza am mancat-o la Pizza Hut !!!!
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Rolf » Lun Feb 04, 2002 12:55 pm

Hehe, mincam deseori sauerma la Pinoccio. La obelisc in Costinesti aveau si o pizza iute, cea mai iute pe care mi-a fost dat sa o gust in viata mea. Eram cu un prieten amator de iuteli, abia s-a atins de ea. Curata crima. La Pizzeria Transilvania parca era asta, ca sunt fo 3 pizzerii acolo cu totu.

Intre timp am mai degustat un Johnnie Walker green label (de fapt nu se numeste asa, da are eticheta verde, se numeste Pure Malt). Bun. Si am mai bagat Lagavulin, care avea un gust ciudat, da bunut. Dupa care am aflat ca este un gen de whisky afumat (nu mai auzisem pina atunci), nu prea sunt multe cunoscute de genu asta, da merita incercat, sunt oameni care se dau in vint dupa whisky afumat. Io nu chiar.

Despre bere am incercat sa scormonesc webul sa vaz linkuri generale, da am gasit numai siteuri americanesti, neinteresante, asa ca nu am, cu parere de rau, ce posta. Trebuie incercate siteurile diferitilor producatori.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Lun Feb 04, 2002 1:06 pm

shaorma de la Pinoccio e buuna... daca nu le demoleaza bashescu kioshcul ca a trecut de salajan si o ia la deal.
E buna pizza hut blinkote, nu e buna aia de la pachet da' aia de la masa e mishto. Si ciupercile pane de la pizza hut sunt bune.

Tot la carciuma ungureasca mai avea bun: costitze picante, afumatura mixta (un fel de tochitura cu mezeluri de casa afumate in ardeal), gulii umplute cu sos de marar, pui cu hrean... totul buuun, culminand cu supa gulash.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Lun Feb 04, 2002 1:12 pm

A inceput sa-mi ploua in gura...

In ce priveste vietuitoarele marine mai rare, imi place calamarul pane si crevetii (sau ce sunt viermii aia mici prajiti). Caracatita nu. Nici scoicile. Imi plac si surimi, chit ca am impresia ca sunt facute intr-un fel din resturi de peste aromatizate cu crab.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde gaga » Lun Feb 04, 2002 1:30 pm

Scaracratitze NU
Scoici si crevetzi de toate marimile: DA

Normal sa-ti ploua in gura, doar e de papa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Feb 04, 2002 7:24 pm

Nu pot sa cred ! Dana & Rolf mananca in Pinochho ! Incredibil ! Eu stau la 10 minute de mers pe jos..de Pinocho !
Vara ma gasitzi aproape zilnic acolo. Adica..in fiecare seara dupa orele 20 !
Pe langa shawarma...sa stitzi ca e f. buna si pizza ! Preferata mea este Pompei !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Feb 05, 2002 9:16 am

Blinkote... si ce te face sa crezi ca vrem sa ne intalnim cu tine?:p
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Rolf » Mar Feb 05, 2002 9:40 am

Blinkule, io am o gramada de prieteni pe zona, da stationam rar pe acolo, in general la chioscu ala care a ars sau la terasa aia nasoala din parc, de la gura de metrou.
Rolf
Junior Member
 
Mesaje: 1517
Membru din: Vin Sep 28, 2001 12:00 pm
Localitate: Bucuresci (Tineretului)

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Feb 05, 2002 1:32 pm

Nu am zis mai Dana..ca tre' sa va intalnitzi cu mine. Am zis ca ma gasitzi acolo in serile de vara. Adica..m-am exprimat poetic...am vrut de fapt sa spun ca..ma duc acolo aproape zilnic.
Ce crezi ca mie mi-ar face placere sa ma intalnesc cu tine ? :D

In alta ordine de idei..Pinocho nu o sa fie demolat..pentru ca nu este un simplu chiosc. Au trecut demolarile pe acolo..si Fonzi a fost ras..dar Pinocho a ramas in picioare.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Feb 05, 2002 1:42 pm

First: sunt sigura ca nu ti-ar face placere sa te intalnesti cu mine, acum ca mi-ai zis o sa ocolesc cu grija locul. :D

Second: se scrie PINOCCIO. Stiu asta sigur ca erau pe zona mea cand aveam munca de teren, incearca sa mai citesti cate o carte ca sa faci exercitiu sa scrii corect macar numele carciumilor ca sa nu ne induci in eroare:con:
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Feb 05, 2002 1:48 pm

Da..da...ce culta si desteapta e Dana..ca stie cum sa scrie numele carciumilor prin care bea si maninca ! BRAVO Dana ! In acest moment te aplaud la scena deschisa !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Feb 05, 2002 2:14 pm

Scuze de intarziere da' calculatorul meu spre deosebire de tine (blinkosu') se mai si blocheaza. Mah tu esti sacul de box ideal: sopra se mai enerveaza, rolf nu raspunde la provocari, dar tu te intorci mereu inapoi shi stai in calea cyberpumnului. Ma bucur ca ai remarcat faptul ca stiu sa scriu si sa citesc si-ti primesc elogiile. Daca vrei locatie pentru statuie: in Piata Victoriei e OK, multumesc.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 06, 2002 6:29 am

Cum mai sacul de box ideal ? Sacul de box nu are replica...! Mai degraba sunt un pugilist de categorie grea...care te invinge mereu pe tine ! Ce e drept..nu prin KO..dar la puncte.
:p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Feb 06, 2002 9:16 am

LOOL oribile, ti-a picat fisa. Nu ai replica da te hutzuni inainte si inapoi dupa cum te troznesc io. La puncte negre, la ce ma batzi?;)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 06, 2002 3:43 pm

Hai lasa....ca nici tu nu termini ! Te simtzi calcata pe coada...si ma tot ataci !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde the radical » Mie Feb 06, 2002 4:22 pm

ia te uita ce subiect! trebuie sa recunosc ca mi-a luat ceva timp sa citesc toate parerile .
Eu la capitolul bauturi prefer sincer scotch (irish si scottish only) ; in 2000 am facut un tur special al clanurilor si distileriilor din Scotia si nu mi-am imagiant niciodata ca pot face distinctie intre mai mult de 3 tipuri de scotch ;sunt multe de enumerat aici , insa cele care mi-au placut cel mai mult (normal ca m-am imbatat numai degustand ) sunt; Oban , Glenkinchie , Dalwhinnie si Talisker si Caol Ila . Imi plac si cele americane , normal JD si Southern Comfort desi nu mi se pare ca au nobletea/finetea celor scotiene sau irlandeze. Singura problema este ca sunt si deosebit de scumpe , un single malt de 20 de ani ajunge la 80-100 de lire sterline- not in my everyday shopping trolley :(.

Bere beau foarte rar , daca sunt aici in UK , beau fosters , daca in Romania guiness , nu stiu exact de ce fac asta lol.

Vinurile la fel , daca sunt aici beau romanesti -normal cele pt export pe casre nu le-am prea vazut in magazinele din Romania (!) de regula pinot noir si cabernet . Alb foarte rar , doar tip Mosel german.(btw am incercat Bordeaux alb , e groaznic).

Alte bauturi care-mi fac placere .. .B-52 un cocktail oarecum interzis pe aici prin UK , sau daca nu interzis , nu foarte comercializat ; un sfert irish cream , un sfert lichior de cafea , un sfert chivas si restul absinth ; se aprinde si se bea dintr-o rasuflare. Kindda cool :)
Sunt multe cocktail-uri pe care le-am incercat , practic oricine poate inventa un brand , multe nu mi le mai amintesc ,insa nu-s un pasionat de cocktailuri , multe le-am gustat doar din curiozitate. O chestie la moda pe aici , se bea intr-o cana din aia mare de apa , red bll (cateva cutii normal ) cu vodka , lime , gheata ; foarte de succes. A, si mai e o ceva bazat pe foarte multa scortishoara ce se cheama "after shock" , tare ciudat , personal imi face greata .

Altfel , perrier , apa minerala , e cea mai faina bautura .

Despre mancare ... ma apuca nervii cand ma gandesc la mancare ; eu am o problema , nu-mi place nimic de aici , pt simplul fapt ca arata frumos si apetisant , in schimb n-au nici un gust ; totul de la fructe pana la carne si peste.
Imi plac mancaruruile simple romanesti , simpla mancare de mazare de la noi e un blessing pt mine , imi place painea de la noi si maslinele negre . In iarna am foast acasa si normal ca am mancat tot ce era pe acolo , mai ales ca era craciunul si am stat numai prin restaurante cu specific romanesc, unde m-am delectat cu mamaligutza cu smantana si salam de biscuiti ; f bune.

Oricum , de cand sunt aici (de mult) , am dezvoltat o anume scarba pt carne si produsele din carne ; f rar mananc ceva cu carne . Mananc insa tot ce se cheama sea food , la inceput nu mi-a placut pt ca nu aratau ok , dar m-am obishnuit si imi plac acum; caviarul de ex , e unul din alimentele care desi imi place mult se invecheste la mine in frigider ; pt ca desi micutz borcanelul , nu-l poti manca pe tot odata si e suficient sa-l deschizi si sa-l lashi asa vreo 3 , 4 zile ca prinde mucegai si merge la gunoi. Aia e..
Nu pot vorbi de un fel preferat de mancare , nu-s fassy , doar ca daca n-am chef sau nu-mi place nu mananc ; nu fac figuri :)
Imi plac covrigii cu sare si smantana si icrele ; cam atat. Si clatitele .

si oricum bucataria pt mine e doar locul unde-mi fac cafeaua ...
The direction of the eye, so misleading
The defection of the soul, nauseously quick
I don't question, our existence
I just question, our modern needs......
Avatar utilizator
the radical
Junior Member
 
Mesaje: 240
Membru din: Joi Iul 26, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Feb 06, 2002 8:59 pm

Postul lui The Radical mi s-a parut unul dintre cele mai interesante..din ultima vreme ,de pe forumul fanclub.
Intradevar..un elogiu adus mancarurilor si bauturilor !

Sunt de aceiasi parere cu el..mancarea occidentala este un jaf pe langa ceea ce mancam noi ! La ei toate alimentele au conservantzi,hormoni si E-uri ! Nu cred ca gasesti..carnuri si legume naturale 100 %....asa ca in curtea lu' mamaia.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron