Dupa o masa copioasa ... o idee pentru-acasa

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Dupa o masa copioasa ... o idee pentru-acasa

Mesajde gaga » Joi Iun 15, 2006 11:38 am

Am scos de pe "retete proprii" cateva chestii care nu sunt taman proprii ci de diverse inspiratii si m-am gandit sa fac un thread in care sa fie vorba mai mult de aranjarea mai interesanta a unor mese sau stiu si eu, poate descrierea unor mese festive. chestii care, cum spuneam nu prea isi au locul la proprii.

asa ca bag aici asiatismul meu de ieri:

Sa va zic cum am facut io azi la mosafir(í£) un bufet asiatic (spre thai asa):

Am gasit la magazin tom yum instant la pahare (cu taitzei si condimente) si l-am oparit cu zeama facuta din: ghimbir proaspat, lemon grass, lemon leaves, felii de lamaie, ciuperci uscate. Fiindca este foarte iute treaba asta am fiert si separat taitzei simpli pentru amestecat.

Pentru garnisit taitzeii iutzi am folosit urmatoarele (fiecare puse in castronele separat):

- rondele din omleta facuta cu ou si sos soya
- legume crude taiate fin (ceapa verde, morcov, castravete)
- surimi taiati fasii
- varza alba calita cu ceapa verde in ulei de susan si aromata cu sos de stridii
- legume chinezesti calite in ulei dse susan
- scoici afumate calite in ulei iute
- salata de varza cruda cu ghimbir tocat foarte fin, sos soya si ulei de susan

pe masa am asezat taiteii, supa ramasa iute separat si castronelele cu garnituri ca fiecare sa faca ce combinatie doreste in bolul propriu si personal.
dureaza cam mult dar e de efect (coloristica mesei mai ales) si te poti intinde la o vorba si o bere intre doua boluri.
daca nu aveti tom yum instant faceti din taitei de orez dar condimentati cu ardei iute, soya, etc.

ching chang
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Joi Iun 15, 2006 12:04 pm

Si acum micutzul dejun a la greque de la care mi-a venit ideea threadului care a constat din niste platouri si sosuri din ingrediente des intalnite in mezes (nu neaparat exact retete grecesti).

El a constat din niste platouri:

1. horiatiki: clasica salata din rosii, ardei, castraveti, ceapa verde, masline, ridichi, branza de oaie si ulei de masline.

2. legume la gratar: ciuperci, ceapa verde, felii groase de rosii, dovlecei, ardei gras, unse cu ulei picant (in care am marinat ardei iutz de iutz) puse pe .... grataaaaar :D ciupercile fiind foarte mari le-am feliat si uns in prealabil cu zeama de lamaie.

3. legume in aluat: rondele de ceapa, ciuperci, carote, dovlecei si rosii trecute printr-un aluat facut din faina, oua, sare, piper si bere si prajite in baie de ulei.

4. palarii gigantice (cat o tigaie una sa muara bibi) de champignoane umplute cu branza de oaie grasa, perle de branza cu marar (la dorna) cu care nu mai aveam ce face, ou, marar si ceapa verde, pudrate cu pesmet si puse in tigaie la foc foarte mic cu capac, in unt (in care am mai picurat si apa din cand in cand).

5. peste din conserva condimentat cu boia iute si zeama de lamaie lasat inainte la rece cu mult marar (intreg) sa isi ia gust. dupa care luati. mararul. de pe peste.

pentru toate astea am facut un sos din iaurt gras cu usturoi, sare si piper, marar si castravete taiat mai marunt decat bobu (nu ala 1981) de orez. merge si dat pe razatoare da iese apos sosul.

KAHLAMERA!


edit ca uitai:
din aluatul ramas de la paneuri + umplutura ramasa de la ciuperci + nitzel pesmet am facut niste pupi. gogosele luate cu lingura si prajite in ulei. asha.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Joi Iun 15, 2006 12:55 pm

salut infiintarea acestui thread: tzutzu

miam, ce de bunatati. si huo ca mi-ai amintit de Grecia :plans: :plans:

nu e totusi cam mult pentru un micutz dejunel? io daca mananc atat intr-o zi intreaga, singura metoda de deplasare e rostogolirea...
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde gaga » Joi Iun 15, 2006 3:39 pm

pai nu s-a mancat tot. au mai ramas nijte paneuri care merg si reci si nijte legume la gratar pe care leam marinat si o gigaciupearca ce merge incalzita asa ca nu e bai cu ele.

si era asa mai dejun de ora 11-12 :D

te astept sa bagi si tu ... si cu poze, da?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Vin Iun 16, 2006 9:34 am

O idee tot am ciupit de aici.De ziua mea voi face (sotia)paste si trei feluri de amestecuri(sosuri).Le voi afisa pe masa separat si fiecare va combina ce va dori.
Ca de carne-i plina lumea.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde mindrulita » Vin Iun 16, 2006 9:56 am

nu stiu cit popor consuma legume facute la gratar, dar la capitolul asta sunt cam vraiste.
adica am incercat sa le prepar cit mai putin timp, pe o tabla groasa de inox incinsa pe flacara aragazului.
de care gratar e vorba ? ca sunt mai multe tipuri de gratare... care e mai potrivit...
mindrulita
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 14, 2006 1:00 pm
Localitate: la oras !

Mesajde pacha » Sâm Iun 17, 2006 2:31 pm

Pe tabla ta merge foarte bine niste chapignioane prajite (un pic de ulei) si in interiorul palariei sa pune branza usturoaie.Mama,imi curg balele cu berea-n mana.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Dum Iun 18, 2006 10:41 am

mindrulitza, gratar de ala de pus pe aragaz, cautai o poza si nu am gasit decat asta:
http://small-appliances.wowshopper.com/pics-inventory/indoor-electric-grill-pic.jpg

deci arata ca asta dar nu e electric ci din fonta cu coada si avantajul lui este in afara de cel practic si estetic ca lasa dungi frumoase pe legume.

se gasesc de cumparat inclusiv la tefal.
in rest cum zice pacha: si asta trece :D

edit: pacha asta vazui intr-o revista: mese calde in care stateau diverse tipuri de paste si boluri cu sosuri la care poti da liber imajinatziei si mare plaja de ingrediente si idei sa fie ... nu uita sa pui pe masa si parmezan ras. sau cacicaval. si oloi de mazline.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Lun Iun 19, 2006 4:59 pm

S-a pus si parmezan pe masa (sa-mi traag ceasul,e scump) si s-a mancat in nesimtire.
Am facut 4 feluri de sos,chiar si unul vegetarin pentru mine.Poze n-am facut decat duminica.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Iul 04, 2006 6:35 am

La la la la laaaa
uite pachone paste cu sos vejetarian care este. Sper sa se urce poznele.

deci in foto unu vezi matale dovlecei, ciapa, usturoi, ardei gras si morcov la calit in oloi. o sa pun mesaje consecutive ca sa urc pozele ca nu am program sa le micshorecs.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Iul 04, 2006 6:42 am

porma dupa ce s-a prajit ele cum vrei matale pui nijte rosii cubulite, mazline mici de liguria sau mari de supermarchetu din coltz si ceva busuioc proaspat daca este. daca nu, te descurci matale. acu miam dat zeama ca asta nu urca pozne mai mari de un meg asa ca le fac io imediat si iti dau sa vezi.

hai ca am facut in pps.

asa. porma pui nijte pept de pui de la puiu la rotisor cumparat ieri. sau nu.

porma ii dai un pa'ar de bere. sau ba.

porma amesteci cu pastele fierte si papi :D

ps: o satz arat si nejte ciunperci da' cica zice kktu asta de aparat sa ii schimb bateriile si acu mi-e somn.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Necko » Mar Iul 04, 2006 7:01 am

maah, ce v-am zis io ?! daba, in loc sa ne arate pozile cu frumusetile patriei lor, ne baga poze cu haleli. sa vedetz deacu ce va fi sa fie !

dabaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :*
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mar Iul 04, 2006 7:22 am

atz belipo sa ma iertz ca am facut o druaie cu haleli :D

ce sa vezi bre arta? na leu care phoote vaca ~p
asta cu vaca lam pozat, unu i-o tragea la un peshte, altu mai normal la o leoaica si unu am uitat la ce bazdaganie. na daca vrei arta ia arta in direct de la pisa ~p
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte


Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron