Ten curat

Sa fii sanatos ! Sa ai o viata sanatoasa !

Ten curat

Mesajde retxed » Mar Feb 21, 2006 10:48 pm

Ok sa zic k nu mai am cosuri dar au mai ramas ceva urme.De ex pielea corpului e fina neteda si fara nici o impuritate dar fata este ...
Ce poti sa faci sa scapi de impuritatile fetei(urme de cosuri,puncte negre si dupa cateva sedinte de solar apar si pistruii) asta tinand cont k am porii foarte deschisi?
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde whatsmyname » Vin Mar 10, 2006 2:14 am

pai trebuie sa folosesti doar produse adaptate tipului tau de ten si sa respecti totdeauna aia 3 pasi de care se scrie la nesfarsit in reviste: curatare, tonifiere si hidratare. sigur k asta nu inseamna k nu o sa mai ai cosuri niciodata, dar se observa o imbunatatire radicala. si eu am inceput de vreun an sa ma tin strict de programul asta cu cei 3 pasi (nu am cosuri, dar am puncte negre si nu le suport si le storc... :D) si problemele au scazut considerabil. de asemenea, o data sau 2 ori pe saptamana trebuie sa iti exfoliezi pielea si daca ai tenul gras sa iti faci o masca de argila - ajuta mult, atata timp cat nu exagerezi.
and i'm going, i'm goind and i'm... kidding myself..
Avatar utilizator
whatsmyname
Junior Member
 
Mesaje: 18
Membru din: Sâm Ian 07, 2006 12:00 am

Mesajde o_tzestoasa » Vin Mar 10, 2006 8:23 am

What's your name, da-mi voie sa te contrazic :D (nu din rautate da ca sa-i dam fetei un sfat corect)...la tenul gras, cu porii deschisi, NU sut bune cremele hidratante, care nu fac altceva decat sa ingrase pielea, ci lotiunile de fata foarte usoare, mai degraba lichide, aplicate cu dischete de vata si niciodata cu mana (tocmai fiind porii deschisi, impuritatile de pe maini pot cauza aparitia mai multor cosuri) si neaparat astringenta. Foarte importnanta este spalarea tenului cu lotiuni speciale dar cu apa putin mi rece si nu foarte des (TOT din cauza porilor deschisi)...iar pt urmele si cicatricile ramase de la cosuri, crema de galmebele RULZ (o gasesti la orice plafar, e ieftina si foarte buna, bate orice Garnier shi L'Oreal :D)..succes shi un ten fain sa ai :D
am carapacea mea, sunt pionier...
"probabil poza ta, din rama ti-ar sopti...stii? nu esti ce-mi doream sa fii" Ion
o_tzestoasa
Junior Member
 
Mesaje: 779
Membru din: Joi Sep 22, 2005 11:00 am
Localitate: nicaieri

Mesajde retxed » Sâm Mar 11, 2006 6:42 pm

merci mult,da` sunt baiat nu fata :))
retxed
Junior Member
 
Mesaje: 87
Membru din: Mie Dec 24, 2003 12:00 am

Mesajde darkshines » Dum Mar 12, 2006 1:33 pm

da-mi voie sa te contrazic (nu din rautate da ca sa-i dam fetei un sfat corect)...la tenul gras, cu porii deschisi, NU sut bune cremele hidratante


nu, chiar si in cazul tenului gras trebuie o crema hidratanta (de exemplu normaderm de la vichy care e special conceputa pentru ten gras cu pori deschisi si acnee). in principiu cei trei pasi descrisi mai sus sunt indispensabili + un tratament cosmetic o data pe luna(si ce daca esti baiat?) + un supliment nutritiv cu biotina(a.k.a. vitamina H care imbunatateste conditia pielii, a parului si a unghiilor).

To speak is to be silent
The concept is dead. There's nothing death should interrupt,
I went to bed last night with one sip left in the cup.
Avatar utilizator
darkshines
 
Mesaje: 2260
Membru din: Joi Aug 02, 2001 11:00 pm

Mic ghid plus altele

Mesajde roakeru » Mie Dec 02, 2009 7:28 pm

Pentru un ghid despre cum sa va alegeti cosmeticele cat si alte informatii din domeniul cosmetic si dermatocosmetic va recomand urmatorul site : http://www.farmac.ro, sectiunea "Revista".

Spor la citit
roakeru
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Mie Dec 02, 2009 7:23 pm
Localitate: CLUJ

Re: Ten curat

Mesajde costeld » Mar Noi 10, 2015 10:18 am

Fiecare individ are un anumit tip de ten. Exista persoane care au un ten predispus la acnee si atunci indiferent de ce ar face ca sa-si pastreze sanatatea tenului au deseori probleme cu acneea sau cu diverse afectiuni ale pielii localizate la nivelul tenului.
costeld
Junior Member
 
Mesaje: 8
Membru din: Mie Apr 01, 2015 9:14 am

Re: Ten curat

Mesajde sollomon » Mar Ian 12, 2016 1:52 pm

Tenul curat are o importanta foarte mare in tratarea acneei. Daca am reusi sa ne pastram tenul curat tot timpul nu ar mai fi probleme atat de mari cu acneea.
sollomon
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Lun Ian 05, 2015 12:56 pm

Re: Ten curat

Mesajde balbeam » Lun Mar 21, 2016 12:05 pm

Aici am citit despre acnee. Poate intereseaza si pe altcineva
http://www.sfatulmedicului.ro/comunitat ... vera_20544
balbeam
Junior Member
 
Mesaje: 1
Membru din: Lun Mar 21, 2016 11:57 am

Re: Ten curat

Mesajde teodora.tea » Mar Aug 09, 2016 4:55 pm

Eu am fost la o clinica de infrumusetare din Timisoara, Shanti Beauty Clinic si mi-am facut 3 sedinte de microdermabraziune si am scapat de porii dilatati si punctele negre, de asemenea pielea este mult mai catifelata si mult mai luminoasa, chiar sunt foarte multumita.
Va recomand si voua!
teodora.tea
Junior Member
 
Mesaje: 4
Membru din: Mar Aug 09, 2016 4:45 pm
Localitate: timisoara


Înapoi la Medicina - Sanatate

Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori

cron