Cele mai ciudate combinatzii culinare

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde gaga » Mar Ian 13, 2004 3:44 pm

hehe, da' tu ai idee cat costa otzetu balsamic, parmezanu' si uleiu' de masline de calitate?

varianta (care-mi place mie) de acompaniament la friptura la gratar: inele groase de ceapa (sau ceapa verde intreaga), unse cu ulei si puse pe langa carne. daca gratarul se petrece in aer liber, deci are si carbune, e chiar bestial.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mar Ian 13, 2004 3:48 pm

mai pentru salata asta nu poa sa fie prea scump ca parmezan se pune in jur de 50gr, otet o tzara si uleiu nu tre sa fie chiar calitate :D
am vazut la carfur inele de ciapa pane inghetate...shit
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Ian 13, 2004 3:54 pm

Am servit odata (din greseala) cotlet tartar. Adica bucata de muschi tinuta pe plita incinsa 5 secunde pe-o parte, 5 pe aialalta, ornata cu un sos alb (faina+lapte+apa) plin cu stafide. Garnitura consta dintr-o amestecatura de salata, morcovi rashi, bucati de portocale si cartofi fierti.
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Ian 13, 2004 3:55 pm

is bune da' poti face si acasa ca iesi mai ieftin. inele de ciapa pane are si la don taco (ala mexican) si-s bune, da nu e ceva asa ciudat, americanii mananca totimpu'


jsgf: cotlet tartar? mi-e teama ca pe undeva e o greseala, biftecul tartar nu e cotlet, n-am auzit in viata mea de asa ceva, e clar o inventie si numele este prost ales... unde ai servit asa ceva?
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mar Ian 13, 2004 4:01 pm

Paine cu untura shi cu zahar.
Slanina cu mar.
Bihor
:o
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Ian 13, 2004 4:03 pm

*lol* Pai de aia am pus cotlet cu boldu´, ca nu era carne tocata! Chestia mi-a facut-o un bucatar francez, acum doi ani in Mamaia. Stai ca dau un guugle, sa vad daca gasesc retzeta....iete la ea..nu ma crede...
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Mar Ian 13, 2004 4:05 pm

piskerule: paine+grasime+zahar? najpa. auzisem de paine cu grasime si ciapa, da zahar....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Mar Ian 13, 2004 4:11 pm

Ba, Animale, e beton. Exista shi varianta cu ulei, da nu-i asa buna.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Ian 13, 2004 4:16 pm

Cam asa era salata:

http://www.vegan-food.net/index.cgi?sid=720&pf=1

Daca pui un "steak tartar(e)" pe guugle vin o gramada...:)
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Ian 13, 2004 4:27 pm

poi tocmai omule, ca termen nu face parte din retetarul clasic de "tartare" (care fie vb intre noi e pervertit in europa in multe locuri de varianta americana, tartarul clasic, cel frantuzesc, servindu-se cu sos tartar)

deci nu era vorba ca nu te cred ci ca e vorba de o inventie :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Nicholas_Alex » Mar Ian 13, 2004 10:20 pm

Aaaaa..am inteles. Da´ recunosti ca-i ciudata combinatia...carne aproape cruda cu stafide. Am mincat cam juma´ atunci, ca era mindru tare francezu´ (care-l chema, btw, Momo).

O alta ciudatenie mai sint cuishoarele in chiftele. Asa face baba de jos, de la doi. Imi mai aduce cite o farfurie, din cind in cind, da le arunc la pescarushi, ca nici cainele meu nu le vrea.
Inainte de Craciun facuse piftie (racitura) si mi-a adus si mie o farfurie. Da´ era piftia aia plina cu bucati de morcovi! Ce dracu, aia nu se scot??? Pe aia am mincat-o...am dat morcovii de o parte si am halit numa´ gelatina si bucatile alea de zgirci cu par pe ele.
Avatar utilizator
Nicholas_Alex
Junior Member
 
Mesaje: 2507
Membru din: Lun Sep 02, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Ian 14, 2004 9:37 am

nu, nu-i ciudata (apropos, ieri am consultat cartea de specialitate despre haleli cu carne si biftecu' se refera la carne tocata fripta sau nu si tartarul la sosu cu acelash nume deci cotlet tartar puate fi un friptan cu sosu cu acelash nume. cu mentiunea ca ni'ca din reteta data de tine nu are legatura cu sosul tartar care e un fel de maioneza cu castraveciori ... deci ceatza ramane profunda) ...mwoaaa cata paranteza.

sa reiau... nu e ciudata combinatia de stafide cu carne, in multe bucatarii intalnesti asa ceva, cele mai ciudate combinatii sunt in roma antica (de re coqvinaria / arta culinara sau bucataria in Roma antica ... a lui apicius, din pacate am uitat cartea acasa).
aici apare celebrul garum care era cel mai intalnit condiment atunci (cam cum e sarea acum la noi) si a carui baza era obtzinuta din capete si matze si resturi de peshte, puse in butoi cu ceva sare si diverse condimente si lasate la imputzit. butoiul avea o canea pe care se scurgea zeama aia imputita care se folosea pe post de sare/condiment universal (bunica :D) la 99% din preparate. daca trec pe acas si nu uit sa iau cartea revin cu amanunte. ((asa ca friptura cu stafide e departe de a fi ciudata, da' chiftele cu cuishoare ... bleah)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mie Ian 14, 2004 9:48 am

ca tot vorbeam de carnea in grasime (carne la garnita cum e cunoscuta)...
am halit odata ciorba cu carne de curcan tinuta la oala laolalta cu carne de porc si carnati...cred ca fu cea mai buna ciorba de curca/curcan pe care papilili mele o gustativara vrodata..
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Joi Ian 22, 2004 9:28 am

sa vedem combinatii ciudate, am revenit cu Apicius si bucataria Romei Antice (cea cu garumul de mai sus)

Vulve de scroafa (Vvlvae) - se mananca condimentata cu:
- silfium, otzet si garum.
- piper, seminte de telina, izma uscata, silfium, miere, otet si garum
- piper, garum si vin condimentat

Se mai poate servi fripta dupa ce a fost data prin taratze si tzinuta in saramura.

pohta buna :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Super...

Mesajde Aurolacul » Joi Ian 22, 2004 9:20 pm

;t (:|
"For evil men to succeed all it takes is for good men to do nothing"
Avatar utilizator
Aurolacul
Junior Member
 
Mesaje: 1753
Membru din: Vin Feb 15, 2002 12:00 am

Mesajde gaga » Lun Ian 26, 2004 9:44 am

rasfoind un numar mai vechi din Cuisiner, am dat peste o reteta care pana si mie mi s-a parut ciudata.
e vorba de un jeleu cu carne de pisica de mare (sau vulpe de mare, naiba sa-l ia de peste), care se serveste cu dulceatza de ceapa...

pt jeleu: 1 kg de peste d'ala, 1 litru de supa de peste, 3-4 felii de gelatina, o lingura de otzet de vin, 10 cl de Porto, sare, piper, condimente.

pt dulceatza: 3 cepe mari, 3-4 linguri de ulei, 50g zahar, sare, piper

preparare

se face intai dulceata de ceapa, calind cepele taiate in ulei pana se coloreaza, apoi se adauga zaharul si se lasa la foc mic 15-20 de minute. se lasa sa se "odihneasca" preparatul peste noapte (fac si i oce pot cu traducerea din franceza :D )

separat, se pune 1.5 litri de apa intr-un vas, se pun foi de dafin, crengute de busuioc, sare piper si otetul. se pune la fiert impreuna cu pestele. se fierbe cam 10 minute, pan ace pestele e gata.

se pune la fiert supa de peste cu gelatina, se adauga porto. dupa ce s-a dizolvat gelatina se lasa sa se racoreasca.

intr-un vas pt terrine (cam cum e ala de chec, dar din sticla, portelan, etc) se aseaza straturi succesive de gelatina si carne de peste. se da la rece si cand se incheaga se rastoarna (arata cam ca o piftie marmorata in poza).

se serveste cu salata verde si dulceatza de ceapa.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde cerebrum » Vin Ian 30, 2004 12:56 am

Cea mai ciudata combinatie culinara pe care o stiu este gigamegaarhiputin cunoscuta "paine cu napolitane". Am vazut la niste insi cum mancau acest tip de mancare de-a dreptu' ciudat. Pot sa mai fac unele combinatii de genu' paine cu franzela, piure de cartofi cu mamaliga si daca vreti mai scot cateva pe moment, dar cele enumerate sunt de-a dreptu' penibile.
O minte stralucita intr-un intuneric total
cerebrum
Junior Member
 
Mesaje: 39
Membru din: Joi Ian 15, 2004 4:03 pm
Localitate: Ghetto-Ploiesti

Mesajde sol » Dum Iul 03, 2005 2:59 am

Memetule, am citit linku cu salata: nu e la gratar, frate, e la grater, adica la razatoare, se rad toate alea alea peste ea.

Iata acum si reteta mea ciudatica ( i.e. vazuta din afara, dar din Danemarca nu, acolo am mancat si eu si mi s-a parut excelenta): doua felii de paine cu morcovi cartofi si seminte (adica toate coapte in ea, asa o cumperi), o tabla de ciocolata fara zahar si castraveciori cornison taiati in lung. E gustos, energizant, racoritor... logodnicul meu manca asta la volan, cand avea curse lungi.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Mar 22, 2006 1:23 pm

una ciudata mi-a povestit-o uichendul asta un ardelean. cica asta manca el acasa la parinti (pe langa timisoara, arad, plm).

cica se face o coca simpla (faina, apa, ou) si se fac suluri cu palmele si apoi se taie cam ca nishte degetzele subtiri.

treburile astea se fierb in apa, timp in care se face un piure de cartofi amestecat cu ceapa prajita (!!!).

cand dejetzelele sunt fierte se trec prin piureu si se bea imediat zeama de varza. asta n-am mai auzit-o si mi se pare chiar ciudat...
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mie Mar 22, 2006 1:32 pm

Memetule, am citit linku cu salata: nu e la gratar, frate, e la grater, adica la razatoare, se rad toate alea alea peste ea.

stiu ca ie de mult treaba aia, da daca abia amu am citito, sa nu ramaie oamenii cu deficiente: salata aia se pune pe gratar, nu la razatuare.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Mar 22, 2006 1:35 pm

bine memt tu crezi ca uamenii fug aici sa scape de folbal ca sa auda amintirile tale din copchilarie?

cere-tz scuze lor:

Acest subiect este vizionat in acest moment de : 5 (5 membri si 0 vizitatori)
gaga*, Arthemis, memetShol, pacha, Shaki
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Mie Mar 22, 2006 1:35 pm

Astea-s meniuri de manastire.Cortofi copti cu cate o inghititura de moare.Noi astia maai punem si unt pe cartofi dar fetele in post,nu.Este excelent.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Mar 22, 2006 1:38 pm

Poi unu la mana: ce are pacha cu manastirea?

Si doi la mana, inteleg ca combinatia cu moarea e cunoscuta de matale, dar coca fiarta trecuta prin piureu nutz pare ciudat??
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde pacha » Mie Mar 22, 2006 1:47 pm

Nu,ca am prins tot la manastiri.
gaga-Poi unu la mana: ce are pacha cu manastirea?

Banii multi ii fac prin diverse servicii pe care le fac manastirilor.Am vizitata peste 200 pana la ora aceasta.Si bineinteles ca am mancat in majoritatea.
Si asta trece !
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Mar 22, 2006 1:50 pm

Am inteles. Eu nu am fost in viata mea intr-o manastire, in schimb am un fost coleg care s-a calugarit. Deh, unii (io) isi dau demisia altii o iau mai in tragic :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Mirela » Lun Mar 27, 2006 11:45 pm

avem niscai carnaciori (mici cat dejtu' mare si o idee mai groshi). se arunca in deep fat fryer (ca daca stai sa-i faci in tigaie itz ia trei zile). se ia un platou mare mare cat satz incapa carnaciorii. se toarna acolo un borcan de miere. se arunca respectivii carnaciori mai sus mentionati. se amesteca frumos pana se imbiba cu mierea care s-a topit ujurel din cauza de fierbintzeala. dupa aia se arunca o mana - doo de susan pe deasupra platoului si daca vretz si mai ciudat, se mai arunca si-o mana de chives si/sau coriandru.
ce iese e o chestie care mie nu mi-a placut din caosa ca papilele gustative n-au apreciat combinatia dulce-carnaciori, da' stomacu' n-a avut ni'ica impotriva. ba din contra ar fi mers sh-o bere sau un paharel de whisky, da' erea abia ora doijpe dimineatza.
Pink fluffy dynosaurs
Tremendously hardcore...
We are not born with the conviction that Pepsi is better than Coke and that heavy metal liberates the soul (Solomon, 2003). We try it out for ourselves...
Avatar utilizator
Mirela
 
Mesaje: 2566
Membru din: Joi Noi 08, 2001 12:00 am

Mesajde A-Lex » Mie Aug 02, 2006 5:02 am

piskeshu scrie:Paine cu untura shi cu zahar.
Slanina cu mar.
Bihor
:o


Hai ca-mi amintesti de niste vacante la tara, bestiale. Cind eram de-o schioapa, ma trimiteau ai mei undeva prin Maramures. Toti plozii mancau de-astea si cand m-am dat la paine cu untura si zahar, nu m-a mai putut opri nimeni cam 5 ani. Slanina cu mar mincau adultii in comuna aia maramureseana.
Da' de varza calita cu felii de mere prin ea stiti?
Iaurt traditional cu ceapa ati incercat?
Masline umplute cu pasta de peste obisnuiti?
Too bad that all the people who really know how to run the country are busy driving taxis and cutting hair (Steve Allen)
Avatar utilizator
A-Lex
Junior Member
 
Mesaje: 17
Membru din: Sâm Iul 22, 2006 11:00 pm

Mesajde alex@ » Mie Noi 08, 2006 3:59 pm

pai bine ma hai sa va invat un meniu pescaresc de o sa lingeti degetele
-dimineata-crap de foame
-la pranz-stiuca n-am ce manca
-seara-somn pe stomacul gol
Sper ca va place-Pofta buna! ~p
Avatar utilizator
alex@
Junior Member
 
Mesaje: 159
Membru din: Joi Aug 24, 2006 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mie Noi 08, 2006 4:07 pm

alex@
aici e forum specializat
tine-ti lutzismele pentru caterinci
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde shiona » Dum Dec 24, 2006 5:07 pm

nush eact unde ar trebui sa o pun pe asta, la leacuri babesti, ca e buna daca esti racit si tusesti, sau aci la combinatii ciudate,ca-i destul de ciudata combinatie, dar mie mi-a placut f mult: se ia una bucata ceapa, se taie si se fierbe in lapte, la sfarsit se pune miere si se bea...
Avatar utilizator
shiona
Junior Member
 
Mesaje: 385
Membru din: Vin Iul 01, 2005 11:00 pm

Anterior

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori