Dulciuri

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde Superba Oana » Mar Ian 14, 2003 11:20 am

moshule iti impartasesc opinia...am mancat acum 1 saptamana ritter sport cu lapte...minunata...ca sa fiu sincera imi place si una alba cu capsuni (nu mai stiu cine o produce...) si se numeste parca "bum-bum" ...nu stiu ce naiba are in ea dar iti explodeaza in gura...
If I could rearange the alphabet, I'd put U and I together
Avatar utilizator
Superba Oana
Junior Member
 
Mesaje: 526
Membru din: Vin Aug 30, 2002 11:00 pm

Mesajde Crazy Babe » Mie Ian 15, 2003 2:07 am

eu sunt mare fana a tortului de ciocolata care am impresia ca se cheama tort cuib ... sau ceva de genu asta... si tiramisu e bestial :p ( asi manca non-stop de ala) ... inghetata de ciocolata, vanilie, banane si capsuni e in topul preferintelor mele.
ciocolata Ritter Sport e bestiala. yumyyyy
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

pentru cei rafinatzi

Mesajde Oribilul Mosh » Vin Ian 17, 2003 12:15 am

Un dulce pe care probabil si cei mai rafinatzi dintre noi l-ar savura sunt ciocolatzelele merci .
Fabricate in Germania ...ciocolatzelele se gasesc cate 20 intr-o cutie. 250 g in total .
Si sunt de cate 4 feluri (cate 5 din fiecare fel la cutie) . Sortimentele sunt urmatoarele : crema de alune , ciocolata cu lapte , alune-migdale , crema de praline.
Chiar daca nu imi plac mie nemtzii....fac o ciocolata extraordinar de fina si buna.

Un alt desert pentru rafinatzi sunt fursecurile daneze. Asa numitele cookies. Nu sunt chiar fursecuri...ci mai mult niste prajiturele fine de casa. Se gasesc la cutii metalice de 500g . Cine nu le-a incercat sa le incerce.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Ian 17, 2003 1:29 am

Moshule,chestiile de care zici tu(cookies) de fapt se numesc Butter Cookies shi am vazut shi la olandezi,shi la belgieni shi la francezi shi chiar shi la nemtzi,toate ambalate in cutii metalice al caror desen diferea de la tzara la tzara.Al draq de bune:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Vin Ian 17, 2003 11:11 am

MIG-ule, eu imi aduc aminte ca numai pe la Crizantema se gaseau cipurile...anyway...sharlote se mai gasesc? Nu am mai intrat intr-o cofetarie de mult...ce rost are, daca nu vinde bere? :D
Skicklig charmör skickar choklad, chansar på skönt skjut

"Skilled seducer sends chocolate, hopes for a nice shag"
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Sâm Ian 18, 2003 2:14 am

Alex io cumparam cipuri de la o cofetarie din Bratianu k io acolo am copilarit la bunici(la tzara).Shi acuma mai exista...dupa podu de butelii cand o iei inainte spre mall(sau ce a mai ramas din el) pe dreapta la a treia interesctize:)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde Sydney » Lun Ian 20, 2003 5:00 pm

Dulciuri...hmmmm.....Ciocaolata e de baza.Imi plac majoritatea ...de fapt kam toate...



Ps: Si Laura..heheh ;r
Good shit this is....mmmmm....

Chester chooses chestnuts,cheddar cheese with chewy chives.He chews them and he chooses them.He chooses them and he chews them...those chestnuts, cheddar cheese and chives in cheery, charming chunks
Avatar utilizator
Sydney
Junior Member
 
Mesaje: 481
Membru din: Vin Noi 01, 2002 12:00 am

Mesajde Wild Rose » Sâm Ian 25, 2003 11:38 pm

Ciocolata si inghetata sunt moartea mea!! Cel mai mult imi place o ciocolata Lindt (nu stiu daca se gaseste in romania, eu imi iau mereu din aeroport de undeva....) Sunt mai multe ciocolatele intr-o cutie (sunt foarte mici ) si sunt vre-o 5-6 genuri...Mie imi plac cele cu lapte si cele cu lapte si nuci :drool:
Inghetata imi place oricand, oriunde, in orice anotimp! Fie vara, fie iarna...inghetata sa fie!!! Din mall imi place foarte mult inghetata (si milkshake-ul) de la Il Gelatto Italiano....
indiferent cine esti si cum o arzi soarele tot rasare dimineata
---
vom zbura si fara aripi, trebuie doar sa crezi
Wild Rose
Junior Member
 
Mesaje: 3338
Membru din: Dum Sep 01, 2002 11:00 am
Localitate: buc.

pentru cei rafinatzi (partea a II a)

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Feb 01, 2003 6:15 pm

Am incercat ciocolata cu crema mentolata After Eight. O recomand tuturor amatorilor de gen, mai ales Mirelei.
Se prezinta sub forma unei cutiutze ce contine 20 de ciocolatzele subtiri. Defapt pe cutie chiar scrie THIN CHOCOLATE MINTS .
Tot pe cutie ne este infatzisat un ceas cu cifre romane care indica ora 8 si cateva minute.
Este produsa de Nestle Germany la Frankfurt . Se pot procura de la Mega Image la 100 si ceva de mii.

La fel de bune sunt si batoanele mentolate Royalle. Pe cutia acestora scrie Dark Chocolate with Mint Flavoured Fondant Centres . Sunt produse in Olanda. Si nu stiu de unde se pot procura....ca mie mi le-a adus cineva de afara.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde drama_queen » Sâm Mar 08, 2003 6:10 pm

orice cu caramel (vb de dulciuri, dar si popcorn cu caramel e superbun!!!):
crema caramel
inghetata cu caramel
si ciocolata, da sa fie de calitate si nu amara!!
"Silvia!"/ "Yes, Mickey!"/ "How do You call your lover boy?"/"Come here, lover boy!"
"And if he doesn't answer?"/"Oh lover boy!"
"And if he still doesn't answer?"/"I simply say: Baby, oh baby/ My sweet baby, You're the one/ Baby, oh baby/My sweet baby, You're the one!"
Avatar utilizator
drama_queen
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde tUdOrUK » Sâm Mar 08, 2003 10:50 pm

Eu nu prea mananc dulciuri dar din cand in cand cumpar Ferero Rocher...sunt nishte bomboane de ciocolata cu alune shi crema inauntru...super bune
Avatar utilizator
tUdOrUK
Junior Member
 
Mesaje: 260
Membru din: Dum Feb 09, 2003 12:00 am

Mesajde drama_queen » Dum Mar 09, 2003 1:28 pm

hmmm... am uitat de mucenici!!! Imi superplac!
"Silvia!"/ "Yes, Mickey!"/ "How do You call your lover boy?"/"Come here, lover boy!"
"And if he doesn't answer?"/"Oh lover boy!"
"And if he still doesn't answer?"/"I simply say: Baby, oh baby/ My sweet baby, You're the one/ Baby, oh baby/My sweet baby, You're the one!"
Avatar utilizator
drama_queen
Junior Member
 
Mesaje: 49
Membru din: Sâm Noi 09, 2002 12:00 am

Mesajde Matrashita » Dum Mar 09, 2003 3:42 pm

Da` cataif ati mancat mey?
E o prajitura buna cu frisca si fidelutze dulci p deasupra care mi-a ramas la inima,abia acum am descoperit`o.....
Mie ciocolata nu`mi place....,decat aia alba cu mere...:a

Cum a zis si Bad Girl..inghetata este si moartea mea.....mai ales aia de la Il Gelatto Italliano(nu fac reclama...sorry!)...
Inghetata insa cu caramel sau cu orice altceva e super!:D
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde J'adore » Joi Mar 27, 2003 12:29 am

Dulciuri, dulciuri, dulciuri, ce as face eu fara el:

de la noi imi plac astea: Ciocolata poiana...mmmmmmmmmm

prajitura magura, etc.

de afara imi plac astea: Ciocolata milka, resses butter cups, starburst acadele, si mai sunt niste bomboane invelite in ciocolata care au o aluna la mijloc, dar am uitat cum se numesc, oricum foarte bune!

Si in general: inghetata, cam tot ce se gaseste la cofetarie, amandinele, chestii dastea......;)
l'eternite soulage mes peines
Avatar utilizator
J'adore
Junior Member
 
Mesaje: 1960
Membru din: Lun Dec 10, 2001 12:00 am

Mesajde Nightmare » Dum Apr 13, 2003 1:58 pm

Ador dulciurile!
In special imi plac cele de la Ferrero.

Initial trimis de Superba Oana
moshule iti impartasesc opinia...am mancat acum 1 saptamana ritter sport cu lapte...minunata...ca sa fiu sincera imi place si una alba cu capsuni (nu mai stiu cine o produce...) si se numeste parca "bum-bum" ...nu stiu ce naiba are in ea dar iti explodeaza in gura...



Aia alba se numeste Kandia Bum Bum.
The new rule is no rule...It's time to get outside and feel free again...Reinvent yourself...Be whoever you want to be...
Avatar utilizator
Nightmare
Junior Member
 
Mesaje: 952
Membru din: Lun Mar 03, 2003 12:00 am

direct din muntii Alpi

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Apr 23, 2003 11:55 pm

Azi am cumparat o ciocolata Milka. Mananc eu din ea..si constat ca este altfel ca de obicei. Mai naspa. Ma uit pe eticheta si constat cu stupoare ca este facuta de Kraft Brasov. Deci la noi in Romania. E un fel de Poiana...doar ca e cu 8000 de lei mai scumpa.
De azi inainte am taiat si Milka de pe lista. Aia facuta in Germania era de vis. Deh..Romania. :mad:
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Apr 25, 2003 12:22 am

Io am cumparat o ciocolata super misto la gust desi e ambalata la punga shi scrie k e categoria B.E Heidi da mie mi-se pare mai misto k poiana.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Poiana "Senzatii"

Mesajde Guinevere » Sâm Apr 26, 2003 4:24 am

Ce parere aveti de aceasta noua varietate... "aerata"? Mai mincasem asa ceva de pe la alte firme... Mie mi se pare destul de reusita, parca se topeste in gura, literalmente.

Dar pe Poiana cu lapte sau aia cu alune si stafide n-o taie nimic de pe la noi, eu asa zic. Ah, ba nu, poate doar aia cu aroma de whisky! :) :rolleyes:
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Sâm Apr 26, 2003 9:25 am

Guinevere , sa fim seriosi. Poiana este o ciocolata romaneasca masluita...care se doreste a fi la nivelul ciocolatelor din Occident. Nu zic ca nu este buna...dar are 17 clase sub alte ciocolati pe care le-am mancat.

Itzi recomand cu foarte mare caldura sa itzi procuri celebra ciocolata Ritter Sport . Are la Mega Image. Este 50 000 lei / tableta de 100 g. Vezi ca este sub forma de patrat. Daca nu ai mancat pana acum asa ceva....du-te cat mai repede sa itzi cumperi. Exista vreo 15 sortimente.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Guinevere » Sâm Apr 26, 2003 10:43 pm

Moshule mama, am mincat Ritter Sport la viata mea, am mincat din toate sortimentele, de la mama lui de-acasa din Germania. Am mincat si Lindt, si Toblerone, si Cadbury's, si Galaxy si After Eight si toate bunatatile... Poate papilele tale s-or fi rafinat asa tare ca Poiana nu te mai satisface... dar uite ca pe altii mai din topor asa ca mine tot ii face fericiti :)
Guinevere
Junior Member
 
Mesaje: 82
Membru din: Vin Apr 25, 2003 11:47 pm

Mesajde Crystalized » Sâm Mai 17, 2003 3:42 pm

Da..aveti dreptate!Ritter Sport cu smarties imi place.Ca dulciuri,imi place ciocalata de la Milka si Poiana, bomboane Maltesers si Calbury fingers.
Crystalized
 

Mesajde Oribilul Mosh » Dum Mai 18, 2003 7:23 pm

Mi se pare foarte marfa inghetata Aloma de ciocolata cu sos de ciocolata. Nu sunt un adept al amaruiului...dar inghetata asta nu e deloc amaruie. E tocmai buna. Iar sosul e asa de marfa....tocmai bine de turnat pe tzatzele unei femei...si pe urma sa-l lingi de acolo. :p

Dar foarte buna e si Aloma de vanilie cu sos de caramel. Nu-i asa DQ ? Nu-i rau nici ala sa-l pui pe tzatzele femii si sa-l lingi. :p

Si bineinteles daca tot ne invurtim in aria inghetatelor si produselor de gen nu puteam sa nu amintesc Shake Royal de la Mc. E destul de bunutz....dar 33 000 lei mi se pare cam scump. Acum ii dau dreptate lui Vincent Vega. Daca eu consider mult 1 $ pentru un shake...inchipuiti-va ce a simtit el..cand Mia a baut un shake de 5 $. Si ma vad nevoit inca 1data...sa o intreb pe DQ daca imi da dreptate. :)
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde Matrashita » Lun Mai 19, 2003 11:34 pm

Eu nu stiam ca aici am nimerit la "Totul despre sex" ca e vorba de dulciuri nu de pusul nush caruia sirop pe sanii unei femei...Moshule,imi place inghetata cu caramel dar nu si ideile tale alambicate (cu tenta sexuala) despre asta!
Din shake n-ai vrut sa-mi dai egoistule!(si sa nu zici ca n-am vrut eu!! :p )
Daca vrei sa schimbi lumea incepe cu tine insuti!
Avatar utilizator
Matrashita
 
Mesaje: 804
Membru din: Joi Ian 02, 2003 12:00 am

Mesajde IcE QuEeN » Mar Iun 03, 2003 8:53 pm

chocolate & ice cream!
Sunt in Bucuresti de 2a zile, si am apucat sa gust si eu din inghetata de la Il Gelatto Italiano..recunosc ca este foarte buna! deasemenea, imi plac milkshake-urile de acolo!
In general, imi cumpar Top Gun (daca imi cumpar de la o benzinarie sau un ciosc).
cat despre ciocolata...Nu pot spune ca am cine stie ce preferinte!
din pacate, in ultimul timp am cam renuntat la dulciuri!!
They that love beyond the world cannot be seperated by it.
Death cannot kill what never dies
IcE QuEeN
Junior Member
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Iun 03, 2003 7:53 pm
Localitate: Braila

Mesajde Crazy Babe » Joi Iun 05, 2003 9:39 pm

si mai sunt niste bomboane invelite in ciocolata care au o aluna la mijloc, dar am uitat cum se numesc, oricum foarte bune!


bomboanele alea se cheama Hersheys Kiss si am auzit ca de curand au aparut si in romania
Some people are like Slinkies...not really good for anything, but you still can't help but smile when you see one tumble down the stairs.
Avatar utilizator
Crazy Babe
 
Mesaje: 722
Membru din: Vin Dec 13, 2002 12:00 am

Mesajde punct » Mie Iun 11, 2003 8:21 pm

imi plac la nebunie biscuitii biskrem cu ciocolata si ingtetata aloma cu sirop de capsuni. :drool:
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Mie Iun 11, 2003 8:41 pm

si mie imi plac biskrem...desi sunt scumpi ! 19 000 ...in timp ce niste biscuitzi romanesti cu crema sunt 3000 ! :)

iar Aloma este o savoare. tocmai am mancat...d'aia juma-juma...ciocolata-vanilie. si aia e scumpa ca draq ...79 000 lei.
dar ce mai e ieftin in ziua de azi ? *p

ai vazut BMshadow ? au bagat ambaleje noi la Aloma ! cutiile sunt mult mai marfa. dupa ce se termina inghetata o speli...si poti sa o tzi pentru alimente...sa iti iei mancare in ea la servici.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde punct » Joi Iun 12, 2003 11:15 am

ehe moshule, la noi (in timisoara) un pachet mic de biskrem costa 13ooo, iar ala mare 33ooo :D
cat despre ambalajul inghetatei aloma, intradevar e super , eu il folosesc cand merg la iarba verde, imi pun mancare in el. pai cred ca numai ambalajul valoreaza vreo 20ooo din aia 79ooo cat costa inghetata. oricum eu zic ca merita. e atat de buna.... :drool:
X
Avatar utilizator
punct
Junior Member
 
Mesaje: 328
Membru din: Vin Mai 02, 2003 11:00 pm

Mesajde Oribilul Mosh » Joi Iun 12, 2003 11:20 am

oho..cu 14 000 lei mai mult..la biscuitii aia. pai cred ca explicatia este urmatoarea : 1.Turcia e mai departe de voi
2.voi sunteti capitalisti si aveti preturile egale cu Franta , Germania ...etc.
IEZECHIIL 25.17: Voi săvârşi asupra lor cumplită răzbunare prin pedepse grozave şi vor cunoaşte ca eu sunt Domnul, când voi săvârşi asupra lor răzbunarea mea.
Avatar utilizator
Oribilul Mosh
Junior Member
 
Mesaje: 20687
Membru din: Lun Oct 08, 2001 11:00 pm

Mesajde angus » Joi Iun 12, 2003 12:14 pm

pai casa se compenseze cu pretzul la aloma. loai eri dela aprozaru din coltz o cutie, dadui opzejcinci de mii pa dansa, da fu buna rau...
lucrurile nu sunt ce par a fi
angus
Junior Member
 
Mesaje: 1537
Membru din: Joi Mai 30, 2002 12:00 pm
Localitate: in za grin forest

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori