Prajitura preferata ...

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde Tia » Vin Mar 18, 2005 12:58 pm

jacob scrie:cine cunoaste reteta prajiturei AMANDINA ?
sint foarte interesat si va multumesc
jacob






Amandina de cofetarie


Ingrediente:
Blat cu zahar ars: 7 oua, 190 gr. zahar, 300 gr. faina, 1-2 praf de copt
Crema cacao: 250 gr zahar, 350 gr margarina, 50 g cacao, esenta de rom si vanilie
Ciocolata pt. glazura: 3/4 bucati (de o suta de grame)
Sirop: 250 ml apa, 100 gr zahar, lamaie rasa, esenta de rom


Mod de preparare
Se separa albusurile de galbenusuri, se bat albusurile cu zaharul pana se dizolva zaharul dupa care se adauga galbenusurile si faina. Se toarna compozitia in forma si se coace timp de 35 min. la 175 grade. Blatul se lasa sa se raceasca dupa care se taie 3 foi de marimi egale. Fiecare foaie se stropeste cu siropul preparat. Se unge prima foaie cu crema, se pune cea de-a doua foaie deasupra, se unge iarasi cu crema si se acopera cu a treia foaie, pe straturile de crema se poate presara un pic de nuca sau migdale macinate, insa nu prea marunt.
Se da la rece 1 ora ca sa se intareasca apoi se taie sub forma unui patrat si se glaseaza in ciocolata.




Prajitura Amandina


Ingrediente:
blat: 10 oua, 300 g faina, 200 g zahar, 30 ml ulei, 50 ml apa, 20 ml, zahar ars, o lingurita pudra de migdale, crema de portocale: 2 portocale, o lamiie, 300 g smintina, 20 g, amidon, 50 g unt, 300 g zahar, 4 galbenusuri, cateva linguri de apa glazura: 400 g ciocolata, 2 linguri untdelemn rafinat sirop: 200 ml apa, 80g zahar, lamiie rasa, esenta rom, coaja de portocala(confiata)


Mod de preparare
Blatul:se separa ouale. albusurile se bat spuma cu zaharul. galbenusurile se amesteca cu ulei si apa, la care se adauga zaharul ars(nici cald, nici rece). se toarna totul peste albusul batut, apoi se pune faina in ploaie si se amesteca pina totul se omogenizeaza. se pune intr-o tava, in cuptor la temperatura medie. usa cuptorului nu trebuie deschisa 15-20 de minute. Crema de portocale:se pun intr-o craticioara sau cazanel galbenusurile, zaharul, untul, coaja rasa si zeama de portocale si lamiie si se amesteca. se dizolva amidonul cu citeva linguri de apa rece si impreuna cu smintina bine incalzita, se introduc in compozitie. vasul cu compozitia se pune in alt vas mai mare cu apa clocotita si se bate cu telul pina se ingroasa crema fara sa dea in fiert. Siropul:se pune apa si zaharul pe foc, intr-o craticioara si cind este destul delegat se adauga lamiie rasa, putina zeama de lamiie si esenta de rom pentru aroma + patratele de coaja de portocala confiate si se lasa pina la racirea completa inainte de folosire. Glazura: ciocolata se rade pe razatoarea cu gauri mari, se pune intr-o craticioara pe alt vas cu apa clocotita si cind ciocolata s-a topit se adauga untdelemnul. Asamblarea: blatul se lasa sa se raceasca, dupa care se taie 3 foi de marimi egale, care se insiropeaza in exces cu siropul .pentru aceasta operatie se folosesc 3 platforme de marimea tavii. pe aceste platforme(carpator de exemplu) se lasa foile insiropate pina nu mai se scurge sirop. peste prima foaie se aseaza crema, se pune cea de-a doua foaie care se da jos de pe platforma unde este, cu mare grija ca sa nu se rupa si se pune ultimul strat de crema, dupa care, in acelasi mod punem si ultima foaie peste prajitura. in acest stadiu prajitura se da la rece aproximativ o ora(pt a se intari crema). se scoate din frigider si se taie bucati de aproximativ 8x4 cm. fiecate bucata se trece prin glazura calduta acoperindu-se cu ciocolata pina la jumatate(partea de sus + partile laterale pina la jumatate).se pune la rece si cind se serveste se orneaza prajitura cu o cireasa trecuta prin sirop si frisca.

Mod de servire
cu cirese sau visine trecute prin sirop si frisca.
Tia
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 18, 2005 12:37 pm
Localitate: Ro

Mesajde Tia » Vin Mar 18, 2005 1:08 pm

Oribilul Mosh scrie:
Si o ultima intrebare pt. aceaisi dana.....ce e aia un Tiramisiu ?

Multumesc !




Tiramisu original italian


Ingrediente:
500 g piscoturi Savoiardy, 500 g crema Mascarpone, 4 oua, 150 g zahar, 10 linguri lichior Amaretto, 1 ceasca cafea pregatita foarte concentrat si amesctecata cu zahar, 10 g gelatina praf, cacao pentru presarat desupra


Mod de preparare
Galbenusurile se bat spuma cu zaharul, se adauga Mascarpone, lichiorul si gelatina, se bat pana devine o crema spumoasa. Albusurile se bat spuma si apoi se amesteca cu crema obtinuta anterior. Cafeaua racita in prealabil se pune intr-o farfurie, si apoi piscoturile unul cate unul se tin, dar foarte putin in cafea si apoi se aseaza in tava. Se aseaza apoi jumatate din crema, apoi inca un rand de piscoturi si iar crema. Se da la frigider 3 ore dupa care se presara cu cacao deasupra.
Tia
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 18, 2005 12:37 pm
Localitate: Ro

Mesajde Amaterasu » Vin Mar 18, 2005 2:24 pm

Mie imi place tare mult CREMSNITUL. Nu stiu, din pacate, istoria acestei prajituri (de unde provine etc), insa am gasit reteta pe net.
Asadar, iata:

Ingrediente:
600 g faina, 250 g smantana, 250 g margrina, sare, 1 L lapte dulce, vanilie, 8 oua, 350 g zahar, 150 g faina - pt crema.

Mod de preparare:
Se pune faina si putina sare intr-un vas adanc, se face o adancitura in faina si se adauga smantana. 1/2 din cantitatea de margarina se inmoaie pe foc, se adauga peste faina si se framanta un aluat tare, care se lasa la rece pt o ora. Se scoate si se amaesteca cu restul de margarina si se mai lasa la rece o ora, dupa care se imparte in patru parti egale, se intind foi groase de 1cm., care se coc pe fundul unei tavi presarate cu faina. Cat timp se coc foile aluatul se tine la rece. Foile coapte se pastraza pe un platou, pana cand se prepara crema. Laptele se clocoteste, se trage cratita de pe foc si se pune vanilie. Se sparg 5 oua intr-un vas si se bat spuma cu trei galbenusuri., pana cand devin ca o crema spumoasa. Se pune zaharul, se continua operatia, apoi se toarna faina in ploaie. Se pune un praf de sare si se adauga laptele cald, amesetcand incet ca sa nu se taie ouale. Se pune cratita cu crema pe foc, se amesteca incet. Cand arata ca o smantana groasa se lasa sa se raceasca. Se foloseste numai rece, dupa ce au fost adaugate cele trei albusuri ramase batute spuma tare. Se pune crema in strat gros intre doua foi, rezultand doua prajituri, se lasa pe platouri separate si se taie abia a doua zi, cand foile se inmoaie usor si nu se sfarama.
Prajitura se taie patrate mari si se pudreaza cu zahar farin.
Sunt ura falselor feline, surprinse-n perne adormite...
Oderint dum metuant.
Avatar utilizator
Amaterasu
 
Mesaje: 1287
Membru din: Lun Aug 26, 2002 11:00 pm

Cremsnit

Mesajde Tia » Sâm Mar 19, 2005 11:23 am

Daca vrei alte retete pt asa ceva uite aici niste linkuri unde poti sa vezi cum se face cu tot cu poze
PS:la tine in reteta este cu foi coapte pe fundul tavii insa cremsnitul se face cu foetaj :)
http://www.culinar.ro/forum/viewtopic.php?t=7114
http://www.culinar.ro/forum/viewtopic.php?t=416&postdays=0&postorder=asc&start=0
Tia
Junior Member
 
Mesaje: 3
Membru din: Vin Mar 18, 2005 12:37 pm
Localitate: Ro

Mesajde ROXANA » Lun Mar 21, 2005 11:30 am

iubesc prajiturile miamiii toate imi plac in special: Savarina,broscuta, Bucuresti,cremes si inca una nu stiu cum se numeste exact ceva 'Tofeu' (e cu salam de biscuiti,glazura de ciocolata,un pic de frisca si de blat de ecler...foarte buna )
! everything that has a begining has an end !
Avatar utilizator
ROXANA
 
Mesaje: 349
Membru din: Mie Iul 25, 2001 11:00 pm

Mesajde Catzelusha » Mar Mar 22, 2005 11:32 am

Detest prajiturile cu prea multa frisca sau pe cele cu ciocolata prea multa.In schimb imi plac clatitele cu nuca,amandinele,prajiturile cu glazura,cele cu fructe si bineintele inegalabilele negrese.
Catzelusha
 
Mesaje: 767
Membru din: Joi Ian 01, 2004 12:00 am

Mesajde Jasmine » Mar Mar 22, 2005 8:53 pm

imi plac : tiramisu , amandina , savarina , ecler , camelou si tarta cu fructe :drool:

quod me nutrit me destruit
Avatar utilizator
Jasmine
Junior Member
 
Mesaje: 2272
Membru din: Dum Mai 19, 2002 11:00 pm

Mesajde miana_75 » Vin Apr 01, 2005 11:38 am

Sunt topita dupa prajituri, in special cele cu ciocolata si frisca. Imi plac aproape toate din aceasta categorie si, de asemenea, prajiturile cu fructe, gen tarta. Mai putin imi place sa le pregatesc, prefer sa le cumpar. Daca pregatesc vreo prajitura, mananc mai mult decat mi-am propus, dar cand cumpar, e mai simplu sa evit abuzul.
miana_75
Junior Member
 
Mesaje: 25
Membru din: Lun Ian 17, 2005 3:42 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde older » Lun Apr 11, 2005 3:49 pm

am mancat la un restaurant chinezesc din timisoara cele mai bune clatite cu inghetata si glazura de ciocolata pe care le-am mancat vreodata! GENIALE!!!! s-au transformat brusc in prajitura mea preferata. Altfel mananc cu deosebita placere si mustrari de constiinta in acelasi timp tort de bezele cu ciocolata (mi-a lasat deja gura apa :D )
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde mikutzul » Lun Apr 11, 2005 4:09 pm

Cremsnit cu visine......yamy...:)
mikutzul
Junior Member
 
Mesaje: 501
Membru din: Vin Mar 11, 2005 3:34 pm
Localitate: kinky land

Mesajde Lu_Lu » Mie Mai 11, 2005 11:10 am

tartele cu fructe.
ecler cu cafea
tiramisu.

in ordine inversa
Hai sa ne mutam la mare!
Avatar utilizator
Lu_Lu
Junior Member
 
Mesaje: 266
Membru din: Vin Mai 06, 2005 11:00 pm

Mesajde Red_Mustang » Mie Mai 11, 2005 11:12 am

Eclerele cu frishca, ciucalata...
Diplomatele....tiramisu...shi cam atat !
Moartea sta si bea un suc, in timp ce pe mine ma calca masinile ! - copyright Ulhvan
Avatar utilizator
Red_Mustang
 
Mesaje: 979
Membru din: Joi Mai 29, 2003 11:00 pm

Amandine, Jofre...

Mesajde isabo » Joi Mai 12, 2005 3:25 pm

Retete de amandine am tot pus eu la Dulciuri, iar acum urmeaza retetele de Jofre. Primele doua cred ca sunt mai bune si sunt f sigure, de la persoane care l-au tot facut.

Tort Joffre (din cartea: Didi Balmez - Carte de bucate-ed II editura EDEN 1992)

250 gr. unt, 6 oua, 250 gr. Zahar pudra, 50 gr. cacao, 100gr. zahar tos, 5 linguri apa; 1 lingura (cu varf) de faina.
Intai se face crema :: Se amesteca bine cacao cu zaharul tos si cu apa , se pune pe foc mic sau pe un vas cu apa clocotita pana se inmoaie zaharul. Se lasa apoi deoparte sa se raceasca. Se freaca spuma untul cu zaharul pudra si se adauga pe rand 6 galbenusuri, frecand bine dupa fiecare.(Ouale sa nu fie de la frigider). Se adauga apoi siropul de cacao racit si se amesteca.
Din crema se ia deoparte un sfert din cantitate pentru blat iar restul se da la frigider.
Blatul : In crema oprita se pune o lingura cu varf de faina si albusurile batute spuma tare. Se amesteca usor de cateva ori. Se unge forma de tort cu unt solid, se toarna compozitia usor, si se da la cuptor la foc potrivit, mai mult mic. Se lasa sa creasca si sa se coaca. Nu se deschide cuptorul 15 min. Cand este coapta, se lasa sa se raceasca, se aseazaeaza pe platou si se imbraca cu crema din frigider. Se da la rece iarasi . Inainte de servire se poate glasa cu cuvertura de ciocolata sau se pudreaza cu cacao. Se poate servi cu frisca.
Obs. Se pot face prajituri mici portionate, glasate cu cuvertura de ciocolata, ca niste turnulete.


Tort Joffre II
INGREDIENTE:
- 10 oua, 500g.zahar, 500g.margarina Rama, 100g.cacao, 2 linguri pesmet, 1 lingura faina, 125g.apa, esenta de rom

Se pune zaharul, cacaoa si apa sa fiarba cateva minute (cca.7-10 min.).
Se lasa la racit compozitia, dupa aceea se adauga galbenusurile, unul cate unul, se amesteca bine.Se imparte compozitia in 3 parti egale. Intr-o parte se adauga cele 2 linguri de pesmet si 1 lingura de faina, la sfarsit se pune albusul batut spuma tare. Se unge cu margarina o cratita de 3 kg., se pune o foaie de hartie la fundul cratitei si se tapeteaza cu faina, se toarna compozitia si se coace la foc potrivit cu cuptorul incalzit in prealabil.

CREMA:
In cele 2 parti care au ramas se adauga margarina Rama, se bate bine cu mixerul pana se face spuma si se adauga si esenta de rom (sa fie bine aromata).

Blatul copt se scoate din cratita, se lasa la racit, se taie in doua, se unge bine cu crema si cu crema ce ramane se orneaza tortul. Blatul nu trebuie insiropat. Se poate garnisi dupa aceea cu un pliculet de frisca sau cu o crema din margarina (care sa nu contina apa) si zahar farin si se poate colora cu colorant alimentar.

Tort Joffre III

Ingrediente: :250 gr. unt, 6 oua , 250 gr. zahar pudra, 50 gr. cacao, 100 gr. zahar tos, 5 linguri apa, 1 lingura (cu virf) de faina
Crema: Se amesteca bine cacao cu zaharul tos si cu apa si se pune pe foc mic sau pe un vas cu apa clocotita sa se inmoaie zaharul. Se lasa apoi deoparte sa se raceasca. Se freaca spuma untul cu zaharul pudra si se adauga pe rind 6 galbenusuri, frecind bine dupa fiecare. (Ouale sa nu fie de la frigider). Se adauga apoi siropul de cacao racit si se amesteca. Din crema se ia deoparte un sfert din cantitate iar restul se da la frigider. Blatul: In crema oprita se pune o lingura cu virf de faina si albusurile batute spuma spuma tare. Se amesteca usor de citeva ori. Se unge forma de tort cu unt solid, se toarna compozitia usor, si se da la cuptor la foc potrivit, mai mult mic. Se lasa sa creasca si sa se coaca. Nu se deschide cuptorul 15 min. Cind este coapta se scoate, se lasa sa raceasca, se asaza pe platou si se imbraca cu crema din frigider. Se da la rece iar. Inainte de servire se poate glasa cu cuvertura de ciocolata sau se pudreaza cu cacao. Mod de servire Se poate servi cu frisca.

Tort Jofre IV
150 g zahar tos, 50 g cacao, 1 ceasca mare (de cafea) cu apa, 1 pachet unt (margarina), 150 g zahar pudra, 50 g cacao, 7 oua, frisca pentru ornat
Se pun la fiert primele 3 ingrediente, pana se face un sirop care se lasa la racit. Se freaca untul cu zaharul pudra si cacao, apoi se adauga treptat cate 1 galbenus de ou si 1 lingura de sirop. Dupa ce s-au incorporat se pastreaza ¼ din compozitie pentru crema. In restul de compozitie se adauga albusurile batute spuma tare si 1 lingura de faina. Se unge o forma de 2 Kg si se tapeteaza cu hartie. Se pune compozitia, se coace la foc mic pana se crapa putin. Se raceste si se rastoarna pe un platou. Deasupra se pun fructe si apoi crema pastrata si se orneaza cu frisca.

Oricum, nu gaseai nimic pentru ca searchai pe Jofre, nu pe Joffre...
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde j_arrive » Lun Mai 16, 2005 9:38 am

prajitura cu nuca, ~ cu fulgi de cocos, tarte cu fructe si diverse chestii cu multa ciocolata.

stie cineva cum se face prajitura aia din reclama, "musuroi de cartitza" sau cam asa ceva? reteta originala, vreau sa zic, nu praful doctorului oetker. cred ca are multa ciocolata... :)
Avatar utilizator
j_arrive
Junior Member
 
Mesaje: 32
Membru din: Mie Apr 20, 2005 11:00 pm

Mesajde isabo » Mie Mai 18, 2005 1:59 pm

j_arrive scrie:prajitura cu nuca, ~ cu fulgi de cocos, tarte cu fructe si diverse chestii cu multa ciocolata.

stie cineva cum se face prajitura aia din reclama, "musuroi de cartitza" sau cam asa ceva? reteta originala, vreau sa zic, nu praful doctorului oetker. cred ca are multa ciocolata... :)



TORT-MUSUROI DE FURNICI(AMEISEN TORTE)
INGREDIENTE:
-200g zahar
-200g nuci macinate
-3ls cacao
-2ls apa
-2ls amidon alimentar
-5 oua
-1lc praf de copt
-500ml frisca

Zaharul,apa si galbenusurile de ou se bat spuma,se adaoga cacaoa,amidonul,praful de copt si nucile.
Totul se amesteca bine si se amesteca in filal ci albusurile batite spuma.
Aluatul se torna intr-o forma de tort mica care in prealabil s-a tapetat si se coace 30-40 min la 200°C.
Se lasa sa se raceasca bine si apoi se scoate mijlocul blatului in asa fel incit sa ramina ca. 1-2 cm din margini si fund.
Frisca se bate si se amesteca cu blatul scos si farimitat .
Aceasta se torna in blatul care arata ca o oala si se presara deasupra cu ciocolata rasa.
Totul se pune la frigider si dupa ca.2-3 ore se poate servi.
Pentru o forma de tort mare se ia cantitate dubla de ingrediente.

TORT MUSUROI(Maulwurftorte)
INGREDIENTE PENTRU BLAT:
-4 oua
-2ls. apa calda
-150g zahar
-1pac.zahar vaniliat
-100g faina
-50g amidon alimentar
-!/2pac.praf de copt
-40g cacao
....................................................
INGREDIENTE PENTU UMPLUTURA:
-600g frisca
-2pac.FRISCA FIX (Sahnefest)
-2 foi gelatina
-100g zahar pudra
-60g ciocolata maruntita
-3 banane

Galbenusurile se bat bine cu apa zaharul vaniliat si 1/3 din cant. De zahar pina devine ca o crema de culoare deschisa.
Se adaoga faina,amidonul,praful de copt,cacaoa si la sfirsit albusurile batute spuma cu restul de zahar.
Totul se torna intr-o forma de tort cu diametrul de 26cm,care in prealabil s-a tapetat cu hirtie pergament si se coace in cuptorul care in prealabil s-a incins la o temp.190°C ca. 25-30 min.
Blatul deja racit ,cu ajutorul unei liguri se scoteste in asa fel incit sa arate ca oala dar marginale si fundul sa ramina c-am 1,5 cm.
Resturile din blat se farimiteaza si se pun deoparte.
Bananele se curata se injumatatesc in lung si se pum cu partea taiata pe fundul blatului.
Frisca se bate spuma se adaoga FRISCA FIX,zaharul pudra si gelatina care in prealabil se inmoaie si f. putin se incalzaste.
La sfirsit totul se amesteca cu ciocolata si se torna totul peste banane in forma de cupa si se adopera cu resturile din blat si se pune la frigider pt ca.5 ore.


Asa e reteta, dar eu cred ca poti renunta la intaritorul ala de frisca, eventual pui mai multa gelatina (oare gelatina e mai sanatoasa? :con: )
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde sol » Sâm Mai 21, 2005 4:06 pm

Prajitura cu rubarba.
Azi, de ziua bunicii, am mancat la mama, pentru prima oara, prajitura cu rubarba. E foarte gustoasa si usor de facut, asa ca urmeaza reteta:
foi de crempita (cremshnit), se poate si cumparate, prima cu strat subtire de gem de caise, apoi 5 albusuri batute tapan cu fir gros, fierbinte, din 300 g zahar fiert in cata apa ca la serbet, si in spuma asta incorporata rubarba rasa. Cand se serveste, se imbraca in frisca.
Rubarba (sau revent) se gaseste la piata, in legaturi de frunze cam ca brusturii mijlocii, cu cozile ingrosate; se curata stratul exterior al cozilor si miezul se rade fin; e acrut si are o aroma aparte.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde isabo » Mie Mai 25, 2005 12:56 pm

[quote="solaris"]Prajitura cu rubarba.
Azi, de ziua bunicii, am mancat la mama, pentru prima oara, prajitura cu rubarba. E foarte gustoasa si usor de facut, asa ca urmeaza reteta:
foi de crempita (cremshnit), se poate si cumparate, prima cu strat subtire de gem de caise, apoi 5 albusuri batute tapan cu fir gros, fierbinte, din 300 g zahar fiert in cata apa ca la serbet, si in spuma asta incorporata rubarba rasa. Cand se serveste, se imbraca in frisca.
Rubarba (sau revent) se gaseste la piata, in legaturi de frunze cam ca brusturii mijlocii, cu cozile ingrosate]

Mai bine dadeai si reteta de rubarba ~p . La noi nu se gaseshte asa ceva. Vara trecuta am luat de la Sibiu (parca) si am tot facut compot, dar acum... :rolleyes:
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

Mesajde gaga » Mie Mai 25, 2005 1:23 pm

rubarba (revent) stiu ca este foarte intalnita in anumite zone din tzara, imi amintesc ceva dintr-o povestire a lui anton roman.
oricum in frantza la Pierre Gagnaire din Paris meniul de fix 373 dolari contine intre cele noua feluri de haleala si rubarba prajita asa ca te poti duce acolo :D

ah si in revistele practic am vazut o droaie de retete cu rubarba, daca te uiti de unde is trimise poti sa vezi de la oamenii aia ce si cum, eventual iti pui pe balcon daca nu ai curte :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde _Matei_ » Mie Mai 25, 2005 3:36 pm

:-X profiterol (oi fi scris bine? ). Imi ploua in gura numai cand ma gandesc la ea.
_Matei_
 

Mesajde Petrecaretul » Mar Mai 31, 2005 3:49 pm

Daca cineva stie unde se gaseste in Bucuresti rubarb poate posteaza. Am cuatat pe BBC Food si e greu de tot de cultivat ( cel de iarna trebuie tinut la intuneric sa faca tulpina rosie)
Petrecaretul
Junior Member
 
Mesaje: 16
Membru din: Vin Mai 20, 2005 3:38 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gaga » Joi Iun 30, 2005 9:51 am

pentru amatorii de dulciuri am gasit un tort bestial:

http://www.cazzateonline.com/cazzate-varie/torta-nuziale.jpg
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sol » Sâm Iul 02, 2005 7:57 am

Petrecaretul scrie:Daca cineva stie unde se gaseste in Bucuresti rubarb poate posteaza. Am cuatat pe BBC Food si e greu de tot de cultivat ( cel de iarna trebuie tinut la intuneric sa faca tulpina rosie)


Incearca la agronomie sau la gradina botanica (glumele le postez in alta parte). Chiar e o planta rara. Tulpina rosie e o gogoritza, cele verzi sunt mai fragede.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde gaga » Sâm Iul 02, 2005 6:37 pm

solaris scrie:Incearca la agronomie sau la gradina botanica (glumele le postez in alta parte). Chiar e o planta rara. Tulpina rosie e o gogoritza, cele verzi sunt mai fragede.


ejti varaza, abtine-te pliz pe haleli si alcuale
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde sol » Dum Iul 03, 2005 1:35 am

danone scrie:ejti varaza, abtine-te pliz pe haleli si alcuale


Incerc mai iesplicit: vara, rubarba creste mai bine la umbra, ea fiind 83% apa (ca citricele si ca ceapa) seaca la soare si lignifica prea repede. Asa, vara, cozile rosiatice ale frunzelor (rezultate din deficit de fotosinteza, din motive de umbra) o apara de seceta. Iarna insa (nu in gradina ci...) are nevoie de toata lumina it can grab, iar tulpinile raman verzi si fragede.

Dana, we agree, vezi bine ca doar ii citez pe altii, nici visezi ce-ar iesi daca nu m-as. BTW, I love you, too.
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde Andreino » Sâm Sep 17, 2005 8:28 pm

Fiind primul meu mesaj in acest forum , va salut pa' toti !
...prajiturile care imi plac mult de tot sint :amandinele,clerurile,cartofii de ciocolata,savarinele si crem caramel.
Andreino
Junior Member
 
Mesaje: 12
Membru din: Sâm Sep 17, 2005 7:37 pm
Localitate: Buc-Mi

Mesajde Aimee » Dum Sep 18, 2005 8:33 am

Prajitura preferata este...


Imi place sa mananc checuri de ciocolata si vanilie, dar ca torturi si tarte cele de ciocolata f. fina imi plac la nebunie.
Aimee
Junior Member
 
Mesaje: 7
Membru din: Vin Sep 16, 2005 5:23 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde gigica » Lun Sep 19, 2005 11:45 pm

Daca e vorba de prajitura de cofetarie, imi plac cele cu ciocolata. Si daca chiar trebuie sa aleg, aleg o jofra....sau o amandina.
Nu imi place aproape deloc savarina :D

Cat despre cele facute in casa....wow nu am cuvinte, ca face mama niste prajituri, de toate formele/aromele/culorile, si pana nu mananc din ele ca ( :D ) calica sa ma doara burta, nu ma potolesc :D
Daca nu e si fudul, prostul nu e prost destul :D
Avatar utilizator
gigica
Junior Member
 
Mesaje: 94
Membru din: Mie Aug 31, 2005 11:00 pm

Mesajde pacha » Mar Sep 20, 2005 9:52 am

Cum naiba sa nu-ti placa savarina ?.The best.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Mar Sep 20, 2005 9:55 am

Cum naiba sa nu-ti placa savarina ?.


in jargon am intalnit savarina = pizda :D
deci da, savarina ie cea mai buna ~p
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde isabo » Mie Sep 21, 2005 3:21 pm

pacha scrie:Cum naiba sa nu-ti placa savarina ?.The best.


Poate cea facuta in casa, cu aluat ca de cozonac...
Cea de cofetarie eu asa o stiu, ca o paine uda si fara gust, plus oleaca de frishk...
mai bine, lasa (daca ar fi asa toate prajiturile, n-as mai fi eu sweetaholica) :)
isabo
Junior Member
 
Mesaje: 50
Membru din: Sâm Iul 03, 2004 6:27 pm
Localitate: Romania

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator