Secrete in bucatarie

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Secrete in bucatarie

Mesajde mikutzul » Mar Apr 05, 2005 1:11 pm

Ma consider un gurmand incurabil si ca rezultat al "bolii" mele petrec destul de mult timp in bucatarie.Ideea acestui thread este de a oferi posibilitatea celor care au cunostinte inedite in ale bucatariei sa le impartaseasca si altora.

Primul secret pe care l-am folosit a fost legat de ceapa si anume cum poti sa cureti ceapa fara sa te-apuce plansul...:D.Ideea este sa incepi in partea opusa a radacinii.Dupa ce s-au inlaturat partea exterioara se spala(desi eu recomand tuturor sa incerce sa curete ceapa in asa fel incat ea sa ramana curata pentru a nu fi nevoie de spalare), se taie in forma dorita....inele....marunt sau mai stiu eu cum fara a se indeparta radacina, ea aruncandu-se dupa taiere.Foarte important este si cutitul folosit pentru taierea legumelor deoarece acizii din ecestea pot intra in reactie cu materialul cutitului producand oxidare si implicit gusturi nedorite in mancare sau salata..Eu recomand cutite de inox netratate chimic iar in special la ceapa eu folosesc un cutit pe care-l rezerv in totalitate doar la "prelucrat" ceapa.Pentru cei ce iubesc si consuma ceapa langa un aliment(sunca de exemplu)puteti sa pregatiti ceapa prin zdrobire(puneti ceapa intr-un stergar curat si fiti cat de brutali puteti cu ea :D pana atinge nivelul de dezintegrare dorit) si va asigur ca gustul este mult mai placut decat daca o prelucrati prin taiere.Tot aici as aminti si faptul ca o salata buna si gustoasa nu trebuie sa depaseasca 15 minute de la momentul pregatirii si pana la consumare datorita reactiilor chimice amintite mai sus.
Deocamdata atat si sunt curios ce secrete se ascund in bucatariile voastre.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde gaga » Mar Apr 05, 2005 1:54 pm

mikutz, ceapa nu pisha deloc la ochi daca o lasi o jumatate de ora-o ora in frigider la rece (mai putin in congelator), eventual curatata si in apa.

bine, mai poti sa iti pui ochelarii de scafandru :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mikutzul » Mar Apr 05, 2005 2:34 pm

Merci danone, s-a notat treaba cu ceapa.:)

Ma scriu cateva chestii legate de-ale bucatariei si anume despre varza.Pentru cei care mananca multa salata este bine de stiut ca varza si salata se adauga la amestec prin rupere.Un procedeu simplu prin care puteti sa obtineti foi de varza integre si frumoase fara sa petreceti prea mult este prin eliberarea cotorului de cateva foi apoi cu cotorul in jos loviti de cateva ori puternic varza de masa, intoarceti varza si scoateti cotorul dintre foi.Suna usor si va asigur ca dupa cateva incercari o sa fiti maestrii.....:D

Edit,

Cum va descurcati cu ceapa cand iesiti la iarba verde?...:)
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde Djinn » Mar Apr 05, 2005 2:45 pm

io curatz ceapa in apa curgatoare, de la robinet :D Si nu ustura. Da' din pacate nu pot s-o si tai sub apa :p
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde mikutzul » Mie Apr 06, 2005 9:25 am

Daca se intampla sa scapati solnita-n ciorba aveti inca o sansa, spalati un carto-doua inainte de curatare(e bine sa nu spalati cartoafele dupa curatare pentru ca se pierde din amidon si implicit din gust), taiati in cuburi marunte si adaugati la fiertura.Cu treaba indulcita.....va doresc pofta buna :D
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde gaga » Mie Apr 06, 2005 10:36 am

mikutzul scrie:Cum va descurcati cu ceapa cand iesiti la iarba verde?...:)



O pun taiata in doua pe gratar :p

Si ce te faci daca e o ciorba la care nu se pun cartofi? De burta de exemplu?

Iti zice io: pui cartoful intreg si il scoti dupa ce trage sarea :D
Daca este alt tip de mancare care iese sarata e o intreaga poveste, am dres odata o tocana cu portocale si zahar ars :)


fluffy era vorba de usturat implicit taiat deci nu ... apropou si offtopic, tocmai ce am venit de la chioshc unde are "vata de zahar colorata fluffy" ~p
iti cumpar cand ne-om mai vedea :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mikutzul » Mie Apr 06, 2005 10:45 am

Am uitat sa mentionez ca dupa fierbere se remove patato din fiertura?...:D
De dres ai dres tocanitza a la salat du fructe....:D.....da' s-a mancat dupe?
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde nbm » Mie Apr 06, 2005 10:53 am

citita si verificata pe propria piele (mai bine zis, proprii ochi).
cind tai ceapa, tine apa in gura. insa dupa finalizarea operatziunii este f bine sa scuipi apa in chiuveta sau pe unde poti :D, pt ca altfel te apuca plinsul pe care l-ai evitat in timpul taierii :yD
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Apr 06, 2005 11:05 am

mikutzul scrie:da' s-a mancat dupe?


evident ca da ....
nbm, tu esti sigur de metoda asta "apengura"?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mikutzul » Mie Apr 06, 2005 11:06 am

Si cum ramane cu fabricantii de zacusca...?Astia curata kile de ceapa.....:D
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde nbm » Mie Apr 06, 2005 11:08 am

acu, shi eu am ris cind am auzit/citit prima oara de ea. da' chiar am incercat-o si - la mine, cel putin - functioneaza. acu, io sugerez ca voi sa incercatzi, ca n-o fi foc daca plingetz la o ceapa, shi dupa aceea imi spuneti si mie ca nu merje ;-)

eh, micutzule, tii aproape o sticla de doi litri... :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Apr 06, 2005 11:11 am

Da-o bre in ma-sa de ceapa. Lasata la rece umpic si necuratata nu se mai simte sau ... (cum am mai spus si am si practicat), cu ochelarii de scafandru nu mai ai treaba ... trecem la altceva?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mikutzul » Mie Apr 06, 2005 11:22 am

Ok danone......orice inafara de bauturi ca-mi prind urechile daca ma gandesc la cunostintele tale in domeniu :)

Edit,

Apropo de bautura, vara daca vreti sa raciti o sticluta de licoare puteti folosi apa cu multa sare.Pregatiti un recipient cu apa sarata(saturata) si lasati sticluta in ea pana atinge temperatura dorita.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde gaga » Mie Apr 06, 2005 11:33 am

AAA, sa iti zic de racit instant la niste prieteni la baraganu care aveau gradina si faceau legume pt vanzare la piatza (umflate de azotati). A pus o mana doua de azotat in apa intr-un butoi si berile au stat mai reci decat iti poti imagina.

desigur nu e indicat betzivilor ca daca din greseala pui gura pe o sticla nespalata si iei niste picuri de apa azotata d'aia e cam najpa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Mie Apr 06, 2005 11:37 am

Eu am incercat trucul lui nbm dar foloseam vin in loc de apa:D.
Problema e ca nu reuseam niciodata sa tin vinul in gura mai mult de o secunda~p.

On topic
Cel mai fain mod de a marunti usturoiul(daca n-ai scula speciala) l-am vazut pe un canal tv la franceji. O cucoana de aia ceva mai mare ca frigideru:D, lovea cateii cu barda de macelarie......de-a latul. Iesea mujdei direct. Am testat si a functionat. Mai rapid decat cu instrumentul specializat. Trebuie doar sa-ti formezi mana:).
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Apr 06, 2005 12:27 pm

apai mi-am amintit si io de o metoda de a sparge nucille fara sa le faci miezul praf cu ciocanul: cu pumnul din dotare. trebuie doar sa ai gheatza pregatita postspargenuca :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Mie Apr 06, 2005 1:20 pm

:D...ideea de ati forma mana cu barda e sa atingi masa cu toata suprafata lamei deodata, altfel o sa vezi cum zboara cainele (catelu) :D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde mikutzul » Mie Apr 06, 2005 1:22 pm

Pentru astia mici ca mine trebe gheatza cu siguranta da' sunt prin zona fanclub cateva persoane cu "mana de fier"....:D

P.S. Offtopic fara intentie
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde gaga » Mie Apr 06, 2005 1:54 pm

gigiell, da de unde barda din aia?

aprops de barda, am vazut odata un chinez la televizor care facea asa:
Lua una bucata cartof gigantic. Una bucata satar din ala de il folosesc bucatarii chinezi la orice (d'alea patrate si grele)
Se da perpendicular in cartof, satarul fiind foarte foarte ascutit.
Ies niste felii rotunde putin mai subtiri ca o foaie de hartie.
Se pun feliile unele peste altele si se reia lovirea lor de la inaltime => cartofi pai ceva mai subtiri ca niste paie.
Se ia cu varfu degetelor din ei si se arunca pe plita unsa si foarte bine incinsa si se unfla instant. Aratau beton.

Asa m-a impresionat ca am luat un cartof repede, cel mai lung si mare cutit pe care il aveam (care probabil cantarea 1% din satarul chinezului) si se repede in cartof.
primul rezultat o felioaie
al doilea alta felioaie
al treilea am dat cu sete => trei din cele 4 degete aflate pe cartof taiate si jumate din bucatarie improscata de sange plus vecini asurzitzi de decibelii tzipatului.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mikutzul » Mie Apr 06, 2005 2:09 pm

Cred ca a durut......pana acum nu mi-am schilodit nimic fizic in bucatarie iar mental inca-mi revin din esecurile suferite dealungul carierei de bucatar.Felii foarte subtiri se pot obtine cu ajutorul unui cutit de curatat peste.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde jeorj » Mie Apr 06, 2005 2:14 pm

Mai se gaseste pe la raioanele de articole de bucatarie.
Ca nu sunt ascutite si de calitate ca la kineji asta-i partea doua.
Da poate cu putin noroc.....is bune.(trebuie doar ascutite mai des)

La cartofii aia pai ce-i facea chinezu trebuie mult antrenament.
Pentru primele 10000 de exercitii de precizie se foloseste barda de cauciuc si casca de protectie~p.
Edit: nu radeam de accidentul tau
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde mikutzul » Mie Apr 06, 2005 2:34 pm

10000 de exercitii este ok da' in zona harghitei nu se produc destui cartofi pentru a termina antrenamentul in urmatorii ani.O masinaraie cu disc de taiat mezeluri poate rezolva treaba cu felia.
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde gaga » Joi Apr 07, 2005 9:57 am

cele mai subtiri le-am reusit cu aparatul de curatat coaja la cartofi, da' nu ai precizie. nu stiu cu ala de feliat mezel daca ar iesi la fel de fine feliile dar presupunand ca da, tot trebuie sa faci dupa aia betisoarele.

io am luat odata o razatoare de aia gen borner, vorner, naiba sa o ia, facea cartofi pt prajit misto, egali, si avea o cutie dedesubt unde ii aduna.
da nu m-am mai atins de ea de cand am vrut sa fac o felie de rosii si mi-a fost lene sa folosesc unealta aia in care infigi rosia ca sa nu te tai si mi-am taiat buricu' degetului.
faza najpa e ca a picat in salata si nu l-am mai gasit si am ramas si fara buricu degetului si fara salata pt musafiri :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mikutzul » Joi Apr 07, 2005 4:23 pm

Doua chestii legate de oo si anume:
Pentru a face diferenta intre un ou fiert si unul crud este suficient sa-l pui pe o suprafata neteda si sa-l rotesti.Daca se invarte mult si bine atunci este fiert.
Poti deosebi un ou proaspat de unul invechit prin introducerea lui intr-un pahar cu apa.Daca pluteste, cu siguranta i-au trecut zilele de prospetime.

Edit,

Pentru inlocuirea "buricelor de degete" folosite in salata lui danone puteti incerca aripioare de rechin taiate cubulete.....:D
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde Weet-weet » Joi Apr 07, 2005 10:32 pm

Am incercat smecheria cu tinutul apei in gura cand tai ceapa, o mers, vedem data viitoare, sper sa-mi amintesc din timp sa pun ceapa in frigider.
La ciorbe, daca e carnea tare, se poate pune fie niste bicarbonat, fie o lingurita de inox. Mama facea asa si merge. Important e sa nu uiti de lingurita :D
La salate, in care se baga ceapa, e bine ca ceapa sa fie taiata prima si frecata bine cu sare, si lasata vreo 10 minute, ca sa nu mai usture asa tare.
Cand faceam bezele, nu-mi aminteam mereu sa scot albusurile din frigider din timp, asa ca le puneam intr-un castron si castronul intr-o oala cu apa fierbinte. Se poate baga castronul si in cuptor.. numa sa nu uitati de el, ca mine, ca va alegeti cu o opera de arta de toata frumusetea :D
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde mikutzul » Lun Apr 18, 2005 9:58 am

Aveti probleme cu preparatul maionezei?Incercati sa scoateti ouale din frigider din timp pentru ca ele sa atinga temperatura camerei inainte de utilizare.La fel de mult conteaza prospetimea lor, folositi vas tip arcopal sau luminarc bine clatit si uscat.Instrumentul de frecat sa fie de inox si in nici un caz lingura de lemn sau plastic.Daca folositi ulei rafinat de masline succesul este garantat.Cine are mixer si e meserias in utilizare s-a scos :)

Edit,

Apropo de lingurita weet-weet, nu inteleg efectul ei in situatia amintita de tine dar in cazul in care vrei sa ti o sticla de sampanie desfacuta fara ca sa-si piarda din prospetime iei o lingurita si o introduci cu coada-n gura sticlei.Habar n-am cum functioneaza dar rezultatul conteaza pana la urma :)
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde gaga » Lun Apr 18, 2005 10:09 am

mikutzul scrie: Instrumentul de frecat sa fie de inox si in nici un caz lingura de lemn sau plastic.


mikutzule esti tare bre ~p ~p ~p

ce voiam eu sa zic ca treaba cu apa si ceapa a tzinut, deci da, slayer :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mikutzul » Lun Apr 18, 2005 10:15 am

Ma scuz cu noaptea alba peste care am trecut :D
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde memetshot » Lun Apr 18, 2005 10:22 am

Aveti probleme cu preparatul maionezei?Incercati sa scoateti ouale din frigider din timp pentru ca ele sa atinga temperatura camerei inainte de utilizare.La fel de mult conteaza prospetimea lor, folositi vas tip arcopal sau luminarc bine clatit si uscat.Instrumentul de frecat sa fie de inox si in nici un caz lingura de lemn sau plastic.Daca folositi ulei rafinat de masline succesul este garantat.Cine are mixer si e meserias in utilizare s-a scos


cel mai usor mod de a face o maioneza ii dupa cum urmeaza:
intrun vas cu diametru ceva mai mic (mere un borcan de 800) se introduce un ou nefiert intreg (fara cuaja). se toarna peste iel aprox juma de litru de oloi (merge si mai putin la mai mult creca trebuie adaugat inca un ou).
se baga cutitul de tocat sau ce pana mea cutit ii de la mixer (ala de arata ca o rasnitza de cafia) in vas se da drumu si in aprox 10 secunde iese maioneza.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Apr 18, 2005 10:39 am

mie nu-mi place maiuneza cu albush. si maica-mea tot asa o face cu braunu da are gust najpa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Următorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron