e plm, ce plm? (sau despre mancarea (ne)sanatoasa din ziua de azi)

Politica, o vorba de dansii inventata

e plm, ce plm? (sau despre mancarea (ne)sanatoasa din ziua de azi)

Mesajde gaga » Joi Mai 19, 2005 3:48 pm

deci (ca sa incep cu o concluzie), azi faceam un magnific ghiveci. nu aveam morcovi (suspans). am cumparat de sub eticheta pe care scria: morcovi romania.

am trecut la macelarirea lor cu un aparat de taiat pe care mi l-am achizitionat odata. care aparat dupa taierea de morcovi s-a pictat portocaliu. m-am uitat la morcovii ramasi. si ei, morcovi. da' nu crez ca au vazut pamantul vreodata.
nush ce si din ce fac astia legumele.

episodul doi:

in jurul foarte apropiat al meu (familie, prieteni, colegi de munca, nu dau amanuntesa nu dramatizez), in foarte apropiata vreme cancer cat cuprinde. peste tot si la orice varsta. fumatori si ne, vegetarieni si carnivori, folositori de vegeta sau de produse "naturale".

finalul:

cineva vrea sa ne extermine? este pur si simplu incompetenta batuta de tehnologia care a sarit-o? sau mama natura se pisha pe noi?

edit: multi mi-au dat mesaje ca e un subiect sensibil, ok, loto, castigator la extragerea urmatoare: canceru' (pishamash pe ea de globalizare si uniune)
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde memetshot » Joi Mai 19, 2005 4:31 pm

cineva vrea sa ne extermine? este pur si simplu incompetenta batuta de tehnologia care a sarit-o? sau mama natura se pisha pe noi?

nu cred. nu este vorba ca cineva vrea sa ne extermine sau incompetenta si alte dastea.
ie pur si simplu dorinta unora de a scuate cat mai multi bani indiferent de rezultate.
nutz baga asa de repede poola in ea de globalizare. in momentul in care o sa fim in mUE poate or sa ne oblige sa facem can italia: fiecare produs tre sa contina provenienta, cu ce a fo stropit/tratat/etc (ca vorbeam de astea agricole)

oricum in franta un pui "Ecologic" (crescut numa cu mancare naturala si in mediu lui, adica in curte) costa 7 euro kilu...(asta casa vezi dece incontinuare or sa se cumpere produsele de serie)
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Mai 19, 2005 5:19 pm

si ei, morcovi. da' nu crez ca au vazut pamantul vreodata.


dana, ete ce scria in urma cu citeva saptamini revista Business Magazin:
Rosii din nuci de cocos
Serele romanesti si bulgaresti sunt ultimele din Europa care mai cultiva legume pe sol. Restul tarilor au trecut la productia pe substrat artificial, mai eficienta cantitativ, dar care ofera produse mai putin gustoase.

si creca romanii vor trece si ei la productia pe reziduuri de cocos - substratul artificial
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Mai 19, 2005 5:52 pm

reziduuri de cocos

adica gainatz? pai e plin de fosfati daia e gustu mai bun :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde nbm » Joi Mai 19, 2005 5:56 pm

~p ~p
memetule, nu reziduuri de cocosh
de cocos, nuci de cocos :D
GOD must love STUPID PEOPLE. HE made SO MANY!!!
Avatar utilizator
nbm
 
Mesaje: 4958
Membru din: Dum Iul 25, 2004 11:00 pm

Mesajde memetshot » Joi Mai 19, 2005 6:10 pm

no...si care e baiu daca faci pe reziduri de cocosh dala?
nu de alta da tat materie naturala e...

daca ziceai ca au inceput productia pe saci de azotati fosfati si alte dastea, incepeam sa ma speriesc
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde h0va » Joi Mai 19, 2005 6:18 pm

deci eo cred ca aia bogatz sunt mai ecspush! ca amarashtenii n'are bani casa manance sh'atuncea canci cancer cum ar veni..eo cred ca cel mai nimerit ieste casa: parjolim pamantu', sa otravim fantanile shi ne retragem in muntz departe de danone :D (nu dadea bre ca borbeam de lactate nu de mata)

?!
Avatar utilizator
h0va
 
Mesaje: 2049
Membru din: Mar Oct 21, 2003 11:00 pm

Mesajde sin ella » Joi Mai 19, 2005 6:38 pm

oricum in franta un pui "Ecologic" (crescut numa cu mancare naturala si in mediu lui, adica in curte) costa 7 euro kilu...(asta casa vezi dece incontinuare or sa se cumpere produsele de serie)


eu am auzit de cazuri - in alte parti ale Europei - in care tocmai ouale care proveneau de la gaini crescute in curte si cu mancare naturala si care ascultau Mozart in timpul siestei contineau o substanta cancerigena intr-o proportie exagerata (de vreo 13 ori peste limita admisa). nu pot sa dau date exacte, as putea sa gugalesc nitel, dar n-am vreme.

deci nimic nu-i sigur

pe de alta parte, daca diferenta dintre un kg de pui ecologic si unul din celalalt e de unu sau doi euro, nu cred ca saraceste nimeni daca mananca din ala mai scump
sin ella
 
Mesaje: 2033
Membru din: Vin Noi 26, 2004 12:00 pm
Localitate: pe alt forum

Mesajde Weet-weet » Joi Mai 19, 2005 8:34 pm

Nu stiu exact preturile, dar diferenta nu e de un euro doi, ci de la in sus. Un pui, la un kil, il gasesti la vreo 4 euroi, ceea ce nu e asa mult, dar e clar ca nu e d-ala sanatos. carnea de vita, de exemplu, 200gr, gasesti la 4 euroi, pe cand un kil de carne de vita, pentru hamburgeri, e vreo 6 euroi, find the mistake.
In tara, inca mai gasesti produse naturale, de la mama lor, aici, sa dai cu tunul si nu gasesti, poate printr-un sat uitat de lume, dar intr-un oras, n-ai de unde gasi. si e valabil pentru toate cele, eu una, nu mai stiu ce gust au rosiile, sau merele, sau castravetii.. aici, au doar forma, ceea ce e destul de trist.
Anti pro-ana
Avatar utilizator
Weet-weet
 
Mesaje: 2682
Membru din: Joi Iun 19, 2003 11:00 pm

Mesajde Daimon » Joi Mai 19, 2005 8:51 pm

cam as e cum zice weet. la noi in piata mai gasesti ceapa ceapa si roshie roshie (acu daca o iei de la nenea care "creste" si nu ambalata din turkie)

da nu numa astea sunt de vina... eu ma gandeam de ce draq sa ma las de fumat, ca la poluarea care e.. degeaba.

cat despre astea morcovi, roshii etc... pana la urma esti sigur de ce manaci numa daca le cultivi tu cu manutza ta...
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde gaga » Vin Mai 20, 2005 1:09 am

deci dau doo cazuri merluciene acu' ca tot venii din orash. persoana povestitoare nu e mitomana si e de incredere, povestile au loc in italia (pijkesh nu citi ca tie ti le-am zis deja, redau ezapt iahuu)

(4:57:17 PM): unu de acolo, ferma de legume
(4:57:25 PM): sa dus maicamea sa vaza ferma
(4:57:31 PM): afara gazon frumos
(4:57:35 PM): omu era cu rosiile
(4:57:40 PM): piula rosii
(4:57:44 PM): afara
(4:57:59 PM): si a duso intro hala, sa muara pic si poc crez ca am si poze
(4:58:08 PM): unde rosiile verzi, gogonele
(4:58:16 PM): pe un tifon luuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuung
(4:58:31 PM): pe care picura o treaba care o sugea rosia dinb coditza
(4:58:47 PM): ia zis ala ca face bip si beculeste ceva cand e rosia cuapta


povestea doi (dupa prima pijkesh a dat din cap :D)

(4:59:06 PM): stai satz zic si faza doi ca nu ie de gluma
(4:59:29 PM): unu cunpara terene in zona
(4:59:39 PM): mic producator de laptate italiene
(4:59:43 PM): nu mare firma
(5:07:44 PM): deci ala lua terene maicamea lucra cu o doctoreasa care se ocupa de famelia lu ala
(5:08:09 PM): si o luato pe mama la conac si pe drum inrteeba una alta
(5:08:22 PM): vaaai da ce grajduri si pasune frumuasa
(5:08:32 PM): ala: nui pasune ie gazon
(5:08:39 PM): pai si vacile unde paste?
(5:08:44 PM): pai cum sa pasca?
(5:08:48 PM): pai?
(5:08:55 PM): ai anceput ala sai esplice
(5:09:07 PM): vaca dupe primu lapte pana la muarte cand nu mai produce
(5:09:15 PM): nu vede lumina suarelui
(5:09:28 PM): o protapesten grajd si o baga pe conbinate
(5:09:36 PM): maicame zice la ala:
(5:09:45 PM): ahaaa esplicabil buala vacii nebune
kesh(5:09:54 PM): ~p
(5:09:59 PM): ala: nu duamna ca avem psihologi de vaci
(5:10:23 PM): noo nea zis ca la rasa asta trebe aprinsa si stinsa lunima ca si cum ar fi zi si nuapte
(5:10:31 PM): si sa le punem bach
(5:10:38 PM): (sau altu nu mai stiu zic sio bach)
kesh(5:10:55 PM): pfuai de plm

scuzati rogu-va limbajul de yahoo, dar sunt un pic derutata de toate astea, taman ce vorbii cu o persoana care are habar si care mi-a explicat si m-aconvins (nefiind in masura sa ii dau raspuns pertinent) ca femeile-s de vina ca secreta o tona de substante canceroase (mai tziu minte din enumerare foliculina). deci da, slayer.
semnatura fara culori si nestridenta
gaga
 
Mesaje: 18663
Membru din: Sâm Aug 04, 2001 11:00 am
Localitate: La Matze Fripte

Mesajde kant emir » Vin Mai 20, 2005 3:26 am

De-ar sti omul ce mananca, ce bea, ce fumeaza si ce... "iubeste" cred ca s-ar lasa pagubas inainte de-a incepe.

Animale crescute (scara industriala) spre a fi ucise si mancate, mulse etc - vad o conexiune cu povestea matrixiana - omuleti cultivati in "pepiniera", ca sa furnizeze energie.

offtopic maretz, parafrazind niste clasici traitori: pazea, FC useri, postul doosute !
"... deasupra-i cer de stele" si legea morala din mine
kant emir
 
Mesaje: 9782
Membru din: Joi Noi 18, 2004 12:00 am

gainile 13% mai altfel

Mesajde sol » Vin Mai 20, 2005 4:16 pm

E normal sa le para rau de viata lor daca s-au invatat cu Mozart si li se ia! atunci adrenalina vine 13% mai multa si canceru-i gata! Informatia e de la Catedra de Etologie a Institutului Veterinar Regal Friederiksborg (Copenhaga).
Avatar utilizator
sol
Junior Member
 
Mesaje: 520
Membru din: Vin Apr 22, 2005 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Mai 20, 2005 4:25 pm

(5:09:45 PM): ahaaa esplicabil buala vacii nebune
(5:09:59 PM): ala: nu duamna ca avem psihologi de vaci

cea mai tare faza auzita pana amu....
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde _Matei_ » Vin Mai 20, 2005 4:45 pm

Bre, noi avem pamant sanatos. moconii aia de care vorbea Danon nu-s din Ro. Eticheta, socot io e pusa asa, ca sa strambe astia din nas la produsele romanesti. Pentru cine stie, Ro are o suprafata agricola de invidiat, pamantul e manos si sanatos insa, vorba aia: buna tzara, rea tocmeala.Acuma, zic eu, morconii aia sunt niste mutanti.
_Matei_
 

Mesajde memetshot » Vin Mai 20, 2005 4:47 pm

bre...din ce film e baiatu asta?


deci eo cred ca aia bogatz sunt mai ecspush! ca amarashtenii n'are bani casa manance

da aia bogatz mor de cancer ailalti de fuame :D
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Vin Mai 20, 2005 11:08 pm

deci,da subiectu ie sensibil.
din ce am mai inteles si io,ajtia face la romania tot felu de iecsperimente cu hibrizi de porunb,grau si alte d-astea,tratate cu jdemii de chestii ca sa reziste la clima,daunatori si altele,care ie usor de plantat,usor de intretinut si usor de recoltat si fuarte ieftin.da` (trebuia sa iegziste un da`)normal ca iegzista si desavantaje.si anume ca mare parte din hibridele astea se pare ca ie legate de o chestie destul de neplacuta care ii zice neoplasm sau cancer mai pe intelesu la totzi.adica tre sa fim fuarte atentz la ce mancam.si cum nu totzi avem ferma la cornu si oo de la ferma respectiva, situatzia ie destul de najpa. ca atare,io tot nu ma las de fumat,ca cre ca fumatu, pe langa restu care le bagam voluntar sau involuntar in noi, ie cel mai putzin primejdios.deci da.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde eyewitness » Sâm Mai 21, 2005 3:00 am

adica tre sa fim fuarte atentz la ce mancam


nu-i mai bine de neatzu? iel n-are treaba cu haloiu iel ie duar atent la ce bia. l-am urmarit . studiaza fuarte atent eticheta de pe sticla, daca ie ok bea direct, daca i se pare ceva suspect, tuarna intai in pahar si p-orma bia. tot respectu pentru uaminii ajtia cu principii si vijilenti
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde _Matei_ » Dum Mai 22, 2005 5:48 pm

Bre, memet, lasa prostelile. Colo e forum de aberatii-aberam vesel si voios. Colea ne incruntam si spunem ce credem or ce stim. N-asa Eye?
Eu, ca om venit de la tzara stiu eu ce stiu..., si vad ca Migu stie si el cate ceva.
Deci, da, ce a luat Danon se pare ca ie mutant.
_Matei_
 

Mesajde MiG29 » Lun Mai 23, 2005 3:40 pm

da stiu si io cate ceva, da io nu`s venit de la tzara~p
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Mai 23, 2005 3:42 pm

N-asa Eye?

asa ... vezi ca ochila o sa te iubeste amu cand i-ai cerut incuvintarea

mugurila: tzarane ~p

sa reviu cu ontrebare
no...si care e baiu daca faci pe reziduri de cocosh dala?
nu de alta da tat materie naturala e...
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde MiG29 » Lun Mai 23, 2005 4:02 pm

bine ca ejti tu di la oras.:D (chiar, pitejtu ie oras?:~p)
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde memetshot » Lun Mai 23, 2005 4:06 pm

nu bah e comuna...tzarane
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde _Matei_ » Joi Iun 02, 2005 5:46 pm

Taci, ma, ca ie continent.
_Matei_
 

Mesajde nocturna » Vin Iun 03, 2005 8:57 am

mateiash, zburda te rog in alta parte.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am


Înapoi la Vechi: Dezbateri Politice & Sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori

cron