Retete zonale romanesti

friptane, carnatzi, sarmale, vinuri, bere

Mesajde memetshot » Lun Iun 07, 2004 4:12 pm

adica ca pe pepene????



VREI SATZ DESENEZ?

apai da de ce nu? potz sa faci si poze....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde Necko » Lun Iun 07, 2004 4:15 pm

dano, din partea mea, no problem. ca s-asa soacra-mea n-asculta rock. nu stiu daca tu ai vrea sa fiu nora ta :D . da sa stii ca cu vasile nu ma marit ! nu, nu !
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde paiacec » Lun Iun 07, 2004 4:20 pm

adica ca pe pepene????

Nu mah!Iei varza,iei un cutzit,tai cate o frunza de la cotor,o dai prin aluatul ala de shnitzele shi o pui in tigae se se coace:D iuiuiuiu,daca mai ceri atatea amanunte mi-e ca nu mai mananci in veci varza de-asta cu clatite:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Iun 07, 2004 4:28 pm

pai asa subtire?????? apai ma daca n-am vazut....intreb si io ca daia am gura.
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mar Iun 08, 2004 8:17 am

bah ejti cu capu' cu fuaia. tai varaza in jumate si apoi felii, lasa arahnida cu foile, felii groase de-o palma. daca ejti mai varaza ca varza mea, du-te si te plimba.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Mar Iun 08, 2004 8:22 am

apai zi bre asa.
acu cred ca am inteles. daca nu am inteles insemneaza ca o sa chinui mai mult
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 09, 2004 8:45 am

upgrade la o varza


o varza asezata, din partzile mai saracutze ale moldovei, dedicata animalului care nu stie cum se taie in felii si domnului care ne citeshte, john, ion, ionutz :D

o varza proaspata, mare si alba, se oparaste ca pt pane, apoi se taie felii :D
intr-o oala (de lut, care aveti, care nu va cumparati) se pun 3-4 linguri de unt topit. se potrivesc bucatile de varza, se sareaza, pipereaza, se stropeste cu doua cani supa (din ciorba nedreasa, din vegeta, voi modernistilor ...) si se da la cuptor, mai putin de o ora.

cand e gata se acopera cu o ulcica de smantana amestecata cu marar tocat.
====

si fiindca tot fuseram la crasma secuiasca, sa vedem cum fac acestia varza.

un kil de carne de oaie taiata bucatele se opareste in cateva ape.
o ceapa se caleste in ceva untura si se condimenteaza cu sare, boia iute si piper si se inmoaie cu un pic de apa.
separat se caleste o varza murata, taiata fin, intr-o lingura de untura.

intr-un vas uns zdravan cu untura se pun straturi/straturi de: varza, carne de oaie, sos de ceapa, smantana si bulion si tot asa.
ultimul strat: eroina varza!

se presara cimbru, se toarna deasupra smantana cu bulion, un pic de apa calda si apoi cuptorului ii este sortita pana cand, gata fiind, se asterne cu marar din belsug, apoi se da la masa cu un vin rosu si bun (citat "daca vreti torent salbatic, oase tari si coruptie prin viol")

adaptare romantzata dupa RAR
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Necko » Mie Iun 09, 2004 8:49 am

e clar. acu o sa maninc varza pina epuizez retetele. ma duc sa-mi cumpar oala de lut.
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Iun 09, 2004 1:34 pm

da' reteta aia de varaza umpluta o stiti? nu e cu oala de lut, e cu oala de ciorba.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde Necko » Mie Iun 09, 2004 1:42 pm

spune-o mah, nu ma mai fierbe-n oala seaca !
aizzz&co
only one animal kills just for the sport of it... guess which...
Bless the Beasts & Children (Glendon Swarthout)
Avatar utilizator
Necko
 
Mesaje: 4348
Membru din: Dum Noi 09, 2003 12:00 am

Mesajde eyewitness » Mie Iun 09, 2004 1:46 pm

las-o mah sa-si faca numaru. nu stii ca intai danone isi creaza atmosfera de suspans si p-orma vine cu bomba care in cele mai multe cazuri ie o banalitate ? :D
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde paiacec » Mie Iun 09, 2004 2:23 pm

varza umpluta cu carne:D
ingrediente: o varza potrivita,crne tocata,piper,2-3 cepe,ardei gras,orez,ulei,sare,cateva roshii

Mod de preparare:
Se indeparteaza frunzele superficiale ale verzei,apoi cu multa atentzie cotorul se scobeshte shi se trag cateva foi dinauntru,asha incat varza sa ramana cava ,apoi se baga la fiert.Separat se amesteca ceapa tocata cu carnea shi ardeii grashi,piper ulei sare shi orez(exact ca la sarmale).Se scoate varza de la fiert shi se impaneaza cu "aluatul" din carne,apoi se pune un"capac" din foile de varza scoase dinauntru shi se da la cuptor pana se rumeneshte.Se stropeshte din cand in cand cu sosul obtzinut din fleoshcairea roshiilor:D
E comestibila!:D
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 09, 2004 3:27 pm

reteta lui Pastorel de varza umpluta (anti paiaceca :D )

o varza mijlocie afanata se opareste. miezul i se scoate, se taie fidelutza.
se inmoaie ceapa in unt, se amesteca impreuna cu juma de kil de carne tocata (porc+vitzel), 50 g orez, patrunjel, doo oo, sare si piper.

se unge un ceaun cu untura si se acopera cu prapur.

varza se rasfira cu grija si se umple foaie cu foaie cu amestecu, se inveleste in felii subtziri de slana afumata, se leaga in prapur, se mai pune slanina deasupra, se adauga sos si se da 2-3 ceasuri la cuptor.

pt sos se fierb impreuna un litru de supa de carne, 100 ml vin alb dulce un morcov rondele, 100g slana afumata tocata, o legatura patrunjel, o ceapa tocata, o foaie dafin, sare, piper boabe cimbru.

se aduce la masa taiata felii, in sosul ramas se amesteca iaurt, se da un clocot si se toarna peste varaza.

slab paiacec, alta varianta mai ai? (io mai am in "Cuisiner" da e acas :D )
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde eyewitness » Mie Iun 09, 2004 3:37 pm

danone scrie:slab paiacec, alta varianta mai ai? (io mai am in "Cuisiner" da e acas :D )

deci cecule, sa-ti intre bine in tartacuta aia de tarantula taratuare, orice alta reteta espusa de altcineva in afara de danone este slaba, banala si necomestibila asa ca atunci cand vei mai vrea sa postezi fro reteta sa te aptii, da? aici numa ce baga danone e valabil, orijinal si comestibil, inconstientule !
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 09, 2004 3:43 pm

ete fleoshc, nu mai am voie sa ma iau la intrecere cu tarantula de tine care abar n-ai.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde paiacec » Mie Iun 09, 2004 4:18 pm

Fii sigura ca mai am danone!Da tre s-ajung la piatza sa-m cumpar o varza,shi fad io cum o mai modelez(am imaginatzie bogata).
Ierea sa uit: io n-am cuisiner(sau cum i-o fi zicand) nici la servici nici acasa!
In vino veritas!
In tzuica grades!
In bere ciucash!
Avatar utilizator
paiacec
 
Mesaje: 4901
Membru din: Dum Oct 12, 2003 11:00 pm

Mesajde gaga » Mie Iun 16, 2004 1:53 pm

fiindca a aparut numarul pe mai al BPT, fac un rezumat de retete care se obisnuiesc in aceasta vreme in diverse zone ale tarii, daca cineva este interesat de vreuna din retetele enumerate sa ceara si i se va da (reteta).

mentionez ca acest post ii este dedicat lui eyewitness

Retetele lunii iunie

budinca de dovlecei, cartofi noi cu dovlecei, ciorba de dovlecei cu masline, dovlecei cu branza si rosii la cuptor, dovlecei cu rosii, marar si usturoi, dovlecei cu zmantana, dovlecei cu spirale (paste fainoase), dovlecei umpluti cu branza, dovlecei umpluti cu ciuperci, mancare de dovlecei, pilaf cu dovlecei, pui cu dovlecei, salata din dovlecei oo si zmantana, sufleu de dovlecei, supa-crema de dovlecei cu crutoane.

aiu, enjoy :D
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde piskeshu » Mie Iun 16, 2004 2:03 pm

Da! Dovlecei cu branza shi roshii la cuptor! please!
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde gaga » Mie Iun 16, 2004 2:09 pm

se iau 5-6 dovlecei mijlocii, se curata de coaja, se taie rondele, se dau prin faina si se prajesc.
intr-un vas care merge la cuptor, tapetat cu margarina si faina, pui un strat de dovlecei, sare, unul de felii subtiri de rosii (eo personal le-as decoji inainte sa le tai), felii subtiri de branza, dovlecei ... si continui pana gatezi ingredienele.
peste ultimul strat (de dovlecei musai), pui usturoi tocat, razi branza, presari patrunjel si pui nijte margarina si dai la cuptor.

(reteta e venita via suceava la PIB)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Anterior

Înapoi la Mancaruri si Bauturi. Restaurante

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori