Paine

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Paine

Mesajde Invincible » Joi Iun 25, 2009 12:37 pm

pacha scrie:daca nu ai gasit maci in lan inseamna ca e grau de import. sa nu mananci paine din zona! :)

iar graul din import e tratat cu substante?

eu cumpar paine de la magazin. la tara facem paine din graul nostru, in tzest sau cuptor. mie-mi place doar cat e calda, mai ales ca i se face coaja groasa. As tot rontai la coaja aia cu ou si rosii pe ea... iansa dupa o zi se intareste si nu ma mai pot atinge de ea. pe vreme calda incepe sa miroase a drojdie. Ma mir cum de asta cumparata de la oras nu miroase.
Ce pun in ea de nu miroase a drojdie dupa un timp?
Si cum fac de le iese coaja asa subtire?


Boier Nec Sum, dumneata stii ceva? am vazut ca scriai ceva de paine facuta in casa, pe Locomania.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm

Mesajde pacha » Joi Iun 25, 2009 1:58 pm

scriu si pun poze pe merluc.pe locomania nu am intrat decat odata. nu am nici cont acolo.is doctor in fabricarea painii. am lucrat la fabricile de paine din cluj. primul lucru ce l-a importat fabrica dupa revolutie au fost emulgatorii si afanatorii din chimicale :))

sa stii ca unii baga si chimicale care dau aroma de paine proaspata. :). cand se raceste nu mai miroase a nimic. fa o esperienta edificatoare. cumpara fornetti si las-le sa se raceasca. vei constata ca ai in mana ceva bizar :)). mirosul acela de " proaspat copt" e chimicala pura.

la deal facem paine in cuptor de paine traditional. da am ajuns sa o mancam si goala. si cu berile ne-am cam ingrasat :))
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde anjin-san » Joi Iun 25, 2009 2:05 pm

"la deal facem paine in cuptor de paine traditional. da am ajuns sa o mancam si goala. si cu berile ne-am cam ingrasat "

nea pacha, sfatul meu este sa o lasati mai usor cu painea :D
Avatar utilizator
anjin-san
 
Mesaje: 1045
Membru din: Lun Iun 22, 2009 11:00 pm

Mesajde little coffee » Joi Iun 25, 2009 4:51 pm

pacha scrie:scriu si pun poze pe merluc.pe locomania nu am intrat decat odata. nu am nici cont acolo.is doctor in fabricarea painii. am lucrat la fabricile de paine din cluj. primul lucru ce l-a importat fabrica dupa revolutie au fost emulgatorii si afanatorii din chimicale :))

sa stii ca unii baga si chimicale care dau aroma de paine proaspata. :). cand se raceste nu mai miroase a nimic. fa o esperienta edificatoare. cumpara fornetti si las-le sa se raceasca. vei constata ca ai in mana ceva bizar :)). mirosul acela de " proaspat copt" e chimicala pura.

la deal facem paine in cuptor de paine traditional. da am ajuns sa o mancam si goala. si cu berile ne-am cam ingrasat :))


as manca niste paine din aia coapta in cuptor! mama cum trebuie sa miroasa!
little coffee
 

Mesajde Invincible » Joi Iun 25, 2009 8:02 pm

pacha scrie:scriu si pun poze pe merluc.pe locomania nu am intrat decat odata. nu am nici cont acolo.is doctor in fabricarea painii. am lucrat la fabricile de paine din cluj. primul lucru ce l-a importat fabrica dupa revolutie au fost emulgatorii si afanatorii din chimicale :))

sa stii ca unii baga si chimicale care dau aroma de paine proaspata. :). cand se raceste nu mai miroase a nimic. fa o esperienta edificatoare. cumpara fornetti si las-le sa se raceasca. vei constata ca ai in mana ceva bizar :)). mirosul acela de " proaspat copt" e chimicala pura.

la deal facem paine in cuptor de paine traditional. da am ajuns sa o mancam si goala. si cu berile ne-am cam ingrasat :))


aoleu, pana si aluaturile au inceput sa fie falsificate?!
e de inteles sa falsifici o chestie greu de obtinut dar ceva atat de simplu... greu de crezut!
Despre fornetti, chiar il intrebam pe moshu pe moco cum se fac si zicea ca nu stie. apoi am gugalit si am aflat tot felul de povesti despre fornetti. cica e o chestie sintetica care lasata un timp pe masa (cruda) se transforma intr-o chestie ciudata -se topeste.

paine calda, goala, mai ales cand e unsa cu ou si rosii, sa tot mananci... cu branza sarata, ca noi bem vin si merge de minune.
Imagine Imagine Imagine
Avatar utilizator
Invincible
 
Mesaje: 2145
Membru din: Lun Iun 19, 2006 11:00 pm


Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron