Retete proprii si cartzi de bucate

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

cerere catre mamut

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 16, 2004 3:44 pm

Doresc sa aflu cum se prepara pieptul de pui umplut cu ciupercutze,ceapa si ardei iute. Sunt un cunoscator al procedeului de facere a fripturii de pui normala, dar pui umplut nu imi da prin gand cum se poate face.

Multumesc anticipat !
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde paiacec » Vin Ian 16, 2004 3:57 pm

Uite moshule ce am gasit eu:
Pui umplut

Ingrediente :

1 pui mare, 2 cepe potrivite, miezul de la o felie de paine, 1/2 ceasca de lapte, 2 oua, 60 g slanina proaspata, 3 ciuperci, sare, piper, 100 g unt, o jumatate lamaie, 500 g cartofi noi, verdeata, salata, nucsoara.

Mod de preparare :

Puiul curatat, golit si spalat se sareaza si se lasa sa stea 40 minute. Intre timp, cepele si pipota taiate marunt se inabusa, se adauga ficatul taiat bucatele si se mai tin 5-6 minute pe foc. Se adauga apoi painea inmuiata in lapte si bine zdrobita, oul, slanina taiata cubulete, piper si ciupercile inabusite inainte cu 2-3 bucatele dintr-o nucsoara. Se ridica cu mana pielea puiului de pe piept spre spate si picioare, fara sa se rupa. Se umple puiul sub piele cu compozitia bine amestecata. Se coase taietura de la gat si rupturile. Se unge puiul cu grasime. Se asaza in tava cu o bucatica de unt, 2 linguri de apa si se frige, avand grija sa nu se arda. Din cand in cand se intoarce puiul si se mai adauga in tava cate o lingura de apa fierbinte. Se tine la cuptor o ora. Se scot toate atele si se taie in patru cu o foarfeca. In sosul din tava se adauga putina zeama de lamaie si se toarna peste pui.

Mod de servire :

Se serveste cu cartofi noi mici, fierti in apa cu sare, presarati cu verdeata si cu salata de sezon


Io zic ca potzi sa pui si alte mirodenii ca n-ai ce sa strici.


P.S. - nici io n-am facut asha ceva,dar am mancat pui umplut cu sticla-n fund,sau la punga Knorr.A fost foarte bun.

Pentru retzeta am dat copy paste.Sa nu credetzi ca sunt maestru in arta culinara!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

raspuns pt foca

Mesajde gaga » Vin Ian 16, 2004 4:04 pm

exista mai multe variante, incerc sa simplific:

1. pieptul de pui dezosat se bate usor (cu atentie ca se rupe, eventual se pune intre doua folii de plastic). se condimenteaza dupa plac, se umple (diverse variante la care o sa revin), se ruleaza, se leaga cu atza sau se inveleste strans in folie de aluminiu, se frige (cuptor, gratar, ulei sau unt, merge oricum)

2. in bucata de piept de pui intreaga se taie lateral ca un buzunar in care se introduce umplutura, apoi se prinde cu scobitori care se scot in momentul servirii.

ambele variante, cu umplutura de rigoare si facute pane = gordon bleu de pui.

===
variante de umpluturi se pot face din ingredientele care urmeaza calite si maruntite si eventual, amestecate cu un ou:

- ceapa, ciuperci, patrunjel, sare, piper

- ceapa, ciuperci, patrunjel, ficatei de pui, sare, piper

- carne tocata, ceapa, marar, busuioc

- sunca, usturoi, unt, marar

- sunca, cascaval (asta necalit, ofcors), ciuperci, verdeata

- unt, usturoi, sare, marar (astea reci se introduc in pieptu puiului care a fost, pane = pui kievskaia)

mai am variante mai neobisnuite, astea is uzuale.
daca vrei sa respecti o reteta stricta, revin si cu aceasta.

===

jdgaw: paianjene, mosh voia o reteta, din cate imi amintesc, a unui pui umplut cum a halit el in crashma, adica un pept de pui umplut, nu un pui intreg. n-a scris el cererea cum trebe.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Vin Ian 16, 2004 4:10 pm

Pai, pui a cerut...pui i-am dat!Scria ceva de pui umplut.Cred ca in retzeta mea puiul in cauza e imbuibat cu de toate cele ce a cerut moshu:ciupercutze,ceapa...recunosc n-are ardei iute!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 16, 2004 4:15 pm

Va multumesc amandourura.

Mamut, dar este cam dificil. Nu cred ca ma pricep la asa ceva. Cum draq dezosez pieptul ? Iar eu tin friptura de pui cam 4 ore la cuptor. Asa mult las si ciupercile si ce mai pun la umplutura ? Sau le adaug ulterior ?
eu ce am mancat era rulada. o sa incerc sa leg cu sfoara. dar pe urma cand scot sfoara nu se imprastie umplutura la om in farfurie ?
ce am mancat eu...puteai sa musti ca dintr-o placinta. nu avea oase, nu avea nimic. a fost foarte bun.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Ian 16, 2004 4:23 pm

1. cumperi pieptul deja dezosat daca nu stii s-o faci singur, se gaseste peste tot

2. daca dai la cuptor rulada o tii maxim 40-45 minute

3. nu le adaugi ulterior, toate sunt o familie

4. nu se imprastie precis (proteinele din carne se strang sub influenta caldurii), daca vrei sa fi sigur pui un ou batut in umplutura dupa ce aceasta s-a racit dupa ce ai calit-o

sa nu uit, sfoara sa fie bumbac ca parca vad ca pui una de plastic sau rafie si o sa il mananci cu ambalaj. poa sa fie si ata de cusut daca o suprapui de mai multe ori.

e supersimplu de facut

Va multumesc amandourura.


corect gramatical este amandurora
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 16, 2004 4:26 pm

cum sa tin rulada 45 de minute ? ca dupa 45 de minute iese cruda ! eu si sufleul de conopida il tin 70-80 de minute in cuptor !
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde paiacec » Vin Ian 16, 2004 4:31 pm

E cam acelashi lucru cu facutul tobei moshule(la toba ingredientele le indeshi in stomac sau"baba=apendice",la rulada le infashori in pieptul dezosat)pe amandoua le legi strans(atat cat permite)sa nu plezneasca.Diferentza e ca toba o fierbi,iar rulada asta de pui o bagi la cuptor.

P.S. - n-ai pentru cine.Shi-alta data cu placere!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Vin Ian 16, 2004 4:32 pm

dano, intai trebuie sa explici unor useri ce este cuptoru pt ca se pare ca este confundat cu spirtiera
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Darth » Lun Ian 19, 2004 3:01 am

Hai sa va dau si eu o reteta de pui umplut care am mancat-o si mi s-a parut delicioasa. Pieptul de pui dezosat se bate pana ramane foarte subtire, ca pentru snitele. Ideal e inainte sa se despice usor cu cutitul dar fara sa se rupa. Se umple cu umplutura de mai jos, se ruleaza si se pune intr-o tava cu putin ulei si vin alb. Se da la cuptor pana se rumeneste deasupra, da atentie sa nu se arda...mai puneti cate putina apa din cand in cand.
Umplutura: Se caleste ceapa tocata marunt si tulpini de telina (ceea ce americanii numesc celery) deasemenea tocate marunt. Apoi se adauga ficat de pui fiert da nu foarte mult si se mai calesc 2-3 minute impreuna. Condimente ce doriti, eu pun sare, piper si cimbru. Se ia de pe fos si se adauga crutoane de paine. Ideea e ca ficatul cu legumele sa fie destul de apoase ca sa umezeasca putin crutoanele, dar nu foarte ca sa nu le floscaiasca de tot. Dupa ce se raceste toata treaba asta se adauga oua si verdeata. Ceea ce rezulta trebuie sa fie cam de consistenta umpluturii de sarnale. Nu pot sa va dau cantitati ca eu fac dupa ochi.
Toata treaba asta merge calda cu pireu de cartofi dau rece a doua zi taiate felii ca aperitiv.
Mie-mi place sa beau un fin alb dupa chestia asta, dar nici o bere buna nu strica.
Darth
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Ian 16, 2004 11:02 am

am vazut ca pe forum se si cer retete

Mesajde Mr Teo » Lun Ian 19, 2004 3:24 am

Poate sami zica careva din marii bucatari de pe aici o reteta pentru salata de cartofi care sa fie destul de usor de facut?
Avatar utilizator
Mr Teo
Junior Member
 
Mesaje: 1125
Membru din: Mie Feb 26, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Ian 19, 2004 10:12 am

Initial trimis de Darth

Se ia de pe fos

ce rezulta trebuie sa fie cam de consistenta umpluturii de sarnale.

cu pireu de cartofi dau rece a doua zi taiate felii ca aperitiv.


:D noi cuvinte in bucataria forumista dupa care vor apare threadurile: care este temperatura ideala a fosului, cate sarnale incap intr-un castron plin si cum sa dam rece :D

mosh, ai cuptoru defect sau, cuptoru' nu-i spirtiera. pe bune. atunci o tii la cuptor pana se rumeneste umpic (cum zice Darth)

pt userul defect: cartofi fierti taiati cuburi sau felii+ceapa taiata solzisori sau rondele+otet+ulei+sare+piper = cea mai simpla reteta de salata de cartofi zisa si "orientala saracului"
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Darth » Mar Ian 20, 2004 1:35 pm

Ce funny esti tu dano!!! Cum ne vanezi tu greselile noastre de ortografie...ce mai conteaza ca era 3 am cand am postat treaba aia si ca imi cadeau ochii in gura.
Sa nu mai zica nimeni ca Pruteanu nu are discipoli....da-i inainte mai danutza....
Darth
Junior Member
 
Mesaje: 30
Membru din: Vin Ian 16, 2004 11:02 am

Mesajde gaga » Mar Ian 20, 2004 3:38 pm

asa is io mai funny :D si tu te prinzi de mishto ezapt ca pruteanu
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Vin Ian 23, 2004 11:29 am

Cum se face humusu?Adica shi cum shi din ce ca in afara de naut sigur se mai pune shi altceva...:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Ian 23, 2004 11:33 am

din cate imi amintesc eu, in hummus se mai pune, in afara de pasta de naut (naut fiert si facut piure), usturoi, suc de lamaie, pasta de susan (nu cred ca gasesti asa ceva la noi da' cred ca poti sa o inlocuiesti cu ulei de susan sau ceva mai mult ulei de masline), parca ulei de masline si la anumite crashme o presara fie cu chimen fie cu boia. ah, plus sare si piper.

da de ce, vrei sa faci hummus de unu singur? :D

hgfyh: mi-am amintit, daca in loc de naut pui fasole (o fasole mai speciala de fapt) iese preparatul numit foul .
ambele se gasesc gata preparate in supermarketuri
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Vin Ian 23, 2004 3:07 pm

dano,sarumana,o sa pun ulei de masline:)
Da ce ma rog frumos nu poci ca sa fac hummus de unu singur?K oricum nu-l fac io il face mama:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Ian 23, 2004 3:21 pm

ba potzi da' e mai simplu sa-l iei de-a gata :)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Vin Ian 23, 2004 3:42 pm

Iera in Bucalae un local de-i zicea Sahara unde avea shi iera shi bun,da cum nam mai fost de vreo 3-4 ani nu jtiu daca mai ie.Ieventual alte local arabejti mai shtii?K la noi ie una da ie nasjpa.Asta de la Sahara iera deoesbit,aproape la fel ca ala de l-am mancat la Nazareth,la uo chestie fuarte misto,Fahoum,pe numele iei,"restaurant&bazar"cu un patron care vorbea romana ca fusese la studii la petrol&gaze:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Ian 26, 2004 9:11 am

stiu mai multe, o sa fac un post pe threadu' dedicat, cel cu restaurante, ca aci e offtopic si nu vreau sa imi iau fun ban de la moderatori
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde MiG29 » Lun Ian 26, 2004 11:03 am

Lasa k vorbesc io cu iei shi poate te earta de data asta:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Ian 28, 2004 10:10 am

hai sa va zic noua retzeta: aripioarele de martzi seara

se ia o tavitza cu aripioare de pui de la magazin. aripioarele proaspete nu congelate.
se taie bucatzi (ca la kfc) iar varfurile necomestibile in aparentza se pun la fiert cu o ceapa si ceva vegeta.

se face o marinata din: gem de gutui, ketch up picant, boia iute (de casa daca se poate), otet balsamic (de modena daca avetzi :p ), ulei de masline, sare, piper.

se pun bucatile de aripioare in acest sos si se lasa la frigider pana in momentul folosirii (eu le-am lasat cam doua ore).

se pune putin ulei intr-o tava, se aseaza aripioarele, se toarna marinata deasupra si se dau la cuptor. se intorc din cand in cand si daca scade prea tare sosul se mai stropesc cu supa din varfurile aripioarelor care intre timp s-a facut.

pana sunt gata aripile din cuptor se trec varfurile prin amestec de pane (faina, ou, pesmet) si se prajesc repede in ulei foarte incins, ele fiind deja tratate termic in mod corespunzator.

se pun pe platou/tava/farfurie ambele preparate si se servesc cu:

- cartofi fiertzi, apoi stropitzi cu ulei de masline si curry si coptzi in cuptor odata cu aripioarele
- dip de maioneza cu mushtar (voiam cu usturoi da' nu am avut in casa)
- dip salsa picant (reteta proprie, dar l-am facut mai de mult si am uitat-o, sigur are neshte muraturi tocate fin, usturoi si sos de rosii, da nu mai stiu ce am pus de a iesit asa iute, zici ca-i thailandez. probabil ardei iute :) )

junk fudu asta de casa se infuleca pe nerasuflate in fatza televizorului cu o bere rece.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Feb 03, 2004 12:00 pm

caserola cu carnatzi de luni

se descopera nejte carnatz ramash ca prin miracol in congelator de la porcu craciunist care a fost.

se pun intr-o cratitza carnatzii si se perpelesc in ulei, mai apoi fiind acoperitzi cu o zama din care va iesi sosu' "ceam prin casa", la care eo am pus asa: o ciapa, 3 catzei usturoi, juma borcan bulion, supa de pui din cub de supa de pui, piper, sare, doo cani de vin rosu, foi de dafin, doi ardei iutzi (ciushca iute d'aia mica, in otztet).

se lasa la fiert indelung, completand zeama din timp in timp.

separat se fierb spaghete.

cand totui gata se scoate carnatzu si se portioneaza dupe plac, se asheaza pastele scurse in sos, se pun carnatzii deasupra si se ingurgiteaza cu atentia cuvenita ardeilor iutzi.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Mar Feb 03, 2004 12:15 pm

Ciorba de dupa betzie!
ingrediente:
zeama de varza,cartofi,morcov,ceapa,piper,bulion de zarzare,verdeatza
Mod de preparare:
Se fierb cartofii curatzatzi, impreuna cu morcovii shi ceapa.Dupa ce au fiert,se adauga zeama de varza fiarta in prealabil,piperul shi, daca vretzi shi mai acra, bulionul de zarzare.Optzional,se poate adauga un ou batut,diluat cu apa sau otzet,marar sau keushtean proaspat.Se serveshte cu ardei iute la otzet,sau cu ceapa.
Va urez pofta buna shi mahmureala indepartata!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Lun Feb 23, 2004 11:18 am

peshtele de dupe betzie crunta

deci deuarece m-am accidentat la frumosul concert vdv din care nu-mi aduc aminte decat ca am fost acolo dupa blazaj, a trebuit sa stau in casa circa o zi ceea ce m-a facut sa ma iau de nishte peshti, shalai de fel, patru la numar, pe care i-am primit cadou de la un bun prieten de-al meu de pe malurile dunarii.
au iesit doo preparate

borshul de shalau
in care s-au fiert bine capetele, cozile si oasele ramase dupa extragerea fileului.
in aceasta zeama s-au pus, in ordine aleatoare urmatoarele ingrediente: morcov, ceapa, tzelina, ardei iute (umpic), leustean, ardei gras, mazare, jumate de lamaie fara coaja taiata cubuletze, gogoshar in otzet (fasiutze). toate fiind fierte s-a adaugat la final un file' taiat cuburi si minunea a fost dreasa cu otzet de mere, miere, sare, piper si intr-un sfarsit s-a nins cu mult patrunjel si s-a mancat de piranha care mi-au napadit locuintza dupa ce au aflat ca am gatit.

salau rasol la cuptor

s-au uns doua tavi (ca n-am avut una mai mare) cu ulei de masline si s-au asezat fileurile de peste. peste ele s-au pus: sare, piper, boia dulce, rondele de ciapa si morcov, mazline. tuate s-au acoperit cu o zama formata din: vin, otzet de mere, zeama de lamaie, zeama de la ardei iutzi in otzet cu miere, foi de dafin, buabe de piper.
chestia asta frumuasa s-a capacit cu felii suuuptziri de lamaie (fierte in prealabil in otzet de miere) si s-a dat la cuptor juma de ora.

pentru salau, am facut garnitura din catzva cartofi mari fiertzi in supa, apoi taiatz cuburi si pusi intr-un sos facut din sos alb clasic, cu ceva vin si curry.

cam atat a fost si a si disparut impreuna cu tuata salata de boeuf pe care o aveam de joi (ca duar pretenii la nevoie se cunuashte).
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Mar Feb 24, 2004 1:18 pm

az suntem la categoria "gatitul fara resurse", sau "ce mai e prin frigider"

si au fost doo oo ratacite precum cuaiele unor useri in zone friguruase unde nu ie femei, cam un kil de carnatz pruaspetz de uaie moi si fleshcaitzi ca ... dar sa lasam comparatziile.
un pachet de macaruane, un coltz de branza si o rosie.
s-a procedat la scoaterea carnatzilor din matz si amestecare compozitziei cu mirodenii din cele mai diverse (paprika iute, piper, vegeta), timp in care macaruanele bolboroseau in mijlocul unei uale cu apa.

s-au luat produsele rezultate si nerezultate si s-au asternut intr-un vas uns cu ulei si pezmet dupe cum urmeaza: o fundatzie de macaruane peste care s-a pus umpic din oul batut, parterul din compozitzia picanta de carne, etajul din restul de macaruane peste care s-a montat un acoperish din felii de roshie, cubuletze de coltz de branza si s-a vacsit cu restul de ou batut.

dupa ce a stat la cuptor pana s-a copt, a rezultat o pseudomusaka invitanta la bere (da' n-a fo decat vin)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Retete rapide

Mesajde Culinar Herba » Lun Mar 29, 2004 1:08 am

Salata Culinar Herba
Ingrediente: 1 salata verde, 2 rosii, 5 fire de ceapa verde, 15 masline negre, 10 ridichi, 1 cana de branza rasa, 1/4 lingurita maghiran , 1 legatura de marar, 1 lingurita tarhon. Pentru sos: 1 lingura zeama de lamaie, 1 lingura ulei de masline, 1 lingurita sare, 1 lingurita de chimion pudra.
Mod de preparare: Se taie legumele marunt, iar maslinele se pun fara samburi. Se toarna sosul amestecat separat cu mixerul pana se omogenizeaza. Deasupra se presara branza rasa.


Salata egipteana
Ingrediente: 4 castraveti, 1/2 lingurita usturoi pisat sau taiat foarte fin, 1 ceasca iaurt, 1 lingurita marar verde tocat marunt, 3 ridichi taiate marunt, sare.
Mod de preparare: Curatati castravetii. Amestecati usturoiul, iaurtul si mararul, apoi adaugati castravetii taiati fin si ridichile. Amestecati bine. (Cel mai simplu ar fi ca ridichile si castravetii sa fie date pe razatoare.)


Supa de ceapa
Ingrediente: 4 cepe rosii (taiate solzisori), 1 telina (taiata marunt), 4 lingurite de ulei, 2 cani de apa, 2 cani de suc de rosii, sare vegetala (Vegeta), praf de usturoi (dupa gust), 1 1/2 felii groase de paine integrala, unt, parmezan.
Mod de preparare: Caliti ceapa si telina in ulei, pana se inmoaie putin. Adaugati apa, sucul de rosii si toate celelalte ingrediente. Acoperiti si lasati sa fiarba 15-20 de minute. Taiati painea cubulete si prajiti-o in unt. Cand supa este gata, o serviti cu crutoane si parmezan ras.


Supa rece de castraveti
Ingrediente: 4 castraveti, 4 catei de usturoi, 3 linguri de ulei de masline, 4 cesti iaurt, sare, patrunjel.
Mod de preparare: Usturoiul se piseaza si se amesteca apoi cu patrunjelul tocat, cu putina sare si cu ulei. Castravetii se taie rondele subtiri, se toarna peste ei iaurtul si mujdeiul de usturoi. Se lasa compozitia la rece.


Supa de iaurt
Ingrediente: 1 borcan mare de iaurt, 3 dovlecei tineri si proaspeti (felii), 3 lingurite ulei de soia, 3 lingurite zeama de lamaie, 1/2 lingurita marar, 1 catel de usturoi tocat, 1/2 seminte de marar, 1 lingurita menta verde, 1 lingurita coaja rasa de lamaie.
Mod de preparare: Puneti ingredientele in vasul mixerului si transformati-le in pasta. Se orneaza cu marar verde tocat.
Sper sa va placa. Daca este cazul mai revin ;w
Culinar Herba
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Mar 29, 2004 12:37 am
Localitate: Buzau

Mesajde gaga » Joi Apr 15, 2004 9:57 am

frigarui de maruntaie de pasare

reteta proprie si superrapida de care mi-am amintit acu'

ficatzei si inimi de pui, slanina afumata, ulei (de masline), praf de curry, sare, piper, lamaie.

se amesteca ulei de masline cu praf de curry, sare, piper si zeama de lamaie. in amestec se marineaza maruntaiele taiate imbucaturi dupa plac. se lasa macar o ora.
se fac frigarui alternand maruntaiele cu slanina afumata (cubuletze) si se frig pe gratarul incins.

se potrivesc cu orez. (si bere, normal)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Vin Apr 16, 2004 9:39 am

Mancare din fuga:
ingrediente: doo cepe mari,un usturoi,umpic de ulei,piper,trei foi de dafin,pasta de tomate,delikat,o pulpa de miel gata pregatita ramasa de la Pashte.
Ceapa se toaca solzishori maruntzi,usturoiul asemenea shi se calesc in uleiul incins la foc mic.Dupa ce s-au rumenit,se adauga trei linguri pasta de tomate,se adauga apa pana se subtziaza,apoi se pune pulpa ,piperul,delikatul shi foile de dafin.Daca avetzi shi verdeatza,cu atat mai bine!Io n-am avut!
Se serveshte cu salata asortata,adica varza cruda,ridichii,morcov,laptuci.
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Vin Apr 16, 2004 10:32 am

drob din fuga pt masa de pashti

se iau doua cutii cu pateu de ficat si se pun intr-un castron. peste ele se pun multe codite de ceapa si usturoi verde tocate marunt, marar si patrunjel si o punga de orez uncle ben's deja fiert si racit, sare si piper.

se amesteca toate bine cu doua trei oua batute.

se unge o tava de chec bine de tot cu unt si se tapeteaza cu mult pesmet. se pune compozitia, se niveleaza si se da la cuptor. cand este aproape gata, se mai pune deasupra un strat dintr-un ou batut cu cateva linguri de smantana, apoi se lasa din nou la foc pana se rumeneste.

arata ca drobu' si are gust de drob, cine vrea sa aiba si consistenta de drob, poate pune cateva maruntaie de pasare in compozitie, fierte si tocate din cutzit.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 8 vizitatori

cron