Retete proprii si cartzi de bucate

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde sin ella » Mar Mai 23, 2006 4:18 pm

o fi buna?


cred ca-i buna, ca e plina de intaritori de aroma. io azi am bagat o pizza cumparata la cuptor. a fost buna :)
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde gaga » Mar Mai 23, 2006 4:49 pm

vrei sa te injur de toate neamurile? am pohta de pizza de mor dar este ceva de groaza afara. mult prea rau ca sa ma pot deplasa asa ca o sa mananc scoici afumate, calmari cu usturoi si caracatitza in suc de rosii + ceva macrou afumat, na.

nu pot gati pe canicula asta infernala.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Mar Mai 23, 2006 5:08 pm

~p~p tu ai bunatati din alea si ti-e pofta de pizza ~p. maine fac spaghete cu dovlecei, vinete, ardei grasutzi si sos de rosii si poate cu carne de vita (sau de tauras tanar :P)

la mine e frig de-mi ingheatza degetzele pe tastatura si numai eu stiu cu cata greutate ma mai mentin in topul simpatiilor sau antipatiilor pe aici :zambet: nici io nu gatesc ca-s sin gurica si-mi fac de cap cum vreau io :da: in schimb nu stiu cum o sa dorm la noapte ca m-o pus michi sa ma uit la clipul lu Lordi si :wow:
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde gaga » Mar Mai 23, 2006 5:27 pm

uite-te la toate clipele lordi ca nu o sa mai visezi urat never ever :D

io personal am pohta de pizza, creca o sa imi fac una improvizata, asa sa stii. restu e haleala ero(t)ica asa ca mai astept :P

editesc ca sa va zic SA NU CUMPARATI VREODATA CONSERVA CU CIORBA DE BURTA, E ORIBILA!
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Mar Mai 23, 2006 6:43 pm

restu e haleala ero(t)ica asa ca mai astept


dada, mai ales calmarii cu usturoi :D: + michi care stramba din nas
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde memetshot » Mar Mai 23, 2006 11:45 pm

retete proprii...care creca am gresit ceva. astept capitala sa spuie.

deci o bucata da carne de porc, cam la un kil bucata, a fo facuta ca unfel de buznar, care in buznar sa bagat ciapa si usturoi si margarina si niste ardei dala praf iute detz sparge veceu. dat pa dinafara cu sara peper si ardei rosu neiute si impanat cu usturoi.
asta a iesit cum trebuia

OCHILA NU CITI CE URMEAZA
o parte din carne sa calit cu ciapa si margarina...pana cand dasupra lui a venit...da cum atz ghicit spanac, porma niste ustoroi si porma am adaugat neste smantana. a ramas cam muale si parca smantana aia io schimbat gustu. Dana, ce dreaq sa fac, sa mai arunc maine neste spanac si sa ingrosh cu faina (care az a lipsit cu desavarsire) sau ma rog sa mi se fi parut mie, az, necomestibil?
sarna.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Mai 24, 2006 9:41 am

Yo cred ca spanacul a ucis totul !Iar smantana i-a taiat beregata.
Arunca incercarea :)
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Mai 24, 2006 10:09 am

nu bre...ca numa cu spanac era comestibil...si creca am pus cam multa smantana
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Mai 24, 2006 10:33 am

Incercati si treaba aceasta cand sunteti in forma.Noi am experimentat-o la munte.Sunt niste lipii cu naut si alte cele furate de la "englez".Restul se vede in foto.Salata era de rosii cu mustar si ceva verdeturi aromate.
Mama da bne au fost !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Mai 24, 2006 10:36 am

Si continuarea caci nu m-a lasat sa pun toate pozele !
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Mai 24, 2006 3:37 pm

memt nu te lua dupe pachone.
ingruasa treaba cu ce o fi (fecula, faina) si taie marunt sau paseaza draciile, oo fere ii mai trebe si umple clatite cu treaba asta.

sau in ultimu hal, paste cu sos de spanac si carne.

oricum descrierea e destul de neclara da' pastele ar trebui sa salveze.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mie Mai 24, 2006 8:32 pm

creier la pungi se cheama traba de azi, dupa metoda jamie dublata de teama de lipeala.

adica. se merge la billa ca au aer conditionat si se bantuie. stupize! are creier proaspat. pot sa ratez?
il iau, ajung acasa cu el, il pun in apa rece cu gheatza si tzup la frigi cateva ore sa se dizolve sanjele si sa se curetze pielitzele animalului fara creier de-acum (ca multi fanclubisti, fara aluzie la memet).

intr-un vas dragutz cu modele pozate de capshuni spaniole pe peretzi se pun: bucatz de ceapa, ardei gras, kapia si iute, oloi de mazline, sare si ceva mai mult piper.

punga de staniol se confectioneaza si se lasa in asteptare.

pe una bucata hartie de cuptor se aseaza strat de legume. deasupra creierul cu tot cu bulbii rahidieni aferentzi. sare si piper de voie, felii de lamaie verde, apoi celalalt strat de ardei. se strange hartia, se pune in punga de staniol, se sigileaza cat de ermetic poate un deget ars sa o faca si se da la cuptor.

daca ash fi jamie ash zice 200 de grade, tzshpe minute. da nu-s asa ca o sa va zic ce dracie a iesit. am vrut sa ii pun si outz da uitai asa ca data aviatoare. daca iese najpa pun reteta pe dezastre, daca iese buna o repet in uichend pe foc de carbune in loc de cuptor.

oricum genitoru cand m-a vazut despielitzand creierii a fujit la culcare preferand un viitor coshmar in locul carnagiului din bucatarie :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Vin Mai 26, 2006 2:48 pm

3 feluri de creveti

pasul principal: se cumpara creveti din aia mari gata curatati.

1. se face un amestec de miere, sos iute (chilli), suc de lamaie verde, sos de soya si putin ulei de susan. se las ala rece pana in momentul in care va hotarati sa ii serviti. atunci se dau prin seminte de susan si se prajesc in ulei. marinata ramasa se serveste alaturi cu susan prajit pus in ea.

2. se mixeaza (la mixer) ghimbir proaspat + usturoi + enibahar boabe + chimen + coaja de lamaie verde + curry + smantana+ putin ulei.
inainte de papat se pune treaba asta intr-o tigaie si se coace bine.

3. se pun crevetii, putin ulei de susan, o mana de mix de legume chinezesti congelate si 2-3 linguri de sos de stridii sa fiarba inabusit pana ramane sos dens (ca la crajmele chinezesti).

se servesc toate astea cu orez simplu.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde jeorj » Mie Iun 07, 2006 4:09 pm

Invitat fiind la niste peste prajit si niste saramura, de catre unu din colegii mei de pescuit, le-am auzit pe gagicile de acolo discutand de sarmalute in foi de vita. una din ele era la vanatoare de frunze cat mai mari si nu prea reusea sa gaseasca prin viţa gazdoiului. asa ca mi so facut pofta si a doua zi am trecut la aprovizionarea cu ingredientele necesare.



intai am verificat viţa de vie de acasa de frunze (si nu mo dezamagit:D).

apoi am luat din piata niste ceapa verde şi carne tocata.

a urmat calirea catorva cepe(taiate marunt) in ulei (de masline) impreuna cu busuioc si cimbru, din pacate nu am avut menta ca ar fi mers. adaugat orezul fiert aproape complet inainte in apa cu sare. apoi carnea tocata, sare, piper.

Frunzele de vitabine spalate, le-am oparit intr-o oala cu apa clocotita ca sa fie mai usor de impachetat.

Impachetarea sarmalutelor, ca de obicei o treba complicata si migaloasa, dar o iesit bine pana la urma. Apoi intr-o cratita unsa cu ulei(de floarea soarelui ca ala de masline so gatat), am asezat un pat de ceapa verde taiata marunt, peste care au urmat sarmalutele inghesuite bine, restul de amstec de umplutura imprastiat peste toate sarmalutele, niste rest de salam taiat cubulete micute de asemenea imprastiat prin toata cratita, restul de frunze de vita, taiate taitei, suc de rosii facut din pasta de rosii, apa, sare si piper, aproape cat sa acopere sarmalutele,

Tuata chestia asta pusa la cuptor pana s-au fiert frunzele de vita.

Binenteles ca peste sarmalute smantana s-a asortat perfect.



Ps. Am bolduit ingredientele ca sa nu fac lista separata:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde mindrulita » Joi Iun 08, 2006 8:42 am

bre gigi, da' carnea, CARNEA si SLANINUTA unde sunt ? :blink:

...le-ai ametit cu neste salam ? poate sunt de post, cred ca am inteles io aiurea reteta :bere
mindrulita
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 14, 2006 1:00 pm
Localitate: la oras !

Mesajde pacha » Joi Iun 08, 2006 9:48 am

gigiell-'Impachetarea sarmalutelor, ca de obicei o treba complicata si migaloasa"

Baiatule,ziceai de frunze mari.Apai unde e migalosenia?
De ce drac ai mai pus buruieni in compozitie daca le-ai traznit cu aroma de salam?
Menta nu merge !

P.S.Mandrulita,nu-i spune omului Gigi.Stim noi unul cu care nu vrem sa fie confundat ~p
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde jeorj » Joi Iun 08, 2006 11:04 am

instangasemnatu scrie:a urmat calirea catorva cepe(taiate marunt) in ulei (de masline) impreuna cu busuioc si cimbru, din pacate nu am avut menta ca ar fi mers. adaugat orezul fiert aproape complet inainte in apa cu sare. apoi carnea tocata, sare, piper.
mandruto, te rog sa citesti un pic cu atentie citatul din reteta mea. poate o sa observi ca totul e de post cu mici exceptii:D

pacha, sa stii ca salamul nici macar nu so mai simtit ca o fost doar cateva cubulete. iar menta chiar ca merge la sarmalute in foi de vita.
sapoi daca impachetezi cateva zeci de sarmale tot migalos se chiama fie ca-s ele mari sau mici:D.


ps. m-am tot gandit daca sa il schimb pe nicu meu da inca nu m-am hotarat
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Iun 08, 2006 12:49 pm

Impachetarea sarmalutelor, ca de obicei o treba complicata si migaloasa


merluc de merluc. esti a miliarda persuana pe care o aud cu treaba asta. mie mi se pare cel mai simplu lucru din lume.

al doilea merluc e pt pacha: menta merge daca iei in considerare originea initiala a sarmalutelor. iar salamul probabil ca era prin zona si nu a vrut sa il iroseasca :D

si al treilea merluc pt gigiel: daca te dai la menta iaurt scrie pe ele nu smantana :)

hai sa iti zic varianta mea.

fireste ca oparesc frunzele de vitza dar dupa chef si inspiratie nu in apa ci: in apa cu vin, in supa sau in borsh. daca au nervuri mai mari le forfecesc.

pentru compozitie fac asa: calesc ceapa (verde sau uscata sau si de-aia si de-aia) cu sau fara nitel morcov ras fin (pt culoare) si orezul. in ulei de mazline sau nu.

las treaba asta sa se raceasca si pun peste carnea tocata cruda si mai adaug un ou (nu se simte la gust dar leaga compozitia), sare, piper mult, boia iute (nu musai) si mult marar.
framant bine de tot si fac sarmalutzele.

in cratita le asez pur si simplu (folosind carne amestec porc+vaca nu mai pun si oloi) si le fac zama din rosii, rosii in bulion sau bulion, dupa caz, plus ceva vinutz.

capacul musai il fac din foi de vitza, sigilez cu ele cratitza sa se faca in zama proprie si personala. printre sarmalutze de obicei asez unul sau mai multi ardei iutzi intregi care lasa pishcaturi in zeama si, in functie de zama aleasa pun si o mana de zahar.

in cazurile (destul de rare) in care oparesc foile in borsh pun si borsh la zama.

de fiert le fierb fie pe aragaz la foc foarte mic fie in cuptor. sigilate fiind tot branza aia e. ah ... sa nu uit. pt ele am doua vase pe care le folosesc tot dupa chef: cel de lut sau o cratitza mare de fonta. ambele disipeaza foarte bine agentul termic :D

gigielle, daca ti se par migaloase de impaturit cheama-ma pe mine. adica nu, ca imi ia mai putin decat sa beau o bere si nu se merita A-)

editesc: le servesc cu iaurt mai degraba decat cu zmantana si vreau sa zic ca majoritatea dispar ciodite direct din cratitza din frigider iar primul, culmea, se mananca capacul din frunze peste care cateodata pun felii de rosii daca sunt d'alea romanesti zemoase.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde mindrulita » Joi Iun 08, 2006 1:10 pm

opriti-vaaaaa, ajunge, ca eu abia acum citesc NORMAL, nu la 6 dimineata, pe nemincate... asta-i motivul de-ai scris tu text cit o sura, si cu rosu inca...
de-atunci am mincat de 2 ori :zambet: si acum e alta viata.

gaga, la fix cu reteta ta de sarmale, io execut intocmai ce-ai descris tu acolo, ingrediente + manopera, numa ca bag carne de vita si slanina de porc-afumata oleaca taiata la cutit-cubulete, ca altfel se topeste daca e bagata la tocat

in rest, la fel, inclusiv la procesul de halire care dureaza f. putin timp
mai am parte si de reclamatii: "sa faci sarmale macar ptr.3 zile!"

si am observat ca sunt mult mai gustoase sarmalele cu ceapa uscata+verde, morcovul si orezul calite in putin ulei.
aceleasi treburi se aplica si la ardei grasi, ardei capia, dovlecei.
dupa rosii umplute nu ma omor...
mindrulita
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Mar 14, 2006 1:00 pm
Localitate: la oras !

Mesajde sin ella » Joi Iun 08, 2006 1:19 pm

majoritatea dispar ciodite direct din cratitza din frigider


~p~p normal. alea nu-s sarmalutze care nu se mananca reci cu degetzelele... dar nu tin minte sa fi fost la tine in vizita :zambet: ca si eu ciordesc de pe unde merg. am incercat de doo ori sa fac sarmale in foi de varza, dar n-au iesit asa ca mananc la restaurant sau la altii :(. si bineinteles ca impachetatul a fost una dintre problemele principale.

da cimbru nu pui deloc? nici slaninuta sau alte afumaturi?

oare cu frunze de vita din saramura ies bune? ca poate mai incerc o data
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde gaga » Joi Iun 08, 2006 1:32 pm

sinelutz dragutz deci io am incercat variante si variante si am ales asta fara cimbru si afumatura (astea mai bine zis).

la cele in foi de varaza fireste ca pun si una si alta sau una sau alta.

ies excelent cu alea in saramura dar sa le desarezi asa: pregatesti niste apa calda (sau fiarta dupa caz) si te pregatesti sa sacrifici o funza. diluezi in apa un varf de lingurita de sare si porma le pui la desarat mai raspandite asa. apa trebe schimbata daca nu se desareaza din prima (ciuguli din frunza de sacrificiu(.

in apa cu sare se desareaza cel mai repede si bine orice de la mazline pana la branza, solutia daca are putina sare tinde sa se satureze si extrage sarea din aliment. dar daca s-a saturat trebe repetata procedura (de aia zic sa ciupi din frunze).

bucataria e si chimie, neplacut dar asta este :D
daca vrei sa ciordeshti din cratitzi esti invitata mea :D

mandrulitzule, crez ca is bune cum ziceam si cu slaninutza dar eu am ales sa ma marginesc la cele ce am zis ca imi pare ca simt mai bine intrepatrunderea aromelor de vita de vie si carnita daca nu bag afumatura. fireste ca merg si cum spui matale.

rosii umplute nu egzecut decat cand fac (rar de tot) amestec de legume umplute: ardei, dovlecei, vinete, rosii. dar mai e pana vine sezonul, acum is scumpe. tura viitoare vreau sa cerc o conopida umpluta :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sin ella » Joi Iun 08, 2006 1:38 pm

gaga, mersi de invitatie, dar nu vreau conflicte la frigider cu ciorditorii autohtoni, ca-s cam firava de felul meu :zambet:

asa, n-ai avut ce face, acum te rog sa-mi zici (macar pe scurt) cum faci amestecul de legume umplute ca am si eu niste vinete, dovlecei si rosii in surplus, iar restul cumpar.
............................
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde jeorj » Joi Iun 08, 2006 1:49 pm

mandro, daca la ore din alea matinale nu vedeai prea bine nu-i de mirare ca nici n-ai nimerit tastele care trebuiea:D, da macar ai incercat~p

mercic gaga de hinturi. creca o sa fac o crema de iaurt cu menta pentru ultimele sarmalute ramase, de proba doar ca eu pana la proba contrarie prefer smantana :P
maicamea baga uneori in sarmalute in loc de carne parizer tocat. nu erau rele deloc, dar binenteles, parizer dinala de pe vremuri

ps. haioasa chestia cu desaratu: daca vrei sa desarezi sa adaugi putina sare:D
ps2. merluc am si io ontrebare de curiozitate: pentru sarmale fierbi orezul in prealabil sau......:D
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Iun 08, 2006 1:58 pm

gigiele, nu fierb orezul in prealabil. cel mult il calesc in ulei pana devine nitel sticlos laolalta cu ciapa si ce am mai zis. fiert in prealabil pierde din capacitatea de absorbtie si (la sarmalele de porc mai ales) le lasa mai grase si neomogene.

sinela, umplutura clasica de sarmalutze cum iti place tie mai mult si mai mult (carne tocata, orez, condimente, ciapa, verdeturi). mai exista si varianta cu legumele taiate in doo si umplute si atunci poti varia mai mult cu umplutura de legume sau mai stiu eu ce.
eu le fac cu cea clasica sa pape si babacu care e mai conservator si mai iutzi pt omu care e mai iutzitor :D

merge si cum am zis la sarmalutzu in foi de vitza. gustu e bun bun de la legumele diverse care lasa zeama buna.

edit apropos de parizerul de pe vremi alu gigiel: facea mama cand eram io mica (si io cand ma facui maricica inainte de 89) cosulete de parizer cu ochiuri. puneam parizerul in tigaie cu pielitza care pe atunci era din matz, se strangea si spargeam un ou inauntru. am incercat recent cu cel mai natural parizer care mi se paru mie. s-a dezintegrat pur si simplu in tigaie :(
s-a facut muci. roz.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Necko » Joi Iun 08, 2006 2:42 pm

cosulete de parizer si oo faceam si io. tot nainte de 89.

cit despre sarmalitz, placerea mea sa le nvirtesc. mama mai are danblaua sa le si numere. si le face mici mici mic cit sa le bagi in gura. si mai face si niste sarmalitz in foi de vitz o nebunie ! si vitza oparita n borsh. si da! iaurt nu zmintina. numa ca la olteanu meu ii plac sarmalitzile n foi de varza si mai maricele putin sa simta ca minca.

asta iarna am avut o mega discutie pe tema " ce dimensiune tre sa fie sarmalitzile"? care sunt ele mai gustase? mici, mijlocii, mari sau uriase? mie personal imi plac mici si mijlocii. voi ce ziceti? care e dimensiunea optima?
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde pacha » Joi Iun 08, 2006 3:00 pm

Rog sa nu fie interpretat of topic;
La nunta (la tara) cu amicul Coco.Strig la el:mah cate sarmale sa-ti pun?El:3/4.Eu fii atent cat sunt de mari.El,privind la sarma:25 mah,25.

Intr-adevar sunt foarte bune da nu am inteles ce-i cu menta aceea.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde jeorj » Joi Iun 08, 2006 3:04 pm

Necko scrie:ce dimensiune tre sa fie sarmalitzile
in ceea ce ma priveste pentru mine nu conteaza dimensiunea(daca sunt facute de altcineva) ca oricum le zdrobesc in farfurie:D in schimb daca le fac eu, sa iasa cat mai mari pentru manopera mai putina
iar orezul il fierb putin inainte ca prefer sa ramana sarmalele mai moi sa le omogenizez in farfurie mai usor
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Mesajde gaga » Joi Iun 08, 2006 3:10 pm

poi depinde nene neco. moldovenii le fac micutze da' mancai o bunatate la o unguroaica si erau de marimea unui pumn de boxangiu de categoria grea.

mie mi-e indiferent da' alea mici mici invelite cate 4-5 intr-o fpaie care pare o sarma mai mare imi par cashtoace.

edit: pacha, la origine sarmalutzele (dolmas) sunt de sorginte turceasca/greceasca ... in fapt ei se bat si acum pe ele, pe cine a fost initiatorul (desi exista niste sarmalutze din varza sau salata si in bucataria asiatica).

ei bine domnii turci/greci le condimentau printre altele si cu menta. cam asta e.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Joi Iun 08, 2006 3:17 pm

sarmalele mici maxim mijlocii (si mis pui da oltean)
alea mari mi se par bleah
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Joi Iun 08, 2006 3:42 pm

la origine sarmalutzele (dolmas) sunt de sorginte turceasca/greceasca

cu mentiunea ca la iei se consuma reci si in plus in compozitie predomina orezu si nu carnea. in turca parca le zice sarma, cred.

una din fostele suacre facea sarmalute in foi de jtevie, dementiale :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori