Berea

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde memetshot » Vin Iun 11, 2004 2:33 pm

in becker:
berea e buna la gust....dar bei pana te pisi si pe urechi inainte de a te imbata
mancare e scumpa in draci
atmosfera e super faina
fanfara e nebuneala.
baui si io aseara haineken made in rom...si nu e chiar genial. e o bere buna , dar parca carlsbergu e mai bun....dar tre sa mai fac teste
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Iun 11, 2004 3:50 pm

Incep sa scot din poze, iata prima crasma unde am recuperat cateva ore de drum.

Jupiler e berea nationala, alaturi de alte cateva, o bere usoara, se serveste in paharele din poza, la 125 ml.

In stanga un pahar de Bush, o bere tare, in acest caz era 12%. Sunt si sortimente mai lejere, pe la 7%.

Cum spuneam si mai sus, fiecare bere are paharul ei, cu forme diferite sau doar insemne.

Pana si forma paharului sugereaza o bere tare, pahar ce ne duce cu gandul la un vin sau un coniac.


Am atasat si un meniu de la o crasma fara pretentzii, pe la granitza franco-belgiana.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde tester » Vin Iun 11, 2004 4:07 pm

Diekirch este o alta bere foarte raspandita, tot lager ca Jupilerul si foarte baubila. Paharul este similar cu cel de Jupiler, logourile difera normal.

Becksu n-a mai asteptat dupa poza si a inceput sa se evapore.

Dezamagit de paharele cam mici am trecut pe ceva mai serios cum se vede si in poza urmatoare.:)

De la stanga la dreapta o halba de bruna, Sterndenk parca, alaturi de deja traditionalul Leffe, bruna si aia.

La Leffe as remarca ca cea bruna, care este si ceva mai tare, se serveste in general cu cascaval cu sare de tzelina, cea blonda nu. E misto ca primesti o portie la fiecare bere.

In continuare berea La Gauloise, bere placuta la gust, poate un pic dulceaga.

Cele la halba sunt de la butoi.

Din nou de la stanga la dreapta, in cana de ceramica, bere blonda varsata, nu am retinut numele dar cana e mijtou.

Diekirch la sticla de data asta, sticla cu dop usor de desfacut:).

In rest La Gauloise cat incape, buna berea aia.

Editez de zor da uit pozele.:D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde memetshot » Vin Iun 11, 2004 4:11 pm

testare...halba de Sterndenk e fainuta, apruape cat butoiul meu de vin de acasa in care nu mai sunt deca 3.534 l
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Vin Iun 11, 2004 4:19 pm

hehe memetshol, berile la sticla sunt pe la 0.25 si 0.33, halba aia era una normala la noi, adica 0,5, bine la ei era super size.:D

Ultimele poze inainte sa se futeze camera, asa ca pentru restu mai astept procesul developarii.

Maredsous, alta bere din categoria mici si "rele", adica pe la 9% tarie. Placuta la gust, in poza e sortimentul brun, asta imi aminteste de o bere de pe la noi, imi scapa acuma.

Alaturi nelipsita Leffe, blonda de data aceasta, deci fara papa, si ceva mai slaba decat cea bruna.

Inchei cu o mare de terase, sa vad poate bag cumva si filmuletzul.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde pacha » Dum Iun 13, 2004 7:32 am

scria careva la inceput ca i se pare Tuborgul amar.Nu se poate ,danezii au beri dulci si astia trebuie sa o faca la fel.Ursus ,da, este amara.
In tinerete (in vremurile in care bietul odios credea ca e nemuritor ) m-am ratacit intr-o expeditie speo la cabana Meziad.Cu jena cabanierul ne-a anuntat ca are doar bere pilsner Urquell.Bere adevarata.
Este careva printre voi ,au parintii vostri ,care au apucat la bere de Solca ?Facuta in Moldova si de unde importau cehii apa !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde tester » Dum Iun 13, 2004 1:17 pm

Tuborg e un pic amaruie, deci se poate, nu trebuie sa fie toate dulci.

Din pacate mai astept cu alte poze caci camera a decedat definitiv si doara no-i posta poze de pe net.

Ce am mai remarcat pe la berile astea e ca majoritatea se servesc din pahar, de sticla, eventual ceramica. Unele se mai beau si direct din sticla, si foarte rar din plastic.

Sigur gustul este influentat negativ, mai ales la berile mai "rafinate", ca Trappistes Rochefort, Chimay , Delirium Tremens, Brugses Straffe Hendrik, Orval, Hoegaarden etc.

Berea din cana de ceramica de mai sus era pur si simplu "Biere Blanche" varsata.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde memetshot » Lun Iun 14, 2004 1:07 pm

sanpata din curiozitate mi-am luat si io haineken de la mama lui din olanda. Sa vaz si io marea diferenta fatza de cel otohton. Deci concluzii:
1. diferenta enorma...de la 51k 0.33 ml la 21k 0.5 ml
2. la gust parca ala de la mama lui era un pic mai amar
3. puate ca aveam io o stare aiurea, dar hainekenu orijinal nu prea m-a dat pe spate si parca lu gura mea nu i-a creat aceeasi senzatie ca un carlsberg autohton la vremea lui.

Deci concluzia e ca momentan raman la berea romaneasca, care nu e chiar atat de nasuala pe cat mai zic unii.

Leffe...am baut odat' dasta si nu prea s-a pupat cu preferintele mele in materie. Astept salaru viitor pentru a=mi lua o bere daia de la manastiri sa vaz daca e sefe sau nu. :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Lun Iun 14, 2004 1:14 pm

Manastirile vietzii fac nspe mii de beri, multe foarte dulcege, cu gust puternic de fructe.

Un exemplu moderat pentru asta ar fi berea Kasteel (flamanda) sau Chateau in franceza.

Imi ziceau unii ca berea bruna de la manastiri merge si la temperatura camerei, lucru cu care nu sunt de acord, ca doara nu-i vin rosu:)

Rece rece, cat mai rece, asa am savurat-o cel mai bine.

As mai adauga ca berile astea, Jupiler, Leffe, Diekirsh, Hoegaarden, par facute sa fie bauta lejer, sa poata zica tot rumanu belgian ca a baut si el 3-4 beri.

Si cantitatile de 125 ml la pahar , sau 0,25-033 la sticla ajuta la treba de mai sus.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde tester » Lun Iun 14, 2004 4:28 pm

crezui ca daca editez mai castig fo 3 ore, ca textu nu era gata.

In cateva magazine am vazut incaperi speciale, racoroase in care erau tzinute nenumaratele sortimente de bere, probabil pentru a minimaliza timpul de la mana(portofel) pana la gura (gatlej + creier)

Pe la frantzuji pe la raionul de vinuri am vazut o chestie mijtou, un aparat electronic unde bagai tu date de genu vin dulce, felul de servire, alcoolemie, pretz, etc, si el itzi cauta in baza de date. Pacat ca nu am tras raionu de vinuri in poaza ca apare evidenta utilitatea unui asemenea aparat pentru publicul larg.

Mergi si tu la chef si te lauzi ca ce vin bun ai luat:)
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde MiG29 » Lun Iun 14, 2004 10:36 pm

Bah,mie cel ai bun Heineken mi-se pare nu ala facut la olandeji,nici ala de la greci ci ala imbuteliat in Africa de Sud.Da nu ie mai bun ca Castle-u daca tot ven ivorba de bere de pe continentu negru:p.Heinekenu de la noi ie rezonabil.Cre ca ie peste Carlsbergu facut la noi,la fel cum in general Heinekenu ie peste Carlsberg.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Iun 15, 2004 11:53 am

oricum migule tre sa recunojti ca nu e atat de futut asta facut la noi fatza de ala de la mama lui...
si la 21-25k in fctie de magazin e rezonabil.

Acu vro doi ani stam de vorba cu nijte jermani care imi ziceau ca lor le place berea romaneasca (ciuc, silva, etc - nu stela si alte dastea importate) si nu uitau sa mentionez "si nu uitati ca noi venim din germania - tara lu bere".

bre io vreau sa ma duc odata la festivalu de bere ala nesimtit din jermania...cred ca e belea de belea
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde supermouse » Mar Iun 15, 2004 2:15 pm

Eu am fost la Oktoberfest la Stuttgart

pacat ca nu beau bere.
riiiiiiiiiight................
supermouse
Junior Member
 
Mesaje: 3586
Membru din: Vin Apr 16, 2004 11:00 am
Localitate: in padure

Te urasc

Mesajde pnic » Mie Iun 16, 2004 8:13 am

Nene Testere te urasc! Bausi mai multe tipuri de bere belgiana decat mine.
Si scuza-ma pentru indicatia cu La fourmica. N-am fost atent la locatia matale.
Acu sa spun io ce bere mi-a placut in Germania:
- weissberea Paulaner si Franziskaner
- altbieru la halba - nu poci sa spui marca cacaci era trasa din butoi de lemn. Ce stiu e ca am degustat-o in Dusseldorf la fo 2 terase si era din productia lor proprie.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Iun 16, 2004 9:23 am

Nene Testere te urasc

io io o urasc pe nenea darchen!!! sanutz placa berea da sa te duci la Oktoberfest. UUU
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Iun 16, 2004 10:03 am

bah voi continuati sa enumerati si analizati tipurile de bere daca n-aveti ce face. io ma rezum sa beau, ieftina,rece si acidulata sa fie ca sa mor io daca ma uit la eticheta :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde tester » Mie Iun 16, 2004 1:10 pm

bine mai, ma urasc si io pa mine, imi urasc multa sanatate si noroc, pupa-m-ar mama.

pnic stai ca n-am gatat.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Oribilul Mosh » Lun Iul 12, 2004 11:45 am

Ieri am baut in premiera Leffe. (in primul rand il contrazic pe tester...si ii spun ca luandu-ne dupa procentul de alcool inscris pe eticheta sticlei...bruna nu este mai tare decat blonda).
Remarci : este foarte dulce, avand oarecum un gust de vanilie. Este tare si m-a ametit mult mai repede decat o fac berile romanesti. Nu pot spune ca mi-a placut in mod special...dar as mai bea. Categoric...este o bere buna, dar foarte diferita de berile cu care este obisnuit romanul.
testere, poate mai ne dai niste detalii despre Leffe. cum e fabricata si de ce este atat de dulce ? de unde capata gustul specific ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde tester » Mar Iul 13, 2004 12:58 pm

Dupa scormonirea memoriei si mai precis 2 telefoane date in Belgia se pare ca e o mica inversiune pe acolo.

Discutand doar de Leffe bruna, clasica, la 6.5 % si Leffe blonda, clasica, la 6,6%, pot sa spun ca prima are o aroma plina, cu gust usor de mere. Leffe blonda e mult mai usoara, cred ca de acolo si inversiunea.

Oricum doar Leffe bruna se serveste cu gustarile mentionate, din pricina aromei si gustului plin.

Acuma daca tot vorbim de Leffe, este si Leffe triple, la 8,4%, de care am si baut, aia are intradevar un gust de vanilie (blonda).

Berea a fost facuta de pe la 1152, in Abbey Notre Dame de Leffe, sudul Belgiei, de catre calugari, ca multe alte beri de pe acolo.
Lucru interesant, manastirile ofereau hrana si adapost calatorilor, iar calugarii oferea berea productie proprie, fiecare manastire avand reteta si ingredientele ei. La Cozia se dadea ceva :)?

Reteta traditionala se pastreaza si astazi, motiv ideal pentru o vizita la fatza locului. :)
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde pnic » Mar Iul 13, 2004 3:21 pm

M-am documentat si io.
In functie de densitatea borhotului si de ingrediente berea ie de 3 feluri: lager, ale si porter.
Berea lager e berea ordinara, cam cea mai raspandita (Pilsu e bere lager de ex.), concentratie alcoolica pana in 5-6%. Tot in categoria asta mai intra si weissbiru', care mai are si drojdie pe langa apa, malt, hamei. Din motivu' asta a fost interzisa in Germania pana in sec. 19 - nu respecta legea germana a puritatii berii.
Porter a fost initial o bere nascocita de englezi, densa bine si alcoolizata la fel (nu mai tziu minte cat, ca nici n-am baut) cu destinatie de supliment nutritiv pentru hamali.
Ale a fost si ea supliment nutritiv (ca sa nu se-mprastie pe jos sfintii parinti in timpu' postului, da' se pare ca rezultatu' a fost tocma in directia asta). Concentratia alcoolica e intre 6% si 11-12%, in functie de cate fermentatii a suferit berea respectiva. Timpu de fermentatie in cazan e mai mare decat la lager, dupa care mai se poate da liber la doua sau trei fermentatii. Fermentarea nr. 2 se poate face la cazan sau in sticla. Fermentarea nr. 3 e numa' in sticla. Din motiv de fermentare in sticla, practic berea manastireasca nu are termen de garantie, ci functioneaza dupa aceleasi reguli ca vinu' - mai veche - mai buna. Io personal n-am verificat chestia asta - ca nu pot - da asa am citit.
gata ca mi s-a facut pofta.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde tester » Mar Iul 13, 2004 5:42 pm

pnic ai baut cumva Leffe RADIEUSE sau VIELLE CUVEE, astea intra deja la specialitatzi, si sunt mult mai rare?

Practic eu numai din prima am vazut/gustat o data, are o aroma puternica de fructe.
Amandoua au 8,4%.

Apropo de berea ale, de curand am baut Old Speckled Hen, la 5,2%, mi-a facut o impresie tare buna, foarte fina, bogata, a mers de minune cu o friptura. Poza e pe threadu de poze productzie proprie.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 13, 2004 9:17 pm

pnic si tester voi sunteti niste guru ai berii. *p

Astazi am luat salariu si am rupt de la gura...de mi-am luat 2 cutii de Guinness (in premiera si asta). Pretul : 51 000 / cutia de 440 ml. Din Cora.
Inca nu le-am baut dar m-a surprins ceva. In cutie se aude ceva ca o bilutza. Ce draq e aia ?
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde tester » Mar Iul 13, 2004 10:31 pm

No fi atent cu Guinness asta.

Guinness e o bere mai putin acidulata, iar bilutza aia e necesara pentru crearea unui amestec optim. Voi reveni la acest aspect.

In primul rand banui ca e vorba de Guinness Draught, adica varsata, si nu Guinness Original, care este evitata de multzi.

Tzine-o la rece, macar pe la 5 grade, si serveste-o intr-un pahar curat, incapator( 0.5L), toarna sanatos, nu incerca sa evitzi spuma.

Bilutza aia intra in joc acuma.
La presurizarea cutiei se adauga un pic de nitrogen, care fortzeaza niste bere in bila, printr-o gaurica facuta deja, astfel ca in momentul deschiderii cutiei iese cu presiune de acolo bere agitata care se amesteca cu restul berii din cutie.

Toate astea contribuie la formarea celebrei spume groase de la un Guinness Draught.

O observatzie doua, nu se bea niciodata din cutie, se serveste foarte rece, dupa ce se toarna in pahar se asteapta pana la 3 minute, pentru asezarea spumei.

De ce toata bataia asta de cap? Simplu, sa potzi savura la tine acasa o bere varsata, la butoi.


Mi s-a uscat gatul.
Rehab is for Quitters
tester
Junior Member
 
Mesaje: 932
Membru din: Dum Feb 22, 2004 11:00 am
Localitate: UK

Mesajde Oribilul Mosh » Mar Iul 13, 2004 10:50 pm

Multumesc mult pentru informatie. Voi urma intocmai sfatul tau.
(despre Guinness Draught este vorba. la cutie de 440 ml. Guinness Original nu am vazut in Romania)

apropos de bere...tot azi mi-am luat niste pahare marfa de tot, pt. bere. suple si cu o forma deosebita. sunt facute la Sao Paolo, Brazilia. tot din Cora. 145 000/6 pahare.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde pnic » Mie Iul 14, 2004 8:39 am

Nu ma mai tine memoria. Am pus-o de-o eroare mai sus. Berea porter e un tip de bere ale. Asa ca pan'la urma sunt doar 2 categorii de bere: lager si ale. Alcoolul din bere, si implicit gustul mai dulceag e dat de timpul cat se fierbe hameiul.
Testere n-am baut ce spusesi. Am stat in Belgia numai 2 zile, bagamiashpicioarele. Acu' sunt in perioada de pus bani la ciorap, ca vreau la anu' sa fac un tur Germania-Franta-Belgia si poate oi incerca atunci.
Revin la timpul de fementatie: la o bere ale facuta ca la carte durata fermentatiei poate ajunge si la 5-6 luni.
In Nemtzia mai ie de mare angajament altbiru, care-i o bere bruna, cica facuta dupa reteta straveche (zona Nordrhein-Westphalia). De fapt altbier inseamna chiar bere veche. Alta bere de incercat e bockbier care poate fi si in varianta doppelbock. Asta e tot din povestiri ca io n-am avut parte.
Oribile daca vrei senzatii orgasmice in materie de bere, vezi ca la Shell, la La Fourmi si la Waterloo au bere manastireasca adevarata: Chimay
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 14, 2004 8:46 am

la ce pret e Chimay ? ca totusi...nu dau 100 000 pe o sticla. nici chiar asa.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde pnic » Mie Iul 14, 2004 8:49 am

130000. Da' sa stii ca-i vorba de o placere aproape sexuala cand bei din berea aia.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 14, 2004 8:58 am

Pai pot sa-mi bat maimutza atunci. Nu ma costa nimic...si e placerea mai mare. :yD

Serios vorbind...nu-mi permit sa dau atat pe o bere. Am vazut si o bere olandeza ce se numeste ceva de genul Glotsh. 130 mii la 440 ml, dar are o sticla inedita. Dopul zici ca e de sampanie cum e facut. Totusi...nemeritat ca o sticla de bere de sub 0,5 l ...sa coste mai mult decat o sticla de vin bun la 3/4.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde pnic » Mie Iul 14, 2004 9:22 am

N-ai inteles nimic. Am zis aproape sexuala. Si unii sunt receptorii responsabili cu alcoalele, altii receptorii in charge cu maimuta, eventual femeia.
Avatar utilizator
pnic
Junior Member
 
Mesaje: 139
Membru din: Dum Iun 22, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iul 14, 2004 9:38 am

Era la misto. Am pus zambet dupa. Asa-i regula.

Uite..am fost sa-mi iau o bere ca m-am saturat sa beau lapte dimineatza. Am ales Skol, desi e o bere slaba...pt. ca e cutie de promotie. +12,5 % free.
Deci 62,5 ml in plus, daca am calculat eu bine.

Fabrica asta ce se afla vis-a-vis de Pantelimon 2 si produce Skol,Tuborg si Carlsberg s-a prostit de tot. Tuborgul e stiut ca a devenit sub orice critica. E sub Timisoreana sau Ursus. Dar zilele trecute am baut un Carsberg la sticla...si mi s-a parut la fel de prost.
Din berile romanesti a ajuns sa-mi placa cel mai mult...ce bea nentu'tu Voicu...adica Becks.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori

cron