muraturi si conserve.retete.combinatii.

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde gaga » Vin Sep 30, 2005 2:24 pm

n-am bre documentatia la mine. si sunt doo treburi diferite:

1. lamai umplute cu legume
2. ardei capia cu masline care scrie daca ai stii sa citesti ca "se pun capiatzii copti si curatati cu juma masline in zeama facuta din: foi de dafin, ulei, otet, apa si sare."

micule micule, la tine e invers ca la fane babanu, ejti mare la stat da mic la cap (or sumthin ~p)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Vin Sep 30, 2005 2:49 pm

Deci daca num trimetzi retzeta inseamna ca n-o shtii, da?Aia cu ardeii maslinoshi!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde pacha » Mie Oct 26, 2005 3:35 pm

Acu gasii subiectu.Am inceput sa scriu ca voi.
Pusi mai deunazi la borcan cu otet galbiori,vinetele,hribi,oite,barba tapului.Le dadui cep aseara.E o treaba reusita.
pacha
 
Mesaje: 2042
Membru din: Vin Mai 14, 2004 11:00 pm

Neshte ardei grashi umplutzi cu fortza cu varza, la borcan.

Mesajde jeorj » Mie Noi 23, 2005 12:56 pm

Se taie varza taitzei si se framanta cu sare pana se scoate aeru din ea(adica devine aproape pasta). La sfarsit se amesteca si cu ceva cimbru si busuioc. Se pun pe fundul borcanelor crengi de cimbru si bucatele de hrean. Ardeii, nu prea mari, se curata de cotoare si seminte si se umplu cu varza stoarsa bine de zeama, ca sa incapa cat mai multa. Se pune si cate o bucatica de hrean in ardei. Se introduc ardeii in borcane presarand printre ei si boabe de mustar si piper. Cand s-a umplut borcanul se poate adauga deasupra si cate o frunza doo de tzelina. Zeama scursa de la varza se incalzeste si se toarna peste ardei pana se umple borcanele. Daca mai e nevoie se mai face un pic de saramura(apa cu sare). Apoi se acopera borcanele cu capace si se lasa la adapost o saptamana macsim doo:D. Rezulta neshte acrituri de mai mare dragu.
Merg de minune pe langa fasolea ceam preparat-o ieri si cu carnatzi prajiti.:)

Mai lunga-mi pare vremea pana s-ajung acasa
as vrea sa sbor dar, sefu din carca, nu ma lasa:D:
mare e gradina domnului da multi o sarit parleazul
Avatar utilizator
jeorj
Junior Member
 
Mesaje: 1138
Membru din: Joi Ian 20, 2005 12:00 am

Suc de rosii si bulion de vara

Mesajde gaga » Lun Iul 10, 2006 1:59 pm

dedicata flufitzei :)

Prima conditie este sa ai internetul ocupat si nimica de vazut la teveu. Si sa dai o tura in piata (am si uitat cum arata locul asta) ca sa iei porumb de fiert.
Si sa vezi la o babutza rosioare mititele cu 5lei kilu.
Si sa iei 5 kile, sa le inviti la tine acasa si sa le speli frumusel.

A doua conditie e sa ai aparat d'ala cu manivela de separat rosiile si cand vrei sa il montezi sa descoperi ca are o multitudine de shuroape puse care draq stie unde, satz bagi piciorun el si sa iei masina de facut suc de fructe.

Porma tai rosiile dupa cazul masinii, adica cat are ea gura de mare atata tai rosiile. Porma le fleoshcai. Dupa ce le-ai fleoshcait ai un vas cu suc si unu cu pulpa, coji, semintze ce mai e.

In acest moment trebe sa folositi ingredientul secret: sauvignon blanc. da nu asa simplu, nuuu. ii dati si gheatza si apa dupa cum zice si cantecu' jumatate tuu jumatate iooo. sau asa ceva.

Porma pui in fiecare oala in care ferbi dupe caz:

pt suc: multe cozi de telina, cateva cepe verzi, doi-trei catei de usturoi.

pt bulion: mai putina telina, o legatura de patrinjel, o ceapa uscata, morcovi, un ardei gras.

Ambele le-am condimentat cu sare marina, ardei iute (aici am luat tzapa ca am pus d'ala de am pus la fasole si cam pishca sucu), foi de dafin, zahar brun, piper. cantitatile dupa pohta (io la jumatatea fertului am gustat din fiecare si am mai adaugit dupa plac una alta).

cand a fert legumele nitel bagi mexeru in bulion si faci totu pasta cu legume, verdetzuri, sanburi coji ... porma le lasi in mama lor sa fiarba pana crezi ca is gata (aciulea e la ghici).

bulionu ferbea cu bolboci, suculetzu cuminte in oala presurizata.

cat timp fierbe musai sa mai bei un shpritz.
am uitat sa zic ca la bulion am pus si nitel ulei.

finalul se vede in pose dupa care mi-am mai pus un spritz, am mai omorat niste muste si am venit sa va zic si voo ca is amandoo fuarte bune.
bulionu ala e la fel de bun ca bulion cat si ca sos de paste dea binelea.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde gaga » Lun Sep 04, 2006 3:07 pm

zacusca cu hribi uscati

ca orice zacusca dureaza dar este simplu de facut.

am macinat la robotzel cele din imagine (2-3 cepe mari, morcov, ciuperci, kapia copti cam un kil, vinete coapte la fel).

se calesc ele in ulei mai multicel pana sticlesc apoi se adauga sucul de rosii. eu l-am facut la fatza locului din rosii proaspete.

se pun condimente (sare, piper, boia iute, dafin si putina miere) si se lasa pe foc pana cand e gata. nu stiu sa va zic exact cat timp.

primul borcan e istorie deja :D
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Anterior

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator