Dulciuri

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 12, 2003 12:18 pm

anguse..numai la tzara se vorbeste cu dansul/dansa despre lucruri ! :)

85 k ...pai inseamna ca stai in cartie de lux. daca e cu 6 k mai scump ca la mine.

si arpopos de ambalaje. cola la cuti de 0,25 costa 11k . cola la sticla returnabila de 0,25 costa 9 k . deci..2k ..dam pe o tabla care o aruncam la cosh. :o
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde punct » Joi Iun 12, 2003 12:37 pm

nu trebuie neaparat sa o arunci la cos... eu le mai tai si le folosesc pe post de suport pentru pixuri si creioane :p
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde angus » Joi Iun 12, 2003 12:41 pm

Initial trimis de Oribilul Mosh
anguse..numai la tzara se vorbeste cu dansul/dansa despre lucruri !

...pai inseamna ca stai in cartie de lux.

1. o eau ca pe un compliment :D
2. da.
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

2229

Mesajde baixinho© » Dum Iun 15, 2003 2:11 pm

am intrat pe acest subiect cu un scop nume si l-am citit pe diagonala deoarece voiam sa vad daca s-a scris despre ceva anume. in timp ce citeam, insa, a-nceput sa-mi ploo in gura cu galeata, motiv pentru care ma voi duce sa pap una bucata savarina sau una bucata cataif. pana in prezent nu am papat cataif decat dintr-acela de are nu-j ce bucati supttziri pe d'asupra domniei lui, insa am auzit ca e si cu fulgi de porumb.
'aidetzi sa va zic scopul pentru care am intrat aici. mai oameni buni, trei chestii nu am gasit pe acest thread: dulceturile (magiunurile, pelteaua, etc etc etc), compoturile si clatitele. asa ca sa scriu: cel mai mult imi place dulceata de ciresi amare. aceasta delicatesa are asupra mea un efect similar celui pe care il are lamaia. adicatelea, este suficient sa-mi spui, pur si simplu, "dulceata de ciresi amare" si-mi ploo in gura cu galeata (uragan ie-n gura mea, nu alta). pe locu doi se situeaza dulceata de visine. e, as manca din aceste bunataturi tone, nu chile sau litri. cum eu catadicsesc sa pun pelteaua in aceeasi categorie cu dulceturile, va informez pe aceasta cale ca ador pelteaua de trandafiri. este adevarat ca am mai mancat o singura data din alt sortiment (nu mai tin minte ce), nu mi-a placut si nici nu am mai insistat cu altceva.
trec acum la compot. cel mai mult imi place compotul de visine si/sau cirese, conditia sine qua non fiind ca "licoarea" sa fie rece, tocmai scoasa de la frigider. cat despre clatite, ei da, astea imi plac cu orice fel de magiun la mijloc (imi plac si clatitele cu branza, da asta nu se incadreaza la "Dulciuri").
si am mai sesizat ceva ce lipseste: mierea place cuiva?
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde KoRn_bitch » Dum Iun 15, 2003 4:14 pm

Hmmm ... dulciurile mele preferate : ciocolata Cote D`Or (miam miam) minunata numai ca nu stiu daca se gaseste shi pe la noi ... apoi bomboanele de la Leonidas ( nu toate dar majoritatea) ... ; inghetata Nirvana cu praline... (delicioasa dar un pic cam scumpa) shi last but not least ciocolatelele After Eight ... :D
A-Ur Attractive B-Ur Beautiful C- Ur Charming D-Ur Delicious E-Ur Exciting F-Ur Funny G-Ur Gorgeous H-Ur Heavenly I-Im J-Just K-Kidding L-Loser!!!! :fuck:
Avatar utilizator
KoRn_bitch
Junior Member
 
Mesaje: 231
Membru din: Lun Dec 02, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Joi Iul 10, 2003 5:54 pm

Snickers Cruncher-nu shtiu dak se gasesthe shi la noi da e misto.Nu mai are gustu ala de Snickers care nu imi placea mie,acuma e cu crisped rice shi mai mult caramel.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde punct » Mie Sep 10, 2003 9:29 pm

desi nu cred ca intra in categoria "dulciuri" , mie imi plac foarte mult bake rolls , mai ales cele cu aroma cu gust de usturoi si ceapa.
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Sep 12, 2003 11:19 pm

bine ca n-ai zis ca iti plac micii cu cartofi prajiti. :mad:

Snickers Cruncher , probabil nu se gaseste la Constanta. La Bucuresti are in toate buticurile de cartier. Iar la XXL costa doar 16 k. Mi-am luat si eu in premiera sa vad cum este...si l-am gasit destul de bun. Totusi prefer Snikersul normal. Cruncher aduce mai mult cu o napolitana.

Am mancat o ciocolata turceasca foarte buna. Luna se numeste si e facuta de Ulker. De Albeni nu mai zic nimic....e deja consacrata.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Sep 13, 2003 12:15 am

Moshule,io nu prea dau banii pa dulciuri k am lucruri mai importante de luat(tzigari shi bautura:))asa k habar n-aveam k iecsista shi la noi Snickers Cruncher.Mi-e mi-a adus maicamea o cutie shi cum nu mai vazusem pana atunci shi stiind k alea ierau luate de la diuti fri am zis k nu cred k se gaseste pa la noi...:)

Luna ie misto shi dak tot vorbim de Ulker tre sa zic shi de celebrii Biskrem(aia cu ambalaj negru k aia verzii sunt naspa) dupa care ieram inebunit in liceu shi care mi-au cauzat o groaza da carii:D
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

3185

Mesajde baixinho© » Sâm Sep 13, 2003 12:14 pm

a facut mama zilele trecute gogosi cu prune. cred ca am balotat vreo 20 la prima transa fara nici un fel de probleme. mama stie ca are in casa doi fomisti cand este vorba de dulciuri, motiv pentru care, de exemplu, face cate 60-70 de clatite iar cand este vorba de gogosi cu prune bate peste suta. adevarul e ca daca ma pun eu cu tata pe ele - intr-o ora nu mai avem.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde Weet-weet » Joi Noi 06, 2003 11:49 pm

Mmmmmmmmm dulciuri !
Pai mie imi plac dulciurile ... si sunt multe . Ce imi placea din tara , ar fi : guma de mestecat , cat se poate de mentolata ; bomboane Rocky , de menta , alea de fructe nu-mi plac ; savarine ; ecler ; cremshnit ( nush cum se scrie ) ; bezele ( alea facute de mine , ca sa se fac ca si caramelele , alea din comertz nu sunt bune ) ; ciocolata cu rom ( aia care se facea mai demult , ce am mancat cu cateva luni inainte de a pleca din tzara nu era buna deloc ) ; Chupa -Chups ( nici nu mai stiu cum se scrie .. alea care coloreaza limba sunt mai bune , dar merg si celelalte , de vanilie , de ex ) si in general bomboanele pe batz ( cand eram mica erau niste bomboane pe batz , cu ness , erau asa de bune ! ) ; rulada din comertz , cu orice umplutura ; Kurtos-colac ( nici asta nush cum se scrie ) ; pufarine ; inghetata .. oricare , dar nu de cacao sau ciocolata sau cafea , nu-mi place ( era tare buna aia de la dozator , ca era de prune , mere verzi si de toate , era delicioasa ); bomboanele de pom ( aveam unele vechi de cativa ani si le mancam cand eram mica si erau asa de bune ! ) , mentosanele ( alea care se faceau inainte , care ti se topeau in gura si le gaseai in pungi de 20 sau asa ceva ) ; am mancat odata niste caramele cu ambalaj comestibil .. am vazut ca ati zis voi ceva pe aici , dar nu stiu ce fel de caramele erau alea .. eram prea mica ... ciocolata la kg , alba imi place mai mult ; bomboane la kg ( de preferat cu alune sau arahide in interior , sau chiar cu stafide ) , napolitane ( erau unele , la kg , care semanau cu alea , Joe si erau tare bune ) si din ce face mama .. tot( care include : gogosi , placinte cu mere sau cu branza , clatite tort , o prajitura in foile careia pune bulion ,cornulete ... si nu mai stiu ce ) , dar in special galusti cu prune sau papanasi ( aia pe care ii face mama nu necesita decat un picutz de zahar ... si sunt fierti in apa , deci nu cred ca sunt la fel ca aia cu smantana sau dulceata ) .. imi mai placeau Cip si mai erau niste bomboane metolate ( vazusem in farmacie ultima data ) in cutie metalica , verde , si erau chinezesti .. nu mai stiu , poate o sa imi mai amintesc ...
Ce am mancat de pe aici .. sunt o gramada : ciocolata Lindt ( cu crema de lapte , cumparam cam 4-6 pe saptamana :yD ) , Crunch ( cu nush ce , cred ca e orez expandat ) , inghetata : La laitiere ( cu caramel sau struguri cu rom ) , Extreme si .. am uitat cealalta ; calissons ( astea sunt un fel de bomboane dulci amarui .. nu mai stiu ce au in ele , numa' o data am mancat ) , niste caramele invelite in ciocolata .. nu mai stiu cum le zice , Mars , bomboane mentolate .. si la astea am uitat cum le zice ; am mancat o crema cu prune uscate ( era facuta acasa , asa ca nush cum ii zice sau din ce e facuta , cert e ca e fosrte buna ) .. si gata , ma opresc aici ca vorba lu' Baixinho , imi ploua in gura :drool:
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde giaextreme » Mar Noi 11, 2003 8:28 am

[quote]Initial trimis de Oribilul Mosh
[B]Nicholas , ciocolata alba cu stafide romaneasca eu am mancat Ambasador. Este produsa de celebrele uzine Kandia , din Timisoara .

Sa inteleg ca ai o parere buna despre Kandia? Cum ti separe reclama de la TV?
giaextreme
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Noi 10, 2003 7:44 pm

Mesajde M|haElla` » Joi Noi 13, 2003 11:57 pm

IO nu ma omor cu dulciurile...
insa am mancat acum ciocolata Primola, din-aia cu frisca, si e buna!
Eu ma "rasfat" doar cu chipsuri...:))
ele raman preferatele mele!
Si inghetata....datorita careia am racit eu acum, si nu merg o saptmana la scoala! :D
Nu te iubesc pentru ceea ce esti, ci pentru ceea ce sunt atunci când sunt cu tine. Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu înseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa. Un prieten adevarat te prinde de mâna si îti atinge inima. Pentru lume tu esti o singura persoana, dar poate pentru o singura persoana esti intrega lume.
So sweet...;r
Ufff...:love: ...:G
Avatar utilizator
M|haElla`
Junior Member
 
Mesaje: 121
Membru din: Joi Oct 09, 2003 11:00 pm

4200

Mesajde baixinho© » Sâm Noi 15, 2003 10:02 am

de vreo cateva zile mananc zilnic caramele yo-yo cu ciocolata. ma rog, nu stiu daca au ciocolata in ele, dar p-astea le mananc. imi plac la nebunie. mai sunt si alea cu menta (pe care nu le suport) si parca maie xista si cu fructe, care nici alea nu-mi plac. or mai fi si alte sortimente, da nu am gustat.
ANTI

care stie sa sparga conturi de yahoo si are nevoie de nejte banutzi, sa-m dea pimeu. da sa nu vina cu programe d-alea de sa trimit vechiul cont + noul cont si noua parola la nuj ce adresa ca-l injur de mama. (imi asum responsabilitatea acestui anunt)
Avatar utilizator
baixinho©
 
Mesaje: 14117
Membru din: Joi Mar 14, 2002 12:00 am

Mesajde SCORPY » Lun Noi 17, 2003 5:37 am

Mmmiam, mmmiam, mmmiam. Dulciuri! Le ador. In primul rand imi place ciocolata. Nu spui care ca sa nu fac reclama. Dintre prajituri imi plac negresele, savarinele, eclerele si lista ar putea continua. Nu suport dropsurile. Iar caramelele nici atat. Mi se lipesc de dinti. :(
[font="]Fiecare generatie se crede mai inteligenta decat cea dinainte şi mai inteleapta decat urmatoarea. (George Orwell)[/font]
Avatar utilizator
SCORPY
Junior Member
 
Mesaje: 735
Membru din: Mie Aug 20, 2003 11:00 pm

reteta amandina

Mesajde jacob » Lun Dec 29, 2003 10:58 am

caut fara succes reteta prajiturii "amandina"
daca cineva stie aceasta reteta sint salvat pentru anul nou
va mutumesc
jacob
Junior Member
 
Mesaje: 5
Membru din: Lun Dec 29, 2003 10:38 am

Mesajde shakti » Lun Ian 12, 2004 11:22 am

ciocolata e una din placerile vietii... as manca mereu ciocolata ...
don t hate me....
Avatar utilizator
shakti
 
Mesaje: 560
Membru din: Dum Dec 14, 2003 12:00 am

Mesajde memetshot » Lun Ian 12, 2004 11:34 am

Mancatorilor de inghetata....hai sa va dau un sfat.
Daca aveti vrodata ocazia sa treceti prin Pitesti opriti si mereti la Inghetataria din centru. am vazut ca cineva zicea de gelateria italiana sau cum se chiama... (probabil ca vorbesti de cea de la berzei)..inghetataria din pitesti ie cam cu 10 clase peste ea...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Wild Rose » Mie Ian 28, 2004 12:49 am

Nu, eu ma refeream la Il Gelato Italiano din Mall, ultimu' etaj.
Si daca tot este vorba despre dulciuri, tre' sa va spun ca sunt moarta dupa "inghetata prajita" (sau fried ice-cream). Absolut delicioasa. Un fel de clatita (depinde de cine este preparata) cu inghetata inauntru si un sos facut din ananas si inghetata topita.. foarte greu de explicat, dar extrem de buna..
nu stiu de ce, dar acum imi amintesc de inghetata tip sandwich... si Dippin Dots ("the ice cream of the future" :D) si desigur, Hagen Daas... (nu stiu de ce ma gandesc eu la inghetata pe frigu' asta!)
ar mai fi si capsuniile cu ciocolata si frisca.. ;D
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

Mesajde gaga » Mie Ian 28, 2004 9:46 am

nu e greu de facut inghetzata prajita, aluatul este ca cel de pandishpan, nu de clatita (aprox) si are cam in toate restaurantele chinezesti, numai ca nu are sos din ananas ci frisca. bineintzeles asta in restaurantele chinezesti din bukale.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde river » Mie Ian 28, 2004 9:58 am

Si in restaurantele chinezesti din Iasi...

Mie, mai mult decat inghetata prajita, mi-au placut fructele in caramel, care nu m-au tentat de altfel niciodata, dar pe care, cand le-am gustat, le-am descoperit "la adevarata lor valoare" :)). Desigur, daca sunt bine preparate...
"Uneori se mai intampla insa ca vreun Smochin razvratit sa se catzere pe gard si sa-si ia lumea in cap... "

imi asum ceea ce scriu, cine are de gand sa plagieze o face pe barba lui
Avatar utilizator
river
Junior Member
 
Mesaje: 1035
Membru din: Joi Ian 23, 2003 12:00 am

Nu sunt bune...

Mesajde Aurolacul » Mie Ian 28, 2004 1:42 pm

Nu sunt prea sanatoase dulciurile, dar viiciile noastre trebuiesc satisfacute. Ultima data cand am mers la un restaurant chinezesc am mancat un fel de clatite verzi umplute cu nuca de cocos, care au fost destul de bune, dar tare mici erau, deci a trebuit sa mananc vreo 7. Cred ca se numeau Javanese pancakes.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Ian 28, 2004 1:54 pm

ciudat restaurant chinezesc in primul rand ca javanese pankacke ie o mancare filipineza si in al doilea rand stiam ca umplutura e din varza. da ma rog caile domnului sunt nenumarate...
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Ian 28, 2004 1:54 pm

ciudat restaurant chinezesc in primul rand ca javanese pancake ie o mancare filipineza si in al doilea rand stiam ca umplutura e din varza. da ma rog caile domnului sunt nenumarate...
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mie Ian 28, 2004 1:57 pm

erau chinezi din Europa...si erau un pic derutati, asa ca intelege-i mai aiule..
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde cerebrum » Vin Ian 30, 2004 12:13 am

Cel mai bun lucru comestibil cu denumire de "dulce" e ciocolata. Nimic nu se poate compara cu ea. Totusi nu refuz nici un fel de prajitura care este comestibila si provoaca diabet. Mi se par incredibile placintele, torturile, tartele, cozonacii, checurile, ruladele, etc. lucrurile astea chiar ma scot din minti. Dar dintre ele se individualizeaza ciocolata. Mai ales aia de casa. Nu pot sa exclud de-aici clatitele cu dulceata sau cu miere si nuca. In scurt timp o sa umflu parchetu' daca ma mai gandesc prea mult la prajituri. Cred ca o sa ma indrept spre bucatarie.
O minte stralucita intr-un intuneric total
cerebrum
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 15, 2004 4:03 pm
Localitate: Ghetto-Ploiesti

Mesajde gaga » Vin Ian 30, 2004 9:15 am

cerebrum, vezi ca pentru jurnale personale exista thread dedicat, nu pot insa sa nu intreb dintr-o curiozitate bolnava: cum se individualizeaza ciocolata?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Hmmm...

Mesajde Aurolacul » Vin Ian 30, 2004 2:27 pm

[quote="eyewitness"]ciudat restaurant chinezesc in primul rand ca javanese pancake ie o mancare filipineza si in al doilea rand stiam ca umplutura e din varza. QUOTE]

Asa scria pe eticheta. La fiecare fel de mancare, era lipita o eticheta pe castron/container.
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde udud chef » Lun Aug 09, 2004 2:21 am

Salut! stie cineva sa faca prajitura "VIOLETA"?Era acea prajitura roz.
udud chef
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Sâm Aug 07, 2004 3:56 am
Localitate: Toronto

Mesajde CrAsh0v3r » Lun Aug 09, 2004 2:24 am

dulciurile mele preferate: ciocolata milka cream si inghetzata top gun de ciocolata...
Of all the things I've lost, I miss my mind the most...
Avatar utilizator
CrAsh0v3r
 
Mesaje: 899
Membru din: Sâm Mai 03, 2003 11:00 pm

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori