Fripturi (celebre sau inventate, cu garnitura si bautura potrivita)

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Fripturi (celebre sau inventate, cu garnitura si bautura potrivita)

Mesajde gaga » Lun Mai 30, 2005 11:42 am

Fac subiect separat pentru ca sunt destule de tratat, aici o sa incerc sa pun retete de fripturi celebre adaptate la bucataria romanului (adica pe net o sa le gasiti cu mai stiu eu ce trufe si foie gras, eu o sa le fac mai pentru toti, daca vreti reteta standard gugalitzi si singuri).

Turnedouri Rossini

Se alege un numar de turnedouri egal cu al mesenilor. Carnea de vita trebuie sa fie cam de doua degete grosime, taiata pe fibra, daca este necesar se va lasa la macerat peste noapte cu un alcool mai neutru la gust sau in vinul pe care il vom folosi la gatit.

Se incinge intr-o tigaie un amestec de ulei si unt si se soteaza turnedourile fasonate, satare si piparate, pana la consistenta dorita (mai in sange, mai facute).

Separat se prajesc in unt ficatzei de pasare (cate unu per felie de carne), apoi se pastreaza la cald. In grasimea ramasa se calesc cateva ciuperci proaspete (sau uscate) taiate lamele, si se sting cu vin alb dulce si aromat si sos (pe care il preparati dupa cum am sa va zic la final).

Se prajesc felii de paine in unt (o felie per turnedou). Se servesc in felul urmator: se aseaza pe farfurie felia de paine, turnedoul, ficatzel, ciuperci si sos si se serveste imediat.

sos:
Dupa ce s-a preparat carnea si pus la cald, se stinge grasimea ramasa cu putin cognac, vin alb (cel de la ciuperci), si putina supa de vita.

simplu ca braga :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

camila umpluta

Mesajde sol » Dum Iul 03, 2005 3:06 am

Am auzit, dar nu cunosc detalii si as vrea sa le aflu, daca le stie cineva, despre camila umpluta la nuntile desertului: camila se umple cu o oaie in care e o gasca, in care e o gaina, in care e un peste, in care mai e nush ce pasare...
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Oct 17, 2005 2:01 pm

Pentru fluf o clasica vaca dupa metoda din burgundia (taman ce o dadusem pe un alt site)

Beef Bourguignon - Sau Beuf Bourguignon (eu nu am folosit vin de Burgundia pt reteta ci un vin rosu de-al nostru), dureaza mult in reteta original pe care v-o prezint, dar e bun de tot.

Am taiat cubulete cam un kilogram de carne de vita si le-am pus intr-un vas la cuptor cu putin ulei de masline sa se rumeneasca.

Am pus la calit intr-un vas incapator putin ulei de masline, unu-doi catei de usturoi si kaizer taiat cubulete (bacon).

Am adaugat 4-5 (sau mai multe) cepe rosii din cele mai mici si zemoase (merge si ceapa normala), sare si piper si am lasat la calit.

A venit randul ciupercilor (proaspete taiate dupa plac), am mai lasat putin sa isi lase zeama apoi am pus carnea care la cuptor si-a schimbat culoarea, jumatate de sticla de vin rosu demisec, jumatate de pahar de cognac, am acoperit cu supa si am lasat doua ore pe foc.

Dupa doua ore se gusta, i se adauga cativa morcovi taiati bastonase, se acopera si se lasa sa scada cam o ora (sau mai bine o ora jumate, depinde de aragaz).

Iese de belea si merge de minune cu cartofi natur, piureu, paste sau orez.

Aproape identic dar cu bere blonda in loc de vin (se mai adauga foi de dafin, crengi de busuioc care se scot la final) este Carbonada Flamanda
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Lun Oct 17, 2005 2:03 pm

solaris, azi ai loat bulinele rozalii?
cica aeru de munte si susuru apei calmeaza :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Djinn » Lun Oct 17, 2005 2:51 pm

sarumana fain :-:
cateva nedumeriri:
gaga scrie:am acoperit cu supa si am lasat doua ore pe foc.

1. care supa?! supa din cub? how much?
2. carnea de vita = orice carne de vita, din orice parte (comestibila :D ) a vacii?
3. deci finalitatea aia de doua ore se petrece pe foc, nu in cuptior? pai in doo ore la aragazu meu (foc muale) cred ca scade tot :P
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Oct 17, 2005 2:58 pm

1. de principiu nu sunt de acord cu supa din cub asa ca io fac la oala minune o supa limpede din cazaturi, oase de vita si legumele la indemana.
2. cu cat e mai buna calitatea carnii cu atat iese mai bine. dar merge orice fel, desigur. daca e pulpa e bine sa tai cuburile perpendicular pe fibra.
3. pe aragaz, da, dar cred ca merge si in cuptor puternic, mai adaugi si tu apa.

am mancat la un indian o vaca cu niste trebi condimentate care fiersese o zi si o nuapte, era excelenta.

mai am o reteta de ossobuco marfa da' merge facuta la mai multzi.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Djinn » Lun Oct 17, 2005 3:04 pm

gaga scrie:2. cu cat e mai buna calitatea carnii cu atat iese mai bine.

adica ce recomanzi? sa stiu ce-i cer lu aia la magazin.

am mancat la un indian o vaca cu niste trebi condimentate care fiersese o zi si o nuapte, era excelenta.

extreme cooking, eh? :D cine-a stat s-o pazeasca?
sa-mi amintiti voi, ca io sigur uit
Avatar utilizator
Djinn
 
Mesaje: 4332
Membru din: Lun Noi 15, 2004 12:00 am

Mesajde eyewitness » Lun Oct 17, 2005 3:07 pm

am mancat la un indian o vaca


a facut ala mijto de tine, la indieni nu ezista vaca in meniu :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde sol » Mar Oct 18, 2005 5:17 am

eyewitness scrie:cica aeru de munte si susuru apei ... :D


The desert beats all:

...the largest and most spectacular dish ever to be served is whole cooked stuffed camel. Specifically, roasted camel stuffed with a lamb, which has been stuffed with chickens, which has been stuffed with fish, which had been stuffed with eggs]http://www.holidaycityflash.com[/url])
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Oct 18, 2005 6:00 am

bre solaris, io n-am tagaduit existenta acelei specialitati arabesti ci apelul tau disperat de ajutor catre forumisti in a-ti esplica detalii. cine plm de pe fanclub crezi tu c-a gatit ditamai camila inpanata? ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde sol » Mar Oct 18, 2005 6:38 am

Las' sa fie alte forumuri modeste, stiu ele de ce.
OK, maybe not the camel, dar sigur elefantul n-avea cum sa va scape.
Deci din experienta first hand, pls., ca pe gugle am gasit si eu, daca stie cineva mai bine ca ei:

Ingredients: 1 elephant ,10 warthogs,100 kilograms tomatoes,1000 kilograms potatoes, 2 bags onions,100 kilograms salt ,1 wheelbarrow onions (heaped)
10 liters vinegar 20 liters chutney 4 guineafowl
Preparation:
Hunt the elephant, warthog and guineafowl. Hang guineafowl to ripen. Cut elephant into edible chunks (will take about a month). Boil the warthog with other ingredients (except guineafowl) till nice and juicy. Now boil elephant chunks over high flames till tender (will take about 4 weeks) and add everything together. Boil for another 5 to 7 days.
Produces about 3,500 helpings.
Note: If the above isn't enough, add the guineafowl as well.

Edit: http://www.snopes.com
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Oct 18, 2005 8:07 am

lolz aiule, tu vorbesti sa muara titirica la peretzi, n-ai de lucru? io-te:

aiu scrie:cine plm de pe fanclub crezi tu c-a gatit ditamai camila inpanata?


si vine raspunsul lojic:

Las' sa fie alte forumuri modeste, stiu ele de ce.


adica abarnist cum ejti nu stii ca pe alte forumuri modeste ie oameni care nu numai ca gatesc camile ci si elefantzi, vezi daca nu ai decat forumuri elitiste? n-ai camile si elefatz ~p

peseu cu indianu: e indian la origine, nu e practicant de fo religie, e liber cujetator si cetatzean al intregii lumi. daca vrei seamana cu un preten de-al tau. asa ca mananca vaca :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Mar Oct 18, 2005 8:11 am

"am mancat la un indian o vaca cu niste trebi condimentate care fiersese o zi si o nuapte, era excelenta"

Asta imi aduce aminte de "Aventurile bravului soldat Sveik in primul razboi mondial".

Mai dati-o si pe romaneste.E a doua oara cand va rog.Ma apuc sa scriu si eu ungureste daca tine-ti provocarea.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Oct 18, 2005 8:24 am

tine-ti provocarea.


vad ca ai inceput cu brio sa scrii in bauxiniana deci esti pe drumul bun. :D

ce anume nu intelegi din fraza? (bine, recunosc ca am scris nuapte in loc de noapte, dar in rest?)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Mie Oct 19, 2005 2:03 pm

Eu ma refeream la englejii astia.Generatia mea a muncit pe campurile lui Marte.Eu am apucat sa pricep ceva limbaj tehnic specific -electronica-si pe asta il intind pe paine pentru a pricepe programele de comp.
Cu stilul de pe forum m-am obisnuit si nu ma deranjeaza.As putea zice ca in unele zile chiar ma amuza.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Noi 20, 2005 11:32 am

La friptura de pui facuta la cuptor va recomand sa presarati rozmarin peste carne. Va da un gust inedit si special. Eu am incercat pentru prima oara aseara si pot spune ca a iesit minunat. De asemenea am pus in tava si niste ceapa rosie...care a contribuit la gust.
Chiar nu prea stiu ce e rozmarinul asta (cred ca e o iarba)...dar e foarte inmiresmat.

gaga poate vedea in poze cam ce a iesit :eat:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Dum Noi 20, 2005 11:52 am

miraculosule, salata de varaza roshie pare mai apetisanta decat priptura, merluc :D (io unu nu mananc carne din animale cu...pene)

rozmarinu ie un arbust ale carui frunze, ca de brad, uscate si maruntite, se folosesc in special in bucataria franceza
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Noi 21, 2005 8:53 am

Chiar nu prea stiu ce e rozmarinul


ai de capu' tau. taman ce am prins un plantutz de rozmarin in ghiveci si tinde sa se faca tufa. proaspat e de 10 ori mai aromat, miroase excelent.

rozmarinu in genere se foloseste (in afara de ce zice aiu) la fripturi, si macaronarii il folosesc destul de des.

adevaru ie ca un amic a prins in curte da' nush de ce nu miroase la fel de tare ca asta prins in ghiveci venit via italia.

asa arata al meu:
http://www.rootgrafix.com/herbalnexus/rosemary.jpg

si cam asa al pretenului
http://www.plantdelights.com/Catalog/Images/sld19569.jpg
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Noi 28, 2005 9:30 am

Dupa o saptamana obositoare...duminica ma mai relaxez si eu prin bucatarie preparand diverse chestii. Cum nu mai mancasem demult vaca si saturandu-ma de pui sau porc am zis sa incerc o friptura preparata din aceasta carne.

Am pus intr-o tava 4 bucati de carne manzat dupa ce in prealabil le-am frecat cu rozmarin. Le-am lasat vreo 2 ore jumate la cuptor, ca vaca e a draq de tare si tre' sa se faca bine. In acest timp se pot curatza cartofi si ceapa care dupa cele doua ore jumate se adauga in tava. Se mai pune niste rozmarin si un pic de piper negru, iar toata compozitia se stropeste cu vreo 200 ml de vin roshu. Cel putin eu asa am facut. Fiarta in vin carnea se mai fragezeste un pic. Am mai lasat la cuptor vreo 2 ore la foc mic. Friptura + cartofii se servesc in compania castravetilor murati si ai vinului roshu. Si cu paine pentru cine doreste.

Nu e rea vaca...dar am preferat intotdeauna porcul si pestele. Sunt animalele mele preferate cand e vorba de carne.

Pentru prieteneii mei dana & eye am facut si cateva poze :

1.carnea inainte de a fi introdusa la cuptor
2.cartofii si ceapa care se adauga dupa vreo 150 minute
3.asa arata friptura cu cartofii abia pusi
4.asa arata friptura + cartofii cand sunt gata
5.modalitate de servire
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Noi 28, 2005 10:09 am

Arata uscata ca iasca sau mi se pare mie?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Noi 28, 2005 11:48 am

Uscata in nici un caz. Dar cam tare...da. Dupa cum zicea si taica'miu : "asta nu e manzat. e bou de 100 de ani !".
Deh...asta e vaca. Nu am indragit-o niciodata in afara de lapte si ciorba de burta :D
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Noi 28, 2005 11:57 am

daca o tineai la marinat peste noapte nu mai era tare.
si mai e o varianta: te duci la angst si iei muschiuletz de la ei, in jur de 400.000 lei vechi kilu daca nu mai mult. iti garantez ca nu e tare.
sau la La fourmi cand are vitel de lapte. Idem.

Manzatu/vaca normala asta a noastra romaneasca trebuie marinata.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Lun Dec 05, 2005 1:29 pm

Draga Gaga
Pentru Craciun am primit sarcina sa fac un purcel de lapte.O singura tipa (are un mic bistrou)am gasit care a incercat de trei ori si nu a reusit.I-a ramas necopt interiorul asa ca a trebuit sa-l transforme.
Ai facut vreodata?Stii ceva sigur?.Eu nu-mi permit experiente.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Dec 05, 2005 2:54 pm

Am sigur undeva reteta, chiar recent am revazut-o numai sa imi amintesc unde si revin cu reteta. Personal nu am facut niciodata dar am mancat.

edit: mi-am amintit la pastorel uite:

Purcel de lapte

Ingrediente

Mod de preparare
Oparesti purcelul si-l cureti cu faina de porumb sau, mai bine, cu saciz, asa cum se curata capul de vitel sau de porc, pina cind devine alb cum e coala de hirtie.
Il sarezi.
Daca-l pui la tava, aseaza mai intii pe fundul tavii mici betisoare, improvizind astfel un gratar, ca sa nu se lipeasca.
Daca-l pui la frigare, aseaza mai intii frigarea pe carbuni, pina se inroseste. Apoi o introduci in purcel si-l bagi la cuptor.
Il ungi din cind in cind cu untdelemn fin si, cind s-a rumenit pielea, cu rom. Atit.
Ca salata e recomandabila varza rosie cu otet de vin si untdelemn bun, sau andivele.

din Al. O. Teodoreanu - DE RE CULINARIA


Am mai gasit retete in BPT numarul din Decembrie 2004, pag 76, asta o sa il caut acasa ca sunt retetele testate de uameni normali si daca o gasesc ti-o dau. Si precis mai am intr-un retetar grecesc.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Mar Dec 06, 2005 3:46 pm

Am vorbit azi cu o colega care a incercat si ea de doua ori.Nu a reusit.Am uitata cuvintele ce le-a folosit dar ideea era ca nu se face pe dinauntru.Ramane noncomestibil.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Dec 06, 2005 3:55 pm

imposibil. am avut io odata la bairamu firmei nushcatz purcei din aia si erau excelentzi atat pe dinafara cat si pe dinauntru.

acu sa ne gandim. la ce vrei sa il faci? cuptor de aragaz, de curte, protzap ... ce?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mar Dec 06, 2005 4:21 pm

la ce vrei sa il faci? cuptor de aragaz, de curte, protzap ... ce?


microunde ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde pacha » Mar Dec 06, 2005 6:32 pm

Inca nu e hotarat dar probabil ca undeva afara il vom face.
Micro nu am :)
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Dec 07, 2005 8:55 am

Deci mergi pe macro ~p

Bre ideea este ca e foarte important daca e cuptor sau protzap. Am gasit tehnici in Good Food dar difera.

Pen ca sa iasa la un megacuptior trebe uns cu unsori si infashat in cartie pergament (sau ziare ca nu prea conteaza) si facut ore extrem de multe la foc mic mic mic. Ca sa vezi cum devine treaba il intzepi cu andreaua si vezi ce culoare iese zama (daca iese) sau daca doamne fereste iese andreaua rece ca atunci nu-i bine.

Mai poti sa-i pui in burtica ceva care pastreaza mult timp temperatura mare. O bucata de teracota, caramida, incinsa in foarte prealabil.

Spre final dupa ce l-ai cercat in burta, scoti toate angaralele si il lasi sa se crocantzeasca crusta la foc mare, cu mentiunea ca tre' sa-l ungi cu grasime mai mereu.

La protzap e mai simplu, tre sa incingi bine inainte drugu de fer si coacerea interioara e asigurata.

La Anton Roman tziu minte ca il facuse la cuptor dar altfel. Il scurtase de extremitati (cap picioare si coditza), il umpluse cu mere (parca) si il unsese bine. Da' tot metoda copt mult si bine o urmase plus ca ii daduse si ceva coniac (parca) pe pele.

Acu' io nu am facut asa ceva si ce iti zic e o culegere din diverse surse da' io nu crez sa nu iasa mai ales ca am papat dupa cum ti-am zis. Dar nu uita. Purcelu' este foarte colagenos (din dex propriu, da aiulicutzicu?) ca orice animalutz tanar deci greu digerabil si cu proprietati fizico-chimice foarte indepartate de ale carnii folosite in mod uzual.

Ce stim despre alte friptane nu se aplica la purceii de lapte care detin o concentratie mare din biopolimerul de care vorbeam si care se comporta complet diferit la coacere si prajire, substanta avand proprietati destul de bengoase (stiintific vorbind).

De aia bucatarii studiaza biochimie alimentara.

Procedeul de complexare a enzimei la colagen este simplu si este aplicabil la o mare varietate de enzime. El se bazeaza, in principal, pe interactiile potentiale ce se creeaza intre resturile de aminoacizi ale moleculei de colagen si enzima, legaturi multiple cooperative, necovalente, ce actioneaza conjugat pentru a forma o retea stabila. Complexarea este dependenta de valoarea pH-ului. Legarea maxima a enzimei la suport se realizeaza la o valoare a pH-ului limitata de punctele izoelectrice ale proteinei suport si proteina enzima.

care nu ati avut ce face si ati citit ultimu' paragraf nu estetzi sanatoshi la cap, e copipast de pe gugle
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Mie Dec 07, 2005 9:30 am

"Procedeul de complexare a enzimei la colagen este simplu si este aplicabil la o mare varietate de enzime. El se bazeaza, in principal, pe interactiile potentiale ce se creeaza intre resturile de aminoacizi ale moleculei de colagen si enzima, legaturi multiple cooperative, necovalente, ce actioneaza conjugat pentru a forma o retea stabila. Complexarea este dependenta de valoarea pH-ului. Legarea maxima a enzimei la suport se realizeaza la o valoare a pH-ului limitata de punctele izoelectrice ale proteinei suport si proteina enzima.
"


Pai trebuia sa spui asa de la inceput.
P.S. mi-a spus azi din nou colega.Zice ca a ramas "balos" pe dinauntru.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Următorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron