Berea

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde MiG29 » Joi Sep 04, 2003 12:05 am

Mie mi-se pare OK Silva.Adica e toata la fel.Nu observ nici o diferentza nici macar intre cea imbuteliata la sticla sji cea la cutie.Am auzit shi io k vor sa inchida fabrica de la Reghin ptr rentabilizarea productziei.sper sa nu scoata Silva de pe piatza.Holstenu facut la noi(la Cluj) e oribil shi chestia cu Becks-u din ce in ce mai prost e adevarata.
P.S. Bavaria e excelenta...la fel shi Rembrandt tot o bere olandeza,importata(in State)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Sep 04, 2003 12:11 am

Holsten originala....a fost una dintre cele mai bune beri baute de mine. Fabricata in Hamburg.

stiti la ce ma gandeam ? bine ca am baut si beri bune...ca la ce beri nascocesc romanii astia...am fi trait cu impresia ca asa tre' sa fie berea normala.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Joi Sep 04, 2003 12:17 am

Io presupun k berea se face shi la noi dupa retzeta originala da nu respecta bulangii ashtia componentele sau baga componente inferioare k alta ieczplicatzie n-ar fii...:mad:
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Sep 06, 2003 7:48 pm

Mig, tocmai am baut un Amstel la cutie. Adus din Grecia. Cu sigla Champhions League pe cutie. Tre' sa iti spun ca a fost exact pe gustul meu. Chiar mai bun decat o bere ceheasca. Imi place ca nu este acidulat decat intr-o mica masura si are o tenta dulceaga. Dar in acelasi timp i se simte si taria. Este mare lucru la bere sa nu fie prea acidulata...pentru ca nu te mai umfla la burta.

I :love: Amstel !
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Sep 07, 2003 12:56 am

Am baut shi io Amstel greceasca shi mi-a placut mai mult k Amestelu de la mama lui(sau tata lui ,ma rog:p),da in ultimu timp n-am mai prea mai vazut prin baruri sau magazine.Poate se indura ashtia shi il fac shi la noi,da mai bine nu k cine shtie cum o ieshi...:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde monk » Dum Sep 07, 2003 12:59 am

preiau legatura ...


Am baut Becks cand am fost in Elvetia anu trecut si avea cu totul altu gust ... parca sa pisa pe ea la noi ...


pentru dumneavoastra ,
trimisul special in teren , monk


... Andreea ?
Tre sa ma apuc de karate sa nu ma bata Dumnezeu

The Wake Up Show™
Avatar utilizator
monk
 
Mesaje: 2747
Membru din: Sâm Mar 15, 2003 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Sep 07, 2003 1:13 am

Mig , Amstelul care se gasea la noi in magazine...era fabricat in tara care ne-a barat accesul la mondialul asiatic...Slovenia. In ultima vreme nu prea am mai vazut. Vorbesc...de Amstelul la sticla de 0,5.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Dum Sep 07, 2003 3:05 pm

Moshule,las-o p-aia de la sloveni(desi shi aia iera buna).Io am baut Amstel la greci...shi mi-a placut mai mult k amstelu original,care se gasea intr-un timp la noi,la Tomis.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Sep 22, 2003 10:43 pm

Am mai lins o bere exotica da bunicica.Se cheama Brahma shi ie braziliana(de fapt ie facuta in Venezuela sub licentza,da la origine ie braziliana).E bunica,aproape la fel de buna k Silva noastra.Acuma astept sa primesc un San Miguel sa vad cum fac spaniolii bere.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 08, 2004 11:38 am

Am baut Heineken romaneasca. Astia chiar nu au rusine ? Pai asa are gustul celebra Heineken ?
Si e abia la inceput. Probabil in scurt timp va ajunge precum Tuborgul romanesc.

Deci...Heinekenul romanesc nu are nici o legatura cu ala olandez.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Asta-i berea

Mesajde pnic » Mar Iun 08, 2004 11:55 am

Una din berile adevarate. Cu fo' 3 sticle d'astea ma linistesc
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde fahrenheit » Mar Iun 08, 2004 11:57 am

Are dreptate O.M., Heinekenul romanesc are cu totul alt gust decat originalul. Nu-mi dau seama ce retete respecta romanii dar am baut in Austria Hopfen si Kaiser mult mai bune decat cele de la noi. Si inca o bere austriaca excelenta- Ottakringer, atat cea blonda cat si bruna sunt deosebite.
fahrenheit
Junior Member
 
Mesaje: 56
Membru din: Vin Feb 27, 2004 12:00 am

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iun 08, 2004 12:02 pm

Eu am baut Heineken grecesc...si era mult mai bun ca asta romanesc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

bere de bere

Mesajde pnic » Mar Iun 08, 2004 12:15 pm

Bere la care sunt suficiente 3 sau 4 sticle pentru intrare pe palier.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Iun 08, 2004 12:18 pm

cu cateva ezceptii: danone, neatza, sod si aiu.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Nu baga mana-n foc

Mesajde pnic » Mar Iun 08, 2004 12:21 pm

O spun din esperentza. Iar io sunt voce autorizata - membru in Senatul A.A.D (academia de alcool si drojdie)
eyewitness scrie:cu cateva ezceptii: danone, neatza, sod si aiu.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Iun 08, 2004 12:25 pm

cu cateva ezceptii: danone, neatza, sod si aiu.


si daca sticlele e de 122 ml si unu animaloo
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Joi Iun 10, 2004 1:14 pm

De mult asteptam io sa bag cate ceva pe aici si prilejul s-a ivit dupa o vizita de lucru in tzarisoara asta mica pe numele ei Belgia.

Deocamdata insa aparatul foto de 89.99 care face cam 12345$ sa futat, asa ca mai este putin de asteptat sa scot materialul.

Ca o introducere as mentiona un sortiment incredibil de beri, cu gusturi si arome extrem de variate. Si sunt evident cateva care bat bere lu pnic:)

Mai multe dupa ce reusesc sa scot poazele ca doara fiecare face cat o mie de cuvinte, ce drak.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Catre tester

Mesajde pnic » Joi Iun 10, 2004 1:51 pm

Bre ala fu doar un exemplu de bere trapista. Hai ca mai zic pana-ti reabilitezi scula:
- bere carmelita si trapista (Rochefort, Chimay Blue, si inca una cu nume flamand, de n-o mai retin, alcool 6%, 9%, 11%). Berea de 6% nu-i pe piata, e pt uzul intern al preasfintilor.
- bere kwak, de o bei in halba aia ciudata in suport de lemn (1 virgula ceva litri per halba), iar cand ajungi spre finalul halbei ai toate sansele sa iei ceva bere pe tine
- kriek bier care nu se pune ca bere, ca-i cu suc de cirese
- bere alba cu suc de banane
- bere Keizer Karel de fo' 8% alcool

Si ca sa ma dau cat pot de rotund: fusei in Bruges intr-o crasma cu 100 de soiuri de bere si mai mult nu pot sa spui ca la un bautor mai dispare tinerea de minte.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Iun 10, 2004 1:54 pm

Bere la care sunt suficiente 3 sau 4 sticle pentru intrare pe palier.

Apai 3-4 beri dastea fac cam cat 2-3 tuboarge stroange...ceea ce nu e deloc mult decat baute dupa inca 2-3 beri si 123 ml vin
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde balrogu' » Joi Iun 10, 2004 2:10 pm

Leffe - belgiana facuta de calugari prin abatiile lor...Tareee!
Avatar utilizator
balrogu'
Junior Member
 
Mesaje: 439
Membru din: Dum Iun 06, 2004 11:00 pm

Mesajde tester » Joi Iun 10, 2004 5:21 pm

Sa luam cateva pana vin poazele.

La capitolul prezentare si desfacere dau clasa multora, majoritatea, daca nu chiar toate, au paharele speciale din care se servesc, cu forme mai mult sau mai putin ciudate, si in majoritatea cazurilor se respecta modul de servire (fiecare bere cu paharul ei).

Unele beri, in general alea mai tari se servesc cu diverse. As mentiona destule tipuri de alune, nuci, bucatele de cascaval, snacks-uri (critz-cratzurile alea tip sticks).

Leffe, se cam face pe banda rulanta acuma. Nu inseamna ca nu e buna, Leffe bruna e chiar mijto. Leffe bruna se serveste in general cu bucatzele de cascaval cu sare de tzelina. (adica sare amestecata cu tzelina rasa).

De kwak nu am fost prea impresionat, in afara de paharul misto berea nu e cine stie ce, se bea cu grija altfel jumate ajunge pe tishart. Populara printre turisti si mai putin printre localnici.

Mi s-a facut sete asa ca v-am lasat.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde ElMundo » Joi Iun 10, 2004 9:55 pm

Intradevar e naspa cu berea la noi, toata lumea zice ca diferenta mare fata de cea din strainatate... Ca de obicei, romanii nu pot face un lucru bun. Ori il fac prost, ori il fac partial bine.
De ex am fost in Grecia mai demult si toata lumea bea Heineken sau Amstel, cam asta era de baza....si cand te gandesti ca aici ai bani de 2 Heineken si pleci acasa lool!
In the middle of everlasting darkness...
Avatar utilizator
ElMundo
Junior Member
 
Mesaje: 167
Membru din: Vin Sep 20, 2002 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 10, 2004 10:07 pm

Nu e, mai El Mundo. Asta romaneasca costa 21 mii in en-grois. Aia olandeza originala..intra'devar..costa 100 mii la 0,66. Era cam piperata.

Grecii au Amstelul si Heinekenul lor. Am baut din ambele si pot spune ca sunt cu mult peste orice bere fabricata in Romania.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Wanted » Vin Iun 11, 2004 3:19 am

ihaaaaa berea e cel mai bun lucru pe lumea asta... as bea pana as muri.. si tot nu mor!! :lol: :lol:
expect me `nigga/like you Jesus to come back/expect me!!/i'm comin'!!
Avatar utilizator
Wanted
Junior Member
 
Mesaje: 41
Membru din: Vin Apr 09, 2004 11:00 pm

Mesajde balrogu' » Vin Iun 11, 2004 10:50 am

daca tot vorbim de experiente...Becker Brau ?Bere "la metru" luata direct din tancurile pe care le poti pipai(sunt calde...),nefiltrata...adica tulbure da' extrem de proaspata...cu un wurst langa...si picolitele...dragele de ele...basca fanfara nemteasca "live";
Acuma nu ca am ceva cu berea anglo-saxona da' mie nu-mi prea spune mare lucru; poti gasi bere autohtona foarte buna;
Avatar utilizator
balrogu'
Junior Member
 
Mesaje: 439
Membru din: Dum Iun 06, 2004 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Iun 11, 2004 12:55 pm

Apropo de bere la metru, am fost un pic surprins ca egzista si in realitate, nu numai in bancuri.

Drept pentru care am comandat si io un metru, s-au insiruit frumos paharele, de 25cl, mi se pare ca a iesit si mai ieftin, si s-au umplut cu berea locala si foarte populara, Jupiler (am sa revin mai tarziu la asta). Per total mijto experienta.

Pai nici nu prea vad ce ai putea avea cu berea anglo-saxona care desi e sublima lipseste cu desavarsire. Un pic exagerat dar da bine. Ideea e ca nu sunt prea multe sortimente locale si care sunt nu sunt usor disponibile.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Pt testeru

Mesajde pnic » Vin Iun 11, 2004 12:59 pm

Bre daca tot esti nostalgic dupa berea din Belgia (si io sunt, bai nene) io-te o informatie - la La Fourmica de la Unirii din subsol aveau Chimay Blue, Delirium Tremens si Duval.
Jupileru era bere lager parca si fata de alelalte(trapiste, doppel, ale) nu mi-a spus mare lucru.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Iun 11, 2004 1:05 pm

Vrei sa zici Duvel:)

Is dara un pic ca abia m-am intors si nici pozele nu le poci scoate inca.

Bune beri alea. Dintre cele cu nume dubioase as aminti Mort Subite, o bere dulceaga cu gust de fructe, numele e de ea.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde ElMundo » Vin Iun 11, 2004 1:49 pm

Cel mai important e sa iti placa tie, fie ca e romaneasca si ca e mai de proasta calitate decat cea din afara. Pana la urma nu poti spune ca un beck's sau un carlsberg e nasoala, chiar de la noi sa fie...
balrogu': da, misto Becker Brau! Am fost de ceva ori si pot spune ca atmosfera e buna acolo...e 200 000 un metru de bere :) (adica 11 halbe de 0.3 parca), dar mancarea e foarte scumpa, nu va recomand... ce e nasol e ca e f plin, mai ales in weekend, si daca mai vii si seara tarziu ai pus-o. Sa nu mai zic ca la 01:00 te dau afara. In rest, e ok acolo.
In the middle of everlasting darkness...
Avatar utilizator
ElMundo
Junior Member
 
Mesaje: 167
Membru din: Vin Sep 20, 2002 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron