adrian iovan vs bogdan florin iancu

Politica, o vorba de dansii inventata

adrian iovan vs bogdan florin iancu

Mesajde eyewitness » Vin Oct 14, 2005 5:49 am

de cateva zile mass media romaneasca relateaza si speculeaza pe seama incidentului petrecut in casa familiei iovan. nu intru in amanunte, incidentu fiind cunoscut la scara nationala in detaliu. nu jtim nici ce s-antanplat ezat in casa familiei iovan, singurele relatari fiind ale sotilor iovan. nu ezista alti martori oculari. cert este ca hotul, bogdan florin iancu, aflat pe proprietatea fam. iovan a fost impujcat mortal de catre adrian iovan.

ce parere aveti, se justifica actiunea lui adrian iovan? daca ati fi fost in locul lui adrian iovan, cum ati fi procedat?

personal, consider ca actiunea lui adrian iovan este justificata. probabil ca si io as fi procedat la fel.

voi?
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde vali » Vin Oct 14, 2005 6:41 am

presupunand că era intr-adevar un hoţ şi că nu va semăna copilul romaniţei cu el, eu sunt pentru. omul era speriat, nu ştia ce şi cum, nu stia caţi sunt...nu ştiu cat de aiurea e descărcarea accidentală, dar tind să ţin cu iovan. omul a fost ameninţat şi s-a apărat.

fazele jenante de după, de genul "ii dau un judecată că mi-au omorat fratele", sunt acţiunile unor oameni fără minte.

daca era, intr-adevăr, in patul conjugal, eu ii omoram pe amandoi şi scăpam cu 2-3 ani pe motiv de crimă pasională.
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde older » Vin Oct 14, 2005 11:40 am

Inclin sa cred ca totusi a impusca un om nu-i o chestie tocmai usoara, chiar si in momentul in care se presupune ca iti este periclitata viata.

Am o intrebare: inteleg ca sotul Iovan avea in casa mai multe arme dintre care doar pusca era letala. De ce a pus prima data mana fix pe pusca, cand putea f bine sa-l raneasca/ameninte/etc pe prezumtivul hot cu o arma oarecare (o bata de exemplu, pistolul cu aer comprimat...)?

In fine, trecand peste aspectele de genul asta, ma gandesc ca daca m-as trezi in plina noapte cu cineva in casa, cel putin, mi-as dori sa am o pusca, iar daca as avea-o nu's atat de sigura gasi-o si ca as mai avea si sangele rece sa trag ca sa omor...

Poate ca Iovan chiar a fost in legitima aparare, poate ca i-a fost frica pt viata lui, dar asta nu justifica omorul... Nush, zic si io
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde vali » Vin Oct 14, 2005 11:48 am

older, te contrazici

"imi e frica pentru viata mea, dar nu ma apar"
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Vin Oct 14, 2005 12:03 pm

daca te aperi, nu-nseamna ca ie musai sa omori.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde vali » Vin Oct 14, 2005 12:05 pm

pishkeshu, eu am un cutit si vin sa iti sparg casa
tu ce faci, ma rogi frumos sa plec sau imi dai cu bata in cap??
some people deserve to die
Avatar utilizator
vali
 
Mesaje: 5729
Membru din: Mar Iul 03, 2001 11:00 pm

Mesajde older » Vin Oct 14, 2005 12:10 pm

te aperi, normal! dar nu omori asa din prima aparandu-te. Stiu ca par incoerenta, dar imi 'displace' ideea de a omori chiar si din autoaparare. Oricum pana nu suntem pusi in situatia respectiva si sa mai avem si o arma de foc la indemana cred ca doar ne dam cu presupusul :)

pese: nu dai cu bata in cap, dai la gioale :D
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde eyewitness » Vin Oct 14, 2005 12:16 pm

pana nu suntem pusi in situatia respectiva


exact, la toti care speculeaza motivand ca loarea unei vieti nu se justifica le-as dori sa fie pusi in situatia asta. as vrea sa-i vaz pe cei care bombane prin presa si teve dupa ce se trezesc fara masina de zeci de mii de para sau ca vin acasa si-si gasesc casa guala si bunica sau mama zacand pe jos intr-o balta de sange
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde older » Vin Oct 14, 2005 12:30 pm

Stai asa umpic. Eu am luat ipoteza in care ma trezesc pe nepusa masa cu un intrus in casa, eventual noaptea, despre care presupun (normal!) ca numai binele nu mi-l vrea. OK, nici eu nu-i vreau lui binele, dar nici sa-i pun gunul la tampla si sa trag!
Daca merg pe ipoteza ta in care vin acasa si-mi gasesc familia macelarita: 1. momentul e epuizat (nemernicul a epuizat deja fapta), 2. in cazul in care mai e si el pe acolo, bineinteles ca infig primul cutit in el, il impusc cu prima arma care imi cade in mana, samd
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde Daimon » Vin Oct 14, 2005 12:37 pm

dej daca omu iera in casa, clar ca-l impuscam. da nu ca sa-l omor.
intrebarea e.. cum plm se descarca arma aia accidental EXACT in capul omului!

eu cred ca lucrurile sunt si mai ciudate.. vorba lu' zoso.. sa vedem cu cine o sa semene copilu:D
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde eyewitness » Vin Oct 14, 2005 12:41 pm

older, in momentu in care te vei trezi cu el in casa, in acea fractiune de secunda, nu vei mai analiza precum o faci in posturile de mai sus ci vei fi condusa de instinct, instictu unui animal incoltit, animal a carui viata este in pericol de moarte indiferent daca acea persuana are sau nu intentii ucigase pe care oricum nu le poti dibui.

leita edit:

daimone, plecam numa de la faptele descrise de familia iovan, nu speculam, faptele declarate de ei si care sunt la dosar.
in plus, ranirea voita a hotului este si mai periculoasa, fii convins ca dupa ispasirea pedepsei acel hot se va razbuna
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde older » Vin Oct 14, 2005 12:46 pm

Probabil ca ai mare dreptate, dar in situatia ipotetica, nu i-as trage un glont in cap, asta mi-e clar. In situatia reala...no f...ing clue! Oricum nu ma grabesc sa spun chestii categorice despre o situatie pe care nu am trait-o si pe care, sincer, mi-e si greu sa mi-o imaginez.
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde Alienor » Vin Oct 14, 2005 12:48 pm

Eu (in ipoteza in care nu m-as pierde total), l-as ameninta intai cu arma. Apoi, daca amenintarea ramane fara rezultat si omu pare violent si fioros, as trage cu siguranta, dar nu mortal.

Nu ma pricep la arme si nici nu stiu de la ce distanta a tras, dar nu cred ca lucrurile se-ntampla ca-n filme, te panichezi, tragi aiurea si hop!, ce sa vezi, nimeresti un punct vital si ala moare..
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde Daimon » Vin Oct 14, 2005 12:53 pm

eyewitness scrie: in plus, ranirea voita a hotului este si mai periculoasa, fii convins ca dupa ispasirea pedepsei acel hot se va razbuna

decida, ai dreptate.

dupa cum am zis... nu as avea mustrari de constiinta sa impusc pe unu care ma ameninta sau mai rau imi ameninta familia. revenind la cazu' de fata, ok nu speculam, dar eu tot am niste dubii legate de veridicitatea celor afirmate de cei doi. dar evident, dubiile sunt ale mele, dpdv lega in lipsa unor dovezi sau unor noi date, omul e acoperit.
Avatar utilizator
Daimon
 
Mesaje: 5074
Membru din: Mie Noi 26, 2003 12:00 am
Localitate: timisoara

Mesajde Alienor » Vin Oct 14, 2005 12:56 pm

"ranirea voita a hotului este si mai periculoasa, fii convins ca dupa ispasirea pedepsei acel hot se va razbuna"
Adevarat, dar ma indoiesc ca, atunci cand esti atacat, ai timp de asemenea flotari logice..
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde eyewitness » Vin Oct 14, 2005 1:00 pm

alienor, banuiesc ca in majoritatea cazurilor cei pusi in situatia asta se blocheaza datorita shocului si nu reactioneaza in nici un fel. iti trebuie o mare doza de sange rece si spontaneitate sa apuci imediat veioza si sa-i dai la cap.
If you want to be a hippie, put a flower in your peepee
Avatar utilizator
eyewitness
 
Mesaje: 19220
Membru din: Lun Aug 05, 2002 11:00 pm

Mesajde Alienor » Vin Oct 14, 2005 1:03 pm

clar.. totusi tind sa cred ca-s sanse mari ca un om care are mai multe arme in casa sa stie sa traga cu ele si sa aiba mai mult sange rece decat media.. Asa ca trasul si nimeritul fix in cap nu mi se par o intamplare...
Alienor
Junior Member
 
Mesaje: 798
Membru din: Vin Feb 25, 2005 12:43 pm
Localitate: .

Mesajde diablo_pECi » Vin Oct 14, 2005 1:47 pm

consider ca iovan a fost indreptatzit sa-l impushte pe hotzu ala...deoarece fiecare incearca sa se apere cum poate shi sa te trezeshti noaptea cu unu in casa nu ie chiar asha placut...sunt atatea cazuri in care oameni au fost omoratzi in scop de jaf...de data aceasta norocul a fost de partea lui iovan shi ma bucur...shi yo l-ash fi impushcat doar dak n-aveam incotro...altfel il omoram in bataie...sau dak aveam caini ii puneam pe el...sunt mai multe variante...dar, da consider ca nimeni nu tre sa intre pe proprietatea ta neanuntzat...pt asta s-a inventat soneria:)...dak intra e pe riscu lui...eventual ash fi luat cadavru shi l-ash fi ars sau aruncat undeva;)
sigur nu intereseaza pe nimeni semnatura asta
Avatar utilizator
diablo_pECi
Junior Member
 
Mesaje: 359
Membru din: Mar Iul 19, 2005 11:00 pm

Mesajde older » Vin Oct 14, 2005 1:51 pm

asa de dragul discutiei: daca persoana respectiva nu era un hot, ci un betiv care gresise adresa? :D
Orice cantitate, oricat de mica, adauga ceva, spuse soarecele si facu pipi in mare. ANTONIO LOBO ANTUNES
Avatar utilizator
older
 
Mesaje: 699
Membru din: Mie Feb 23, 2005 12:00 am

Mesajde diablo_pECi » Vin Oct 14, 2005 1:55 pm

un betziv care greshise adresa...nu cred...sa escaladeze sau sa intre pe un geam de subsol pe unde a intrat hotzu...deci out of question...shi nu las usha/poarta descuiata sa intre oricine
sigur nu intereseaza pe nimeni semnatura asta
Avatar utilizator
diablo_pECi
Junior Member
 
Mesaje: 359
Membru din: Mar Iul 19, 2005 11:00 pm

Mesajde memetshot » Vin Oct 14, 2005 1:59 pm

daca persoana respectiva nu era un hot, ci un betiv care gresise adresa

poi de beat ce era si-a ratacit si juma din fatza, pe care a uitato pe niste alice
I'm sorry, but the position of annoying, incoherent talking animal has already been taken
meropi, ramane cum am stabilit
Avatar utilizator
memetshot
 
Mesaje: 7050
Membru din: Mar Iul 01, 2003 11:00 pm

Mesajde piskeshu » Vin Oct 14, 2005 2:09 pm

zoso scrie:pishkeshu, eu am un cutit si vin sa iti sparg casa
tu ce faci, ma rogi frumos sa plec sau imi dai cu bata in cap??


Daca ma ameninti, fac orice sa scap! Daca fugi, crede-ma ca n-o sa fug dupa tine sa fac pe viteazu. O sa stau linistit in camera pana vine politia, dupa ce am luat un cutit, bata, pusca etc . sa fiu sigur ca dc te intorci pot sa ma apar.
Prezumtia de prostie se aplica tuturor !!!
"This used to be a fun house, but now is full of evil clowns..."
Avatar utilizator
piskeshu
banned
 
Mesaje: 5692
Membru din: Vin Noi 14, 2003 12:00 am

Mesajde stefan » Vin Oct 14, 2005 7:12 pm

Văd că suntem toţi de acord cu dreptul la autoapărare, in propria casă sau pe proprietatea personală; nu de alta, dar din cate ştiu pană anul trecut dacă băteai un hoţ la tine in casă puteai să te trezeşti dat in judecată.

Nu cred că putem discuta pe varianta familiei Iovan - ar insemna să discutăm dacă ai dreptul să-ţi descarci arma şi să nimereşti un hoţ din greşeală drept in cap :). "Propitarul" nu cred că era speriat, din moment ce l-a fugărit pe hoţ, şi din cate-am citit pare cam nesigur pe propriile afirmaţii, deci s-ar putea să aflăm mai multe pe măsură ce anchetează băieţii.
subpolar homesick fane

"This here post might offend you some
If it doesn't it's because you're dumb"
stefan
Junior Member
 
Mesaje: 2282
Membru din: Dum Feb 24, 2002 1:00 pm
Localitate: Bucuresti

Mesajde nocturna » Vin Oct 14, 2005 7:17 pm

situatzia are doua aspecte, juridic shi moral.

din punct de vedere juridic, potrivit noilor prevederi ale Codului Penal, art. 22, alineatul 3, avem asha: [b]„Se prezumă că este in legitimă apărare acea persoană care săvarşeşte fapta pentru a respinge pătrunderea fără drept a unei persoane prin violenţă, viclenie, efracţie sau prin alte asemenea mijloace, intr-o locuinţă, incăpere, dependinţă sau loc imprejmuit ţinand de acestaâ€Â
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Oct 14, 2005 8:00 pm

cum a zis si antipatica mai sus, dpdv legal ce a facut domnu comandat de aieronava ie perfect legal si nu i-se puate inputa nimic.insa mie unu mi-se pare cel putin dubios felu cum s-a descarcat arma aia "singura".Oricum nu prea ai de ce sa-l acuzi pe nea Iovan, ca oricum ai da-o iel tot pe proprietatea lui se afla si tot in legitima aparare.insa io nu`s fuarte convins ca daca in loc de nenea pilotu iera badea vasile de la caciulatii de sus, tot legitima aparare se invoca.Si`s curios, da curios rau sa jtiu daca domnu Iovan a vantat vreodata la viatza lui.Ca altfel nu prea se justifica pusca aia in casa.
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Oct 14, 2005 8:06 pm

nujtu cum scrie la legislatzie, da' trebe sa se justifice, in sensul: "o detzin cu scopul precis de prepelitze" ? atata vreme cat ai permis de port-arma shi o tzii la loc ferit de lumina, praf, umezeala, scolopendre, copii, soacra, vecini nebuni etc. ?
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Oct 14, 2005 8:18 pm

pai permisu de port arma se da in anumite conditii, iar io jtiam ca daca nu ejt membru AVPS sau cum dracu se chiama chestia aia nu prea potz sa detii o arma de vantuare functionala.Se mai puate daca ejt colectionar.In rest arma cu gaze.Cu glont ie voe numa daca prin modul de exercitare a meseriei te potz simtii in pericol(cam asa ceva), adica magistrat, guvernat, etc...
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Oct 14, 2005 8:26 pm

pushca lu' Iovan, cum zicea o tanti reportera, spirituala fara voia iei, ie cu elice. ~p shi permis port-arma are, deci ie posibil sa intruneasca conditziile, asha ca nu cred sa se mai puna problema daca o folosea la batut shintzele sau proptit usha de la dulapul moshtenire de la strabunica.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Mesajde MiG29 » Vin Oct 14, 2005 8:45 pm

n-ai inteles ce vroiam sa zic.daca omu are pusca de vanatuare da nu vaneaza, atuncea ce pusca mea face cu ia?se gandea iel ca vine hotu si n-are cu ce sa-i dea gauri multe si mici?
The Earth is full.GO HOME!
Avatar utilizator
MiG29
 
Mesaje: 7104
Membru din: Dum Apr 14, 2002 11:00 pm

Mesajde nocturna » Vin Oct 14, 2005 9:01 pm

am intzeles. exact ce ziceam mai sus:
o folosea la batut shintzele sau proptit usha de la dulapul moshtenire de la strabunica.
"Sunt un om. Mi se pare ca e de ajuns"

A.K.M. powered by another.ro
Avatar utilizator
nocturna
 
Mesaje: 8725
Membru din: Mie Dec 04, 2002 12:00 am

Următorul

Înapoi la Vechi: Dezbateri Politice & Sociale

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator

cron