Berea

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Dec 21, 2002 10:53 pm

Eu am baut bere Aurora ,chiar la Brasov..la o terasa faorte frumoasa in Piatza Sfatului. Am savurat-o mai mult ca era ambiantza frumoasa. Porumbei ,fete dragutze , vreme superba.
In rest..nu cred ca este o bere speciala. Este si foarte slaba. Am impresia 4,4 %.

Rady...pe la tine prin zona tre' sa se gaseasca ,ca doar e facuta la Brasov...care nu este prea departe de tine.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde rady » Dum Dec 22, 2002 3:03 pm

da.. stiu ca e din bv, da` la noi nu se gaseste :(
acuma golden brau se face la bucuresti?
parca inainte se facea la reghin, nu?
X

KNICKSONLINE.COM
Avatar utilizator
rady
Junior Member
 
Mesaje: 319
Membru din: Dum Noi 10, 2002 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Dec 22, 2002 9:01 pm

Se facea la Regin..pentru jumatatea nord-vestica a tarii. Golden Brau-ul care se vinde in Bucuresti..era facut la Craiova.
Acum cred ca si-a deschis Brau Union fabrica in Bucuresti..si se produce aici .
Mie nu mi-a placut niciodata Golden Brau.

Eu prefer ..Ursus si Silva. Iar acasa beau deobicei Pilsner Urquell. Czech beers rules !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Dec 23, 2002 2:07 am

Moshule,n-ai gusturi rele...Pilsner Urquell(din 1842:D) e una din cele mai bune beri care se gasesc la noi shi nici nu e scumpa(e vreo 24.000 lei la Billa)...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Ian 09, 2003 7:04 pm

asa...intrebarile lu' SOD intai .

1. inclin sa zic la sticla , desi...
2. depinde de bere , atmosfera , anturaj . La chefuri...sticla . La meci...doza , in puburi...draft ( numa' Budu' nu. ca la draft ii goraznic )
3. mere si blonda , si rosha , si bruna , da' parca tot cand gust un Guinness bate inimioara mai tare .
4. in afara de cele enumerate mai sus...mai merg niste cartofi prajiti cu garlic mayonnaise...mama-mama .
5. io am stabilit "performanta" de 4 . am mai fi gustat noi cateva , da' s-o inchis pubu' si ne-or dat afara , asa ca am mers acasa si ne-am dres cu ceva palinca ( big mistake ! ca de unde eram pusa pe fapte mari si in deplinatatea facultatilor...locomotorii la iesirea din pub , dupa 2 gaturi de palinca m-am dus dreq . )

dintre preferate...Guinness (draft ), Miller (numai draft) , Murphy's red , Tuborg Christmas si Pillsner Urquell ( recent descoperite ) , Stella (mmm....) etc .. Si ar mai fi Premieru'( doza ) care mere la nebunie cu un pumn de semnite sau floricele , la un meci sau la sictir/plictis .
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Ian 10, 2003 12:20 am

Bai Mirela pentru o fata tre sa recunosc k te pricepi la bere.Irlanda sa fie de vina?:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Re: Berea

Mesajde vali » Vin Ian 10, 2003 12:45 am

1. sticla. cine estie ce e in pahar
2. din sticla. paharul ma incura
3. depinde, de obicei nu, acasa mai servesc cate ceva.
4. blonda rulz. bruneta e un surogat najpa
5. nu, esti alcoolic.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 10, 2003 12:58 am

Initial trimis de Mirela
Tuborg Christmas si Pillsner Urquell ( recent descoperite )


Chiar ca nu ai gusturi rele pentru o fata. Sa zicem...ca Tuborg Christmas nu e o mare scofala....dar fata sa bea bere ceheasca..nu intalnim pe toate drumurile . :p

_________________

Eu de sarbatorile astea am devenit dependent de bere. In ultimele 3 saptamani am o medie de 2.5 beri / zi .
Si cand credeam si eu ca am scapat de "povara" vine unchimiu si am aduce o plasa continand 15 Tuborg.
Acum ..doar nu o sa le arunc la canal ! Ma vad nevoit sa le beau ! :p
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Ian 10, 2003 1:55 am

Moshule,saracu de tine:pTe compatimesc sincer:DAtata bere shi tu unu singur.Dak ai nevoie de ajutor,nu ezita sa ma cautzi la orice ora din zi sau din noapte:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Rolo Tomasi » Sâm Ian 11, 2003 7:08 am

Initial trimis de Oribilul Mosh


Ciocolatzile clasice de 100 g au 3.5 oz .

Deci :

3.5 oz.........100g
11oz ............ x

x = (11*100) / 3.5 = 314 g !

Deci...nu au cum sa aiba alea 11 oz. Oi fi vazut tu gresiot. Ca doar nu costa 314 ml de bere....11-14 $ !



Pe paharul me gradat scrie : 1 pint = 16 oz = 500 ml
Nu mai fac socoteala dar in jur de 350 ml ar insemna
Avatar utilizator
Rolo Tomasi
Junior Member
 
Mesaje: 153
Membru din: Sâm Oct 26, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Mar 26, 2003 2:27 am

De Corona stiu ca atzi auzit cu totzii....dar de berea a carei eticheta am pus-o in atasament atzi auzit ?
Eu mi-ash dori sa beau...dar nu am de unde. E foarte rara.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde SOD » Mie Mar 26, 2003 2:38 am

ba mosh,e o boratura de bere!se face in moldova si e d'aia de muncitori necalificati!eu ambaut odata la bunica-miu,la cules via,si chiar am borat!
Rape me tender 'cos I'm verry sensitive
FOUR OF A KIND
Avatar utilizator
SOD
 
Mesaje: 6035
Membru din: Mar Apr 23, 2002 11:00 pm

Easter Pack sau unul dintre putinele motive pt care admir Germania

Mesajde Aliosha » Lun Apr 28, 2003 4:45 am

Ce am baut de Paste:


Beck's x 2

Paulaner x 2

Warsteiner x 2

Lowenbrau x 2

Dortmunder Actien - Brauerei x 2
"Against modern football."
Avatar utilizator
Aliosha
 
Mesaje: 5042
Membru din: Sâm Oct 20, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mie Apr 30, 2003 1:09 am

Am reusit shi eu in sfarsit sa beau Beck`s shi nu m-a impresionat.(poate doar prin pretz)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Mirela » Joi Mai 01, 2003 3:01 pm

Bah, ca sa zic asa...de fo' doo luni incoace n-am mai pus gura pe bere. (Ba nu, mint, am inghitit trei guri de bere de Florii, da' nu mi-a picat bine!) Mai nou...am trecut pe vinoase, palinca/afinata sau, in bar, Baileys(da' de cand n-am mai intrat eu intr-un bar...)

ps: Becksu' e ok, si vorba MiG-ului, si atractiv la pret (ultima data cand am fost in Tesco era 25E cutia de 24-sticle la 330ml- daca tot am adus vorba...)
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde gaga » Vin Mai 02, 2003 6:32 pm

nu putea sa te impresioneze, becks e facut acum la noi de interbreu (sau cum dracu se scrie), aia cu bergenbier.
25k sticla la costinesti. gata, pa pa, se termina jumatatea de ora de net.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 02, 2003 7:21 pm

Scumpa mea dana ,

Afla ca Mirela nu sta ca tine intr-o mahala paraginita din Bucuresti. Mirela locuieste in Dublin....asa ca probabil nu atzi baut din acelasi Becks. Asa ca nu itzi potzi da cu parerea daca a impresionat-o sau nu. Probabil ca pe spatele sticlei pe care a baut-o Mirela...scria Made in Germany.

Eu astazi , la fel ca si ieri am baut 2 Pilsner Urquell. O bere usoara...si incomparabila cu berile scumpe facute de romani. Adica infinit mai buna. Sau poate asa mi s-a parut mie.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Guinness fratilor...Guinness!!

Mesajde LS. » Vin Mai 02, 2003 9:22 pm

Ce shucareala si dambla am pe Mirela....sa stai pe acolo unde aceasta bere curge ca apa!!!
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde marian jan » Lun Mai 05, 2003 10:28 am

ma,am baut ieri niste beck's la ruine(vreo 15:D).mi s-a parut buna.nimic iesit din comun la ea.
bravo baixule!
Avatar utilizator
marian jan
 
Mesaje: 2100
Membru din: Dum Mar 10, 2002 12:00 am

Mesajde Mirela » Vin Mai 09, 2003 5:15 pm

Moshule...ia look matale again...cre'ca dana vorbea cu MiGu', nu cu mine, ca el spunea ca nu l-a impresionat.
- - - - -
LS. would you care for a pint? :p
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Mai 09, 2003 5:23 pm

A , da. Se pare ca iar m-am inselat. Oricum...dana nu se supara. De ce oare ? :p

Ieri am baut doua Timisoreana. Cat de mult iubesc eu..Timisoara....da au o bere infecta. Timisorenii or bea Timisoreana ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde LS. » Vin Mai 09, 2003 7:20 pm

Initial trimis de Mirela
Moshule...ia look matale again...cre'ca dana vorbea cu MiGu', nu cu mine, ca el spunea ca nu l-a impresionat.
- - - - -
LS. would you care for a pint? :p


Mirela.....iti urez la cat mai multe de astea.

Merita toti banii !

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde LS. » Vin Mai 09, 2003 7:24 pm

Inca ceva Mirela.... ai uitat R-ul de la rea ce esti....

De ce ???? pt ca mi-ai adus aminte de ea si ma " arde rau " la mate"!!!

LS.
who dares wins
Avatar utilizator
LS.
Junior Member
 
Mesaje: 174
Membru din: Vin Feb 14, 2003 12:00 am

Mesajde Mirela » Lun Mai 12, 2003 9:58 am

Eu momentan am embargou la Guiness. Pentru ca am fost rea (cu R-ul ala mare de zice LS. ca l-am uitat) si am facut numa' boacane in ultimul timp, pana nu termin sesiunea nu mai pun alcool in gura. Asa sa stiti! (in afara de o bere dupa finantze, da' asta numa' pentru ca am promis si n-as vrea sa dezamagesc omu' :D)

Zicea...cine zicea ca ie Guiness la Constantza? MiGu' parca, daca nu ma insel...fa-i si tu o vizita si potoleste-ti "arsura" aia, ca nu face deloc bine la sanatate :p
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iul 17, 2003 1:02 am

In timp ce ganja , Mr Hyde ,catharsis si stefan dezbat problema legionarilor...eu o sa dezbat o problema mult mai importanta...si anume aceea a berii la plastic. :)

Am baut un Bergenbier Q-Pack si mi s-a parut colosal de buna. Mult mai buna decat aia la sticla normala. Ca o fi fost autosugestia , ca o fi fost berea teribil de rece sau ca...e chiar buna...asta nu stiu. Dar m-am gandit sa va informez ca mi-a placut. Si e marfa si sticla aia. Are asa...un aer special.

Tot ce sper este sa nu dispara sticlele de sticla de pe piatza berii. Totusi berea daca nu o bei din sticla de sticla...nu are farmec.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Mar Iul 22, 2003 12:47 am

Mie unu berea la plastic mi-se pare o mare porcarie.Ie buna eventual s-o iei in excursie ,pe tren sau ceva de genu asta da ideea ie k in general la plastic se gaseste(din fericire0 numa bere proasta adica bucegi sau Neumarkt shi mai nou Bergenbier(care nu-i grozava nici ea)...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Aug 14, 2003 2:23 pm

De curand am mai baut 2 beri excelente.Este vorba de Oranjeboom,o bere olandeza buna shi de Castle,o bere produsa in Africa de Sud,de celebrul concern South African Breweries(SAB) shi care e pe locul 2 acum in topul meu personal.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Sep 03, 2003 9:37 pm

Si io am baut azi o bere excelenta, procurata din Mega: Bavaria, o bere olandeza, din pacate de import (adica costa mult). Sper sa nu devin dependent, ca nu-mi permit, si io beau multa bere...

Alte noutati ar fi ca Beck's s-a stricat de tot, efectiv consider ca nu se mai poate bea. La mine in top, din berile romanesti (pentru ca d'astea beau zilnic) sunt, in ordine aleatoare, Gosser, Holsten, Efes si Silva (uneori pentru ca ba nimeresc una delicioasa, ba una infecta).

De curind am fost prin zona Moinestiului si am baut Ciuc facut la Miercurea (unde se face si Gosser): nu se compara cu cel de Bucale. Problema e ca, in afara de calitatea apei, nu stiu cit de naturale sunt berile din Bucale. Stiu ca Gosser se face la Ciuc, Holsten la Cluj, la Ursus si ca sunt naturale (probabil prestigiul obliga). Si Neumarkt e 100% naturala, facuta la Tg Mures, da am din start o aversiune la ideea de bere la plastic.
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Sep 03, 2003 9:44 pm

Initial trimis de Yellow Pinkie
Silva (uneori pentru ca ba nimeresc una delicioasa, ba una infecta).


Credeam ca sunt singurul care a observat aceasta chestie. La fel mi se intampla si mie...ba e una de imi lasa gura apa...ba e una de abia pot sa o beau.Si eu chiar sunt bautor de Silva. Vara asta 75 % din berile baute au fost Silva. La fel si cu Tuborg. La inceput cand au bagat ei tuby-caps....am nimerit vreo 3 beri...de ziceam ca e Amstel. Delicioase. In rest...Tuborg ramane o bere sub mediocra.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Yellow Pinkie » Mie Sep 03, 2003 10:16 pm

La inceput am crezut ca e contrafacuta, cind au inceput sa nu mai bage capace scrise (si cautam numa cu capace cu Silva). Pe urma m-am prins ca s-au schimbat toate capacele, iar berea chiar nu inteleg de ce are zile si zile. Poate ca, fiind facuta de un concern care face mai multe marci in aceeasi fabrica, mai gresesc si baietii si imbuteliaza Bucegi in sticle de Silva ;) Si io eram bautor de Silva. Acu beau numai la terasele unde am nimerit mereu varianta 'buna'. Acasa beau Holsten sau Gosser. Oricum, bataia asta de pe piata berii cauzeaza, fabrica de la Reghin s-a inchis si aud ca se poa sa scoata si marca Silva de pe piata. Nu mai e nimic ce a fost. Ce era daca raminea acolo o marca locala, macar cind eram la Reghin stiam ca am de unde sa beau Silva...

Cu Tuborg ai dreptate, e sub mediocra. Ma intreb totusi de unde iau aia apa si daca au voie sa ia de acolo, fiind in zona cu sonde de petrol, cimitir si fabrica Acumulatorul?
It is I, Yellow Pinkie!
Avatar utilizator
Yellow Pinkie
Junior Member
 
Mesaje: 299
Membru din: Lun Aug 11, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori